Постанова № 54078233, 04.12.2015, Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
04.12.2015
Номер справи
740/5087/15-а
Номер документу
54078233
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 740/5087/15-а

Провадження № 2-а/740/134/15

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 грудня 2015 року м. Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

головуючого - судді Марченка М.М.

Розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови включити інші суми для нарахування пенсії державного службовця та зобов'язання вчинити певні дії , -

в с т а н о в и в :

23.11.2015 року за вх. № 16080 ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області, у якому зазначає, що вона ОСОБА_1, з 21.08 2010 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі та отримує пенсію за віком (82 відсотки від суми заробітної плати) призначену відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія обчислювалася з 21.08.2010 року на підставі довідки про складові заробітної плати без включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати у графі «Інші виплати», що призвело до зменшення її розміру. Дізнавшись про порушення свого права на отримання пенсії більшого розміру, 13 листопада 2015 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» та надала при цьому довідку, видану управлінням соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації № 01-10/2804 від 13.11.2015 року, у якій до графи «інші виплати» включені суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення в таких розмірах: з 01.08. по 31.12.2008 року - 1602,78 грн., за 2009 рік - 2897,45 грн. та січень - липень 2010 року - 3115,69 грн., загальна сума становить 7615,92 грн. На всі зазначені виплати, внесені в довідку, нараховувалися та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідачем відмовлено в перерахунку пенсії державного службовця, про що 18.11.2015 року позивач отримала листа № 6189/03-12 від 18.11.2015 р., котрим повідомляється про відмову врахувати матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію при проведенні перерахунку пенсії. З таким рішенням відповідача не погоджується, його дії вважає неправомірними з таких підстав. Статтею 46 Конституції України закріплено норму про право громадян на соціальний захист. Пунктом першим частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються виключно законами України. Орган державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (ч.2 ст.19 Конституції). Її позовні вимоги щодо включення до складових заробітку матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації в сумі 7615,92 грн. грунтуються виключно на чинному законодавстві. Так відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( у редакції, чинній на час призначення пенсії за віком з 21.08.2010 року) їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 82% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (ч. 2 ст. 33 Закону «Про державну службу»). Відповідно до ч.2 ст. 35 вказаного Закону встановлено, що державним службовцям виплачується допомога на оздоровлення під час надання щорічної основної відпустки. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети, положення про органи державної влади, затверджені Указами Президента України та Постановами Кабінету Міністрів України (ч.8 ст. 33 ЗУ «Про державну службу»). Так, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначає постанова КМУ від 09.03.2006 р. № 268. Саме ця постанова й передбачає виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення в розмірі середньомісячної плати при наданні щорічної відпустки за рахунок фонду оплати праці. Враховуючи той факт, що джерелом виплати допомоги на оздоровлення та індексації є фонд заробітної плати, а з сум цієї допомоги сплачувалися страхові внески до соціальних фондів, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок, можна дійти висновку, що допомога на оздоровлення та індексація входить до системи оплати праці державних службовців, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому має враховуватися до складових заробітку для призначення та перерахунку пенсії державного службовця. Доказом того факту, що суми допомоги на оздоровлення та індексації входять до складових заробітної плати, є довідка, видана управлінням соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації № 01-10/2804 від 13.11.2015 р., в котрій зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Види оплати праці, які враховуються при обчисленні пенсії, регулює ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Стаття 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» також визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до заробітної плати враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких відповідно до норм вказаного Закону були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі подано довідку № 01-10/2804 від 13.11.2015 р., видану Управлінням соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації, яка містить відомості щодо заробітної плати для призначення пенсії, визначеної форми, в ній містяться відомості про нараховану їй допомогу на оздоровлення, яка виплачується при наданні щорічної відпустки та суми індексації заробітної плати. За змістом наведених норм отримувані нею, як застрахованою особою, суми допомоги на оздоровлення та індексація, з яких був фактично нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до 01.01.2011 року - страхові внески до соціальних фондів, повинні враховуватися в заробіток (дохід) для призначення (перерахунку) пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати у розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу». Правова позиція Верховного суду України з аналогічного спірного питання викладена у постанові від 28.05.2013 року (справа 21-97а13). Таким чином, вважає, що відповідачем порушено її право на отримання пенсії більшого розміру. Просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області щодо відмови включити до заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу» суму індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, на підставі заяви від 13.11.2015 року. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі провести нарахування з 21.08.2010 р., виходячи з розміру 82% сум заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації, що зазначені в графі «Інші виплати» довідки «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 01-10/2804 від 13.11.2015 р. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі нарахувати та виплатити суму заборгованості, що виникла як різниця між належними та такими, що підлягали виплаті, сумами пенсії з 21.08.2010 р. до дати проведення перерахунку. Справу розглянути в порядку скороченого провадження, без її участі в судовому засіданні та звернути постанову суду до негайного виконання.

Так як по справі 25 листопада 2015 року відкрите скорочене провадження, судове засідання по справі не проводиться, а справа розглядається суддею одноособово.

30.11.2015 року за вх. № 16405 відповідач управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області надав до суду заперечення на адміністративний позов, у якому просив відмовити ОСОБА_1 у його задоволенні з тих підстав, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати передбаченою частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», що унеможливлює її врахування при здійсненні перерахунку пенсії. Факт утримання з суми такої допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні, перерахуванні пенсії. Матеріальна допомога не зараховується до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу», тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно - правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Зазначене підвищення не передбачене статтею 33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, тому індексація грошових доходів населення не враховується під час обчислення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія державного службовця призначена в розмірі 82% від суми заробітної плати. 13.11.2015 року Позивач звернулася із заявою до управління про перерахунок пенсії і надала довідку про складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» видану Ніжинським управлінням соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації № 01-10/2804 від 13.11.2015 року. В перерахунку пенсії управлінням відмовлено протоколом від 17.11.2015 року, про що повідомлено Позивача листом № 6189/03-12 від 18.11.2015 року. За документами пенсійної справи пенсія призначена та виплачується відповідно до діючого законодавства. Враховуючи вищезазначене, провести перерахунок пенсії згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати немає законних підстав. Стосовно прохання позивача задовольнити позовні вимоги щодо нарахування та виплати сум заборгованості з 21.08.2010 року, то зауважують, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася 13.11.2015 року.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 21.08.2010 року вийшла на пенсію державного службовця за віком та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі та отримує пенсію за віком в розмірі 82 відсотки від суми заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію, на яку нараховувався єдиний соціальний внесок, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

13.11.2015 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» та надавши при цьому відповідну довідку.

В копії довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 01-10/2804 від 13.11.2015 р. виданої управлінням соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації у графі «інші виплати» зазначена сума індексації заробітної плати за період з 2008 р. по 2010 рік в розмірі 3550,06 грн., матеріальна допомога на оздоровлення за період з 2008 р. по 2010 рік в розмірі 4065,86 грн., в загальній сумі 7615,92 грн. При цьому вказано, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

З копії листа відповідача УПФ України в м. Ніжині та Ніжинському районі від 18.11.2015 р. № 6189/03-12 вбачається, що позивачці ОСОБА_1 відмовлено включити індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу на оздоровлення для обчислення пенсії, оскільки відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» не має законних підстав для зарахування вищезазначених виплат в заробітну плату для розрахунку пенсії.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії в 2010 році, пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% -90% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці», до структури заробітної плати входять основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, а також індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку про обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу, сукупного оподаткованого доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів.

Згідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються у заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 20.02.2012 по справі № 21-430а11, від 14.05.2013 р. по справі 21-125а13, від 28.05.2013 р. по справі № 21-97а13, від 03.06.2014 р. по справі № 21-134а/14.

Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги мають бути задоволені частково і позивачу при обчисленні пенсії відповідно до спеціальних норм, встановлених ст. 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії в 2010 році, щодо спірних правовідносин, які визначають виплати для обчислення пенсії за наведених обставин, мають бути зараховані отримані нею індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

При цьому, оскільки відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа, суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 82% з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, позивачу ОСОБА_1 має розраховуватись не з моменту виходу її на пенсію, а з 01.11.2015 року так як позивачка ОСОБА_1 звернулась за цим перерахунком до УПФ України в м. Ніжині та Ніжинському районі 13.11.2015 р., оскільки суду не надано даних про те, що позивач зверталась до УПФ України в м. Ніжині та Ніжинському районі з питанням такого перерахунку раніше. Підстав для проведення нарахування з 21.08.2010 р., виходячи з розміру 82% сум заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації, що зазначені в графі «Інші виплати» довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 01-10/2804 від 13.11.2015 р. та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі нарахувати та виплатити суму заборгованості, що виникла як різниця між належними та такими, що підлягали виплаті, сумами пенсії з 21.08.2010 р. по 31.10. 2015 року включно не вбачається, тому в цій частині позовних вимог необхідно відмовити.

Крім того, відповідно до положень ст. 256 КАС України, не вбачається достатніх підстав допускати негайне виконання даної постанови.

При цьому, відповідно до ст. 94 КАС Українисуд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області на користь ОСОБА_1 487,20 грн., в рахунок відшкодування сплаченого судового збору за подачу адміністративного позову до суду.

Керуючись ст. ст. 94, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2 КАС України, ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», суд, -

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» 21.08.2010 року, з включенням до розрахунку заробітної плати відповідних сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, на підставі довідки від 13.11.2015 року.

Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівській області, Код ЄДРПОУ 37716087 здійснити ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01 листопада 2015 року, призначеної відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на час призначення пенсії 21.08.2010 року) в розмірі 82 відсотків від суми заробітної плати державного службовця, з урахуванням у складі заробітної плати суми індексації заробітної плати в розмірі 3550 (три тисячі п`ятсот п`ятдесят ) грн. 06 коп. та матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 4065 (чотири тисячі шістдесят п`ять) грн. 86 коп., в загальній сумі 7615 (сім тисяч шістсот п`ятнадцять) грн. 92 коп., згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 01-10/2804 від 13.11.2015 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області, Код ЄДРПОУ 37716087 на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 - 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп. в рахунок відшкодування сплаченого судового збору за подачу адміністративного позову до суду.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.

Суддя