Постанова № 54055537, 03.12.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2015
Номер справи
820/11348/15
Номер документу
54055537
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

03 грудня 2015 р. № 820/11348/15

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Самойлової В.В.

за участю секретаря судового засідання - Таранової О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, Державної податкової інспекції у Зміївському районі Головного управління ДФС у Харківській області, Красноградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, Куп'янської об'єднаної державної податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області, Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, Чугуївської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, третя особа: ОСОБА_1 управління Державної казначейської служби у Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд про визнання протиправною бездіяльність зазначених відповідачів щодо не надання до органу казначейської служби висновків про проведення надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток по його ліквідованих філіях та зобов'язати тих вчинити останнє, посилаючись на те, що на даний час сума переплати по авансовому внеску з податку на прибуток та податку на прибуток не повернута, що ставить під загрозу стабільний стан підприємства.

В судовому засіданні представники позивача за довіреністю ОСОБА_2 позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представники відповідачів - Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, Красноградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, Куп'янської об'єднаної державної податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області, Чугуївської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_1 ОСОБА_5, ОСОБА_6 проти позову заперечували, посилаючись на те, що податковими органами були вчинені усі необхідні дії для повернення підприємству зазначеної переплати, але у зв"язку з відсутністю погодження ЦО ОВП та ГУ ДФС у Харківській області, згідно до наказу ДФС України № 271 від 14.04.15 р. "Про індикативні показники доходів на другий квартал 2015 року" та наказу МГУ Міндоходів - ЦО ОВП № 339 від 17.04.15 р. "Про індикативні показники доходів на другий квартал 2015 року", ці суми позивачеві не перераховані.

Відповідач - 3, відповідач - 6 та третя особа, які належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, згідно до вимог ст. 35 КАСУ, в судове засідання не прибули без повідомлення про причини неприбуття, зави про розгляд справи за їх відсутності не надали.

Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності вказаних осіб на підставі наявних в ній доказів, згідно до приписів ст. 128 КАСУ.

Заслухавши осіб, що беруть участь у справі, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Встановлено, що до 01.07.2015 р. у районних ДПІ Харківської області, (1. Дергачівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області (далі -Дергачівська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області), 2. Державна податкова інспекція у Зміївському районі Головного управління ДФС у Харківській області (далі - ДПІ у Зміївському районі ГУ ДФС у Харківській області), 3. Красноградська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області (Красноградська ОДПІ ДФС у Харківській області), 4. Куп'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області (далі - Куп'янська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області), 5. Харківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області (далі - Харківська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області) , 6. Чугуївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області (далі - Чугуївська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області) знаходились на обліку філії ПАТ "Харківгаз".

Так, на виконання протоколу засідання Наглядової ради ПАТ "Харквігаз" № 23/04-2015 р. та наказу ПАТ "Харківгаз" № 175 від 25.03.2015 р. "Про закриття філій та створення безбалансових управлінь газового господарства" було проведено закриття відокремлених підрозділів товариства, що підтверджується відомостями з ЄДРПОУ від 06.05.2015 р.

Як вбачається з доказів справи, станом на 01.09.2015 року по філіям ПАТ "Харківгаз" рахується переплата з авансового внеску з податку на прибуток у сумі 14 886 090,00 грн. та Головному підприємству: з податку на прибуток - 6 400 000,00 грн.; авансовому внеску з податку на прибуток - 3 764 912,00 грн., що підтверджено актами звірки з районними ДПІ, ОДПІ Харківської області та СДПІ з ОВП у м. Харкові.

Згідно з п. 43.3 ст. 43 та п.43. 4 ст. 43 Податкового кодексу України позивачем до відповідних районних податкових інспекцій двічі, 09.06.2015 р. та 02.07.2015 р., були направлені заяви з проханням перерахувати вказану переплату на їх поточний рахунок, а саме до:

- Дергачівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на суму переплати 2 285 570,00 грн.;

- ДПІ у Зміївському районі ГУ ДФС у Харківській області на суму переплати 2 827 522,00 грн.;

- Красноградської ОД ПІ ДФС у Харківській області на суму переплати 2 254 786,00 грн.;

- Куп'янської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на суму переплати 2 694 308,00 грн.;

- Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на суму переплати 2 559 832,00 грн.;

- Чугуївської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на суму переплати 2 264 072,00 грн.,

- СДПІ з ВПП у м. Харкові на суму переплати з податку на прибуток - 6 400 000,00 грн.; авансовому внеску з податку на прибуток - 3 764 912,00 грн.

Відповідно до п. 43.1.ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику

Відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно з п. 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

П.43. 4 ст. 43 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

П. 43.5. ст. 43 Податкового кодексу України зазначає, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Також, відповідно до положень п. 5 порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого спільним наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013 р. №882/1188 (далі - Порядок) повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Пунктом 6 Порядку передбачено, що обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів перерахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені.

Орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку (п. 7 Порядку).

Пунктом 8 Порядку визначено, що орган державної податкової служби несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі територіальному органу Державного казначейства України для. виконання висновку про повернення відповідних сум коштів із бюджету.

Крім того, відповідно до п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 р. № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету

Суд зазначає, що на теперішній час позивачем отримано відповіді - листи від ДПІ у Зміївському районі, Дергачівської, Красноградської, Куп'янської, Харківської ОДПІ та СДПІ з ВПП у м. Харкові, від Чугуївської ОДПІ листи - відповіді не отримані.

Вказаними районними інспекціями на виконання регламентованого повернення надмірно сплачених сум, підготовлені та направлені матеріали до ГУ ДФС у Харківській області для погодження.

СДПІ з ВПП у м. Харкові на виконання вимог наказу від 14.04.2015 р. № 271 направлено інформацію по ПАТ "Харківгаз" на адресу ЦО з ОВП, відповідь не отримано.

Також, ПАТ "Харківгаз" звернулося до ГУ ДФС у Харківській області листом від 27.07.2015 р., який тим отримано 30.07.2015 р., з проханням сприяти у вирішенні питання щодо повернення переплати з авансового внеску з податку на прибуток, відповідь щодо направлення відповідних матеріалів до ДФС України на узгодження отримано 03.09.2015 р.

10.09.2015 р. ПАТ "Харківгаз" звернулося до Державної фіскальної служби України з листом № 3470 з проханням сприяти у вирішенні питання щодо повернення переплати з авансового внеску з податку на прибуток.

Державна фіскальна служба України листом № 21926/6/99-99-15-02-01-15 від 16.10.2015 р. повідомила ПАТ "Харківгаз", що органи ДФС у разі припинення відокремлених підрозділів платників податку та наявності у таких філій позитивного сальдо розрахунків здійснюють заходи щодо повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання відокремленим підрозділам платника податку з урахуванням вимог ст.43 Податкового кодексу України.

Таким чином, на підставі викладеного вище, суд приходить думки, що невиконання відповідачами приписів закону, що регулює спірні правовідносини, призвело до порушення законних прав та інтересів позивача.

Безпідставними, на думку суду, є посилання відповідачів в обгрунтування своїх заперечень на адміністративний позов на підвідомчі нормативні акти - накази ДФС України № 271 від 14.04.15 р. "Про індикативні показники доходів на другий квартал 2015 року" та наказ МГУ Міндоходів - ЦО ОВП № 339 від 17.04.15 р. "Про індикативні показники доходів на другий квартал 2015 року, оскільки вони суперечать ПКУ, а тому в силу ст. 9 ч. 4 КАСУ, не можуть бути враховані при вирішенні даного спору.

Виходячи з приписів ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 статті 9 КАСУ суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Таким чином, в даному випадку відповідачі не дотримали вимоги закону про захист охороняємих прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому їх оскаржувана бездіяльність, як суб'єктів владних повноважень, є неправомірною, що дає суду підстави для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до вимог ст. 94 КАСУ позивачу підлягають поверненню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 9744,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 94, 128, 159, 160, 162 КАСУ, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати противоправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, Дергачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, Державної податкової інспекції у Зміївському районі Головного управління ДФС у Харківській області, Красноградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, Куп'янської об'єднаної державної податкова інспекція Головного управління ДФС у Харківській області, Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, Чугуївської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області щодо не надання до органів казначейської служби висновків про проведення надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток по ліквідованих філіях ПАТ "Харківгаз" на загальну суму 25 051 002,00 грн.

Зобов"язати підготувати та надати до Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області висновки про повернення Публічному акціонерному товариству "Харківгаз" (п/р НОМЕР_1 АБ "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ" м. Київ, МФО 300647) надмірно сплачені суми грошового зобов'язання по авансовому внеску з податку на прибуток по ліквідованих філіях ПАТ "Харківгаз", а саме:

- Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у місті Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС в сумі 3 764 912,00 грн. та в сумі 6 400 000, 00 грн.;

- Дергачівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Харківській області в сумі 2 285 570,00 грн.;

- Державну податкову інспекцію у Зміївському районі Головного управління ДФС у Харківській області в сумі 2 827 522,00 грн.;

- Красноградську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Харківській області в сумі 2 254 786,00 грн.;

- Куп'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Харківській області в сумі 2 694 308,00 грн.;

- Харківську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Харківській області в сумі 2 559 832,00 грн.

- Чугуївську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Харківській області в сумі 2 264 072,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ в Червонозаводському районі міста Харкова, код: 37999628, р/р 31217206784011, МФО 851011) на користь Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" (61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, буд. 1, код ЄДРПОУ: 03359500) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 9744,00 (дев'ять тисяч сімсот сорок чотири) грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Повний текст постанови виготовлено 04.12.2015 року.

Суддя Самойлова В.В.