Справа № 127/23951/15-а
Провадження №2-а/127/735/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" листопада 2015 р. Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого судді Овсюка Є.М.
секретаря Олійник І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії щодо поновлення виплати пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позов мотивований тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії,перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у місті Вінниці з 1 березня 2010 року та отримував пенсію зі зменшенням пенсійного віку згідно зі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До березня 2014 року виплата призначеної позивачу пенсії проводилась своєчасно та у повному обсязі. Після чого Відповідач припинив виплачувати пенсію, повідомивши про це листом. Відповідач вважає за неможливе виплачувати в подальшому пенсію, оскільки, на його думку, позивач має право на отримання пенсії лише за умови надання документів про періоди роботи безпосередньо у зоні відчуження, а саме довідки за формою 122, що видається на підставі первинних документів, лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали адміністративний позов, посилаючись на факти, викладені в позовній заяві. Позивач звернувся до суду з клопотанням про поновлення строку звернення до адміністративного суду, мотивуючи тим, що під час виконання робіт в період з 22 по 26 травня 1986 року, повязаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС була спричинена шкода його здоровю, внаслідок чого його дочка ОСОБА_1 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, має вроджені вади здоровя, є дитиною-інвалідом, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням дитини серії Д3373851 Н від 10 грудня 2012 р. Дитина потребує постійного догляду та лікування. У звязку з необхідністю супроводжувати дитину протягом 2014-2015 років для обстежень, консультацій та лікування у медичних центрах, розташованих в інших містах України, позивач пропустив визначений КАС України строк звернення до адміністративного суду.
Представник відповідача позов не визнала, посилаючись на письмові заперечення на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення позивача, його представника, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про поновлення строку звернення до адміністративного суду та задоволення позову з наступних підстав.
Наведені причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду : вроджені вади дочки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, дитини-інваліда, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, та витрачанням позивачем батьком дитини значного часу для обстежень, консультацій та лікування у медичних центрах, розташованих в інших містах України суд визнав поважними, а тому такий строк підлягає поновленню.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії. Цей статус позивач має відповідно до посвідчення серії А №506630. ОСОБА_1 перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у місті Вінниці з 1 березня 2010 року та отримував пенсію зі зменшенням пенсійного віку як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії згідно зі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачає, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів пенсійний вік зменшується на 10 років.
До березня 2014 року виплата призначеної позивачу пенсії проводилась своєчасно та у повному обсязі. Згодом Відповідач припинив проводити виплату пенсії, надіславши позивачу відповідного листа.
Відповідач вважає за неможливе виплачувати ОСОБА_1 в подальшому пенсію, оскільки, на його думку, позивач має право на отримання пенсії лише за умови надання документів про періоди роботи безпосередньо у зоні відчуження довідки за формою 122, що видається на підставі первинних документів, лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
Припиненням виплати позивачу пенсії, призначеної згідно зі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яку він отримував з 01.03.2010 року, та була основним джерелом доходу, відповідач позбавив позивача права на належне існування, гарантоване йому ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 46 Конституції України.
На звернення позивача до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці від 04.06.2015 року поновити виплату пенсії він отримав письмову відмову від 18.06.2015 р.
Положеннями ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що підставою для нарахування пільгової пенсії є праця або проживання на територіях радіоактивного забруднення до 1 липня 1986 року незалежно від кількості днів.
Відповідач визнає той факт, що ОСОБА_1 з 22.05.1986 р. по 26.05.1986 р. ОСОБА_1 працював (надавав медичну допомогу) у зоні відчуження. Згідно з наказом Вінницького медичного інституту імені ОСОБА_3 від 25.06.1986 року №125 в зону відчуження (Житомирська область, Народицький район, села Довгий Ліс та Омельники) була направлена група викладачів та студентів інституту, у тому числі і ОСОБА_1, для надання медичної допомоги населенню, постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС.
Копія відповідного наказу знаходиться в матеріалах справи, оригінал зберігається у пенсійній справі.
Комісія по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Житомирській обласній державній адміністрації своїм рішенням від 17.07.2002 р. визнала ОСОБА_1 учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, як такого, що з 22.05.1986 року по 26.05.1986 року надавав медичну допомогу населенню в селах ОСОБА_4 та Омельники Житомирської області. Це рішення є дійсним і не оспорюється.
В подальшому 09.06.2009 року позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, серії А №506630, яке є дійсним до цього часу.
До матеріалів пенсійної справи приєднана «Довідка-підтвердження» від 20.06.2002 року за №374, видана Народицьким територіальним медичним об'єднанням смт. Народичі Житомирської області, яка підтверджує період роботи позивача з 22.05.1986 року по 26.05.1986 року в селі ОСОБА_4 та Омельники Житомирської області (зона відчуження).
Особи, які разом з ОСОБА_1, надавали медичну допомогу населенню в період з 22 травня 1986 р. по 26 травня 1986 року, які також мають статус учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС : ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 надали в червні 2002 року письмові підтвердження про те, що ОСОБА_1 в період з 22 травня 1986 р. по 26 травня 1986 року перебував на території Народицького району Житомирської області в селах ОСОБА_4 та Омельники з групою студентів Вінницького медичного інституту імені ОСОБА_3 і виконував роботу з йодопрофілактики, наданню медичної допомоги та евакуації постраждалих від аварії на ЧАЕС.
На підставі зазначених вище документів, рішень та поданої позивачем 23.02.2010 року заяви йому була призначена пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС згідно зі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Призначення пенсії з 01.03.2010 р. доведено протоколом від 23.04.2010 року №3492, при цьому Відповідач у графі «Зарахований стаж» врахував і період перебування у зоні відчуження. Розрахунок стажу теж свідчить про факт врахування Відповідачем вказаного вище періоду роботи у зоні відчуження.
Отже, з 1 березня по 2010 року по 1 березня 2014 року ОСОБА_1 на законних підставах виплачувалась пенсія, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії згідно зі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
На переконання суду Відповідач невмотивовано, без достатніх правових підстав переглянув прийняте 23.04.2010 р. рішення про призначення позивачу пенсії у звязку з відсутністю в матеріалах пенсійної справи довідки форми 122.
Вичерпний перелік підстав для припинення виплати пенсії встановлено ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». А саме, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
у разі смерті пенсіонера;
у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
в інших випадках, передбачених законом.
Жодної з перерахованих підстав при розгляді цієї справи судом не встановлено.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абзацу 1ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів на 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днівна 8 років; які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - на 5 років.
Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним у встановленому порядку(чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на три роки понад передбачений цією статтею.
Пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.
Призначення та виплата пенсії зазначеним категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. 15 Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення органами місцевого самоврядування.
Статтею 65 Закону визначено, що документом, який підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».
Підстави для видачі посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» та призначення пенсії відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»є аналогічними.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженимпостановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1, передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, що засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи обєкт, де особа проводила роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до п.7 вказаного Порядку підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, можуть бути інші документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, про пільгове оподаткування субєктів господарювання, що діють на територіях, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленимиЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо, є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
При цьому суд зазначає, що право особи не може ставитись в залежність від наявності конкретного документу, а збереження таких відомостей не може контролюватись пенсіонером, а тому на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.
Об'єктивна неможливість дослідження будь-яких документів не може бути підставою для відмови у задоволенні позову за обставин, коли право на пільгове зниження пенсійного віку підтверджується сукупністю зібраних у справі доказів.
Суд враховує положення ч. 2ст.71 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Переконливих доказів правомірності відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 із зменшенням пенсійного віку відповідно дост. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію з 04.06.2015 року.
Вінницьким міським судом Вінницької області ухвалено в скороченому провадженні постанову від 25 серпня 2015 р. в адміністративній справі №127/14756/15-а, яка набрала законної сили згідно з ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2015 р., за позовом ОСОБА_9 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії. За аналогічних обставин суд визнав протиправними дії Відповідача щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_9, який в період з 22 по 26 травня 1986 року у складі групи студентів Вінницького медичного інституту імені ОСОБА_3, до якої входив і ОСОБА_1, надавав медичну допомогу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в Житомирській області, Народицький район, села Довгий Ліс, Омельники (зона відчуження).
Питання судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 94 КАС України. Оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» він звільняється від сплати судового збору, а тому відповідно до ч. 1 ст. 7 цього Закону сплачений судовий збір повертається позивачу за його клопотанням.
На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст. ст. 14, 55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 71, 159,161,162,163,183-2 КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці поновити ОСОБА_1 виплату раніше призначеної пенсії за вислугою років згідно зі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобилської катастрофи» та виплатити йому заборгованість з виплати пенсії з 04.06.2015 року.
Постанову суду допустити до негайного виконання.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Оскарження постанови не зупиняє її виконання.
Суддя