Постанова № 54015251, 26.11.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2015
Номер справи
803/1099/15-а
Номер документу
54015251
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2015 року Справа № 876/6885/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді: Кухтея Р.В.

суддів: Яворського І.О., Носа С.П.

з участю секретаря судового засідання: Сідельник Г.М.

представника відповідача:ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтова Компанія «Аветра» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 04 червня 2015 року за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтова Компанія «Аветра» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в :

В травні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтова Компанія «Аветра» (далі ТзОВ «НК «Аветра») звернулося в суд із зазначеним адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі Луцька ОДПІ) № НОМЕР_1 від 14.05.2015 р.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 04.06.2015 р. в задоволенні позову було відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції її оскаржив позивач. Апеляційна скарга мотивована тим, що у нього на суму реалізації палива через мережу АЗС субєктам господарювання не виникають податкові зобовязання зі сплати пятивідсоткового акцизного податку, оскільки дана реалізація не відповідає ст.215 Податкового кодексу України (далі ПК України), а останні використовують паливо не для власних потреб, а для комерційного використання. Тому просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою повністю задовольнити позовні вимоги товариства.

Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача ОСОБА_1, який просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову про відмову у задоволені позову, виходячи з наступного.

З матеріалів справи видно, що 05.05.2015 р. Луцькою ОДПІ було проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТзОВ «НК «Аветра» з питань, що становлять предмет заперечення до акту камеральної перевірки № 927/22.1/39274438 від 24.03.2015 р. за січень 2015 року, за результатами якої було складено акт № 1684/22-1/39274438 від 05.05.2015 р.

Проведеною перевіркою встановлено порушення ТзОВ «НК «Аветра» ст. ст.213, 214, п.п.215.3.4 ст. ст.215, 216 ПК України та наказу Міністерства Фінансів України № 14 від 23.01.2015 р. «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», в результаті чого ТзОВ «НК «Аветра» занижено акцизний податок, який підлягає сплаті до бюджету за січень 2015 року в сумі 39 388,00 грн.

З цієї підстави було винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» № НОМЕР_1 від 14.05.2015 р., яким товариству було збільшено суму грошового зобовязання за платежем акцизний податок з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в розмірі 37 328,75 грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 29 863 грн. та 7 465,75 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Відмовляючи в задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що через мережу АЗС здійснюється роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачеві, а тому такі операції оподатковуються акцизним податком відповідно до п.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 ПК України у розмірі 5-ти відсотків від вартості підакцизних товарів. Відтак дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» через мережу АЗС, в тому числі і в безготівковій формі за допомогою талонів та паливних карток, смарт-карток, є датою виникнення податкових зобовязань щодо реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (нафтопродуктів), а тому вважав, що податкові зобовязання зі сплати 5 % акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів (АЗС) безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова) під час здійснення розрахункових операцій.

Проте, колегія суддів вважає, що до таких висновків суд першої інстанції прийшов з неповним зясуванням всіх обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи та зазначає наступне.

Відповідно до п.п.212.1.11 п.212.1 ст.212 ПК України, платником акцизного податку є особа субєкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Згідно п.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 цього Кодексу, обєктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Відповідно до п.216.9 ст.216 ПК України, датою виникнення податкових зобовязань щодо реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар.

Згідно із абзацом 3 статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Відповідно до ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять» роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачу та надавання йому торговельних послуг.

Пунктом 2 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1442 від 20.12.1997 р. встановлено, що роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу автозаправних станцій, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів.

Як видно з матеріалів справи, 01.01.2015 р. ТзОВ «НК «Аветра» уклало з ТОВ «ОСОБА_2 Захід» договір купівлі-продажу нафтопродуктів № 086/01/15, за умовами якого продавець (ТзОВ «НК «Аветра») зобовязувалося продати покупцю (ТзОВ «ОСОБА_2 Захід») нафтопродукти з відстрочкою платежу.

На тих же умовах позивач реалізовував нафтопродукти ПАТ «Соціальна сфера» згідно договору № 071/01/15 від 01.01.2015 р., ТзОВ «Світ канцелярії» згідно договору № 044/01/15 від 01.01.2015 р., підприємство житлово-комунального господарства згідно договору № 078/01/15 від 01.01.2015 р., «Луцька ДЕД» ДП «Волинський автодор» згідно договору № 031/01/15 від 01.01.2015 р., ПрАТ «Металіст» згідно договору № 026/01/15 від 01.01.2015 р., ПрАТ «Пусконалагоджувальне управління» згідно договору № 027/01/15 від 01.01.2015 р., ПП ОСОБА_3 згідно договору № 107/01/15 від 01.01.2015 р., ВКФ «Волиньлазавтосервіс» згідно договору № 103/01/15 від 01.01.2015 р., ТзОВ «Еталон» згідно договору № 050/01/15 від 01.01.2015 р., ПП ОСОБА_4 згідно договору № 034/01/15 від 01.01.2015 р., ТДВ «Волиньавтотранс» згідно договору № 045/01/15 від 01.01.2015 р., а також Спільне польсько-українське підприємство у формі ТзОВ «Алвітранс» ЛТД згідно договору № 035/01/15 від 01.01.2015 р.

Реальність господарських операцій позивача з його контрагентами за вказаними договорами не спростована податковим органом.

Таким чином, є підстави для висновку, що відповідно до вищезазначених договорів, позивач реалізував нафтопродукти шляхом оптової торгівлі.

Згідно із ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять», оптова торгівля - це вид економічної діяльності у сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання та надавання пов`язаних із цим послуг.

Чинним законодавством України субєкт господарювання не позбавлений права на здійснення оптової продажі нафтопродуктів через мережу АЗС для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що в спірних правовідносинах відбувалась оптова торгівля нафтопродуктами, а не роздрібна торгівля підакцизними товарами, обєкт якої оподатковується акцизним податком.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи з викладеного, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про недоведеність відповідачем комерційного чи некомерційного використання придбаного у позивача палива за результатами проведеної перевірки, а відтак, про протиправність донарахування позивачу податкових зобовязань з акцизного податку оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому апеляційна скарга підлягає до задоволення, оскаржувана постанова скасуванню з прийняттям нової про задоволення позову в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтова Компанія «Аветра» задовольнити.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 04 червня 2015 року по справі № 803/1099/15-а скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтова Компанія «Аветра» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області № НОМЕР_1 від 14 травня 2015 року.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий : Р.В.Кухтей

Судді :І.О. Яворський

ОСОБА_5

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01.12.2015 р.