Постанова № 54015243, 26.11.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2015
Номер справи
813/2543/14
Номер документу
54015243
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2015 року Справа № 876/3536/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.

суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,

за участю секретаря судового засідання: Гнідець Р.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2015 р. по справі за позовом Державного підприємства "Стрийський вагоноремонтний завод" до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

встановив:

25.03.2014 року позивач Державне підприємство "Стрийський вагоноремонтний завод" звернулось до суду із позовом до відповідача - Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 04.03.2014 року №0000054210/3427, №0000044210/3426.

Позовні вимоги мотивовані тим, що передача вантажних вагонів на підставі наказів Укрзалізниці №231-Ц від 25.06.2012 р., № 250-Ц від 11.07.2012 р., № 360-Ц від 08.10.2012 р. здійснена у межах єдиного виробничо-технологічного комплексу, а не між підприємствами різних сфер підпорядкування, для забезпечення ефективного використання рухомого складу у єдиному технологічному процесі, зниження собівартості і підвищення рентабельності перевезень та подальшої реструктуризації галузі.

При обліку даних господарських операцій позивач керувався Методичними рекомендаціями щодо відображення в бухгалтерському обліку операцій з перерозподілу (передачі) між залізницями та підприємствами Укрзалізниці об'єктів рухомого складу, розробленими Головним фінансово-економічним управлінням Укрзалізниці відповідно до умов ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Зокрема, позивач зазначає, що підприємства, які отримують безоплатно об'єкти рухомого складу, їх вартість у податковому обліку не включають до складу доходів та збільшують балансову вартість відповідної групи основних засобів, і нараховують амортизацію. При цьому сума нарахованої амортизації не визнається доходом.

Тобто, залізниці при передачі рухомого складу його залишкову вартість не включили до складу інших витрат, а зменшили суму статутного капіталу. Підприємством вартість отриманого рухомого складу відображено у складі іншого додаткового капіталу, який після прийняття рішення про збільшення статутного капіталу підприємства буде зараховано до складу його статутного капіталу. Оскільки єдиним учасником державного підприємства є держава, то передача майна відповідно до розпорядчих документів Укрзалізниці є внеском учасника в статутний капітал підприємства.

При такій передачі залізниці не нараховують витрати, а підприємства не нараховують доходи, оскільки суть такої господарської операції - перерозподіл майна між підприємствами залізничного транспорту у зв`язку з єдиним технологічним процесом та реструктуризацією галузі.

Також позивач зазначив про безпідставність нарахування штрафних санкцій відповідно до Податкового кодексу України за податковим повідомленням-рішенням № 0000054210/3427 від 04.03.2014 р., оскільки платіж - частина чистого прибутку (доходу) - згідно норм Податкового кодексу України не являється податком чи збором.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2015 р. адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів від 04.03.2014 року № 0000054210/3427 та №0000044210/3426.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач Спеціалізована Державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів оскаржила його в апеляційному порядку. Вважає, що постанова прийнята з неповним зясуванням обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог Державного підприємства "Стрийський вагоноремонтний завод" відмовити у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зокрема зазначає, що відповідно до п. 137.17 ст. 137 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755 VI, доходи платника податку у вигляді вартості основних засобів, отриманих з метою здійснення їх експлуатації, які не враховані у складі доходу під час їх зарахування на баланс платника податку відповідно до цього Кодексу, з метою оподаткування визнаються доходами в сумі, що дорівнює сумі амортизації відповідних активів, нарахованої в порядку, передбаченому цим Кодексом, у момент нарахування такої амортизації у разі:

безоплатно отриманих об'єктів енергопостачання, газо- і тепло забезпечення, водопостачання, каналізаційних мереж, побудованих споживачами на вимогу спеціалізованих експлуатуючих підприємств згідно з технічними умовами на приєднання до зазначених мереж;

безоплатно отриманих або виготовлених чи споруджених за рахунок коштів бюджету або кредитів, залучених Кабінетом Міністрів України чи під гарантії Кабінету Міністрів України, у разі виконання зобов'язань за гарантією Кабінетом Міністрів України;

безоплатно отриманих підприємствами залізничного транспорту загального користування основних засобів транспортної інфраструктури, що перебували на балансі інших підприємств.

Враховуючи вищезазначене, якщо основні засоби безоплатно передаються за правилами, встановленими пп. 136.1.16 п. 136.1 ст. 136 ПКУ, то їх вартість не враховується для визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, а порядок їх безоплатної передачі здійснюється відповідно до Постанови № 145.

При цьому відповідно до п. 137.17 ст. 137 ПКУ доходи платника податку у вигляді вартості основних засобів, безоплатно отриманих з метою здійснення їх експлуатації, які не враховані у складі доходу під час їх зарахування на баланс платника податку на підставі пп. 136.1.16 п. 136.1 ст. 136 ПК України, визнаються доходом в сумі, що дорівнює сумі амортизації відповідних активів, нарахованої згідно зі ст. 145 ПК України, одночасно з її нарахуванням.

Апелянт вказує, що ДП «Стрийський вагоноремонтний завод» у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств, в порушення пп. 137.17 ст. 137 ПКУ, дохід в сумі нарахованої амортизації безоплатно отриманих основних засобів в період з 01.07.2014 р. по 31.12.2014 р. не відображено у рядку 03.28 «Інші доходи» Додатка ІД до рядка 03 Декларації. Тим самим ним занижено дохід на загальну суму 27 494 700 грн.

Внаслідок невідображення доходу від безоплатно одержаних необоротних активів, що підлягають амортизації, який визначається у сумі, пропорційній сумі амортизації відповідних активів одночасно з її нарахуванням ДП «Стрийський вагоноремонтний завод» занижено обсяг інших доходів за період з 01.07.2012 р. по 31.12.2012 р. на загальну суму 27 494 700 грн., що призвело до заниження чистого прибутку за згаданий період на суму 27 494 700 грн.

В результаті цього, в порушення вимог п.1-5 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 138 платником податку занижено суму частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями на загальну суму 4 124 205,00 грн., в тому числі по періодах: ІІІ-й кв. 2012р. - 2 138 870,00грн. ІV-й кв.2012р. - 1 985 335,00грн.

При цьому апелянт зазначає про неправомірність посилання позивача у своїх доводах на норму 197.1.12 Податкового Кодексу, оскільки дана норма Податкового кодексу стосується операцій, звільнених від оподаткування податком на додану вартість, а не податком на прибуток.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід задовольнити, а оскаржувану постанову скасувати, з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що у період з 21.01.2014 р. по 07.02.2014 р. Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів було проведено позапланову виїзну перевірку з питань дотримання підприємством вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 р. по 31.12.2012.р, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 р. по 31.12.2012 р.

За наслідками перевірки відповідачем складено акт № 62/28-06-42-10/20770332 від 13.02.2014 року, в якому встановлені порушення:

1) п. 137.17 ст. 137 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями, чим занижено податок на прибуток на загальну суму 5 773 887 грн., в т.ч.: 3 кв.2012р. на суму 2 994 418 грн., 4кв.2012р. на суму 2 779 469 грн.

2) п.7, п.9 та п.28 ОСОБА_1 (стандарту) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. № 87, п.5 та п.21 ОСОБА_1 (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, п.7 ОСОБА_1 (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 р. №318 та абзаців 7 тексту до рахунку бухгалтерського обліку 42 «Додатковий капітал» та 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів», Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291, п.1-3 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 р. №138, занижено частину чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями на загальну суму 4 124 205,00 грн., в тому числі по періодах: ІІІ-йкв.2012р.-2 138 870,00 грн., ІV-йкв.2012р.-1 985 335,00грн.

Позивач, не погоджуючись із висновками податкового органу, надав заперечення до акту перевірки № ЮВ-27 від 20.02.2014 р. Відповіддю від 28.02.2014 р. за № 3227/28-06-42-10/428 заперечення позивача податковий орган залишив без задоволення та на підставі акту перевірки виніс наступні податкові повідомлення-рішення:

- податкове повідомлення-рішення від 04.03.2014 року № 0000044210/3426, яким збільшено суму податкового зобов'язання за платежем - податок на прибуток в сумі 5773887,00грн. - основний платіж, 2886943,50 грн. штрафні санкції, а всього 8660830,50 грн.

- податкове повідомлення-рішення від 04.03.2014 року № 0000054210/3427, яким збільшено суму податкового зобов'язання за платежем - частина прибутку (доходу) господарських організацій (державних, казенних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету в сумі 4124205,00 грн. - основний платіж, 2062102,50 грн. штрафні санкції, а всього 6186307,50 грн.

Надаючи юридичну оцінку оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, колегія суддів виходить з наступного.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 04.03.2014 року №0000044210/3426, контролюючим органом встановлено, з чим погоджується суд апеляційної інстанції, заниження ДП «Стрийський вагоноремонтний завод» показників у рядку 03 ІД Декларації «Інші доходи» на загальну суму 27 494 700 грн.

Перевіркою достовірно встановлено, що за період з 01.07.2012 р. по 31.12.2012 р. згідно з наказами Укрзалізниці від 25.06.2012 р. № 231-ц, від 11.07.2012 р., № 2580-ц, від 08.10.2012 р., №360-ц від інших підприємств підпорядкованих Укрзалізниці, на баланс ДП «Стрийський вагоноремонтний завод» безкоштовно передано рухомий склад (зерновози, вагони-думпкари, платформи), за 2011 рік залишкова вартість переданих вагонів склала 9 705 577,29грн., за перше півріччя 2012 року залишкова вартість переданих вагонів склала 297 678 842 грн.

За період з 01.07.2012 р. по 31.12.2012 р. отримані вищезазначені зерновози, вагони-думпкари, платформи оприбутковано за первісною вартістю 258 074 074,61 грн. за дебетом балансового рахунку 1055 «Вагони вантажні» за балансовою (залишковою) вартістю на суму 4 752 010,43грн. (07.2012 р. на суму 4 021 355,97грн., 10.2012 р. на суму 730 654,46грн.) - за кредитом рахунку 425 «додатковий капітал» та на суму нарахованої амортизації за кредитом рахунку 13111 «Знос виробничих основних засобів, які є обєктами операційної нерухомості» - 253 322 064,18грн. (07.2012 р. на суму 65 559 216,50 грн., 10.2012 р. на суму 22 529 689,74 грн., 12.2012 р. на суму 165 233 157,94 грн.). Також у вересні 2012 р. вартість отриманих у попередньому періоді вагонів віднесено до складу додаткового капіталу (Дт 425 «Додатковий капітал» та Кт рах. 4241 «Безоплатно одержані необоротні активи на суму 9 705 577,29 грн.)

ДП «Стрийський вагоноремонтний завод» за період перевірки з 01.07.2012 р. по 31.12.2012 р. по безоплатно отриманих основних засобах нараховано амортизації (за виключенням амортизації, нарахованої на дооцінену вартість вагонів, та на вартість понесених витрат по модернізації вагонів) на загальну суму 27 494 700 грн.

По податковому обліку суму нарахованої амортизації по безоплатно отриманих основних засобах віднесено до витрат, що враховуються при визначенні обєкта оподаткування на загальну суму 27 494 700 грн., в тому числі в розрізі періодів: ІІІ-й кв.2012 р. - 14 259 135 грн, IV-й кв.2012р. - 13 235 565 грн.

Відповідно до п. 137.17 ст. 137 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року N 2755-VІ (із змінами та доповненнями), доходи платника податку у вигляді вартості основних засобів, отриманих з метою здійснення їх експлуатації, які не враховані у складі доходу під час їх зарахування на баланс платника податку відповідно до цього Кодексу, з метою оподаткування визнаються доходами в сумі, що дорівнює сумі амортизації відповідних активів, нарахованої у порядку, передбаченому цим Кодексом, у момент нарахування такої амортизації у разі:

безоплатно отриманих об'єктів енергопостачання, газо- і теплозабезпечення, водопостачання, каналізаційних мереж, побудованих споживачами на вимогу спеціалізованих експлуатуючих підприємств згідно з технічними умовами на приєднання до зазначених мереж;

безоплатно отриманих або виготовлених чи споруджених за рахунок коштів бюджету або кредитів, залучених Кабінетом Міністрів України чи під гарантії Кабінету Міністрів України, у разі виконання зобов'язань за гарантією Кабінетом Міністрів України;

безоплатно отриманих підприємствами залізничного транспорту загального користування основних засобів транспортної інфраструктури, що перебували на балансі інших підприємств.

Беручи до уваги вищенаведене слід зазначити, що якщо основні засоби безоплатно передаються за правилами встановленими пп. 136.1.16 п. 136.1 ст. 136 ПК України, то їх вартість не враховується для визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток, а порядок їх безоплатної передачі здійснюється відповідно до Постанови № 145.

При цьому відповідно до п.137.17 ст.137 ПК України, доходи платника податку у вигляді вартості основних засобів, безоплатно отриманих з метою здійснення їх експлуатації, які не враховані у складі доходу під час їх зарахування на баланс платника податку на підставі пп.136.1.16 п.136.1 ст.136 ПК України визнаються в сумі, що дорівнює сумі амортизації відповідних активів, нарахованої згідно зі ст.145 ПК України, одночасно з її нарахуванням.

Як наслідок, судом апеляційної інстанції встановлено, що ДП «Стрийський вагоноремонтний завод» у Податковій декларації з податку на прибуток підприємства, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2011 р. N 1213, дохід в сумі нарахованої амортизації безоплатно отриманих основних засобів при виконанні вимог встановлених пп.137.17 ст.137 ПК України, за період з 01.07.2012 р. по 31.12.2012 р. не відображено у рядку 03.28 "Інші доходи" Додатка ІД до рядка 03 Декларації.

Тому, ДП «Стрийський вагоноремонтний завод» в порушення п. 137.17 ст. 137 ПК України, занижено дохід в сумі, що дорівнює сумі амортизації відповідних активів, нарахованих у порядку, передбаченому цим Кодексом, у момент нарахування такої амортизації по безоплатно отриманих основних засобах (за виключенням амортизації, нарахованої на дооцінену вартість вагонів, та на вартість понесених витрат по модернізації вагонів) на загальну суму 27 494 700 грн.

Щодо податкового повідомлення - рішення від 04.03.2014 року № 0000054210/3427, перевіркою повноти нарахування частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за період з 01.07.12 р. по 31.12.12 р. встановлено заниження на загальну суму 4 124 205,00 грн., в тому числі по періодах: ІІІ-й кв.2012р. - 2 138 870,00грн,ІV-й кв.2012р. - 1 985 335,00 грн.

За період з 01.07.2012 р. по 31.12.2012 р. внаслідок невідображення по бухгалтерському обліку ДП «Стрийський вагоноремонтний завод» доходу на суму нарахованої амортизації, занижено показник рядка 01 "Чистий прибуток (дохід)" Розрахунку за 9-ть місяців 2012року, за 2012 р. та показник, наведений підприємством у рядку 220 Звіту за формою N 2 за 9-ть місяців 2012 року, за 2012 р.

Так, основним нормативним актом, що визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні є Закон України від 16.07.1999 р. № 996 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (із змінами та доповненнями, далі -Закон України № 996)

Статтею 2 Закону України № 996 визначено, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Державне регулювання бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні здійснюється відповідно до статей 6 та 7 Закону України №996.

Метою державного регулювання бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні є: створення єдиних правил ведення бухгалтерського обліку складання фінансової звітності, які є обов'язкові для всіх підприємств та гарантують і захищають інтереси користувачів; удосконалення бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Відповідно до положень ч.2 ст.6 Закону України № 996 (в редакції Закону, що діяла у періоді, що перевірявся) регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, який затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

ОСОБА_1 (стандартів) бухгалтерського обліку застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами усіх форм власності (крім бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності).

Облікова політика ДП «Стрийський вагоноремонтний завод» затверджена у наказі по підприємству із змінами від 30.03.2012 р. № 180 та погоджена у встановленому порядку Міністерством транспорту та зв'язку України. Відповідно до пп.8.1-8.2 Облікової політики ДП «Стрийський вагоноремонтний завод», на підприємстві доходи визнаються та нараховуються згідно П(С) БО 15 «Дохід», відображення витрат підприємством здійснюється відповідно до П(С)БО 16 «Витрати».

Відповідно до п.5 ОСОБА_1 (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 р. №290 (далі П(С)БО 15), дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. Крім того, п.21 вказаного П(С)БО визначено, що дохід відображається в бухгалтерському обліку в сумі справедливої вартості активів, що отримані або підлягають отриманню.

Відповідно до п.10 ОСОБА_1 (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. №92 (далі П(С)БО 7), первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, безпосередньо пов'язаних з доведенням основних засобів до стану, у якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Пунктом 22 П(С)БО 7) визначено, що об'єктом амортизації є вартість всіх основних засобів, окрім вартості землі і незавершених капітальних інвестицій. Суму нарахованої амортизації підприємства, згідно з п.30 П(С)БО 7), відображають збільшенням суми витрат підприємства і зносу основних засобів.

Також, згідно з п.9 ОСОБА_1 (стандарту) бухгалтерського обліку 3 «Звіт про фінансові результати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 р. №87 (П(С)БО 3), якщо актив забезпечує економічні вигоди протягом кількох звітних періодів, то витрати відображаються у звіті про фінансові результати на основі систематичного та раціонального їх розподілу (наприклад у вигляді амортизації) протягом тих звітних періодів, коли надходять відповідні економічні вигоди. А п.7 П(С)БО 3) визначено, що за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена, доход у звіті про фінансові результати відображається в момент надходження активу або погашення зобов'язання, які призводять до збільшення власного капіталу підприємства (крім зростання капіталу за рахунок внесків учасників).

Положенням бухгалтерського обліку 16 Витрати, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 р. № 318 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 р. за № 27/4248 (із змінами та доповненнями), визначено методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства та її розкриття у фінансовій звітності.

Водночас, відповідно до п.7 ОСОБА_1 (стандарту) 16 витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Також ст.4 Закону України № 996 до принципів ведення бухгалтерського обліку, зокрема віднесено принцип нарахування та відповідність доходів і витрат - для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

Окрім цього, відповідно до абзацу сьомого тексту до рахунку бухгалтерського обліку 42 «Додатковий капітал» Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. №291, на субрахунку 424 «Безоплатно одержані необоротні активи» відображається вартість необоротних активів, безоплатно одержаних підприємством від інших осіб, залишок додаткового капіталу на цьому субрахунку зменшується на суму визнаного доходу протягом строку корисного використання безоплатно одержаних об'єктів необоротних активів (окрім землі) і при вибутті таких активів і землі.

Також відповідно до абзацу сьомого тексту по рахунку бухгалтерського обліку 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів» Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. №291, інформація про доходи від безоплатно одержаних необоротних активів узагальнюється на рахунку 745. При цьому зазначено, що дохід від безоплатно одержаних необоротних активів, що підлягають амортизації, визначається у сумі пропорційній сумі амортизації відповідних активів одночасно з її нарахуванням.

Так, перевіркою було встановлено, що ДП «Стрийський вагоноремонтний завод» за період перевірки з 01.07.2012 р. по 31.12.2012 р. (впродовж періоду експлуатації підприємством таких основних засобів) по бухгалтерському обліку нараховано амортизації по безоплатно отриманих основних засобах (за виключенням амортизації, нарахованої на дооцінену вартість вагонів, та на вартість понесених витрат по модернізації вагонів) на загальну суму 27 494 700 грн.

Сума вищевказаної нарахованої амортизації по бухгалтерському обліку та у фінансовій звітності відображена у складі операційних витрат підприємства за витратними рахунками 903 «Собівартість реалізованих послуг» та 9059 «Собівартість від робіт і послуг допоміжного виробництва». (Дт 9059 Кт1311/2, Дт 23872 Кт 1311/2, Дт 9034 Кт23872).

Однак, судом встановлено, що всупереч вищенаведених нормативно-правових актів дохід на суму нарахованої амортизації на вказані безоплатно отримані основні засоби, не нараховувався.

Відповідно до Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 р. №138 (далі - Порядок № 138), частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Так, внаслідок невідображення доходу від безоплатно одержаних необоротних активів, що підлягають амортизації, який визначається у сумі, пропорційній сумі амортизації відповідних активів одночасно з її нарахуванням ДП «Стрийський вагоноремонтний завод» занижено обсяг інших доходів за період 01.07.2012 р. по 31.12.2012 р. на загальну суму 27 494 700 грн., що призвело до заниження чистого прибутку за перевіряємий період на суму 27 494 700 грн.

Як наслідок, в результаті допущеного порушення у фінансовій звітності за 2012 р. (ф.№2 «Звіту про фінансові результати») за перевіряємий період занижено суму чистого прибутку на суму 27 494 700 грн., чим порушено п.1 ст.3 та пп.1, 8 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Відповідно занижено розрахункову суму доходу при визначенні частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що в порушення вимог чинного законодавства, ДП «Стрийський вагоноремонтний завод» занижено чистий прибуток (р.220 ф.№2 «Звіту про фінансові результати») на загальну суму 27 494 700 грн. (в т.ч. 3-й кв. 2012р.на суму 14 259 135 грн., 4-й кв 2012р.на суму 13 235 565 грн.), в результаті чого, в порушення вимог п.1-3 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 р. №138 занижено суму частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями на загальну суму 4 124 205,00 грн. в тому числі по періодах: ІІІ-й кв.2012р. - 2 138 870,00грн,ІV-й кв.2012р. - 1 985 335,00 грн.

Як наслідок, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що позовні вимоги Державного підприємства "Стрийський вагоноремонтний завод" є безпідставними та необґрунтованими, а тому у задоволенні таких слід відмовити.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Суд першої інстанції не виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин невірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення, яке підлягає до скасування.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, ст.202, ст.205, ст.ст. 207, 254 КАС України, суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів задовольнити, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.03.2015 р. по справі № 813/2543/14 скасувати.

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Стрийський вагоноремонтний завод" до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя І.В. Глушко

Судді О.О. Большакова

ОСОБА_2

Постанова складена в повному обсязі 01.12.2015 року.