копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2015 р. Справа № 818/3636/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Гордієнко Є.Є.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання дій протиправними,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3В.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області) в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою та зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою.
В обґрунтування позовну зазначив, що 17.03.2015 ОСОБА_3 звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
05.10.2015 відповідач направив позивачу лист № 7777-992/29-15-СГ, яким відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Позивач вважає відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою протиправною, та зазначає, що підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Позивач зауважує, що відповідач не посилається у своїй відмові на жодну з підстав зазнаваних у ст. 123 Земельного кодексу, хоча перелік таких підстав є вичерпним.
Крім того, з листа відповідача позивачем встановлено, що рішення про включення спірної ділянки до переліку ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах, було прийнято після отримання відповідачем заяви від позивача.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області подало до суду письмове заперечення на позов (а.с. 21-23), в якому зазначає, що земельна ділянка, дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення якої просив надати позивач, включена до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, та згідно із ч. 3 ст. 136 Земельного Кодексу України не може відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, що і стало підставою для відмови ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Отже, вимога позивача про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, на його думку, не підлягає задоволенню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
17 березня 2015 року ОСОБА_3 до Головного управління Держземагентства у Сумській області подано клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 11,6 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області (а.с. 7).
Листами від 24.04.2015 № 0-938/21-15-СГ (зворотній бік а.с. 7) та від 22.07.2015 № 7777-438/29-15-СГ (а.с. 8) позивача повідомлено про відсутність правових підстав для вирішення по суті питання, порушеного ним у клопотанні від 17.03.2015.
На виконання постанови Сумського окружного адміністративного суду від 09 червня 2015 р. по справі № 818/1406/15, ухвали Сумського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2015 р. по справі № 818/1406/15 Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянуто клопотання ОСОБА_3 від 17.03.2015 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 7 років та розміром орендної плати в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки, орієнтовною площею 11,6 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області та листом від 05.10.2015 № 7777-992/29-15-СГ відмовлено позивачу у наданні дозволу (а.с. 8 а). В обґрунтування доводів відмови відповідач посилається на ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України та зазначає, що земельна ділянка яка планується для відведення в оренду, відповідно до Протоколу № 7 засідання комісії з добору земельних ділянок та/або прав на них, які можуть виставлятися на земельні торги окремими лотами від 30.12.2013 включена до списку переліку обєктів землеустрою (земельних ділянок сільськогосподарського призначення), права на які можуть бути продані на земельних торгах.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходить із того, що відповідач діяв у межах своїх повноважень, згідно чинного законодавства, враховуючи наступне.
Згідно зі п. в ст.80 Земельного Кодексу України субєктом права власності на землю є держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Відповідно до п. є-1 ст. 15-1 Земельного Кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить розпорядження землями державної власності.
Частиною 5 статті 93 Земельного Кодексу України визначено що право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах.
Згідно ст. 127 Земельного Кодексу України визначено що органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.3 ст. 136 Земельного Кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Також, відповідно до ч.1 ст. 136 Земельного Кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами.
Судом встановлено, що наказом Головного управління від 09.04.2014 р. №23 затверджений перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах .
Суд зазначає, що до зазначеного переліку увійшла земельна ділянка площею 11,6610га, кадастровий номер 5924780900:01:002;0108 що розташована на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області.
24.03.2015 р. відбулось засідання комісії щодо відбору виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах та визначено переможця з організації та проведення земельних торгів.
Також, судом встановлено, що 07.05.2015 між Головним управлінням та Сумською товарною біржою «Сумиагропромбіржа» укладено договір №67 про підготовку лотів для продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення на земельному аукціоні (а. с. 24-26).
Отже, суд приходить висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для задоволення заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, оскільки зазначена земельна ділянка була включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, а тому, позовні вимоги ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання рішення незаконним задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій протиправними відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складений 07.12.2015.
Суддя (підпис) О.А. Прилипчук
З оригіналом згідно
Суддя О.А. Прилипчук