Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2015 р. Справа № 805/4374/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Христофорова А.Б. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального ГУ ДФС про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 17.07.2015 року №Ю-53-11,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративний позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального ГУ Міндоходів про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-53-11 від 17.07.2015 року зі сплати єдиного внеску у розмірі 34307610,21 грн, мотивуючи вимоги тим, що територія Донецької області, в тому числі м. Маріуполь визначена районом проведення АТО. Законом України від 02.09.2014 року № 1669- VII “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” звільнено від виконання обов’язків платників єдиного внеску у період проведення АТО, у зв’язку з чим просять скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-53-11 від 17.07.2015 року та зобов’язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального ГУ Міндоходів здійснити корегування відомостей в картці особового рахунку ПАТ «Азовзагальмаш» шляхом виключення з неї відомостей щодо наявності у ПАТ «Азовзагальмаш» недоїмки з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахованих за період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
30.11.2015 року через відділ діловодства та документообігу суду відповідач надав заперечення, в обгрунтування якого зазначив, що платник податків зобов'язаний належним чином виконувати податкове законодавство, Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 року не скасовує обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а лише надає можливість платникам ЄВ на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та у повному обсязі. Крім того, звертає увагу суду, що у разі несплати страхувальником ЄВ застрахована особа втрачає за такий період страховий стаж і статус застрахованої особи, у зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 30.11.2015 року замінено Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального ГУ Міндоходів на правонаступника Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального ГУ ДФС.
Представник позивача до судового засідання не з’явився, через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву про зупинення провадження по справі до визначення Кабінетом Міністрів України переліку населених пунктів, на які розповсюджується дія закону № 1669. Зазначене клопотання суд не приймає до уваги та залишає без задоволення, оскільки відсутні підстави з якими норми процесуального закону пов’язують необхідність зупинення провадження у справі, крім того, на думку суду, це спричине затягнення розумних строків розгляду справи.
Представник відповідача до судового засідання не з’явився, через відділ діловодства та документообігу суду надав заперечення на позов та заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
На підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав за можливе розглянути справу без участі сторін, на підставі наявних в матеріалах справи доказів в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.
Позивач, Публічне акціонерне товариство «Азовзагальмаш» (код ЄДРПОУ 13504334, пл.. Машинобудівельників, 1, м. Маріуполь, Донецька область),пройшов передбачену законом процедуру державної реєстрації з 24.09.1997 року №1 274 120 0000 000610, зазначене вбачається з Виписки з Єдиного державну реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.(а.с.11)
Відповідач, Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального ГУ ДФС є суб`єктом владних повноважень, яка в даних правовідносинах реалізує надані їй Податковим кодексом України повноваження.
17.07.2015 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального ГУ ДФС було сформовано податкову вимогу № Ю-53-11, відповідно до якої СДПІ з обслуговування великих платників у м. Донецьку вимагає від підприємства сплатити суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в сумі 34 307 610, 21 грн. (а.с.6)
30.07.2015 року позивач звернувся до Міжрегіонального Головного управління ДФС – Центральний офіс з обслуговування великих платників зі скаргою про перегляд вимоги про сплату боргу (недоїмки) СДПІ з обслуговування великих платників у м. Донецьку № Ю-53-11 від 17.17.2015 року. (а.с.7-8) Проте, рішенням Міжрегіонального Головного управління ДФС – Центральний офіс з обслуговування великих платників №20504/10/28-10-10-4-33 від 20.08.2015 року про результати розгляду скарги залишено без змін вимогу про сплату боргу (недоїмки). (а.с.9)
Спірним питанням у справі, є правомірність сформованої податкової вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на території де проводилася антитерористична операція.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 08 липня 2010 року №2464-VI. (Далі –Закон №2464-VI)
Пунктом 1 та пунктом 12 ч.2 ст.6 Закону №2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Відповідно до абзаців 1, 3, 4 частини 4 статті 25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
У позовній заяві позивач зазначає, що винесена вимога про сплату боргу (недоїмки) від 17.07.2015 року № Ю-53-11 суперечить нормам Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, оскільки підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку у довільній формі.
Крім того, зауважує, що 20 квітня 2015 року позивачем була подана заява №523/861 від 16.04.2015 року в порядку п.п.8 п.4 ст.11 Закону № 1669 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального ГУ Міндоходів, однак до теперішнього часу ПАТ «Азовзагальмаш» не звільнено від виконання своїх обов’язків, визначених ч.2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” (далі - Закон № 1669).
Частиною четвертою статті 11 Закону № 1669 передбачено внесення змін до Закону № 2464, а саме розділ VIII “Прикінцеві та перехідні положення” доповнено пунктом 9-3 такого змісту:
“Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14.04.2014 р. № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу”.
Пунктом 5 статті 11 Закону № 1669 передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 № 1053-р, до зазначених населених пунктів належить м. Маріуполь.
Водночас, у статті 10 Закону № 1669 передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Крім того, відповідно до статті 101 ПК України та наказу Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 577 “Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків”, документом-підставою для прийняття керівником (заступником керівника) контролюючого органу рішення про списання безнадійного боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), є відповідний сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України, що засвідчує настання форс-мажорних обставин у податкових правовідносинах та використовується при списанні безнадійного податкового боргу відповідно до статті 101 Податкового кодексу України.
З наведених норм вбачається, що включення населеного пункту до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, не є безумовною підставою для невиконання чи виконання не в повному обсязі платниками єдиного внеску своїх обов'язків, передбачених частиною другою статті 6 Закону № 2464.
Так, в силу внесених змін Законом №1669 до Закону № 2464, ПАТ «Азовзагальмаш» може бути звільнений від обов'язку виконання положень частини другої статті 6 Закону № 2464, за умови дотримання відповідної процедури, яка полягає у наданні документа, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), які мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, а саме - сертифіката Торгово-промислової палати України, та за умови подання заяви про звільнення від виконання обов’язків платника єдиного внеску.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною першою статті 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Таким чином адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для відновлення порушеного права в зв'язку із прийняттям рішення суб'єктом владних повноважень, особа повинна довести, яким чином відбулось порушення її прав.
В матеріалах справи відсутній сертифікат Торгово-промислової палати про засвідчення факту настання у ПАТ «Азовзагальмаш» обставин непереборної сили, що суперечить вимогам статті 10 Закону № 1669, яким передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Крім того, суд вважає безпідставним посилання позивача на Закон України «Про тимчасові заходи на період антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція” як на підставу скасування спірної вимоги, оскільки, незалежно від розповсюдження на позивача вказаних приписів, ці приписи не звільняють органи доходів і зборів від виконання обов’язку щодо формування вимог про сплату недоїмки на підставі наданої платниками звітності.
Згідно ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч.4 ст. 70 КАС України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
За таких обставин, суд важає, що позивачем не виконані вимоги чинного законодавства для звільнення його від виконання обов’язків щодо справляння єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у зв’язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити на підставі ст. 94 КАС України, з урахуванням 10 відсоткової сплати судового збору за вимоги майнового характеру у розмірі 487,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального ГУ ДФС про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 17.07.2015 року №Ю-53-11 – відмовити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» (код ЄДРПОУ 13504334, пл.. Машинобудівельників, 1, м. Маріуполь, Донецька область) на користь Державного бюджету за реквізитами: Отримувач коштів УК/м.Слов'янськ/22030001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37803368, банк отримувача ГУДКСУ у Донецькій області, код банку отримувача (МФО) 834016, рахунок отримувача 31214206784075, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ(суду) 35099148, судовий збір у розмірі 4 384(чотири тисячі триста вісімдесят чотири) грн 80 коп.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Христофоров А.Б.