Постанова № 54005157, 27.11.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2015
Номер справи
804/10784/15
Номер документу
54005157
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2015 р. Справа № 804/10784/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська до Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держпраці» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

19 серпня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська (далі - позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України» ДП «Центр сертифікації» (далі - відповідач) з вимогами про стягнення з Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України» ДП «Центр сертифікації» заборгованості по Списку №1 за період з квітня по червень 2015 року на загальну суму 26628,10грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.08.2015 р. відкрито скорочене провадження в адміністративній справі №804/10784/15 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.09.2015 р. провадження у справі №804/10784/15 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №804/6248/15 за адміністративним позовом Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва обєктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України» до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_5, про визнання протиправними дій та скасування пільгової пенсії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 р. провадження у справі №804/10784/15 поновлено, справу призначено до розгляду у судовому засіданні.

В судовому засіданні судом здійснено заміну відповідача на Державне підприємство «Центр сертифікації і контролю якості будівництва обєктів нафтогазового комплексу Держпраці».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції зазначила наступне. Відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», п.6.1 Інструкції про порядок обчислення сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. №21-1, на відповідача покладено обовязок відшкодувати витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».Проте, внаслідок несвоєчасного та не в повному обсязі відшкодування сум фактичних витрат пенсійного органу на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1, за відповідачем утворилась заборгованість у загальному розмірі 26628,10грн. за період з квітень-червень 2015р. у звязку з виплатою пенсії пільговикам-пенсіонерам ОСОБА_6, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 Розрахунки фактичних витрат про розмір щомісячних відшкодувань по вказаним пенсіонерам-пільговикам направлені відповідачу. Невиконання підприємством вимог чинного законодавства в межах визначеного строку зумовило звернення до суду.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування своєї позиції спирався на письмові заперечення на позов та зазначив, що позивач не довів понесених витрат у спірному періоді, а розрахунки на поточний рік не є належними доказами понесених витрат пенсійного фонду у майбутньому. Більш того, розрахунки по пенсіонерам ОСОБА_7 та ОСОБА_5 взагалі не отримувались підприємством. Щодо ОСОБА_8 відповідач сумлінно та своєчасно відшкодовує витрати позивача по виплаті та доставці пенсії вказаному пенсіонеру-пільговику, що підтверджується платіжними дорученнями №226 від 23.04.2015 р., №302 від 22.05.2015 р., №393 від 22.06.2015 р. Проте, сплачені кошти позивачем неправомірно зараховані в рахунок погашення заборгованості попередніх періодів. Щодо відшкодуваннясум витрат на виплату та доставку пенсії гр.ОСОБА_5, відповідач зазначив, що громадянин ОСОБА_5 не має права на отримання пільгової пенсії за Списком №1, оскільки довідки, уточнюючі його пільговий стаж, відкликані підприємством, про що неодноразово повідомлялось позивача. Також, підприємством в судовому порядку оскаржується дії позивача щодо неправомірного нарахування та виплати пільгової пенсії по Списку №1 громадянину ОСОБА_5 Щодо пенсіонера ОСОБА_7, наразі підприємством вирішується питання щодо подальшого відшкодування понесених витрат Пенсійного фонду по виплаті та доставці пенсії цьому пенсіонеру.

Заслухавши доводи представника позивача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Державне підприємство «Центр сертифікації і контролю якості будівництва обєктів нафтогазового комплексу Держпраці» (код ЄДРПОУ 13417687) є платником збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі збору на покриття фактичних витрат та виплату та доставку пенсій, та зареєстроване вУправлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська.

Державне підприємство «Центр сертифікації і контролю якості будівництва обєктів нафтогазового комплексу Держпраці» (код ЄДРПОУ 13417687) є підприємством з особливо важкими умовами праці за Списками №1, 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з розрахунком суми позову (а.с.5), наданого позивачем до позову, за Державним підприємством«Центр сертифікації і контролю якості будівництва обєктів нафтогазового комплексу Держпраці» (код ЄДРПОУ 13417687) рахується залишок несплачених коштів з виплати та доставки пільгових пенсій за Списком №1 за період з квітень, травень, червень 2015 року у загальному розмірі 26628,10грн.

Згідно з Розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 2015 року по Державному підприємству «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держгірпромнагляду України» ДП «Центр сертифікації» (код ЄДРПОУ 13417687) сума витрат на виплату та доставку пенсії, що має бути щомісячно відшкодована відповідачем по громадянам:

- ОСОБА_7 становить 1060,86грн.,

- ОСОБА_5 5766,37грн.,

Згідно з Розрахунком фактичних витрат з квітня 2015 року сума витрат на виплату та доставку пенсії, що має бути щомісячно відшкодована відповідачем по громадянину ОСОБА_6 становить 2731,53 грн.

Відповідно до Розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з травня 2015 р. сума витрат на виплату та доставку пенсії, що має бути щомісячно відшкодована відповідачем по громадянам:

- ОСОБА_7 становить 901,73 грн.,

- ОСОБА_5 4901,41 грн.

На підтвердження здійснення виплати пільгової пенсії пенсіонерам ОСОБА_7, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 та понесення у звязку з цим витрат у квітні-червні 2015 році, позивачем надані:

-довідки про розмір призначеної та фактично виплаченої пенсії за період квітень-червень 2015 р. по вказаним пенсіонерам (а.с.14, 96-97).

Копії розрахунків направлялись відповідачу, що свідчать супровідні листи з відміткою про вручення, що містяться в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, в зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який визначив принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

На підставі п.6 ч.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник повинен нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Абзацом 1 частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цьогоЗакону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до абз. 4, 5 пп. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«е» та «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до п. 6.1 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієїІнструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Згідно п. 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п. 6.8. Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Позиції про необхідність стягнення з підприємств заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій дотримується Верховний суд України, зокрема ця позиція викладена у рішенні від 02.09.2008 року по справі № 21-841во08,у постановах від 5 червня 2012 року № 21-167а12 та 25 вересня 2012 року № 21-251а12, від 11 лютого 2014 року № 21-471а13.

Згідно з ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Законодавець чітко визначив, що із набранням 01 січня 2004 року чинності Законом № 1058-IV витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі пункту «а» та «б»-«з» статті 13 Закону № 1788-XII особам, які були зайняті на роботах за Списком № 1, та № 2 покриваються підприємствами та організаціями.

Обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених Пенсійним Фондом України після 1 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

Винятком із цього правила є лише відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог статті 14 Закону № 1788-XII.

Отже, відповідно до вимог чинного законодавства України на Державне підприємство «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держпраці» покладено обовязок здійснювати відшкодування органам Пенсійного фонду України фактичних витрат та виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Факт невиконання зазначених норм за період квітень, травень та червень 2015 року не спростований відповідачем.

Направлення відповідачу розрахунків фактичних витрат з 2015 року із зазначенням щомісячної суми відшкодування витрат по доставці та виплаті пенсії пенсіонерам-пільговикам ОСОБА_6, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 підтверджується матеріалами справи.

Матеріалами справи також підтверджено понесення пенсійним фондом у спірному періоді фактичних витрат у звязку виплатою пільгової пенсії ОСОБА_6, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 (а.с.14, 96-97).

Доводи відповідача щодо безпідставності позовних вимог у звязку з тим, що наразі не вирішено питання щодо правомірності нарахування і виплати пільгової пенсії громадянину ОСОБА_5, судом не приймається до уваги, оскільки відповідачем не надано суду належних доказів такому факту в розумінні ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Щодо проплат, здійснених відповідачем 23.04.2015 р., 22.05.2015 р. та 22.06.2015 р. на виплату та доставку пенсії по Списку №1 гр. ОСОБА_6, суд зазначає наступне.

Чинним законодавством України передбачена можливість зарахування здійснених боржником проплат в рахунок погашення заборгованості попередніх періодів.

Більш того, в наданих суду копіях платіжних доручень №226 від 23.04.2015 р., №302 від 22.05.2015 р., №393 від 22.06.2015 р. в призначенні платежу зазначено «згідно листа №4040/02-14 від 24.05.2012р.». При цьому, спірним періодом у даній справі є квітень-червень 2015 р.

Отже, заборгованість відповідача перед Пенсійним фондом з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за період квітень, травень та червень 2015 р., складає 26628,10грн.

За таких обставин, позивачем здійснено усі передбачені чинним законодавством дії, що передують стягненню суми боргу в судовому порядку.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська про стягнення з Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держпраці» 26628,10грн. фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за період квітень, травень та червень 2015 р. є обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська до Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держпраці» про стягнення заборгованості задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства «Центр сертифікації і контролю якості будівництва об'єктів нафтогазового комплексу Держпраці» (ЄДРПОУ13417687) заборгованість по Списку №1 за період квітень-червень2015 року на загальну суму26 628,10грн. (двадцять шість тисяч шістсот двадцять вісім гривень 10 копійок) на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 30 листопада 2015 року

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 30.11.2015 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_1 ОСОБА_1 ОСОБА_9