Рішення № 53977530, 24.11.2015, Краснокутський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
627/59/15-ц
Номер документу
53977530
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 627/59/15-ц

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2015 року смт. Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Вовк Л.В.

з участю секретаря Казакової О.С.,

позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника позивача ОСОБА_3,

представника відповідача- Качечки С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Краснокутськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до директора Державного підприємства « Гутянське лісове господарство «ОСОБА_4 про скасування наказу ,

в с т а н о в и в :

В січні 2015 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовною заявою до директора ДП « Гутянське лісове господарство « ( далі Підприємство) ОСОБА_4 про скасування наказу.

В позові позивачі зазначили , що вони працювали лісничим та майстром лісу Пархомівського лісництва ДП « Гутянське лісове господарство» , 25.11.2014 року вони звільнені з посад за скороченням на підставі ст.40 п.1 КЗпП України. Підставою для скорочення їх посад послугував наказ директора №107 від 23.09.2014 року « Про реорганізацію Пархомівського лісництва як структурного підрозділу». Згідно вказаного наказу , обходи №1-5 об»єднані з Краснокутським , Володимирвівським та Гутянським лісництвами , а з 25.11.2014 року скорочені посади та виключені з штатного розпису як лісничий, бухгалтер , старший майстер та майстри Пархомівського лісництва. На думку позивачів вказаний наказ є незаконним, виданий директором поза межами його компетенції, до того ж порушує права позивачів та підлягає скасуванню. Наказ на думку позивачів не містить посилання на те , що прийняття рішення про скорочення штату погоджено у встановленому законом порядку із Харківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства , як передбачено абз.2 п.7.2 Статуту ДП « Гутянське лісове господарство». Відповідно до Статуту п.9.1. , ліквідація та реорганізація підприємства здійснюється за рішенням Органу управління майном Державним агентством лісових ресурсів України. На думку позивачів, Статутом не передбачено та невстановлена наявність у директора самостійного права на прийняття рішень про відкриття та /або реорганізацію структурного підрозділу підприємства. На думку позивачів порушені їх трудові права та законні інтереси як працівників Пархомівського лісництва. Прохали визнати протиправним та скасувати вище вказаний наказ.

У судовому засіданні позивачі, представник позивача підтримали позов , прохали його задовольнити.

Представник позивача позов не визнав , прохав відмовити , пояснивши , що реорганізація підприємства як юридичної особи не відбулася , відбулася реорганізація структурного підрозділу, а саме змінилася внутрішня (організаційна) структура юридичної особи.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд дійшов до наступних висновків.

Матеріалами справи встановлено , що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 працювали в ДП « Гутянське лісове господасртво» на посадах лісничого та майстра лісу обходу №5 Пархомівського лісництва. 25.11.2014 року позивачі звільнені з посад за скороченням на підставі п.1 ст.40 КЗпП України. (Наказ від 25.11.2014 року №109-к).

Відповідно до ст.1 Статуту Державного підприємства « Гутянське лісове господарство» , зареєстрованого 18.07.2011 року, ДП « Гутянське лісове господарство» створено на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 13.12.1993 року №157 « Про реорганізацію у Харківській області державних мисливських господарств «, засноване на державній власності , належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України ( надалі -Орган управління майном ) та входить до сфери управління Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства (надалі ОСОБА_5) .

П.4.1 Статуту передбачено, що підприємство є юридичною особою . Права і обов»язки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації .

Як свідчить п.7.1, 7.2, 7.3 Статуту ,органом управління Підприємства є його директор. Найменування директора здійснюється Органом управління майном шляхом укладення з ним контракту в установленому законом порядку .Підприємство за погодженням з ОСОБА_5 визначає структуру управління і штати. Директор самостійно вирішує всі питання діяльності Підприємства за винятком тих , що віднесені до компетенції Органу управління майном та ОСОБА_5.

Пунктом 9.1 Статуту передбачено , що ліквідація та реорганізація ( злиття, приєднання, поділ, виділення , перетворення ) Підприємства здійснюється за рішенням Органу управління майном.

19.09.2013 року між Державним агентством лісових ресурсів України , в особі Голови Державного агентства лісових ресурсів України ОСОБА_6 з одного боку та ОСОБА_4 з другого боку , укладено контракт про те, що ОСОБА_4 наймається на посаду директора ДП « Гутянське лісове господарство» Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства на термін з 15.10.2013 року по 04.10.2014 року.

Наказом Державного агентства лісових ресурсів від 23.09.2013 року, ОСОБА_4 призначено за контрактом на посаду директора ДП « Гутянське лісове господарство» на вище вказаний термін.

Судовим розглядом встановлено, що до складу ДП « Гутянське лісове господарство» входило п»ять лісництв - Гутянське, Шарівське, Володимирівське , Пархомівське, Краснокутське ліснитво. Реорганізоване Пархомівське лісництво було структурним підрозділом юридичної особи - ДП « Гутянське лісове господарство «.

Відповіддю державного реєстратора Краснокутського РУЮ Харківської області підтверджується. Що , що відповідно до відомостей ,які містяться в Єдиному Державному реєстрі юридичних та фізичних осіб -підприємців , відсутня інформація щодо структурного підрозділу Пархомівського лісництва ДП « Гутянське лісове господарство» як юридичної особи .

23.09.2014 року директором ДП « Гутянське лісове господарство» видано наказ №107 « Про реорганізацію Пархомівського лісництва як структурного підрозділу», яким наказано :

1) обходи №1 , №2 Пархомівського лісництва передати до Краснокутського лісництва, об»єднати їх і рахувати в Краснокутському лісництві обходу №7.

2) Передати обходи № 3 та №4 Пархомівського лісництва до Володимирівського лісництва , об»єднати їх та рахувати його в Володимирівському лісництві обходом №8.

3)Передати обходи №5 та №6 Пархомівського лісництва до Володимирівського лісництва , об»єднати їх та рахувати обходом №9.

4) з 25.11.2014 року скоротити такі посади і виключити їх з штатного розпису: лісничого , бухгалтера , старшого майстра, майстра лісу обх.№1 , майстра лісу обх.№4, майстра лісу обх.№5.

5) Відділу кадрів запропонувати усім працівникам , посади яких підлягають скороченню перевести на інші вакантні посади .У разі відмови від переведення за їх згодою або якщо не має інших вільних посад , підготувати документи про скорочення відповідних працівників на звільнення за п.1 ст.40 КЗпП України.

Не погоджуючись з вище вказаним наказом директора Підприємства, позивачі звернулися до суду , вважаючи , що наказом порушені їх трудові та конституційні права.

Ліквідація чи реорганізація структурного підрозділу юридичної особи ( в т.ч. Пархомівського ліснитва Підприємства) зі створенням чи без створення іншого структурного підрозділу не є ліквідацією або реорганізацією юридичної особи ( в т.ч. підприємства), а є виключно зміною внутрішньої (організаційної ) структури юридичної особи ДП « Гутянське лісове господарство».

Відповідно до п.6.1.4 та 7.3 Статуту ДП « Гутянське лісове господарство», директор Підприємства самостійно вирішує всі питання діяльності Підприємства , а також Підприємство вправі створювати інші відособлені підрозділи, які не мають статусу юридичної особи .

Питання реорганізації структурного підрозділу юридичної особи входить до компетенції директора Підприємства.

Оскільки під час реорганізації зазначеного структурного підрозділу відбувається зміна структури управління і штатів ДП «Гутянське лісове господарство» , у відповідності до ч.2 п.7.2 Статуту ДП « Гутянське лісове господарство», Харківське обласне управління лісового та мисливського господарства надало своє погодження на реорганізацію структурного підрозділу підприємства, що підтверджується листом від 18.09.2015 року № 06-37/1138.

Штатний розпис працівників апарату управління ДП « Гутянське лісове господарство» на 2014 рік , що діє з 26.11.2014 року , в якому врахований наказ про реорганізацію Пархомівського лісництва , погоджений з начальником ОСОБА_5Білоусом.

Крім того , листом Державного агентства лісових ресурсів України від 15.07.2015 року підтверджено, що Державним агентством лісових ресурсів України як Органом управління майном не приймалось рішення щодо реорганізації ДП « Гутянське лісове господарство» та Підприємство за погодженням з Харківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства визначає структуру управління і штати.

Звільнення вказаних працівників відбулося без порушення вимог трудового законодавства , про що не заперечували сторони в судовому засіданні.

Відповідно до ст.40 ч.1 п.1 КЗпП України трудовий договір , укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом , у випадку и змін в організації виробництва і праці , в тому числі ліквідації, реорганізації , банкрутства або перепрофілювання підприємства установи , організації , скорочення чисельності або штату працівників.

Зі змісту зазначеної норми вбачається , що вона передбачає декілька самостійних підстав для розірвання з ініціативи власника трудового договору з працівником ,як: ліквідацію, реорганізацію , банкрутство ,перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності працівників, скорочення штату працівників.

При цьому вживані в цій нормі поняття « ліквідація» », « реорганізація», »перепрофілювання», «банкрутство», «скорочення чисельності» або «штату працівників» - стосуються саме підприємств, установ , організацій як юридичних осіб , а не їх структурних підрозділів.

Визначення юридичної особи , поняття реорганізації юридичної особи та порядок її реорганізації міститься в ст.ст. 80,104 , 106,107,108 ,109 ЦК України , ст.ст.59, 62-66 ,73-78 ГК України .

Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру , встановлює чисельність працівників і штатний розпис . Підприємство може складатися з виробничих або функціональних структурний підрозділів ( виробництв, відділень, цехів ,управлінь , бюро, служб , тощо) та створювати філії , представництва , відділення та інші відокремлені підрозділи.

Філії та представництва ,як і інші структурні підрозділи підприємства , установи, організації не мають статусу юридичних осіб і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством ( ст.95 ЦК України , ч.4 ст.64 ГК України).

Однієї із формою припинення юридичної особи є передача всього свого майна .прав та обов»язків іншим юридичним особам правонаступникам у результаті злиття ,приєднання, поділу чи перетворення ( ст.104-109 ЦК України).

Під реорганізацією розуміють припинення юридичної особи з переходом всіх прав та обов'язків до правонаступника у порядку загального правонаступництва, де під правонаступником розуміють юридичну особу (юридичних осіб), до якої переходять всі права та обов'язки реорганізованої юридичної особи. Тобто в результаті реорганізації суб'єкта господарювання суб'єктивні права й обов'язки, які належали йому до цього (реорганізації), так би мовити "успадковуються" - настає повне (універсальне) правонаступництво. Суб'єктивні права й обов'язки суб'єктів, що припинили своє існування, стають правами й обов'язками нових чи оновлених (як у випадку з "приєднанням") утворень, що продовжують свою господарську діяльність, як правило, на зміненій за обсягом майновій базі.

Ст. 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" , рішення про реорганізацію юридичної особи може прийматися власником (власниками) чи уповноваженим ним (ними) органом, іншими особами - засновником суб'єкта господарювання чи його правонаступниками, або уповноваженим ним органом, за судовим рішенням, а у випадках, передбачених законодавством, реорганізація може здійснюватися за рішенням державних органів, які мають відповідні повноваження.

Існує 5 видів реорганізації юридичних осіб: приєднання; злиття (обєднання); виділення; поділ; перетворення.

Приєднання це приєднання однієї або декількох юридичних осіб до іншої юридичної особи. При цьому ці особи припиняють своє існування, а їх права та обовязки переходять до юридичної особи, до якої вони приєдналися.

Злиття обєднання двох або більше юридичних осіб в одну нову юридичну особу, при цьому ці юридичні особи припиняються своє існування і передаються свої права та обовязки новоствореній юридичній особі.

Виділення відокремлення однієї або більше юридичних осіб від однієї існуючої юридичної особи (створення дочірніх підприємств, відокремлення структурних підрозділів); новостворена юридична особа має ті ж самі юридичні права і обовязки, що й головне підприємство.

Поділ виникнення двох або більше нових юридичних осіб шляхом поділу існуючої юридичної особи, яка припиняє своє Існування; при цьому новостворені юридичні особи є правонаступниками у частині, обумовленої їх статутними фондами.

Перетворення зміна юридичною особою юридично-правової форми без припинення існування. При реорганізації завжди має місце правонаступництво.

Відповідно до ч.2 ст.104 ЦК України юридична особа є такою , що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Реорганізація структурного підрозділу юридичної особи не є реорганізацією юридичної особи ,а свідчить лише про зміну внутрішньої (організаційної ) структури юридичної особи. На відміну від ліквідації чи реорганізації юридичної особи ,ця обставина може бути підставою для звільнення працівників цього структурного підрозділу згідно з п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України лише з підстав скорочення чисельності або штату працівників у зв»язку з такими змінами при дотриманні власником вимог ч.2 ст.40, ст.ст.42,43,49-2 КЗпП України.

Зазначений висновок узгоджується також із нормою ч.3 ст.36 КЗпП України, відповідно до якої в разі реорганізації підприємства ,установи , організації ( злиття, приєднання, поділ чи перетворення ) дія трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників ( п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України).

Враховуючи вище викладене , суд приходить до висновку , що реорганізація Підприємства як юридичної особи не відбулася, а змінилася внутрішня ( організаційна )структура юридичної особи ; реорганізацію структурного підрозділу та скорочення штату ,Підприємством погоджено з Харківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства ; звільнення працівників відбулося з дотримання вимог КЗпП України, позивачі з приводу незаконного звільнення до суду не зверталися , в зв»язку з чим підстав для скасування наказу директора Підприємства не має.

Відповідно до ст. 10,11,60 ЦПК України суд розглядає справи на підставі наданих сторонами доказів, в межах заявлених позовних вимог. Кожна сторона зобовязана довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведеності перед судом їх переконливості.

За таких підстав , суд вважає , що позивачі не надали суду достатніх доказів на підтвердження позовних вимог , тому позов ОСОБА_1 та ОСОБА_7 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 80,104 , 106,107,108 ,109 ЦК України , ст.ст.59, 62-66 ,73-78 ГК України, ст.ст. 10, 11, 60, 212-215, 218 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до директора Державного підприємства « Гутянське лісове господарство» ОСОБА_4 про скасування наказу - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Краснокутський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Суддя: ОСОБА_8