Постанова № 53948027, 24.11.2015, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
206/1144/2012
Номер документу
53948027
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 206/1144/2012

Головуючий у 1-й інстанції: Король О.П.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

24 листопада 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сапальової Т.В.

суддів: Боровицького О. А. Граб Л.С.

за участю:

секретаря судового засідання: Мартинюк В.В.,

представника позивача: ОСОБА_2,

предтавника відповідача: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вінницького міського відділу УМВС України у Вінницькій області на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 17 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до начальника Замостянського РВ Вінницького міського відділу УМВС України у Вінницькій області ОСОБА_5, начальника Вінницького міського відділу УМВС України у Вінницькій області ОСОБА_6, Вінницького міського відділу УМВС України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

в березні 2009 року ОСОБА_4 звернувся з адміністративним позовом до начальника Замостянського РВ Вінницького міського відділу УМВС України у Вінницькій області ОСОБА_5, начальника Вінницького міського відділу УМВС України у Вінницькій області ОСОБА_6, Вінницького міського відділу УМВС України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними, зобов'язання включити позивача до списків про преміювання співробітників Замостянського РВ ВМУ, зобов'язання нарахувати премію за січень 2008 року в сумі 691,76 грн., за березень 2008 року в сумі 461,18 грн., за квітень 2008 року в сумі 461,18 грн., зобов'язати Замостянський РВ ВМУ УМВС України у Вінницькій області надати до Головного управління ПФУ України у Вінницькій області довідку про грошове забезпечення з включенням премії за січень, березень, квітень 2008 року, зобов'язання Головного управління ПФУ України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії з врахуванням премії за січень, березень, квітень 2008 року (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог).

Справа розглядалась судами неодноразово.

Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 17 вересня 2015 року позов задоволено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Вінницький міський відділ УМВС України у Вінницькій області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, у звязку з чим просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Представник відповідача - Вінницького міського відділу УМВС України у Вінницькій області в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Інші учасники процесу в судове засідання не зявились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи. Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення присутніх учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 1992 року по травень 2008 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, остання посада, яку він займав - помічник начальника районного відділу - оперативного чергового чергової частини штабу Замостянського РВ ВМУ УМВС України у Вінницькій області.

Наказом начальника ГУМВС України у Вінницькій області від 14 травня 2008 року №92 позивача звільнено зі служби в органах внутрішніх справ за станом здоров'я і 15 травня 2008 року йому призначена пенсія за вислугою років - 20 років і 5 днів.

За період служби дисциплінарних стягнень позивач не мав, що виключало можливість позбавлення його премій чи зменшення їх розмірів, з цих підстав у період служби.

Однак, до ГУПФУ України у Вінницькій області була надана довідка УМВС у Вінницькій області від 02 червня 2008 року №89, в якій зазначені додаткові види грошового забезпечення у 2008 році, зокрема, премія, яка нараховувалася лише за лютий 2008 року у розмірі 461,18 грн., що становить 22 відсотка. За січень, березень та квітень 2008 року премія позивачу не нараховувалась та не виплачувалась.

Вважаючи бездіяльність Замостянського РВ УМВС України у Вінницькій області щодо ненарахування премії протиправною, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не приймався наказ про зменшення розміру премії ОСОБА_4, чи позбавлення її в повному обсязі за січень, березень та квітень 2008 року, а тому позивач не може бути позбавлений премії повністю або частково.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 7 листопада 2007 року №1294 (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання вказаної постанови Кабінету Міністрів України Міністерством внутрішніх справ України прийнято наказ "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" від 31 грудня 2007 року №499, яким затверджено ряд інструктивних документів, у тому числі затверджено і введено у дію Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення).

Згідно з підпунктами 2.15.1.та 2.15.2. підпункту 2.15. пункту 2 вказаної Інструкції (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення. Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників підрозділів.

Зменшення розміру премії, позбавлення її, відповідно до підпункту 2.15.3. підпункту 2.15. пункту 2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення проводяться відповідно до положення про преміювання. Підпунктом 2.15.5. підпункту 2.15. пункту 2 встановлено, що виплата премій особам рядового і начальницького складу, зменшення її розміру або позбавлення в повному розмірі здійснюються за наказами керівників органів і підрозділів, закладів та установ Міністерства внутрішніх справ України. Накази про преміювання осіб рядового і начальницького складу видаються до 10-го числа кожного місяця на підставі мотивованих рапортів начальників структурних підрозділів, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. У рапортах з клопотанням про позбавлення премії чи зменшення її розмірів зазначаються конкретні причини, які стали підставою для цього.

Підпунктом 2.15.4. підпункту 2.15. пункту 2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення встановлено, що виплата премії за минулий місяць проводиться в поточному місяці разом з виплатою грошового забезпечення.

З аналізу вказаних норм слідує, що основною підставою для виплати премії є відповідний наказ керівника органу (підрозділу, закладу, установи МВС України), у якому визначається розмір премії для кожного працівника, який виконував певну роботу у зазначеному місяці, тобто вніс певний вклад у загальний результат роботи установи, у відповідному відсотковому відношенні. Щодо працівників, які виконували свої посадові обов'язки на протязі місяця, однак виконали їх не якісно чи не належним чином, або з інших вагомих підстав, керівник установи готує рапорт про позбавлення їх премії чи зменшення її розмірів. При цьому, працівнику, який у відповідний період не працював з різних причин і його особистий вклад в загальний результат служби відсутній, премія не виплачується.

Замостянським РВ Вінницького УМ ГУМУС України у Вінницькій області у 2008 році розроблено та затверджено начальником відділу Положення про преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ районного відділу.

Цим Положенням передбачені джерела утворення фонду преміювання, показники, за яких працівник цього органу внутрішніх справ може бути премійований, та підстави зменшення (позбавлення) премії.

Відповідно до підпункту 3.2. пункту 3 цього Положення премія та її розмір визначаються з урахуванням показників, зазначених в підпункті 3.1. пункту 3 цього Положення та від особистого вкладу осіб у загальні результати роботи.

Згідно з листками непрацездатності позивач був звільнений від службових обов'язків через тимчасову непрацездатність з 12 лютого 2008 року по 27 лютого 2008 року та з 28 лютого 2008 року по 16 березня 2008 року (том 1, а. с. 227).

З довідки №5280 від 22.03.2012 року, виданої Замостянським РВ ВМУ ГУМВС України у Вінницькій області, судом встановлено, що у період з 11.01.2008 року по 31.03.2008 року позивач перебував на службі лише 21.01.2008 року. В інші дні вказаного періоду помічник начальника - оперативний черговий Замостянського РВ ВМУ майор міліції ОСОБА_4 на службі був відсутній (том 1, а. с. 228).

Зазначена інформація підтверджується також копією книги зберігання та видачі озброєння, згідно з якою ОСОБА_4 отримував зброю лише 21 січня 2008 року (том 1. а. с. 229 - 234).

Згідно з довідкою №14002 від 17.07.2012 року, виданою начальником Замостянського РВ ВМУ УМВС України у Вінницькій області ОСОБА_5 відповідно до наказу начальника Замостянського РВ ВМУ від 28.01.2008 року №19 помічник начальника райвідділу - оперативний чергової частини штабу майор міліції ОСОБА_4 з 25.01.2008 року по 05.03.2008 року перебував у черговій відпустці за 2007 рік. Після виходу із відпустки ОСОБА_4 з питанням продовження йому чергової відпустки у зв'язку з хворобою під час перебування у ній, до керівництва Замостянського РВ ВМУ не звертався (том 2, а. с. 47).

Згідно з висновками Вищого адміністративного суду України (ухвала від 12 лютого 2015 року) колегією досліджено табелі несення служби в нічний час добовими нарядами Замостянського РВ ВМУ УВМС у березні 2008 року, січні 2008 року та квітні 2008 року (том 1 а. с. 216-218) та встановлено, що позивач жодного разу не виконував свої функціональні обов'язки в складі добового наряду Замостянського РВ ВМУ УМВС України у Вінницькій області в січні, березні та квітні 2008 року.

Крім того, як було встановлено судами з пояснень позивача під час попереднього розгляду справи, ОСОБА_4 в період з січня по квітень 2008 року не працював, оскільки перебував у відповідний період у відпустці, на лікарняному та проходив військово-лікарську комісію.

Дослідивши вказані докази, колегія суддів встановила, що протягом січня, березня, квітня 2008 року ОСОБА_4 фактично виконував свої посадові обов'язки лише 21 січня 2008 року.

Вищий адміністративний суд України, скасовуючи рішення судів попередніх інстанцій зазначив, що суди не звернули уваги на те, що відомості у табелі несення служби у нічний час про те, що ОСОБА_4 не працював, не відповідають довідці від 17 червня 2008 року №102/1 про розмір отриманого ОСОБА_4 грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 5 ст. 227 КАС України висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи.

Так, відповідно до довідки №102/1 від 17 червня 2008 року, виданої Замостянським РВ ВМУ УМВС України у Вінницькій області в січні, березні та квітні 2008 року ОСОБА_4 отримував грошове забезпечення, яке включало посадовий оклад, надбавки на військове звання, за вислугу років, виконання особливо важливих завдань (том 1, а. с. 15).

Разом з тим, вказана довідка не містить відомостей про фактичне виконання позивачем в цей період своїх посадових обов'язків.

Згідно з положеннями п. 3.2.1, 3.6.1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ особам рядового і начальницького складу, що звільнені від служби через хворобу на підставі листків непрацездатності або перебувають у відпустці через хворобу, а також з тим, які мають право на відпустки (чергові та додаткові, короткострокові, соціальні, у зв'язку з вагітністю та пологами) зберігається виплата грошового забезпечення.

Таким чином, згідно з положеннями чинного законодавства на період перебування осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у відпустці та в період тимчасової непрацездатності за ними зберігається виплата грошового забезпечення, про що Замостянським РВ ВМУ УМВС України у Вінницькій області було видано довідку №102/1 від 17 червня 2008 року.

В свою чергу, виплата премії здійснюється лише тим працівникам, які виконували певну роботу, тобто внесли певний вклад у загальний результат роботи установи, у відповідному відсотковому відношенні.

Як встановлено судом, позивач в січні, березні, квітні 2008 року своїх посадових обов'язків не виконував, його особистий вклад в загальний результат служби відсутній, а тому Замостянським РВ ВМУ УМВС України у Вінницькій області було обґрунтовано не включено його до списків про преміювання.

Колегія суддів відхиляє посилання позивача на підпункт 2.15.5 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яким визначено, що зменшення розміру премії або позбавлення її в повному розмірі здійснюються за наказами керівників органів і підрозділів, закладів та установ Міністерства внутрішніх справ України. У рапортах з клопотанням про позбавлення премії чи зменшення її розмірів зазначаються конкретні причини, які стали підставою для цього.

Згідно з п. 4 Положення про преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ Замостянського РВ ВМУ УМВС України у Вінницькій області розмір премії визначається за показниками, зазначеними в підпункті 3.1, та відповідно до особистого вкладу осіб рядового і начальницького складу в загальні результати служби. У разі несвоєчасного виконання та неналежної організації виконання в установлені строки завдань підлеглими, керівник РВ має право зменшувати розмір премії. Особа рядового і начальницького складу, яка має дисциплінарне стягнення, може отримати премію після дострокового зняття цього стягнення, але не раніше між через три місяці з дня видання наказу. Зменшення (позбавлення) розміру премії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які не забезпечили своєчасного виконання покладених на них обов'язків, не виконали хоча б один з показників преміювання, або допустили порушення службової дисципліни, зазначається в наказі сектору кадрового забезпечення РВ і погоджується із начальником РВ, відповідно до розподілу функціональних повноважень.

Як слідує з аналізу вказаних норм, підставою для прийняття наказу про зменшення розміру або позбавлення премії є неналежне виконання працівником своїх посадових обов'язків, або притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, ОСОБА_4 до дисциплінарної відповідальності не притягався, доказів наявності інших підстав для прийняття відповідного наказу про позбавлення позивача премії матеріали справи не містять.

Позивача не включено до списків про преміювання не у зв'язку з наявністю підстав для прийняття наказу про позбавлення працівника премії, а у зв'язку з відсутністю позивача на службі, та відповідно відсутності його особистого вкладу в загальний результат служби.

Крім того, колегія суддів під час розгляду справи також враховує, що право визначення розміру премії осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ надано керівнику державного органу.

Суд не може підміняти керівника відповідного органу виконавчої влади, самостійно визначаючи вклад працівника в загальний результат служби та відповідно встановлювати розмір премії, який належить нарахувати та виплатити такому працівнику, що відповідно до наведених вище нормативно-правових актів відноситься до компетенції керівника органу державної влади.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що підстави для задоволення позовних вимог про визнання дій неправомірними, зобов'язання включити позивача до списків про преміювання співробітників Замостянського РВ ВМУ, зобов'язання нарахувати премію за січень 2008 року в сумі 691,76 грн., за березень 2008 року в сумі 461,18 грн., за квітень 2008 року в сумі 461,18 грн. задоволенню не підлягають.

Позовна вимога про зобов'язання Замостянського РВ ВМУ УМВС України у Вінницькій області надати до Головного управління ПФУ України у Вінницькій області довідку про грошове забезпечення з включенням премії за січень, березень, квітень 2008 року задоволенню не підлягає, оскільки є похідною від позовних вимог про зобов'язання нарахувати та виплатити таку премію.

Оцінюючи позовні вимоги про зобов'язання Головного управління ПФУ України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії з врахуванням премії за січень, березень, квітень 2008 року, колегія суддів виходить з того, що матеріали справи не містять доказів звернення позивача до Головного управління ПФУ України у Вінницькій області із заявою про здійснення перерахунку його пенсії та доказів розгляду такого звернення позивача, а відтак і спірних правовідносин між позивачем та відповідачем.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги, заявлені до Головного управління ПФУ України у Вінницькій області також задоволенню не підлягають.

Судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення порушено норми матеріального права, а також враховано не всі встановлені у справі обставини, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову.

Згідно зі ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу Вінницького міського відділу УМВС України у Вінницькій області задовольнити.

Постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 17 вересня 2015 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 01 грудня 2015 року.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_7 ОСОБА_8