Постанова № 53941180, 16.11.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2015
Номер справи
810/3846/15
Номер документу
53941180
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2015 року 810/3846/15

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ФОП ОСОБА_1 до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання недійсним податкового рішення про застосування фінансових санкцій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось ФОП ОСОБА_1 з позовом до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання недійсним податкового рішення про застосування фінансових санкцій №00049/10-06-21/НОМЕР_1 від 11.08.2015.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідачем протиправно та всупереч чинному законодавству винесено оскаржуване рішення, а тому вважає його таким, що підлягає скасуванню.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив проти даного адміністративного позову, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки вважає, що його дії по винесенню оскаржуваного рішення є правомірними.

В судове засідання сторони, повідомлені належним чином про місце, дату та час, не з'явились. Від представників позивача до суду надійшли клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідач, повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Тому суд вирішив розгляд справи проводити в порядку письмового провадження на основі наявних у матеріалах справи доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

29 липня 2015 р. була проведена фактична перевірка позивача з питань додержання суб'єктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами. За результатами проведеної перевірки був складений акт №001574(далі - Акт перевірки), згідно якого було встановлено такі порушення:

- реалізація тютюнових виробів проводиться за цінами вищими від встановлених виробником, а саме реалізація паки сигарет «Malboro Gold» по ціні 23,10 грн. в той час , як максимальна роздрібна ціна встановлена виробником в розмірі 20,00 грн., що в свою чергу порушує ст.11 ЗУ №481/95.

- ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пивом) не поставлено на облік до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області.

Судом встановлено, що 10.07.2015 року позивач отримав ліцензію серія АЖ №016008 (реєстраційний номер 1510286405588) на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями(пиво).

З пояснень представника позивача в судовому засіданні слідує, що посадовими особами відповідача перед початком перевірки не було вручено, превіряємому суб'єкту господарювання, направлення на проведення перевірки, а надано лише наказ на про проведення фактичних перевірок. Дану обставину не спростував представник відповідача.

Позивач не погоджуючись з Актом перевірки 08.08.2015 подав заперечення до відповідача. 11.08.2015 року відповідачем на заперечення була надана відповідь, що взято до уваги факти наведені в запереченні, але вони не спростовують порушення встановлені в під час проведення перевірки. Також 11.08.2015 позивачу було вручено оскаржуване рішення, згідно якого за реалізація тютюнових виробів за цінами вищими від встановлених виробником застосовано штрафну санкцію у розмірі 10000 грн.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням та висновками Акту перевірки позивач звернувся до суду, що стало предметом розгляду даної справи.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, функції та правові основи діяльності органів державної податкової служби є Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-УІ (надалі Податковий кодекс України).

Положеннями ст. 75 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи (органи державної податкової служби) мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, як платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Документальна позапланова перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Податкового Кодексу України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка. Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати. Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого цим Кодексом (з урахуванням його продовження). У разі незгоди платника податків з висновками акта такий платник зобов'язаний підписати такий акт перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до п. 86.3 ст. 86 Податкового кодексу України, акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).

У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта (довідки) посадовими особами контролюючого органу складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати виїзної планової чи позапланової документальної перевірки у день його підписання або відмови від підписання вручається або надсилається платнику податків чи його законному представнику.

Згідно із частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В судовому засіданні судом було запропоновано представнику відповідача надати до суду докази на підтвердження обставин перевірки та документи на підставі яких було винесено оскаржуване рішення, в порядку виконання процесуального обов'язку відповідача визначеного частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, однак дана пропозиція була залишена відповідачем без уваги.

Разом з тим відповідно до частини шостої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Статті 11-1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" максимальна роздрібна ціна встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України. Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати. Нанесення максимальної роздрібної ціни та дати виготовлення на упаковку тютюнових виробів, призначених для вивезення (експортування) за межі митної території України, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт.

Разом з цим, відповідачем ніяким чином не було доведено до суду обставини, про дійсне порушення позивачем зазначених вище норм закону, не надано жодних доказів на підтвердження правомірності вчинених дій по проведенню перевірки та винесенню оскаржуваного рішення, а письмові заперечення містять лише цитати законодавства.

Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем в супереч чинному законодавству України винесено оскаржуване рішення, а тому є таким, що підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про застосування фінансових санкцій №00049/10-06-21/НОМЕР_1 від 11.08.2015.

3.Стягнути з Державного бюджету України на користь ФОП ОСОБА_1(ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області сплачений ним судовий збір в сумі 255(двісті п'ятдесят п'ять) грн. 78 коп.

4.Копію постанови направити особам, які беруть участь у справі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Терлецька О.О.