Справа № 569/5857/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2015 року Рівненський міський суд Рівненської області
в особі судді - Музичук Н.Ю.
при секретарі - Кулінець С.В.
за участю представника позивача - ОСОБА_1
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою Рівненської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_9, ОСОБА_10 про внесення змін у договір оренди землі,
ВСТАНОВИВ:
Рівненська міська рада звернулася до Рівненського міського суду з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_9, ОСОБА_10, в якому просить суд внести 01 квітня 2014 року зміни в договір оренди землі від 13 грудня 2013 року, внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 13.02.2014 року запис №4720097,укладений між Рівненською міською радою та громадянами ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_9, ОСОБА_10, і викласти його окремі пункти в наступній редакції:
«п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 62 335 /шістдесят дві тисячі триста тридцять пять/ грн. 35 коп. розрахунок розміру орендної плати на земельну ділянку виконаний управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року»;
«Абзац 2 п.9 за оренду земельної ділянки орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 1 870/одна тисяча вісімсот сімдесят/ грн.06 коп. що становить 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №02-19/1119-1, виданий управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області відповідно протоколу №12 від 03.07.2014 року засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Представник Рівненської міської ради ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просить позов задоволити повністю, розглянути цивільну справу у відсутність відповідачів, які відповідно до чинного законодавства належним чином повідомлялисть про час та дату розгляду справи, не зявились без повідомлення причини неявки до суду.
Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Пояснив, що отримавши пропозицію Рівненської міської ради про внесення змін до договору оренди, вони внесли орендну плату за 2014 рік по новому розрахунку зробленому на підставі оцінки землі із 01.04.2014 року, не підписували додатковий договір про внесення змін до договору оренди, натомість звернулись до Рівненської міської ради із заявою про розірвання договору оренди. Така заява вирішувалась на засіданні Рівненської міської ради в 2014 році, позитивне рішення не прийняте. Після цього на їх звернення до міського голови одержана відповідь про вирішення заяви на сесії міської ради в 2015 році, проте станом на час судового розгляду справи остаточного рішення міської ради на їх заяву про розірвання договору оренди немає. У цьому звязку 16.11.2015 року вони звернулись до суду із позовною заявою до Рівненської міської ради про розірвання договору оренди землі від 13 грудня 2013 року, внесеного до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 13.02.2014 року запис №4720097, позовна заява зареєстрована судом. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6А, ОСОБА_7Г, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, будучи повідомленими про час і місце судового розгляду справи у встановленому законом порядку направленою по місцю реєстрації постійного місця проживання судовою повісткою, та під розписки, які наявні в матеріалах справи в судовий розгляд справи не зявились, причину неявки суду не повідомили. Суд ухвалив судовий розгляд справи провести у відсутність відповідачів, які не зявились до суду без повідомлення причини неявки, на підставі наявних доказів.
Дослідивши пояснення сторін, письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що між Рівненською міською радою та гр.гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_9В, ОСОБА_10, укладено договір оренди землі від 13 грудня 2003 року на земельну ділянку площею 150 кв.м. по вулиці Гребінки,9 в місті Рівне на 25 років, який внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 13.02.2014 року, запис №4720097.
Згідно п. 5 цього ж Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 57868,76 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаний управлінням Держкомзему у м. Рівному станом на 27 листопада 2013 року.
Абзац 2 пунктом 9 Договору оренди передбачено, що за оренду земельної ділянки орендарі сплачують орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 52,08 грн., що становить 0,09% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до пункту 13 договору розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства. Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору порядку та у випадках, передбачених законодавством України. Розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; зміни нормативної грошової оцінки; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Рішенням Рівненської міської ради від 04 липня 2013 року № 3122 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 01 січня 2014 року.
Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесенняорендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесенозміни до Податкового кодексу України та поширено на всі категорії земель вимогу, згідно якої мінімальний розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності, не може бути менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до розрахунку №02-19/1119-1 розміру орендної плати за земельну ділянку площею 150 м2 на вул. Гребінки,9, яка надана в оренду гр..гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_9В, ОСОБА_10, станом на 01 квітня 2014 року розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 1870,06 грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
У відповідності до ч.ч.1 та 2 ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно ч.2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового як для позивача, так і для відповідача.
Відповідно до вимог статті 30 Закону України "Про оренду землі" та пункту 34 договору оренди, укладеного між сторонами, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, крім випадків, передбачених пунктом 13 договору оренди. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Землекористувачі повідомлялись про зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки у місті Рівному через засоби масової інформації (оголошення у тижневику "Сім днів"), а також на сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету (http://www.city-adm.rv.ua).
На виконання вказаних вимог законодавства та умов договору оренди Рівненською міською радою відповідачам надіслано пропозицію від 05.08.2014 року (вих. № 08-2763 ), проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі та розрахунок розміру орендної плати за землю, в силу вимог Податкового кодексу України, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень від 06 серпня 2014 року.
Однак вказана пропозиція відповідачами не розглянута і Рівненська міська рада не повідомлена про її прийняття чи відхилення.
Викладене свідчить про вжиття Рівненською міською радою передбачених законодавством та договором оренди заходів щодо досудового врегулювання спору.
Згідно ч.2 ст. 792 ЦК України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до статей 116, 121 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Враховуючи те, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлені відповідно до Податкового кодексу України, а згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та Законів України, орендна плата за зміненими ставками, після визначення нормативної грошової оцінки земель та орендної плати, і укладення додаткових договорів до договорів оренди земельних ділянок, повинна нараховуватися і справлятися за зміненими ставками.
При цьому суд враховує, що невнесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача. Вказане свідчить і про порушення вимог статті 67 Конституції України, якою встановлено, що кожен повинен сплачувати податки і збори в порядку і в розмірах, встановлених Законом.
За таких обставин, суд погоджується з твердженнями позивача про те, що ухилення відповідача від конституційного обов'язку сплачувати належні суми податків і зборів до бюджету призводить до зменшення доходної частини бюджету, що в свою чергу негативно позначається на фінансуванні соціальних та інших важливих державних програм, чим прямо порушуються інтереси держави.
Доводи і заперечення відповідача про безпідставність заявленого позову через порушення ними клопотання про розірвання договору оренди суд оцінює такими, що не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, які обґрунтовано заявлені із 01 квітня 2014 року, до вирішення заяви відповідачів компетентними органами або судом у встановленому законом порядку.
Згідно положень ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, що становлять кошти сплаченого судового збору в розмірі 243,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,11,57-60, 88, 208,209,212-215,218,223, 292,294 ЦПК України, суд в и р і ш и в:
Позовні вимоги Рівненської міської ради задовольнити.
Внести із 01 квітня 2014 року зміни в договір оренди землі від 13 грудня 2013 року, внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 13.02.2014 року запис №4720097, укладений між Рівненською міською радою та громадянами ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_9, ОСОБА_10, і викласти його окремі пункти в наступній редакції:
«п.5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 62 335 /шістдесят дві тисячі триста тридцять пять/ грн. 35 коп. розрахунок розміру орендної плати на земельну ділянку виконаний управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року»;
«Абзац 2 п.9 за оренду земельної ділянки орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 1 870/одна тисяча вісімсот сімдесят/ грн.06 коп. що становить 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №02-19/1119-1, виданий управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області відповідно протоколу №12 від 03.07.2014 року засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Стягнути із відповідачів ОСОБА_3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, ОСОБА_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, ОСОБА_5, ідентифікаційний номер НОМЕР_3, ОСОБА_6, ідентифікаційний номер НОМЕР_4, ОСОБА_7, ідентифікаційний номер НОМЕР_5, ОСОБА_8, ідентифікаційний номер НОМЕР_6, ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_7, ОСОБА_9, ідентифікаційний номер НОМЕР_8, ОСОБА_10, ідентифікаційний номер НОМЕР_9, на користь Рівненської міської ради, код ЄДРПОУ 34847334, кошти на відшкодування судових витрат в рівних долях по 27 грн. 07 коп. із кожного.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Рівненської області через місцевий суд поданням апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення, а для осіб які брали участь у справі але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Рівненського міського суду Н.Ю.Музичук