У Х В А Л А
Справа № 569/15877/15-к
20 листопада 2015 року м. Рівне
Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області Наумов С.В., розглянувши клопотання прокурора, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, прокурора відділу нагляду за додержанням законів у сфері протидії корупції та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про корупційні правопорушення прокуратури Рівненської області юриста 1 класу ОСОБА_1,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, прокурор відділу нагляду за додержанням законів у сфері протидії корупції та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про корупційні правопорушення прокуратури Рівненської області юрист 1 класу ОСОБА_1 звернулась до Рівненського міського суду з клопотанням про надання дозволу на продовження строків проведення позапланової документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначила, що СУ Головного управління Національної поліції в Рівненській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 13.05.2015 за №22015180000000047, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.368 КК України.
16.09.2015 у кримінальному провадженні повідомлено про підозру директора Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_2.
Зокрема, встановлено, що ОСОБА_2, працюючи згідно з розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації (далі - РОДА) від 31.01.2013 № 26-к на посаді директора Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, яка згідно вимог ст. 25 Закону України «Про державну службу», відноситься до четвертої категорії державних службовців, будучи службовою особою, що здійснює організаційно-розпорядчі функції та функції представника влади, являючись згідно п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» субєктом відповідальності за корупційні правопорушення, у порушення вимог ч. 1 ст. 22 вказаного Закону, тобто використовуючи свої службові повноваження та повязані із цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе, діючи умисно, з корисливих мотивів, вимагала та одержала від директора дочірнього підприємства «Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих із захворюванням органів зору «Зелений мис» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» ОСОБА_3 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в сумі 9000 (девять тисяч) гривень, за виконання дій з використанням наданого їй службового становища, при наступних обставинах.
26.05.2015 та 30.07.2015 між Департаментом соціального захисту населення РОДА та ДП «Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих із захворюванням органів зору «Зелений мис» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», що знаходиться за адресою Одеська область, м. Одеса, проспект Свободи, 101, укладено договори № 3 і № 23 з надання послуг лікувальних закладів з санаторно-курортного лікування осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Укладення вказаних договорів відбувалося в адміністративній будівлі зазначеного вище департаменту (м. Рівне, вул. Словацького, 1). На час укладення вказаних договорів, між ОСОБА_2 та ОСОБА_3, було досягнуто усної домовленості про здійснення ОСОБА_2 дій, направлених на збільшення кількості осіб, що будуть отримувати послуги в ДП «Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих із захворюванням органів зору «Зелений мис» з санаторно-курортного лікування, а також проведення належного фінансування Департаментом соціального захисту населення РОДА наданих послуг. При цьому, ОСОБА_2 мала вчинити вказані дії при умові надання їй неправомірної вигоди у розмірі 10 відсотків від суми оплачених послуг.
У подальшому, діючи з корисливих мотивів та з метою протиправного особистого збагачення, 15.09.2015 близько 14 год. 45 хв. на території комунального закладу «Рівненський обласний центр з надання соціальних послуг Рівненської обласної ради» за адресою: місто Рівне, вулиця Дубенська, будинок 71а, у звязку з вчиненням вказаних дій в інтересах ДП «Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих із захворюванням органів зору «Зелений мис», ОСОБА_2, поєднуючи з вимаганням, одержала неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в сумі 9000 гривень, за виконання в інтересах ДП «Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих із захворюванням органів зору «Зелений мис», дій з використанням наданої їй службового становища, а саме - за організацію збільшення кількості осіб, що проходили та будуть проходити санаторно-курортне лікування в ДП «Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих із захворюванням органів зору «Зелений мис».
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації (ДСЗН Рівненської ОДА), використовуючи своє службове становище, повязані з цим можливості, діючи умисно, з корисливих мотивів, протягом 2015 року прийняли пропозиції від директорів ряду санаторіїв, спеціалізованих на санаторно-курортному лікуванні осіб, постраждалих на Чорнобильській АЕС, про надання службовим особам ДСЗН Рівненської ОДА та третім особам неправомірної вигоди у вигляді різних сум грошових коштів в розмірі 5 до 10 відсотків від обсягу перерахованих ДСЗН Рівненської ОДА бюджетних коштів за вчинення службовими особами ДСЗН Рівненської ОДА дій із використанням свого службового становища у вигляді забезпечення безперешкодного фінансування наданих санаторіями послуг із лікування осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а саме; за укладення договорів про закупівлю за державні кошти санаторно-курортних послуг для громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи та за авансування оплати санаторно-курортних послуг санаторіям.
Зокрема, 16.10.2015 повідомлено про підозру першому заступнику Департаменту соціального захисту населення Рівненської ОДА ОСОБА_4 у вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.
Також встановлено, що ОСОБА_4, перебуваючи на посаді першого заступника директора Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації (далі ДСЗН Рівненської ОДА), посада якого, відповідно до вимог ст.25 Закону України «Про державну службу» відноситься до пятої категорії державних службовців, тобто будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, в обовязки якого згідно його функціональних обовязків, входило, зокрема: здійснення керівництва та організація роботи управління соціальних виплат та пільг і управління соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у межах делегованих йому директором Департаменту повноважень; забезпечення розробки та реалізації заходів щодо соціального захисту та оздоровлення населення області, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи; забезпечення підготовки проектів розпорядчих документів, програм, віднесених до його компетенції; керівництво відділом з організації оздоровлення та медичного забезпечення управління соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, являючись, відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» субєктом відповідальності за корупційні правопорушення, у порушення вимог ч. 1 ст. 22 вказаного Закону, використовуючи надані йому службові повноваження та повязані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди, діючи умисно, з корисливих мотивів, 27.05.2015 близько 14 год. 48 хв., знаходячись у власному службовому кабінеті, що за адресою: вул.Словацького, 1, м.Рівне, Рівненської області, поєднуючи із вимаганням, прийняв пропозицію від директора Комунального підприємства - санаторій матері та дитини "Пролісок" Волинської обласної ради ОСОБА_5, надати йому та третій особі неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в розмірі 5 відсотків від обсягу перерахованих в майбутньому ДСЗН Рівненської ОДА бюджетних коштів в сумі 1053000 гривень, що становить 52650 гривень, за вчинення ним із використанням свого службового становища дій у вигляді забезпечення безперешкодного фінансування наданих вказаним санаторієм послуг із лікування осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: за укладення договору № 5 від 26.05.2015 про закупівлю за державні кошти санаторно-курортних послуг для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та за авансування оплати санаторно-курортних послуг Департаментом для Комунального підприємства - санаторій матері та дитини "Пролісок" Волинської обласної ради.
Ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду від 29.10.2015 задоволено клопотання органу досудового розслідування про надання дозволу на проведення Державною фінансовою інспекцією у Рівненській області упродовж пятнадцяти робочих днів, а саме із 02.11.2015 по 20.11.2015, позапланової документальної ревізії фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи - Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, у період з 01.01.2015 по 30.09.2015 із можливістю проведення зустрічних звірок із субєктами господарювання, які мали правові відносини із вказаною підконтрольною установою.
Слідчий вказує, що 17.11.2015 за №17-04-14/6949 надійшов лист від Державної фінансової інспекції у Рівненській області про необхідність продовження строків проведення позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації у звязку з тим, що проведення та опрацювання результатів зустрічних звірок, дослідження питання дотримання законодавства при організації та здійсненні державних закупівель по процедурах відкритих торгів «Послуги з санаторно-курортного лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, та дітей-інвалідів, інвалідність яких, повязана з Чорнобильською катастрофою» за 2015 рік потребує додаткових витрат робочого часу.
Враховуючи вищевикладене, та з метою всебічного, повного й неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, виникла необхідність у продовженні строків проведення позапланової документальної ревізії фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації - за період з 01.01.2015 по 30.09.2015 включно, просить суд клопотання задовольнити.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримала, просила суд його задовольнити.
Заслухавши пояснення слідчого в судовому засіданні, дослідивши надані матеріали кримінального провадження, суд дійшов висновку, що клопотання підлягає до задоволення.
Згідно Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», а саме ст. 11 «Проведення ревізій органами державного фінансового контролю»: «позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
-позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.
-орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення.
Окрім того, згідно цього ж Закону, тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Відповідно до п. 4 ст. 40 КПК України, слідчий уповноважений: - «призначити ревізії та перевірки у порядку визначеному законом».
Зважаючи на вищевикладене, з метою швидкого, повного неупередженого розслідування і судового розгляду всіх обставин даного кримінального провадження, враховуючи те, що виникла необхідність в продовженні строків проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації - за період з січня 2015 року по вересень 2015 року включно.
Керуючись ст.ст. 2, 40, 92, 93 КПК України, п. 6.5 указу Президента України № 499/2011 від 23.04.2011 року «Про Положення про Державну фінансову інспекцію України», ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» N 5463-VI від 16.10.2012,-
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
1. Продовжити строк проведення Державною фінансовою інспекцією у Рівненській області позапланової документальної ревізії фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи - Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 25894518, м. Рівне, вул. Словацького, 1 за період з 01.01.2015 по 30.09.2015 на 5 (пять) робочих днів, а саме з 23.11.2015 по 27.11.2015 включно з наступних питань:
1.1 Дотримання законодавства при організації та здійсненні державних закупівель по процедурі відкритих торгів «Послуги з санаторно-курортного лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, та дітей-інвалідів, інвалідність яких повязана з Чорнобильською катастрофою», за 16 лотами (оголошення про проведення закупівлі у ВДЗ №165539 від 17.07.2015) в частині відповідності пропозиції конкурсних торгів переможця торгів ДП «Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих з захворюваннями органів зору «Зелений мис» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» вимогам документації конкурсних торгів та законодавству.
1.2 Відповідність умов укладених договорів з ДП «Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих з захворюваннями органів зору «Зелений мис» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» умовам акцептованої пропозиції конкурсних торгів, вимогам документації конкурсних торгів по процедурі відкритих торгів «Послуги з санаторно-курортного лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, та дітей-інвалідів, інвалідність яких повязана з Чорнобильською катастрофою», за 16 лотами (оголошення про проведення закупівлі у ВДЗ №165539 від 17.07.2015).
1.3. Фактичний стан надання послуг ДП «Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих з захворюваннями органів зору «Зелений мис» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» з санаторно-курортного лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, та дітей-інвалідів, інвалідність яких повязана з Чорнобильською катастрофою, за укладеними договорами по процедурі відкритих торгів «Послуги з санаторно-курортного лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, та дітей-інвалідів, інвалідність яких повязана з Чорнобильською катастрофою», по процедурі відкритих торгів (оголошення про проведення закупівлі у ВДЗ №165539 від 17.07.2015).
1.4. Дотримання законодавства при організації та здійсненні державних закупівель по процедурі відкритих торгів «Послуги з санаторно-курортного лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, та дітей-інвалідів, інвалідність яких повязана з Чорнобильською катастрофою», за 55 лотами (оголошення про проведення закупівлі у ВДЗ №143278 від 05.06.2015) в частині відповідності пропозиції конкурсних торгів переможців торгів ДП «Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих з захворюваннями органів зору «Зелений мис» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» (м.Одеса), ДП «Клінічний санаторій ім.Пирогова» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» (м.Одеса), ДП «Санаторій «Шаян» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» (Закарпатська обл., Хустський район, с.Шаян), КП санаторій матері та дитини «Пролісок» Волинська обл., Ківерцівський район, с.Грем'яче) умовам акцептованої пропозиції конкурсних торгів, вимогам документації конкурсних торгів.
1.5. Відповідність умов укладених договорів з ДП «Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих з захворюваннями органів зору «Зелений мис» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» (м.Одеса), ДП «Клінічний санаторій ім.Пирогова» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» (м.Одеса), ДП «Санаторій «Шаян» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» (Закарпатська обл., Хустський район, с.Шаян), КП санаторій матері та дитини «Пролісок» Волинська обл., Ківерцівський район, с.Грем'яче) умовам акцептованої пропозиції конкурсних торгів, вимогам документації конкурсних торгів по процедурі відкритих торгів «Послуги з санаторно-курортного лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, та дітей-інвалідів, інвалідність яких повязана з Чорнобильською катастрофою», за 55 лотами (оголошення про проведення закупівлі у ВДЗ №143278 від 05.06.2015).
1.6 Фактичний стан надання послуг ДП «Клінічний санаторій матері та дитини по реабілітації хворих з захворюваннями органів зору «Зелений мис» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» (м.Одеса), ДП «Клінічний санаторій ім.Пирогова» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» (м.Одеса), ДП «Санаторій «Шаян» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» (Закарпатська обл., Хустський район, с.Шаян), КП санаторій матері та дитини «Пролісок» Волинська обл., Ківерцівський район, с.Грем'яче) з санаторно-курортного лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, та дітей-інвалідів, інвалідність яких повязана з Чорнобильською катастрофою, за укладеними договорами по процедурі відкритих торгів «Послуги з санаторно-курортного лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, та дітей-інвалідів, інвалідність яких повязана з Чорнобильською катастрофою», по процедурі відкритих торгів (оголошення про проведення закупівлі у ВДЗ №143278 від 05.06.2015).
1.7. Дотримання законодавства при організації та здійсненні державних закупівель по процедурах відкритих торгів «Послуги з санаторно-курортного лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, та дітей-інвалідів, інвалідність яких повязана з Чорнобильською катастрофою» за 2015 рік.
2.Зобов'язати службових осіб Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації допустити співробітників Державної фінансової інспекції у Рівненській області до проведення позапланової документальної ревізії, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для проведення ревізії.
3. Надати дозвіл співробітникам Державної фінансової інспекції у Рівненській області при проведенні позапланової документальної ревізії фінансово-господарської діяльності Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації на проведення зустрічних звірок із субєктами господарювання, які мали правові відносини із вказаною підконтрольною установою.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Рівненського міського суду С.В. Наумов