УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2015 року Справа № 876/616/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Закарпатського обласного центру зайнятості на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2014р. по справі за позовом Хустського міжрайонного прокурора до Закарпатського обласного центру зайнятості про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
22 вересня 2014 року, Хустський міжрайонний прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання бездіяльності Закарпатського обласного центру зайнятості щодо невжиття заходів стосовно усунення виявлених порушень прокуратурою порушень Закону України «Про адміністративні послуги» протиправною та зобов'язати Закарпатський обласний центр зайнятості повторно розглянути подання Хустського міжрайонного прокурора від 09.07.2014 року із врахуванням вимог Закону «Про адміністративні послуги» та іншого законодавства, що регулює надання адміністративних послуг.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Хустською міжрайонною прокуратурою на виконання протоколу №8 оперативної наради у прокурора Закарпатської області від 16.05.2014 року у липні поточного року проведено перевірку додержання вимог Закону України "Про адміністративні послуги" щодо порядку надання адміністративних послуг Хустським міськрайонним центром зайнятості та встановлено порушення зазначених вимог Закону України "Про адміністративні послуги" в діяльності працівників Хустського міськрайонного центру зайнятості. Центри зайнятості надають послуги шляхом надання чи відмову у наданні статусу безробітного, тому вказані дії підтверджують певний юридичний статусу особи. 09 липня 2014 року Директору Закарпатського обласного центру зайнятості ОСОБА_1 міжрайонним прокурором внесено подання про усунення порушень вимог Закону України «Про адміністративні послуги». 02 вересня 2014 року прокуратуру повідомлено про розгляд подання та відсутність правових підстав для розгляду даного подання.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.11.2014р. позов задоволено частково. Зобов'язано Закарпатський обласний центр зайнятості повторно розглянути подання Хустського міжрайонного прокурора від 09.07.2014 року із врахування вимог Закону України "Про адміністративні послуги» та іншого законодавства, що регулює надання адміністративних послуг. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Закарпатський обласний центр зайнятості оскаржив дану постанову, з підстав неповного з'ясування обставин справи, порушення норм матеріального права, а саме: ст.3, 6, 17 Закону України «Про адміністративні послуги», ст.7 та п.2 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», п.5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про зайнятість населення», п.2 Порядку видачі, продовження дії та анулювання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2013 р. N 437.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що не є володільцем та розпорядником баз даних щодо об'єктів рухомого чи нерухомого майна і жодних документів, про які йдеться в частині 3 статті 3 Закону України «Про адміністративні послуги», не видає, а тому дія Закону України «Про адміністративніпослуги» на діяльність Хустського міськрайонного центру зайнятості не поширюється.
Хустський міськрайонний центр зайнятості є суб'єктом надання соціальних послуг, перелік яких визначено статтею 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Хустський міськрайонний центр зайнятості: не є суб'єктом видачі дозволів на застосування праці іноземців чи осіб без громадянства (вказані дозволи видає Закарпатський обласний центр зайнятості); не є адміністратором веб-сайту Закарпатської обласної служби зайнятості (таким адміністратором є Закарпатський обласний центр зайнятості, котрий вправі розміщувати відповідну інформацію на вказаному сайті).
Тобто, директор Хустського міськрайонного центру зайнятості не є суб'єктом відповідальності за порушення вимог Закону України «Про адміністративні послуги», тому що в його діях відсутній склад правопорушення.
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника апелянта, яка просить задоволити апеляційну скаргу, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Хустською міжрайонною прокуратуро проведено перевірку додержання вимог Закону України "Про адміністративні послуги" щодо порядку надання адміністративних послуг Хустським міськрайонним ентром зайнятості.
Проведеною перевіркою встановлено порушення норм Закону України "Про адміністративні послуги" в діяльності працівників Хустського міськрайонного центру зайнятості внаслідок неналежного виконання своїх обов'язків службовими особами центру зайнятості.
09.07.2014 року Хустською міжрайонною прокуратурою внесено подання директору Закарпатського обласного центру зайнятості ОСОБА_1, про усунення порушень вимог Закону України "Про адміністративні послуги" (а.с.11 - 13), оскільки у приміщенні не облаштовано у місцях прийому суб'єктів звернення інформаційних стендів із зразками відповідних документів та інформації в обсязі достатньому для отримання адміністративної послуги без сторонньої допомоги. При опрацюванні офіційного веб-сайту Закарпатського регіонального центру зайнятості, наявна інформація про порядок надання відповідних адміністративних послуг, наявні технологічна ті інформаційна картки, однак дані щодо режиму доступу до приміщення, в якому проводиться прийом суб'єктів звернення, наявність сполучення громадського транспорту, під'їзних шляхів та місць паркування не має, що позбавляє громадян до вільного доступу до інформації про отримання адміністративних послуг; прийом громадян лише у робочі дні; не облаштована скринька для висловлення суб'єктами звернень зауважень і пропозицій щодо якості надання адмінпослуг. Допущення вказаних порушень закону спричиняє суттєві ускладнення у реалізації суб'єктом звернення права на безоплатне отримання інформації про адміністративні послуги, про порядок надання таких послуг, а також висловлення зауважень
п.1 ст.1 Закону України "Про адміністративні послуги" передбачено, що адміністративна послуга - це результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що центри зайнятості надають адміністративні послуги шляхом надання чи відмову у наданні статусу безробітного, тобто вказана дія підтверджує певний юридичний статус особи - п.3 ст.3 Закону України "Про адміністративні послуги" і саме суб'єкти надання адміністративних послуг зобов'язані забезпечити інформацію про надання адміністративних послуг - ч.2 ст.6 Закону України "Про адміністративні послуги".
Щодо покликання відповідача - апелянта, що Закон України "Про адміністративні послуги" суперечить Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та Закону України "Про зайнятість населення", і тому на діяльність державної служби зайнятості не поширюється, оскільки за п.2 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.5 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про зайнятість населення» Хустський міськрайонний центр зайнятості є суб'єктом надання соціальних послуг, перелік яких визначено статтею 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а не надавачем адміністративних послуг, спростовується ст.6 Закону України «Про адміністративні послуги», якою визначено, що суб'єкти звернення мають право на безоплатне отримання інформації про адміністративні послуги та порядок їх надання, що забезпечується шляхом надання їм безоплатного доступу до Реєстру адміністративних послуг, розміщеного на Урядовому порталі, функціонування цілодобової Урядової телефонної довідки та інформування таких суб'єктів через засоби масової інформації.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про адміністративні послуги», надання адміністративних послуг в електронній формі та доступ суб'єктів звернення до інформації про адміністративні послуги з використанням мережі Інтернет забезпечується через єдиний державний портал адміністративних послуг, який є офіційним джерелом інформації про надання адміністративних послуг в Україні.
В Україні функціонує Єдиний державний портал адміністративних послуг, де розміщено перелік всіх суб'єктів, які надають адміністративні послуги, що надаються в державі.
статтями 6 та 9 Закону «Про адміністративні послуги», врегульовано всі види звернень заявника та шлях надання суб'єктом надання адміністративних послуг, де використання мережі Інтернет забезпечує лише право отримання адміністративних послуг в електронній формі та не може свідчити про відсутність у відповідача такого обов'язку.
Інформація про адміністративні послуги, порядок їх надання мають міститися в інформаційних та технологічних картках адміністративних послуг, порядок складання яких передбачено ст.8 Закону. Закон зобов'язує суб'єкта надання адміністративних послуг, яким також є відповідач та його територіальні органи, затвердити інформаційні і технологічні картки на кожну адміністративну послугу, яку він надає. Інформаційна картка адміністративної послуги розміщується суб'єктом надання адміністративних послуг на його офіційному веб-сайті та у місці здійснення прийому суб'єктів звернень.
Згідно з наданою відповідачем інформацією, із загальної кількості адміністративних послуг, що надаються Міністерством соціальної політики України - 4.
На момент проведення перевірки інформація про такі послуги та відповідні картки Хустського міськрайонного центру зайнятості відсутні.
Колегією суддів встановлено, що у ході перевірки, у період із 09 липня 2014 року по дату звернення позивача до суду з позовом відповідачем не забезпечено надання адміністративних послуг згідно з вимогами чинного законодавства.
Щодо відмови в задоволенні позовної вимоги позивача про визнання бездіяльності Закарпатського обласного центру зайнятості щодо невжиття заходів стосовно усунення виявлених порушень прокуратурою порушень Закону України «Про адміністративні послуги» протиправною, то відповідно до ч.1 ст.195 КАС України - суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Відповідно до ст.5, 94 КАС України та Закону України «Про судовий збір» в редакції від 22.05.2015р., з Закарпатського обласного центру зайнятості підлягає стягненню судовий збір в сумі 80,39 грн. (0,06 розміру мінімальної заробітної плати * 110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги) за подання апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст.94, 160 ч.3, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Закарпатського обласного центру зайнятості - залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2014р. по справі №807/3004/14 - без змін.
Стягнути з Закарпатського обласного центру зайнятості на рахунок отримувача 31219206781004 УДКСУ у Галицькому районі м.Львова код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007573 Банк отримувача ГУДКСУ у Львівської області Код банку отримувача (МФО 825014 Код класифікації доходів бюджету 22030001, "Призначення платежу" - судовий збір, код 34668371 - 80 (вісімдесять) грн. 39 коп.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
А.Р.Курилець
Повний текст виготовлено 30.11.2015р.