Головуючий у 1 інстанції - Шкиря В.М.
Суддя-доповідач - Арабей Т. Г.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2015 року справа №417/578/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Міронової Г.М., при секретарі судового засідання - Челаховій О.О., за участю представника відповідача - Пропльоткіної Н.В, діючою за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Марківського районного суду Луганської області від 03 вересня 2015 року у справі № 417/578/15-а за позовом ОСОБА_3 до Біловодської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправною бездіяльності, незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
16 квітня 2015 року ОСОБА_3 звернулась до Марківського районного суду Луганської області із адміністративним позовом до Біловодської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про (з урахуванням уточнень): визнання протиправним та нечинним рішення Біловодської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про відмову позивачу в призначенні матеріального забезпечення відповідно до Порядку надання матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітності та пологам, згідно листів непрацездатності серії АГВ № 604526; серії АГВ № 604528; серії АГВ № 657561; серії АГВ № 604772; серії АГВ № 604914; серії АГВ № 636163; визнання протиправною бездіяльність Біловодської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що полягає у невиплаті позивачу матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітності та пологам; зобов'язання відповідача, здійснити виплату позивачу матеріального забезпечення (допомоги) у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітності та пологам, згідно листів непрацездатності серії АГВ № 604526; серії АГВ № 604528; серії АГВ № 657561; серії АГВ № 604772; серії АГВ № 604914; серії АГВ № 636163 у розмірі 56 940,02 грн.; визнання протиправним та скасування рішення Біловодської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 06-07/03 від 24 лютого 2015 року «Про відмову в призначенні матеріального забезпечення відповідно до Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової страти працездатності особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою правління Фонду від 26 грудня 2014 року № 37» (а.с. 2-10, 118).
Постановою Марківського районного суду Луганської області від 03 вересня 2015 року у задоволені позову ОСОБА_3 до Біловодської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправною бездіяльності, незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено (а.с. 152-159).
Не погодившись з постановою Марківського районного суду Луганської області від 03 вересня 2015 року у справі № 417/578/15-а, ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій просила суд скасувати постанову суду від 03 вересня 2015 року, ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування зазначеної скарги зазначила, що до спірних правовідносин мають застосовуватись положення Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VIІ від 20 жовтня 2014 року,п.3 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування» та прийнятих на виконання Постанова Кабінету Міністрів України № 531 від 01 жовтня 3025 року, № 637 від 05 листопада 2014 року, які регламентують виплату матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності тимчасово переміщених осіб, та є спеціальними по відношенню до норм Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування», який регламентує загальний порядок отримання матеріального забезпечення (а.с. 167-171).
Позивач в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином.
24 листопада від позивача до канцелярії суду надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності (а.с. 196).
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення апеляційної скарги, просила суд залишити постанову суду першої інстанції в силі, зауважувала, що вона прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати, з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що згідно Розпорядження голови Краснодонської районної державної адміністрації від 12 квітня 2013 року № 52-о ОСОБА_3 призначена на посаду заступника голови Краснодонської районної державної адміністрації, що підтверджується записом № 20 від 15 квітня 2013 року у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 (а.с.16).
У зв'язку з загальним захворюванням позивач перебувала на лікарняному з:
- 05 травня 2014 року по 11 червня 2014 року (листок непрацездатності серії АГВ № 604526), у зв'язку з чим належить до виплати 9 108,58 грн. (а.с.17);
- 12 червня 2014 року по 01 серпня 2014 року (листок непрацездатності серії АГВ № 604528), у зв'язку з чим належить до виплати 10 603,44 грн. (а.с.18);
- 04 серпня 2014 року по 15 серпня 2014 року (листок непрацездатності серії АГВ № 657561), у зв'язку з чим належить до виплати 3 185,90 грн. (а.с.19);
- 18 серпня 2014 року по 01 жовтня 2014 року (листок непрацездатності серії АГВ № 604772), у зв'язку з чим належить до виплати 9 886,29 грн. (а.с.20).
У зв'язку з вагітністю та пологами позивач перебувала на лікарняному з:
- 02 жовтня 2014 року по 04 лютого 2015 року (листок непрацездатності серії АГВ № 604914), у зв'язку з чим належить до виплати 48 656,68 грн. (а.с.21);
- 05 лютого 2014 року по 18 лютого 2015 року (листок непрацездатності серії АГВ № 636163), у зв'язку з чим належить до виплати 5 406,30 гривень (а.с.22).
20 листопада 2014 року позивач отримала довідку № 925002560 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції про переміщення до с.Бондарівка Марківського району Луганської області (а.с.23).
19 лютого 2015 позивач звернулась до Біловодської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з заявою для отримання матеріального забезпечення за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, при цьому надавши пакет документів необхідних для надання даного виду допомоги (а.с.11).
Рішенням Біловодської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 06-07/03 від 24 лютого 2014 року позивачу відмовлено у нарахуванні та виплати матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності відповідно до заяви від 19 лютого 2015 року, посилаючись на п. 15 Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою правління Фонду від 26 грудня 2014 року № 37 (а.с. 25-26).
Правомірність дій Біловодської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо відмови позивачу у виплаті матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах є спірним питанням цієї справи.
Суд першої інстанції відмовляючи в задоволені позовних вимог виходив з того, що спірне рішення відповідачем прийнято в межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон України № 1105) роботодавець зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.
При цьому, відповідно до п.2 ч. 1 ст. 16 Закону України № 1105 застраховані особи мають право на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 30 Закону України № 1105 матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагітності та пологах, які надаються за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).
Як вбачається з ч. 1 ст. 31 Закону України № 1105 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Відповідно до листків непрацездатності позивач має отримати матеріальну допомогу всього у розмірі 86 837,19 грн.
15 липня 2015 року відповідач здійснив перевірку нарахування по листках непрацездатності позивача за результатами якої по листку непрацездатності № 604914 встановлена зайво нарахована сума у розмірі 18 827,44 грн., сума виплати повинна складати 29 829,24 грн.; по листку непрацездатності № 636163 , який є продовженням попереднього листка також виявлено зайво нарахована сума, яка повинна складати 3 314,36 грн. при середньоденного розміру допомоги 236 грн. 74 коп.
Таким чином загальна сума допомоги позивачу по листках непрацездатності № 604526, № 604528, № 657561, № 604772, № 604914, № 636163 у загальному розмірі повинна складати 61 330,59 грн. (а.с.127-128).
31 жовтня 2014 року на рахунок Краснодонської МВД ЛОВ ФСС з ТВП здійснено фінансування на надання матеріального забезпечення (по тимчасовій втраті працездатності) згідно заяви розрахунку від 09 жовтня 2014 року в сумі 8 283,34 грн. (а.с.129).
03 листопада 2014 року на рахунок Краснодонської МВД ЛОВ ФСС з ТВП здійснено фінансування на надання матеріального забезпечення (по вагітності та пологах) згідно заяви розрахунку № 15 від 09 жовтня 2014 року в сумі 48 656,68 грн. (а.с.131).
Таким чином, на рахунок Краснодонської МВД ЛОВ ФСС з ТВП всього перераховано 56 940,02 гривень (8283,34 + 48656,68), які повернуті 19 листопада 2014 року до казначейства Луганської області, що підтверджується виписками (а.с. 145, 146, 147).
Позивач погодилася з результатами перевірки та зазначила, що загальна сума допомоги по листках непрацездатності № 604526, № 604528, № 657561, № 604772, № 604914, № 636163 у загальному розмірі повинна складати 61 330,59 грн., кошти вона не отримала, відтак, відповідно до закону вона має право на їх отримання у повному обсязі.
Пунктом 3 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 1105 встановлено, що особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території),- території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Закон України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі - Закон України № 1706) відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України № 1706 для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Перереєстрація безробітних, яких у подальшому було зареєстровано як внутрішньо переміщені особи, здійснюється державною службою зайнятості за місцем перебування фактичного проживання особи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
20 листопада 2014 року позивач зареєструвала місце свого перебування у порядку передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України № 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», про що видано довідку № 925002560 (а.с.23).
Відповідно до ч. 10 ст. 7 Закону України № 1706 внутрішньо переміщені особи з тимчасово окупованої території мають право на отримання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, безпосередньо у робочих органах Фонду соціального страхування України за фактичним місцем проживання, перебування.
Матеріальне забезпечення, страхові виплати призначаються за наявності необхідних документів, що підтверджують право на ці виплати, а в разі їх відсутності - за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у порядку, встановленому правлінням Фонду соціального страхування України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при поданні заяви 19 лютого 2015 року до відповідача про виплату матеріального забезпечення надані всі необхідні документи, у тому числі довідку про тимчасове переміщення.
Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 грудня 2014 року № 37 затверджено Порядок надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі - Порядок).
Відповідно до п.2 Порядку матеріальне забезпечення надається особам, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції (далі - застраховані особи), та отримувачам допомоги на поховання застрахованих осіб і які не реалізували свого права на отримання матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та не можуть реалізувати своє право на отримання матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у зв'язку із переміщенням з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а саме, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності згідно з цим Порядком надається в разі настання страхового випадку до моменту переміщення застрахованої особи; допомога по вагітності та пологах згідно з цим Порядком надається в разі настання страхового випадку до моменту переміщення застрахованої особи, а також в разі настання страхового випадку протягом 30 тижнів з дати переміщення застрахованої особи.
От же судом першої інстанції правильно встановлено, що позивач є особою, яка перемістилась з тимчасово окупованої території та не змогла отримати матеріальне забезпечення у зв'язку з діями незаконних банд формувань, незалежно від того, що Краснодонською районною державною адміністрацією проведені дії щодо зміни місцезнаходження та переєстрації в м.Старобільські.
Відповідно до листа Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 09.04.2015 року № 6/36-1121 на даний час Краснодонська районна державна адміністрація не здійснює своїх повноважень, а листом від 07.10.2015 року за № 02-15/5666 Управління Державної казначейської служби України в Старобільському районі Луганской області підтвердило про відсутність рахунків та рух коштів, тобто фактичне не обслуговування Краснодонської районної державної адміністрації, яка включена до мережі розпорядників коштів державного бюджету( а.с.172,185).
Доводи відповідача, що позивач є керівником Краснодонської районної державної адміністрації, спростовуються наказом від 02.10.2014 року № 12-о про відпустку позивача по 04.02.3015 року включно, у зв'язку з чим вона не могла виконувати обов'язки керівника під час переєстрації установи ( а.с.49)
Проаналізувавши норми права та докази по справі в їх сукупності, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність визнання протиправним та скасування спірного рішення відповідача про відмову у нарахуванні та виплати матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах.
Крім того, враховуючи те, що на час проведення антитерористичної операції нормами закону № 1706 та прикінцевими положеннями Закону № 1105 регламентовано порядок виплати матеріального забезпечення у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності саме для тимчасово переміщених осіб, та те, що позивач позбавлений можливості отримати належні їй кошти, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача виплати позивачу належні позивачу кошти.
Щодо решти позовних вимог, колегія суду вважає їх такими, що не підлягають задоволенню, оскільки в спірних правовідносинах достатнім захистом прав позивача є задоволення вимог позивача про визнання недійним та скасування спірного рішення та зобов'язання нарахувати та виплатити належні позивачу суми матеріального забезпечення.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для скасування постанови суду першої інстанції згідно ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» № 484-VIII від 22 травня 2015 року) якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 за подання адміністративного позову та апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції сплачено судовий збір у всього розмірі 857,34 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь позивача судового збору у розмірі 857,34 грн.
На підставі наведеного, керуючись статтями 94, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Постанову Марківського районного суду Луганської області від 03 вересня 2015 року у справі № 417/578/15-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Біловодської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправною бездіяльності, незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Біловодської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 06-07/03 від 24 лютого 2015 року «Про відмову в призначенні матеріального забезпечення відповідно до Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової страти працездатності особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою правління Фонду від 26 грудня 2014 року № 37».
Зобов'язати Біловодську міжрайонну виконавчу дирекцію Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснити виплату ОСОБА_3 матеріального забезпечення (допомоги) у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітності та пологам, згідно листів непрацездатності серії АГВ № 604526, серії АГВ № 604528, серії АГВ № 657561, серії АГВ № 604772, серії АГВ № 604914, серії АГВ № 636163 у загальному розмірі 61 330,59 грн. (шістдесят одна тисяча триста тридцять гривень 59 копійок).
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Біловодської міжрайонної виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір у розмірі 857,34 грн.
Вступну та резолютивну частини постанови прийнято в нарадчій кімнаті та проголошено в судовому засіданні 25 листопада 2015 року.
Повний текст постанови виготовлено 30 листопада 2015 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Судді Т.Г.Арабей
І.В.Геращенко
Г.М. Міронова