ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А
27 листопада 2015 року м. Київ № 826/380/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. розглянувши у порядку письмового провадження заяву начальника Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 826/380/15
За позовомОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у м. Києві в особі Печерського районного відділу ГУ ДМС України у м. Києві Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києвіпровизнання протиправними дій та стягнення коштів
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.03.2015 року у справі № 826/380/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2015 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений повністю шляхом визнання протиправними дії ГУ ДМС України в місті Києві в особі Печерського районного відділу ГУ ДМС України у місті Києві щодо вимог про сплату платежу за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 294,30 грн., платежу за внесення відомостей про другий паспорт у паспорт громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 120,34 грн., а також щодо вимоги про підписання заяви про надання платної послуги від 23.12.2014 року; стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в місті Києві (код з ЄДР 37993783; адреса: 01601, м. Київ, Шевченківський район, вул. Терещенківська, 11-А) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) грошові кошти у розмірі 414,64 грн. (чотириста чотирнадцять гривень 64 коп.) та стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) 255,78 грн. (двісті п'ятдесят п'ять гривень 78 коп.) на відшкодування сплаченого судового збору.
На виконання зазначеного судового рішення, Окружним адміністративним судом м. Києва 11.06.2015 року видано виконавчий лист.
Проте, через канцелярію суду 25.08.2015 року від начальника Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві надійшла заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 826/380/15, в якій він просив змінити спосіб та порядок виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.03.2015 року у справі № 826/380/15, наступним чином: замінити «Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві на користь ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 414,64 грн. (чотириста чотирнадцять гривень 64 коп.)» на «Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України у місті Києві 120,34 грн. за внесення відомостей про другий паспорт Громадянина України для виїзду за кордон квитанція № 13265217 від 23.12.2014 року та 294,30 грн. за оформлення паспорту для виїзду за кордон квитанція № 13265205 від 23.12.2014 року на користь ОСОБА_1».
В обґрунтування зазначеної заяви начальник Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві пояснив, що 15.06.2015 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві із заявою про виконання рішення суду, яке 18.06.2015 року було виконане в частині стягнення з Державного бюджету України судового збору у сумі 255,78 грн., які були зараховані до Державного бюджету України згідно платіжних доручень № 9878064-1 від 08.01.2015 року та від 28.01.2015 року. При цьому, сума 414,64 грн., яка складається з 120,34 грн.(внесення відомостей про другий паспорт Громадянина України для виїзду за кордон квитанція № 13265217 від 23.12.2014 року) та 294,30 грн. (оформлення паспорту для виїзду за кордон квитанція № 13265205 від 23.12.2014 року) до Державного бюджету України не надходила, а була зарахована на рахунок Головного управління Державної міграційної служби України у місті Києві. Таким чином, на думку начальника Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві, стягнення грошових коштів у розмірі 414,64 грн. призведе до безпідставного стягнення коштів з Державного бюджету України.
Керуючись частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи неприбуття у судове засідання 13.10.2015 року представників сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце судового розгляду, суд перейшов до розгляду заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення у письмовому провадженні.
Згідно частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно положень частини 2 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження», рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Так, механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначає Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 (надалі - Порядок).
Згідно пункту 3 Порядку, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
За правилами пункту 19 Порядку, безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
При цьому, безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів (пункт 2 Порядку).
Стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку (пункт 24 Порядку).
Безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку (пункт 25 Порядку).
Згідно пункту 26 Порядку, безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках).
Безспірне списання коштів з рахунків бюджетних установ у частині власних надходжень здійснюється безпосередньо із загальної суми залишку надходжень на відповідному рахунку з подальшим віднесенням зазначеної суми на видатки в розрізі кодів економічної класифікації видатків бюджету з урахуванням вимог пункту 27 цього Порядку.
Для здійснення безспірного списання коштів орган Казначейства відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання боржника. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється за рахунок бюджетних асигнувань зазначеного боржника. Одночасно боржник зобов'язаний привести у відповідність із такими бюджетними зобов'язаннями інші взяті ним бюджетні зобов'язання (пункт 25 Порядку).
Крім того, за правилами пункту 35 Порядку, Казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації), крім іншого, шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень.
Для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 35 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок. Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету (пункт 38 Порядку).
Окрім зазначеного, відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (надалі - Закон), держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
Згідно частини 1 статті 3 Закону, виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і спосіб, раніше встановлений і не тягне за собою зміни рішення по суті.
При вирішенні питання про зміну способу і порядку виконання суд повинен з'ясовувати обставини, що свідчать про неможливість виконання рішення.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.
Виходячи з наведених законодавчих норм, кінцевим результатом виконання судового рішення по даній справі є виплата ОСОБА_1 коштів, зарахованих на рахунок державного органу - Головного управління Державної міграційної служби України у місті Києві, що підпадає під компетенцію Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві.
При цьому, доводи заявника, наведені в обґрунтування поданої ним заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення, судом до уваги не приймаються, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
Приймаючий до уваги викладене у сукупності та керуючись статтями 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви начальника Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 826/380/15 відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій