Постанова № 53911586, 01.12.2015, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
01.12.2015
Номер справи
635/7043/15-а
Номер документу
53911586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 635/7043/15-а Провадження № 2-а/635/89/2015

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2015 року

Харківський районний суд Харківської області в складі:

головуючої судді - Токарєвої Н.М.,

при секретарі - Браварець К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Покотилівка Харківського району Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про визнання рішення незаконним, скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Харківського районного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області, в якому просив визнати незаконним рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області № 3253 від 15 червня 2015 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», скасувати рішення; зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з травня 2015 року.

В позовній заяві ОСОБА_1 посилався на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2-ї категорії, тому як безпосередньо брав участь у роботах по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в зоні відчуження під час знаходження на спеціальних військових зборах з 05 травня 1986 року по 02 червня 1986 року, що підтверджується відповідним посвідченням на його ім'я серії А № 196811, виданим Харківською обласною державною адміністрацією 17.02.1994 року; довідкою Центрального архіву Міністерства оборони України № 51/20929 від 23.12.1993 р.; записами у військовому квітку серії НУ № 9244979, виданим Харківським районним військкоматом Харківської області 26.05.1983р.; карткою обліку доз радіоактивного опромінення; довідкою військової частини 83279 від 22.09.1986 р.; довідкою Харківського САТП-2004 № 87 від 22.12.1993 р. У зв'язку з досягненням ним 50-річного віку 25 травня 2015 року він звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області з заявою про призначення та нарахування йому пенсії за віком, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Наприкінці червня 2015 року була отримана відповідь від ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області № 2913-02/24 від 25.06.2015 р. з копією рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області № 3253 від 15.06.2015 р., яким йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки в довідці ЦАМО № 20929 від 23.12.1993 р., наданій для призначення пенсії, дні виїзду в зону відчуження не відображені. Вважає, що таке рішення відповідача щодо відмови йому в призначенні пенсії за віком є неправомірним і незаконним, і таким, що порушує норми абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» В довідці Центрального архіву Міністерства оборони України № 51/20929 від 23.12.1993 р., на яку посилається відповідач при відмові в призначенні пенсії за віком зазначено про те, що ОСОБА_1, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині 83279 (с. Ораное), прибув наказ № 7 від 09.05.1986 р., вибув наказ № 31 від 02.06.1986 року. В наказах командира по виїздам на ЧАЕС військової частини 823279 проведені роботи не відображені, дні виїзду не відображені. Придбав сумарну максимально допустиму кількість радіації 25 (двадцять п'ять) рентген. Примітка: весь особистий склад в/ч 83279 проводив роботи в зоні № 3 (на території АЕС) з 5 травня 1986 року. Згідно приписів абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: 1. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, на 10 (десять років). Вважає, що оскаржуване рішення правління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області є незаконним, яке не відповідає положенням Закону України.

В судовому засіданні від 09.10. 2015р. позивач підтримав позовні вимоги і в обґрунтування позову надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

В судове засідання 01.12.2015р. позивач не зявився, але до суду надав заяву, в якій просив позов розглянути у його відсутність та задовольнити позовні вимоги у повному обсягу.

Представник відповідача в судовому засіданні від 09.10.2015р. заперечувала проти позовних вимог і в обґрунтування своїх заперечень пояснила, що підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846) до заяви про призначення пенсії за віком додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 з письмовою заявою про призначення пенсії за віком як особі, що працювала на території радіоактивного забруднення 25 травня 2015 року. Відповідно до матеріалів пенсійної справи, а саме згідно з трудовою книжкою працював водієм Харківського спеціалізованого автопідприємства 2002 з 04.11.1985 р. по 04.12.1986 р. Згідно з довідкою Центрального архіву Міністерства оборони України від 23 грудня 1993 року № 51/20929 ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС при Військовій частині 83279, яка була розташована в с. Ораное, яке не відноситься до зони відчуження. Прибув до В/ч № 83279 на підставі наказу № 7 від 09 травня 1986 року, вибув на підставі наказу № 31 від 02 червня 1986 р. В наказах командира по виїздам на ЧАЕС Військової частини 83279 виконання робіт не відображено, дні виїзду на ЧАЕС не відображено. Також в матеріалах пенсійної справи позивача наявна заява ОСОБА_1 від 25.05.2015 р. з проханням призначити пенсію згідно наданої довідки № 51/20929. Позивач зазначає, що інших документів надати не має можливості. Рішенням ОСОБА_2 № 3253 від 15.06.2015 р. ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно з ст. 55 Закону № 796 у звязку з тим, що архівна довідка ЦАМО № 20929 від 23.12.1993 р. не містить інформації щодо днів виїзду позивача у зону відчуження. Тобто у ОСОБА_2 немає законних підстав для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку згідно з ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому що немає первинних документів, які підтверджують роботу позивача в зоні відчуження. Просила суд відмовити у задоволенні позову.

В судове засідання 01.12.2015р. представник відповідача не зявилася, про дату, час, місце судового засідання повідомлена належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглянувши адміністративну справу в межах заявлених вимог, вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, вважає позов ОСОБА_1 обґрунтований та такий, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та законами України.

Суд вирішує справи на підставі ОСОБА_3 та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та законами України.

Відповідно до ч.1, 4 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Отже, основною умовою судового захисту є порушення субєктивного права або охоронюваного законом інтересу особи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2-ї категорії, тому як безпосередньо брав участь у роботах по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в зоні відчуження під час знаходження на спеціальних військових зборах з 05 травня 1986 року по 02 червня 1986 року, що підтверджується відповідним посвідченням на його ім'я серії А № 196811, виданим Харківською обласною державною адміністрацією 17.02.1994 р.; довідкою Центрального архіву Міністерства оборони України № 51/20929 від 23.12.1993 р.; записами у військовому квітку серії НУ № 9244979, виданим Харківським районним військкоматом Харківської області 26.05.1983р.; карткою обліку доз радіоактивного опромінення; довідкою військової частини 83279 від 22.09.1986 р.; довідкою Харківського САТП-2004 № 87 від 22.12.1993р.

У зв'язку з досягненням ОСОБА_1 50-річного віку 25 травня 2015 року він звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області з заявою про призначення та нарахування йому пенсії за віком, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Наприкінці червня 2015 року ОСОБА_1 була отримана відповідь від ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області № 2913-02/24 від 25.06.2015 р. з копією рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області № 3253 від 15.06.2015 р., яким було відмовлено в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки в довідці ЦАМО № 20929 від 23.12.1993 р., наданій для призначення пенсії, дні виїзду в зону відчуження не відображені.

В довідці Центрального архіву Міністерства оборони України № 51/20929 від 23.12.1993 р. значено, що ОСОБА_1, приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині 83279 (с. Ораноє), прибув - наказ № 7 від 09.05.1986 р., вибув - наказ № 31 від 02.06.1986 р. В наказах командира по виїздам на ЧАЕС військової частини 823279 проведені роботи не відображені, дні виїзду не відображені. Придбав сумарну максимально допустиму кількість радіації 25 (двадцять п'ять) рентген. Примітка: весь особистий склад в/ч 83279 проводив роботи в зоні № 3 (на території АЕС) з 5 травня 1986 року.

Відповідно до архівної довідки, виданої Галузевим державним архівом Міністерством оборони України за № 01-10/05/8161 від 15.10.2015р. по архівним документам військової частини № 83279 встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 03.05.1986р. (наказ № 1) по 02.06.1986р. (наказ № 31). Дні виїзду в зони (на обєкти, населені пункти) не відображені. Знаходився в зоні з 03 травня 1986 року по 02 червня 1986 року; грошову винагороду виплатити у розмірі 100% (наказ № 31). Отримав дозу опромінення 25 (двадцять пять) рентген. Місце дислокації частини за вказаний період с. Ораноє. ОСОБА_1 зарахований в ОРО (Окрема рота обслуговування військової частини 83279).

Відповідно до наказу командира військової частини № 83279 «Про перелік частин військової частини № 83279, працюючих в зоні № 3» від 03.06.1986р. № 6 з 05 травня 1986 року Окрема рота обслуговування військової частини 83279 працювала в зоні № 3.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: 1. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, на 10 (десять років).

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до ОСОБА_3 України. Україна є суверенною, незалежною, демократичною, соціальною і правовою державою, де людина її здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 8 ОСОБА_3 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_3 України гарантується. Громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» умови, норми і порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами по пенсійне забезпечення.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який є спеціальним Законом при вирішенні усіх питань, що стосується певних осіб, визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно положень ст. 1 цього Закону він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих віл Чорнобильської катастрофи базується на принципах соціального захисту людей.

Відповідно до п, 1 ч. 1 ст. 9 цього Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередньо участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Відповідно до ст. 10 цього Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості днів та інші.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 14 цього Закону для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 2) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів.

Відповідно до положень ст. 15 цього Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Таким чином, відповідач ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області незаконно відмовив ОСОБА_1 в призначенні пенсії, оскільки ОСОБА_1 як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року, має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», незалежно від кількості робочих днів у зоні відчуження.

Посилання відповідача на те, що ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком з тієї підстави, що в довідці ЦАМО № 20929 від 23.12.1993 р., наданій йому для призначення пенсії, дні виїзду в зону відчуження не відображені є неспроможними, безпідставними, оскільки вони суперечать вимогам Закону.

ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти відповідно до вимог абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як вбачається з наданих позивачем документів, в них достовірно зазначено, що ОСОБА_1 працював в зоні відчуження протягом травня 1986 року, до 02 червня 1986 року, тобто до 01 липня 1986 року, а тому Закон не вимагає підтвердження днів виїзду для осіб, що працювали в зоні відчуження до 01 липня 1986 року.

Частиною 3 ст. 2 КАС України на суди покладений обов'язок у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень перевірити чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та законами України.

Відповідно до ч. 2 статті 19 ОСОБА_3 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та Законами України.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому, суд стягує з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 487,20 гривень.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 9, 10, 11, 17, 69, 70, 71, 94, 105, 122, 158-163, 185, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про визнання рішення незаконним, скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати незаконним рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області № 3253 від 15 червня 2015 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Скасувати рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області № 3253 від 15 червня 2015 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з травня 2015 року.

Стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області (Код ЄДРПОУ 22719370) на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір у сумі 487 гривень 20 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н.М.Токарєва