Ухвала суду № 53865846, 25.11.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2015
Номер справи
818/2329/15
Номер документу
53865846
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2015 р.Справа № 818/2329/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Лях О.П.

Суддів: Старосуда М.І. , Яковенка М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Військової частини - польової почти В 1688 на Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2015р. по справі № 818/2329/15 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини - польової почти В 1688 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до військової частини-польової пошти В 1688, в якому, з урахуванням змінених позовних вимог, просив суд: визнати протиправною бездіяльність військової частини-польова пошта В1688 щодо не оформлення та не подачі до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Міністерства оборони України відповідних документів щодо участі в бойових діях; зобов'язати військову частину-польова пошта В1688 оформити та подати на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Міністерства оборони України відповідні документи щодо участі в бойових діях.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не виконуються вимоги Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і приймали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413, щодо неподання в місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення на розгляд комісії відповідні документи для надання особам статусу учасника бойових дій.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

В апеляційні скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, просив скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивачу.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права приходить до наступного.

За змістом частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до приписів статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач був призваний на військову службу за мобілізацією, з 12.06.2014 по 11.09.2014 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується довідкою військової частини-польова пошта В 1688 від 27.11.2014 № 1576 (а.с. 7) та витягами з наказів командира військової частини В 1688 від 10.06.2014 № 118 та від 11.09.2014 № 197 (а.с. 32).

Наказом тимчасово виконуючого обов'язки командира 1 окремої танкової бригади від 31.03.2015 № 45-РС, відповідно до пункту 4 Указу Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 "Про часткову мобілізацію", затвердженого Законом України від 15.01.2015 № 113-VIII позивача звільнено з військової служби в запас (а.с. 9).

На звернення позивача до військової частини-польова пошта В 1688 з проханням підготувати документи для оформлення йому статусу учасника бойових дій відповідач Листом від 01.07.2015 № 1853 повідомив, що відповідно до пункту 5 наказу керівника сектору "А" (по стройовій частині) від 03.09.2014 № 39 позивач вважається таким, що самовільно залишив район виконання завдань, та оскільки відсутній наказ керівника сектору про вибуття із бойового завдання до місця постійної дислокації, військова частина-польова пошта В1688 позбавлена можливості підготувати документи для оформлення позивачу статусу учасника бойових дій (а.с. 6).

За змістом пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Процедура надання статусу учасника бойових дій особам даної категорії визначена Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і приймали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.

Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку статус учасника бойових дій надається:

військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

За приписами пункту 6 Порядку для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання; інформують у місячний строк Державну службу у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про осіб, яким надано статус учасника бойових дій, за формою згідно з додатком 3 та подають на розгляд міжвідомчої комісії документи із спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання.

Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісіями, та у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів та у місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісії.

Як вбачається із матеріалів справи наказом командира військової частини В 1688 № 198 рядового ОСОБА_1 - механіка-водія номера обслуги зенітно-артилерійського взводу механізованого батальйону повернуто із бойового завдання виконання заходів антитерористичної операції 11.09.2014 року (а.с.8 ).

Згідно до акту проведення службового розслідування №325,затвердженого ТВО командира військової частини В 1688 від 6.11.2014 року позивач, перебуваючи на бойовому блокпосту №8 Луганського аеропорту потрапив під обстріл з систем залпового вогню «Град», під обстрілами перебував з 11 червня 2014 року по 29 липня 2014 року. Розслідуванням встановлено, що позивач отримав посттравматичний стресовий розлад, потребує проходження ВЛК (а.с.20).

За наслідками службового розслідування також складено Акт №326 про нещасний випадок (а.с.21)

Відповідно до витягу з наказу тимчасово виконуючого обов'язки командира 1 окремої танкової бригади від 31.03.2015 № 45-РС, відповідно до пункту 4 Указу Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 "Про часткову мобілізацію", затвердженого Законом України від 15.01.2015 № 113-VIII рядового ОСОБА_1 - механіка-водія номера обслуги зенітно-артилерійського взводу механізованого батальйону звільнено з військової служби в запас (а.с. 9).

Однак, на час звернення позивача до суду та розгляду справи судами, військова частина В 1688 не вчинила жодних дій по оформленню та подачі до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Міністерства оборони України відповідних документів щодо участі в бойових діях ОСОБА_1

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача

Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції , щодо встановлення обставин справи. Суд першої інстанції правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, п.2.ч.1 ст.197, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Військової частини - польової почти В 1688 залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2015р. по справі № 818/2329/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Лях О.П.Судді(підпис) (підпис) Старосуд М.І. Яковенко М.М.