Постанова № 53850018, 26.11.2015, Конотопський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
26.11.2015
Номер справи
577/3847/15-а
Номер документу
53850018
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 577/3847/15-а

Провадження № 2-а/577/88/15

П О С Т А Н О В А

"26" листопада 2015 р. м. Конотоп

Конотопс ький міськрайонний суд Сумської області

в складі: головуючого судді Ярмак О.М.,

за участі секретарі Сущенко І.О.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Тарасенко О.М.,

представника третьої особи Мирон О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі, третя особа: Державне територіально-галузеве об»єднання «Південно-Західна залізниця» про визнання неправомірними дій, зобов»язання призначити пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі та прохає суд визнати незаконними дії управління ПФУ в

м. Конотопі та Конотопському районі щодо відмови призначити йому як учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС пенсію зі зниженням пенсійного віку та зобов»язати прийняти рішення про призначення та проведення нарахування йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_1. Свої вимоги обгрунтовує тим, що рішенням Конотопського міського суду Сумської області від 16 листопада 1993 року був встановлений факт, що він працював в зоні відчуження Чорнобильської АЕС на дільниці Посудово - Янів з 2 по 4 липня 1987 року, з 16 по 17 липня 1987 року, з 6 по 7 серпня 1987 року, з 8 по 9 жовтня 1987 року, з 9 по 10 листопада 1987 року, з 26 по 27 листопада 1987 року, з 8 по 9 грудня 1987 року, з 15 по 17 грудня 1987 року, всього 18 днів. На підставі зазначеного рішення суду 9 грудня 1993 року Сумською обласною державною адміністрацією йому було видане посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році. Проте 31 жовтня 2007 року рішенням комісії із спірних питань визнання статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства праці та соціальної політики України було прийняте рішення про скасування наданого йому статусу, у зв»язку з чим він змушений був звернутися за захистом своїх прав до суду. Постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 2 грудня 2008 року вищевказане рішення комісії із спірних питань визнання статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС було визнано незаконним та комісію зобов»язано переглянути своє рішення з урахуванням рішення Конотопського міського суду від 16 листопада 1993 року. 12 листопада 2009 року він отримав нове посвідчення учасника наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії та з 24 листопада 2009 року перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Конотопської міської ради як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 6 липня 2015 року він звернувся до управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі з заявою про призначення йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням його пенсійного віку на 8 років. Проте 17 липня 2015 року відповідач відмовив йому у призначенні пенсії, пославшись на те, що надані ними документи не підтверджують факт його роботи у зоні відчуження під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році. Вважає дії відповідача незаконними, так як рішенням Конотопського міського суду Сумської області від 16 листопада 1993 року вже встановлений факт його роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у 1987 року протягом 18 днів. За таких обставин, він змушений звернутися до суду за захистом своїх порушених відповідачем прав.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 (а.с. 31-32) позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача - управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі за довіреністю Тарасенко О.М. (а.с. 22) позов не визнала та пояснила, що 6 липня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Для призначення вказаного виду пенсії, позивач, крім документів, які підтверджують його особу і стаж роботи, надав також посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, а також довідку, за формою, затв. постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальним питанням від 09.03.1988 форми № 122, копію рішення Конотопського міського суду від 16 листопада 1993 року, а також довідки, видані підприємством за місцем його роботи. Проте, довідка форми № 122 видана без підтвердження зазначених у ній даних будь-якими первинними документами, а інші довідки - на доводять факту роботи позивача в зоні відчуження. Що стосується рішення Конотопського міського суду від 16 листопада 1993 року, то вказане рішення є підставою для видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, а не для призначення йому пенсії. За таких обставин позивачеві було відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Представник третьої особи: Державного територіально-галузевого об»єднання «Південно-Західна залізниця» за довіреністю Мирон О.А. (а.с. 52) при вирішенні справи покладається на розсуд суду та пояснила, що підприємством ОСОБА_1 була видана довідка за формою № 122, в яку були внесені дані, встановлені рішенням Конотопського міського суду Сумської області від 16 листопада 1993 року. Будь-які первинні документи, які б підтверджували відрядження позивача у зону відчуження Чорнобильської АЕС, на підприємстві відсутні.

Суд, вислухавши пояснення сторін, представників позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи та матеріали пенсійної справи ОСОБА_1, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.10).

ІНФОРМАЦІЯ_1 йому виповнилося 52 роки.

6 липня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі із заявою про призначення йому пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році 2 категорії (а.с. 4, а. 6 пенсійної справи).

Рішенням управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі від 13 липня 2015 року № 48 позивачеві було відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки надані ним документи не підтверджують факт його роботи у зоні відчуження під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (а. с. 1 пенсійної справи).

Про вищевказане рішення управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі позивач був повідомлений листом відповідача від 17 липня 2015 року за вих. № 9982/05-11 (а.с. 4).

Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 вищевказаного закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, а саме учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Пенсії вказаним особам призначаються відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Пунктом 2 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії є особи, які працювали у зоні відчуження:

- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;

- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;

- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;

- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);

- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов»язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.

Крім того, ст. 15 вказаного закону визначено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. При зміні категорії, а також у випадках, передбачених ст. 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Згідно п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затв. постановою КМУ від 20.01.1997 № 51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року - не менше 5, а у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору. серія А; при цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору «Перереєстровано» і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 12 листопада 2009 року. Вказане посвідчення перереєстроване у встановленому законодавством України порядку (а.с. 9).

Відповідно до під. 5 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об»єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

З матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що до заяви про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах для підтвердження свого особливого статусу він долучив:

- копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії (а.с. 9, а. 39 пенсійної справи);

- довідку форми 122 від 1 липня 2015 року № 330, видану відокремленим підрозділом Південно-Західної залізниці «Конотопська колійна машинна станція 119», в якій зазначено, що ОСОБА_1 був зайнятий на роботах, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах з 2 по 4 липня 1987 року, з 16 по 17 липня 1987 року, з 6 по 7 серпня 1987 року, з 8 по 9 жовтня 1987 року, з 9 по 10 листопада 1987 року, з 26 по 27 листопада 1987 року, з 8 по 9 грудня 1987 року, з 15 по 17 грудня 1987 року. У довідці зазначено, що періоди роботи вказані згідно рішення Конотопського міського суду Сумської області від 16 листопада 1993 року (а.с. 13, а. 22 пенсійної справи).

Рішення Конотопського міського суду Сумської області від 16 листопада 1993 року встановлений факт, що ОСОБА_1 працював у зоні відчуження Чорнобильської АЕС на ділянці Посудово - Янів з 2 по 4 липня 1987 року, з 16 по 17 липня 1987 року, з 6 по 7 серпня 1987 року, з 8 по 9 жовтня 1987 року, з 9 по 10 листопада 1987 року, з 26 по 27 листопада 1987 року, з 8 по 9 грудня 1987 року, з 15 по 17 грудня 1987 року, всього 18 днів (а.с. 5, а. 29 пенсійної справи).

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов»язковими до виконання на всій території України.

За таких обставин, суд вважає, що встановлений рішенням суду факт, що ОСОБА_1 18 днів працював у зоні відчуження Чорнобильської АЕС на ділянці Посудово - Янів не потребує додаткової перевірки первинними документами, а рішення Конотопського міського суду Сумської області від 16 листопада 1993 року має бути враховане всіма органами, в тому числі і управлінням ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі, при вирішенні питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд приходить до висновку, що позивачем станом на 6 липня 2015 року були надані управлінню ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, необхідні документи, які підтверджували, що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році та працював у зоні відчуження Чорнобильської АЕС не менше 14 календарних днів, а тому він мав право на призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Крім того, управлінням ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі проводилася перевірка щодо підтвердження періодів роботи позивача у зоні відчуження, у зв»язку з чим з управління соціального захисту населення Конотопської міської ради були витребувані відповідні документи (матеріали пенсійної справи).

Відповідно до довідки управління Південно-Західної залізниці від 16 лютого 1998 року № 84 колісна машинна станція № 119 дійсно з липня 1987 року по грудень 1987 року включно проводила капітальний ремонт колії у 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС на ділянці Янів - Посудово (а.31 пенсійної справи).

За довідкою Чернігівської дистанції колії від 19 лютого 1998 року № 130 ОСОБА_1 дійсно з липня 1987 року по грудень 1987 року працював у 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС по ремонту залізничної колії на дільниці Іолча - Посудово - Янів (а. 32 пенсійної справи).

Постановою Кабінеті Міністрів УРСР «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазначала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.07.1991 № 106 визначено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення.

Зазначеною постановою КМУ населений пункт смт. Янів віднесено до зони відчуження.

Крім того, в матеріалах пенсійної справи наявна довідка Конотопської дистанції Південно-Західної залізниці від 30 листопада 2006 року № 144, з якої вбачається. що оплата праці ОСОБА_1 за період липня - серпня 1987 року та жовтня - грудня 1987 року проводилася із застосування коефіцієнта 2 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР від 10.06.1986 № 207-7 (а.25 пенсійної справи).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, слід визнати незаконними дії управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі щодо відмови призначити ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян», які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 звернувся до управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі 6 липня 2015 року, а 52 роки йому виповнилося ІНФОРМАЦІЯ_2.

За таких обставин, пенсія за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС» має бути призначена позивачеві з 29 липня 2015 року, а не з ІНФОРМАЦІЯ_1, як прохав ОСОБА_1

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Як вбачається з позовної заяви, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання незаконними дії управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі щодо відмови у призначені пенсії із зменшенням пенсійного віку та зобов»язання призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З досліджених в судовому засіданні матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком рішенням комісії з призначення пенсій управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі від 13 липня 2015 року № 48.

Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення реалізації права ОСОБА_1 на соціальний захист та повного захисту його прав і законних інтересів, суд вважає, що слід скасувати рішенням комісії з призначення пенсій управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі від 13 липня 2015 року № 48 щодо відмови призначити позивачеві пенсію із зменшенням пенсійного віку, а також слід зобов»язати управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі вчинити дії щодо призначення ОСОБА_1 державної пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 8 років, починаючи з 29 липня 2015 року.

Керуючись ст. ст. 19, 49, 124 Конституції України, ст. ст. 14,15, 49, 55, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 26, 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затв. постановою КМУ від 20.01.1997 № 51, постановою Кабінету Міністрів УРСР «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазначала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.07.1991 № 106 , ст. ст. 9,11, 69-71, 72, 158-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі щодо відмови призначити ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії державну пенсію за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Скасувати рішенням комісії з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі від 13 липня 2015 року № 48 щодо відмови призначити ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії пенсію відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі вчинити дії щодо призначення ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії державної пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку на 8 років, починаючи з 29 липня 2015 року.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя: О. М. Ярмак