Постанова № 53833167, 24.11.2015, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
569/15600/15-а
Номер документу
53833167
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/15600/15-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 листопада 2015 року

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Доля В.А., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області (УПФ в м. Рівне) про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФ в м. Рівне, в якому просить суд визнати неправомірними дії УПФ в м. Рівне щодо не включення в заробіток для обчислення їй пенсії державного службовця індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань за попередні 24 місяці роботи, отримані перед зверненням за призначенням пенсії 27 вересня 2011 року; зобовязати УПФ в м. Рівне з 10 травня 2015 року здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 82 % від сум заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань за попередні 24 місяці роботи, отримані перед зверненням за призначенням пенсії 27 вересня 2011 року та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум; зобовязати УПФ в м. Рівне врахувати з 10 травня 2015 року усі види оплати праці, на які нараховувався збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, включаючи суми індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, з якої проводиться нарахування пенсії державного службовця.

Ухвалою суду відкрито провадження по справі у порядку скороченого провадження. Копія ухвали про відкриття скороченого провадження та копія позову направлена судом відповідачу з наданням строку для письмових заперечень на позов або заяви про визнання позову.

У встановлений строк від відповідача надійшли до суду письмові заперечення проти позову в яких відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вважаю, що наявні достатні підстави для прийняття рішення.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 перебуваючи на пенсійному обліку отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», страховий стаж становить 35 років 4 місяці 2 дні, в тому числі 12 років 5 місяців 6 днів робота на посадах державного службовця.

На письмову заяву ОСОБА_1 від 20 жовтня 2015 року про перерахунок пенсії державного службовця в розмірі 82 % з 27 вересня 2011 року (моменту призначення пенсії) та врахування для її обчислення суми матеріальної допомоги та індексації з заробітної плати та інших виплат (допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань ) згідно довідки від 19 жовтня 2015 року № 438 виданої Рівненським міським ОВК, УПФ в м. Рівне своїм листом № 359/10 від 03 листопада 2015 року у вказаному перерахунку відмовило.

До вказаної заяви, позивачем було надано довідку Рівненського обласного військового комісаріату № 438 від 19 жовтня 2015 року, згідно якої заробітна плата ОСОБА_1 включала також індексацію, допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань. На всі виплати, включені у довідку, нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

При цьому, УФП в м. Рівне у своєму листі № 359/10 від 03 листопада 2015 року вказує, що порядок та умови визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії», відповідно до п. 5 якої форма довідки про заробітну плату, що додається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України.

Такі дії відповідача суд визнає протиправними.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі Закон № 3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР «Про оплату праці» (далі Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновки УПФ в м. Рівне про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону №1788.

Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною платою.

Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна пата підлягає індексації у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст.. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року « 1078 об»єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача в частині зобовязання управління Пенсійного фонду України в місті Рівне зробити перерахунок та виплачувати їй пенсію з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, відповідно до Закону України «Про державну службу» є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.

У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Як встановлено, пенсія ОСОБА_1 призначена за нормами Закону України «Про державну службу» в редакції до 01 жовтня 2011 року, відповідно до якої пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

За чинним законодавством,перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв"язку зі зміною обставин,наданням нових документів,прийняттям нових законодавчих актів,зміни соціальних стандартів тощо.

Розмір пенсії може переглядатися як в індивідуальному, так і в масовому порядку.

Масовий перерахунок проводиться у зв'язку з прийняттям нових законодавчих актів, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час проведення перерахунку.

Підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1566/11846 від 27 грудня 2005.

Оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 повязаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії, правовідносини, що виникли у звязку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії.

Норми права, чинні безпосередньо на дату перерахунку у даному випадку на правовідносини сторін не поширюються, а тому суд прийшов до висновку, що відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії ОСОБА_1 протиправно обмежив її розмір 80% сум заробітної плати і відмовив у обчисленні, виходячи з 82% зарплати.

Відповідно до статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Звернувшись до відповідача 20 жовтня 2015 року для перерахунку та виплату пенсії, позивач просить здійснити їй перерахунок та виплату пенсії з 10 травня 2015 року, що суперечить статті 45 Закону № 1058-IV. А відтак, перерахунок пенсії позивачу слід визначити з 01 листопада 2015 року.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно вимог частини другої статті 161 КАС України, при прийнятті постанови суд враховує висновки, викладені у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року № 21-430а11 та від 28 травня 2013 року.

Керуючись ст.ст.11,17,18,71,160,161,162,183-2,186 КАС України, суд, -

В И Р I Ш И В :

Позов ОСОБА_1 задоволити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне щодо не включення в заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 державного службовця індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань а попередні 24 місяці роботи, отримані перед зверненням за призначенням пенсії з 2 вересня 2011 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне з 01 листопада 2015 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 82 % від сум заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за попередні 24 місяці роботи, отримані перед зверненням за призначенням пенсії з 247 вересня 2011 року та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум, згідно Довідки № 438 від 19 жовтня 2015 року, виданої Рівненським обласним військовим комісаріатом.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне врахувати з 01 листопада 2015 року усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з якої проводиться нарахування ОСОБА_1 пенсії державного службовця.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Доля В.А.