ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2015 р. Справа № 592/7238/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Яковенка М.М.
Суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Сумської міської ради на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 24 вересня 2015 року по справі № 592/7238/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради, Начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області Молодцова Е.В., старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області Лясковська К.І. про визнання протиправною бездіяльність, скасування постанов державного виконавця та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Ковпаківського районного суду м. Суми з позовом до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради, начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області Молодцова Е.В., старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області Лясковської К.І. в якому просила суд:
- визнати, що начальником відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області Молодцовим Е.В. через підлеглого державного виконавця не виконані рішення судів та не було відкрито виконавче провадження по зазначеному виконавчому листу;
- з метою забезпечення судових рішень по цьому виконавчому листу скасувати, як незаконно прийняті постанову про закінчення виконавчого провадження від 26.06.2013 року, постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження від 03.02.2014 року та від 21.07.2014 року;
- зобов'язати начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області через підлеглого державного виконавця виконати рішення судів: Ковпаківського районного суду м.Суми від 12.12.2011 року по справі 1806/2-а-555-/11, Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2013 року по справі 592/7689/13-а, Ковпаківського районного суду м.Суми від 27.03.2014 року по справі № 592/2327/14-а та винести постанову державним виконавцем про відкриття виконавчого провадження по зазначеному виконавчому листу й у разі не надання боржником документального підтвердження самостійного виконання рішення по зазначеному виконавчому листу державним виконавцем відносно боржника виконати вимоги примусового характеру щодо виконання рішення;
- зобов'язати начальника Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради в порядку ч.1 ст.267 КАС України подати до Ковпаківського районного суду м. Суми у двохмісячний строк з дня набрання рішенням законної сили звіт про виконання виконавчого документа Ковпаківського районного суду м.Суми № 1806/2-а-5550/11.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 24 вересня 2015 року задоволено частково позов.
Визнано протиправною бездіяльність начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області Молодцова Е.В., який затвердив постанову про закінчення виконавчого провадження щодо здійснення неналежного контролю за підлеглими йому державними виконавцями по виконавчому провадженню по примусовому виконанню виконавчого документа Ковпаківського районного суду м.Суми № 1806/2-а-5550/11 щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради провести перерахунок та виплату разової грошової допомоги ОСОБА_1 до 05 травня 2011 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням суми допомоги.
Визнано протиправними та скасовані постанови:
- старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстциії у Сумській області Тумки М.В. серії ВП № 37137858 від 26.06.2013 року «про закінчення виконавчого провадження» та постанову цього ж державного виконавця серії ВП № 41800585 від 03.02.2014 року «про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа)»;
- старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області Лясковської К.І. серії ВП № 44102276 від 21.07.2014 року «про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа)».
Зобов'язано начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області здійснити належний контроль за виконанням виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого документа Ковпаківського районного суду м.Суми № 1806/2-а-5550/11 щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради провести перерахунок та виплату разової грошової допомоги ОСОБА_1 до 05 травня 2011 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням суми допомоги.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради в порядку ч.1 ст.267 КАС України подати до Ковпаківського районного суду м. Суми у двохмісячний строк з дня набрання рішенням законної сили звіт про виконання виконавчого документа Ковпаківського районного суду м.Суми № 1806/2-а-5550/11 щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради провести перерахунок та виплату разової грошової допомоги ОСОБА_1 до 05 травня 2011 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням суми допомоги.
В іншій частині адміністративного позову відмовлено за необґрунтованістю.
Відповідач - Управління соціального захисту населення Сумської міської ради не погодившись з судовим рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на допущенні порушенні норм процесуального права просить скасувати постанову прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову по відношенню до УПСЗН Сумської міськради. Апелянт наголошує на тому, що встановлення судового контролю відповідно до ст.267 КАС України за можливе при прийнятті судового рішення. В той же час, рішення, по якому позивач вимагав встановлення судового контролю стосується постанови ухваленою ще у 2011 року.
Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України. Представники сторін в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомленні про дату, час та місце розгляду справи. Від ОСОБА_1 надійшли письмові заперечення проти апеляційної скарги. Просив розгляд справи провести у його відсутність. Від сторони УДВС також надійшло клопотання про розгляд справи у їх відсутність.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що 20.03.2013 року Ковпаківським районним судом м.Суми видано виконавчий лист № 1806/2-А-5550/11 про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради провести перерахунок та виплату разової грошової допомоги ОСОБА_1 до 05.05.2011 року з розміру восьми мінімальних пенсій за віком, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням суми допомоги (а.с.47)
Зазначеним виконавчим листом передбачалось проведення ОСОБА_1 як перерахунку, так і виплати разової грошової допомоги до 05.05.2011 року.
20.03.2013 року постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області було відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню зазначеного виконавчого листа (а.с.166)
26 травня 2013 року постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області Тумкою М.В. було закінчено зазначене виконавче провадження на підставі п.11 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження» (а.с.48).
При винесенні зазначеної постанови про закінчення виконавчого провадження державний виконавець виходив з того, що бюджетна установа має відповідати за своїми зобов'язаннями лише при наявності відповідних бюджетних призначень і боржником з поважних причин невиконано рішення.
Задовольняючи частково позов суд першої інстанції виходив з того, що згідно з ч.1 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Крім того, наявні усі правові підстави передбачені ч.1 ст.267 КАС України для встановлення судового контролю шляхом зобов'язання УПСЗН Сумської міськради подати у встановлений судом строк звіт про виконання виконавчого документу виданого Ковпаківським райсудом №1806/2-а-5550/11.
Здійснюючи апеляційний перегляд справи з урахуванням приписів ч.1 ст.195 КАС України в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції щодо встановлення судового контролю, з огляду на наступне.
Згідно ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Приписи цієї статті не є імперативними для суду.
Цій нормі кореспондують положення абз. 7 п. 4 ч. 1 ст. 163, абз. 5 п. 4 ч. 1 ст. 207 названого Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може лише під час прийняття постанови у справі. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Як вбачається з матеріалів справи, Ковпаківським районним судом м.Суми, яким було видано виконавчий лист № 1806/2-А-5550/11 стосовно зобов'язання УПСЗН Сумської міської ради провести перерахунок та виплату разової грошової допомоги до 05.05.2011 року у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, судовий контроль відповідно до ч.1 ст.267 КАС України не встановлювався.
З урахуванням правового аналізу положень наведених норм процесуального права, в межах даної справи, колегія суддів приходить до висновку про безпідставність задоволених позовних вимог позивача щодо зобов'язання УПСЗН Сумської міської ради в порядку ч.1 ст.267 КАС України подати до Ковпаківського районного суду м. Суми у двохмісячний строк з дня набрання рішенням законної сили звіт про виконання виконавчого документа Ковпаківського районного суду м.Суми № 1806/2-а-5550/11. Тобто, вимоги позивача про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання виконавчого документу, яка подана після прийняття постанови у справі задоволенню не підлягає.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що обраний судом першої інстанції спосіб встановлення судового контролю щодо зобов'язання УПСЗН Сумської міської ради подати звіт про виконання виконавчого документа Ковпаківського районного суду м.Суми № 1806/2-а-5550/11, не узгоджується із встановленим ч.1 ст.267 КАС України способом такого контролю, в якій мова йде про подання звіту саме про виконання судового рішення, а не виконавчого листа. Реалізація виконання виданого судом виконавчого листа є відмінним від встановленого судового контролю по звіту з виконання судового рішення.
В даному випадку питання перебуває у площенні належного виконання судового рішення в порядку та спосіб передбачений Законом України «Про виконавче провадження».
На підставі викладеного, надання не належної правової оцінки фактичним обставинам справи, внаслідок допущених порушень норм процесуального законодавства, призвело суд першої інстанції до безпідставного задоволення позовних вимог в цій частині позивача. З огляду на зазначене, апеляційна скарга відповідача що стосується його інтересів підлягає задоволенню, тому постанова суду в цій частині підлягає скасуванню, а у задоволенні вимог слід відмовити. В іншій частині постанова суду підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст.2, 11, 159, 160, 167, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 209, 211-212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Сумської міської ради - задовольнити.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 24 вересня 2015 року по справі № 592/7238/15-а, в частині зобов'язання Управління соціального захисту населення Сумської міської ради в порядку ч.1 ст.267 КАС України подати до Ковпаківського районного суду м. Суми у двохмісячний строк з дня набрання рішенням законної сили звіт про виконання виконавчого документа Ковпаківського районного суду м.Суми № 1806/2-а-5550/11 щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради провести перерахунок та виплату разової грошової допомоги ОСОБА_1 до 05 травня 2011 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням суми допомоги-скасувати.
В цій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
В іншій частині постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 24 вересня 2015 року по справі № 592/7238/15-а - залишити без змін.
Постанову суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Яковенко М.М.Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Старосуд М.І.