Ухвала суду № 53818659, 12.11.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2015
Номер справи
821/4903/14
Номер документу
53818659
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2015 р.м. ОдесаСправа № 821/4903/14

Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Войтович І.І. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Димерлія О.О.

- Романішина В.Л.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АСКАНІЯ ПЛЮС» на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 6 березня 2015 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АСКАНІЯ ПЛЮС» до Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «АСКАНІЯ ПЛЮС» звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області від 12.12.2014 року №835 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АСКАНІЯ ПЛЮС» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 30.09.2012 року.

В обґрунтування позову зазначено, що ТОВ «АСКАНІЯ ПЛЮС» на запит податкового органу надано повну інформацію та її документальне підтвердження щодо господарських операцій з ТОВ «УКРЕНЕРГОХОЛДІНГ» за вересень 2014 року, а також пояснення та документальне підтвердження щодо коригування підприємством податкових зобов'язань та податкового кредиту в декларації з ПДВ за жовтень 2014 року, тому у відповідача відповідно до п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України не було підстав для прийняття наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки підприємства.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 6 березня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі ТОВ «АСКАНІЯ ПЛЮС», посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позову у повному обсязі.

Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, однак в судове засідання вони не з'явилися, поважність своєї неявки суду не повідомили, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст. 197 КАС України за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 11.11.2014 року Скадовською ОДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області у зв'язку із встановленням сумнівності господарських операцій (за результатами здійсненого аналізу податкової інформації) відповідно до п.п. 20.1.2, п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України складено та направлено на адресу ТОВ «АСКАНІЯ ПЛЮС» запит №2109/21-14-10-10 про надання інформації та її документального підтвердження.

У запиті податковим органом ставилось питання про надання підприємством протягом 10 робочих днів інформації та її документального підтвердження реальності та повноти відображення в бухгалтерському обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях результатів операцій по господарських відносинах з контрагентами-постачальниками, контрагентами-покупцями: ТОВ «ТД «Інтерстач Україна», ТОВ «ІТАК», ТОВ «Укренергохолдінг ЛТД», ТОВ «Перша Енергетична», ТОВ «Укрфудтрейд», ТОВ «ТД «Дніпро Пласт», ТОВ «ТД «Сім Чудес», ТОВ «Укренерго Холдінг», ПАТ «Олімп», ТОВ «ХерсонОблЕнерго», ТОВ «Полихим-Пласт», ТОВ «ПЕТ ТЕХНО ЛОДЖИС Україна» за період здійснення господарської діяльності з 26.07.2011 року по 30.09.2012 року, а також інформації щодо фактів отримання та повернення поворотної та безповоротної фінансової допомоги протягом періоду з 26.07.2011 року по 30.09.2012 року в розрізі суб'єктів господарювання та договорів.

Як на підставу для складання та надсилання позивачу вказаного запиту податковий орган посилається на встановлення сумнівності у факті здійснення господарських операцій за результатами здійсненого аналізу податкової інформації.

ТОВ «АСКАНІЯ ПЛЮС» запит контролюючого органу не виконало, відмовивши у наданні запитуваної інформації та її документального підтвердження, про що підприємство повідомило відповідача у листі від 24.11.2014 року №24/11/14-1.

12.12.2014 року Скадовською ОДПІ у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області у зв'язку із ненаданням ТОВ «АСКАНІЯ ПЛЮС» пояснень та їх документального підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України прийнято наказ №835 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки підприємства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 30.09.2012 року в термін з 15.12.2014 року тривалістю 5 робочих днів.

Вирішуючи спір по суті та відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що наказ на проведення перевірки прийнято з дотриманням вимог податкового законодавства, за наявності підстав для проведення перевірки, тому доводи позивача про порушення відповідачем вимог законодавства не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи та є необґрунтованими.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позову, виходячи з наступного.

Відповідно до п.п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи для здійснення функцій, визначених законом, мають право отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

Згідно із п.п. 16.1.5 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

За правилами п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Такі ж правила щодо подання інформації на запит контролюючого органу містить Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1245.

Крім того, п. 14 Порядку від 27.12.2010 року № 1245 передбачено, що у разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.

Правила вказаного пункту Порядку від 27.12.2010 року № 1245 узгоджуються із нормами п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.

Аналіз наведених норм показав, що податковий орган під час виконання своїх контролюючих функцій наділений повноваженнями щодо запитування у платників податків необхідної інформації та її документального підтвердження, а платник податків, у разі дотримання податковим органом вимог законодавства щодо належного оформлення запиту, зокрема, щодо посилання в ньому на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації, зазначення підстав для надіслання запиту, опису інформації, що запитується, та переліку документів, що її підтверджують, зобов'язаний надати запитувану цим органом інформацію та документи.

Податкова інформація, що свідчить про можливі порушення платником податкового законодавства є підставою для надіслання запиту про отримання інформації та документів, необхідних для опрацювання та використання під час виконання органом контролюючих функцій.

Як вбачається із запиту від 11.11.2014 року №2109/21-14-10-10 його складання контролюючим органом та надсилання підприємству ініційовано у зв'язку із встановленням сумнівності у факті здійснення господарських операцій, за результатами здійсненого аналізу податкової інформації, тобто за наявності підстав, визначених п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України.

Вказаний запит підписаний керівником контролюючого органу, містить конкретний перелік запитуваної інформації та документів, необхідних, для її підтвердження, підстави для надіслання запиту, отже відмова платника податків у наданні інформації та її документального підтвердження на цей запит суперечить вимогам п.п. 16.1.5 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, у зв'язку із чим відповідно до п.п. 78.1.1 п. 78.1, п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України у контролюючого органу виникає право на проведення документальної позапланової перевірки, про що керівником органу оформлюється відповідний наказ.

Таким чином, оскільки наказ на проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АСКАНІЯ ПЛЮС» прийнятий за наявності обставин, визначених п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що відповідач при його оформленні діяв у відповідності до вимог закону, тому підстави для його скасування відсутні.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції обґрунтовано не прийнято доводи позивача про не доведення податковим органом обставин, які саме стали підставою для оформлення спірного наказу, оскільки фактично позивачем не заперечується та матеріалами справи підтверджується відмова підприємства у виконанні вимог контролюючого органу у вигляді запиту на отримання інформації та її документального підтвердження в порядку п.п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20, п. 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України.

Беручи до уваги викладене, колегія суддів вважає, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та надана правова оцінка.

За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АСКАНІЯ ПЛЮС» - залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 6 березня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: О.О. Димерлій

В.Л. Романішин