Постанова № 53816760, 24.11.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
826/17020/15
Номер документу
53816760
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 листопада 2015 року № 826/17020/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Іщука І.О., суддів: Погрібніченка І.М., Шулежка В.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомНачальника територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області ОСОБА_1до Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки Українипровизнання протиправними та скасування наказів,В С Т А Н О В И В:

Начальник Територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України, в якому просить:

1. Визнати протиправним та скасувати наказ Першого заступника Голови Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України Павлюка О.П. від 24.07.2015 р. № 42.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Першого заступника Голови Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України Павлюка О.П. від 27.07.2015 р. № 44.

Позовні вимоги мотивовані неправомірними діями Першого заступника Голови Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України Павлюка О.П. щодо відсторонення позивача від виконання його посадових обов'язків, а також щодо формування комісії з проведення службового розслідування з осіб, які входять до Державної служби України з питань праці.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив суд відмовити в їх задоволенні, оскільки вважає, що оскаржувані накази винесені правомірно.

Сторони у судовому засіданні 29.09.2015 р. заявили клопотання про продовження розгляду справи у порядку письмового провадження, з огляду на що та, відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжувати розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 займає посаду начальника Територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області.

Наказом Першого заступника Голови Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 27.07.2015 р. № 42 було утворено комісію для проведення службового розслідування відносно ОСОБА_1

Наказом Першого заступника Голови Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 27.07.2015 р. № 44 ОСОБА_1 відсторонено від виконання повноважень начальника Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області.

Вважаючи вищенаведені накази протиправними, позивач звернувся до суду з позовом про їх скасування.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Статус державних службовців, які працюють у державних органах та їх апараті, визначено в Законі України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII.

Відповідно до пункту 15 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Будь-яка публічна служба є державною службою.

З урахуванням викладеного, суд зазначає, що позивач перебуває на публічній, тобто державній службі, а саме на посаді начальника Територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області.

Як вже зазначалось, суспільні відносини, пов'язані зі створенням правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, регулює Закон України від 16 грудня 1993 року N 3723-XII «Про державну службу». Згідно зі статтями 9 і 30 цього Закону правовий статус окремих категорій державних службовців регулюється Конституцією України, спеціальними законами та Кодексом законів про працю України.

Спеціальним законодавством урегульовані питання, пов'язані із прийняттям (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходженням та звільненням із неї (її припиненням).

Відповідно до Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950, з метою перевірки фактів, викладених в листі-зверненні Фірми у вигляді ТОВ «Краянліфт» № 69/07 від 22.07.2015 р. щодо неправомірних дій начальника Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області ОСОБА_1 та, у зв'язку із його самовільним відбуттям у відпустку без відповідного погодження, Першим заступником Голови Держгірпромнагляду України Павлюком О.П. прийнято наказ від 24.07.2015 р. № 42 «Про утворення комісії та проведення службового розслідування щодо ОСОБА_1.».

Згідно вищевказаного наказу утворено комісію у складі: ОСОБА_4, начальника управління організації державного нагляду Держгірпромнагляду України, голова комісії; ОСОБА_5, начальника Головного управління Держпраці в Одеській області, заступника голови комісії; та членів комісії: ОСОБА_6, головного спеціаліста з питань протидії корупції Держпраці; ОСОБА_7, головного спеціалісту сектору внутрішнього аудиту Держпраці; ОСОБА_3, головного спеціаліста сектору внутрішнього аудиту Держпраці (секретар комісії).

Водночас, відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну службу», п. 4 Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950 та наказу Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 24.07.2015 р. № 42 «Про утворення комісії та проведення службового розслідування щодо ОСОБА_1.», Першим заступником Голови Держгірпромнагляду України прийнято наказ від 27.07.2015 р. № 44 «Про відсторонення ОСОБА_1 від виконання повноважень начальника Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області», відповідно до якого позивача відсторонено від виконання повноважень з 27 липня по 24 вересня 2015 року.

Однією із підстав для прийняття вищевказаних рішень стало підписання позивачем 16.07.2015 р. наказу № 49-о від 16.07.2015 р. «Про вибуття у відпуску тривалістю 30 календарних днів», який був направлений відповідачу за допомогою телеграми № 1794/01.

24.07.2015 р. Першим заступником Голови Держгірпромнагляду України Павлюком О.П. видано наказ № 43, яким скасовано наказ № 49-о від 16.07.2015 р., а позивачу надано вказівку приступити до виконання його посадових обов'язків. Натомість, як зазначає відповідач, позивачем було проігноровано наказ № 43 від 24.07.2015 р.

Зокрема, підставою для проведення службового розслідування став лист-звернення фірми - ТОВ «Краянліфт» № 69/07 від 22.07.2015 р., зареєстрований Держгірпромнаглядом 23.07.2015 р. за № 3721/0/2-15. Вказаний лист поданий, разом із копією листа Губернатору Одеської області Саакашвілі М.Н. із заявою про скоєння злочину.

Окрім того, слід зазначити, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2015 р. справа № 815/1397/15 позов Фірми у вигляді ТОВ «Краянліфт» задоволено частково. Визнано протиправною відмову Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеській області Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у видачі Фірмі у вигляді ТОВ «Краянліфт» дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки (згідно з переліком). Зобов'язано Територіальне управління Держгірпромнагляду в Одеській області Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України повторно розглянути подані Фірмою у вигляді ТОВ «Краянліфт» документи, необхідні для одержання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки (згідно з переліком), з урахуванням висновків суду.

Як вбачається із заяви Фірми у вигляді ТОВ «Краянліфт» Територіальним управлінням Держгірпромнагляду в Одеській області неодноразово було відмовлено у продовженні терміну дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки, зокрема, не виконано рішення суду.

Представник позивача, обґрунтовуючи свою правову позицію зазначає, що Перший заступник Голови Держгірпромнагляду України Павлюк О.П. не мав права приймати рішення стосовно проведення службового розслідування, оскільки це є компетенція вищих посадових осіб, про що слід зазначити наступне.

Організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України визначено Законом України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17 березня 2011 року N 3166-VI (надалі - Закон N 3166-VI).

Відповідно до п. 19 ч. 4 ст. 19 Закону N 3166-VI керівник центрального органу виконавчої влади скасовує повністю чи в окремій частині акти територіальних органів центрального органу виконавчої влади.

При цьому, в силу приписів ч. 5 цієї ж статті заступники керівника центрального органу виконавчої влади здійснюють повноваження відповідно до затвердженого керівником центрального органу виконавчої влади розподілу обов'язків, якщо інше не передбачено законом.

У разі відсутності керівника центрального органу виконавчої влади чи неможливості здійснювати ним свої повноваження з інших причин його обов'язки виконує один із заступників відповідно до встановленого керівником центрального органу виконавчої влади розподілу обов'язків.

Отже, у разі неможливості керівника центрального органу виконавчої влади здійснювати ним свої повноваження, виконання покладених на нього обов'язків переходить до одного із його заступників, відповідно до встановленого керівником центрального органу виконавчої влади розподілу обов'язків.

Як вбачається з матеріалів справи, Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття Державної інспекції з питань праці та Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. за № 965-р звільнено Голову Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України ОСОБА_9 із займаної посади. Вказане розпорядження підписане Прем'єр-Міністром України ОСОБА_10 та зареєстровано в Держгірпромнагляді 21.10.2014 р. за вх. № 427/0/1-14.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. за № 966-р звільнено Першого заступника Голови Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України ОСОБА_11 із займаної посади. Вказане розпорядження підписане Прем'єр-міністром України ОСОБА_10 та зареєстровано в Держгірпромнагляді 21.10.2014 р. за вх. № 426/0/1-14.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 р. № 394-р звільнено заступника Голови Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України ОСОБА_12 із займаної посади.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.05.2015 р. № 517-р Павлюка О.П. призначено Першим заступником Голови Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України. Вказане розпорядження підписане Прем'єр-міністром України ОСОБА_10 та зареєстровано в Держгірпромнагляді за вх. № 196/0/1-15.

Згідно наказу від 27.05.2015 р. № 133-к Павлюк О.П. приступив до виконання повноважень Першого заступника Голови Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України з 27.05.2015 р.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.05.2015 р. № 627-р «Про внесення зміни до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 р. № 1050» на часткову зміну абзацу другого пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 р. № 1050 «Про утворення комісії з реорганізації Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки» Павлюка Олега Петровича затверджено головою комісії з проведення реорганізації Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки Першого заступника Голови державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки, увільнивши від виконання цих обов'язків ОСОБА_12

Як вбачається з матеріалів справи, на офіційному веб-сайті Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України розміщена інформація щодо реорганізації Держгірпромнагляду України, згідно якої Держгірпромнаглядом України видано наказ від 05.11.2014 р. № 149 «Про утворення комісії з реорганізації Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки».

Наказом від 02.07.2015 р. № 35 «Про внесення змін до наказу Держгірпромнагляду України від 05.11.2014 р. № 149» до Додатку № 1 Склад комісії з реорганізації Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України до наказу Держгірпромнагляду України від 05.11.2014 р. № 149 «Про утворення комісії з реорганізації Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки» внесено зміни, відповідно до яких Павлюк О.П. є Першим заступником Голови Держгірпромнагляду - Голова комісії.

Крім того, на офіційному сайті Держгірпромнагляду України була розміщена інформація про призначення Першим заступником Голови Держгірпромнагляду України Павлюка О.П.

Слід зауважити, що наказом Державної служби гірничого нагляду та безпеки України від 14.11.2011 р. № 103 затверджено розподіл обов'язків між Головою Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України і його заступниками.

Так, п. 2 вказаного наказу визначено, що виконання обов'язків Голови Держгірпромнагляду ОСОБА_9 в період його тимчасової відсутності покладено на Першого заступника Голови Держгірпромнагляду України ОСОБА_11

Пунктом 3 вказаного наказу установлено, що у разі відсутності Голови Держгірпромнагляду України його повноваження виконує Перший заступник Голови Держгірпромнагляду України.

Зокрема, затвердженим розподілом обов'язків між Головою Держгірпромнагляду України і його заступниками визначено повноваження голови Держгірпромнагляду України, зокрема, скасування повністю чи в окремій частині актів територіальних органів Держгірпромнагляду України, підписання наказів Держгірпромнагляду України, надання у межах повноважень обов'язкових до виконання державними службовцями центрального апарату Держгірпромнагляду України та його територіальних органів доручень, а також виконання інших функцій, передбачених законодавством.

Отже, у разі відсутності керівника центрального органу виконавчої влади чи неможливості здійснювати ним свої повноваження з інших причин, виконання його обов'язків покладається на одного із заступників, відповідно до встановленого керівником центрального органу виконавчої влади розподілу обов'язків

З урахуванням наведених обставин справи та норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що на час виникнення спірних правовідносин, повноваження керівника Держгірпромнагляду України виконував Перший заступник Держгірпромнагляду України Павлюк О.П.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2000 р. N 950 затверджено Порядок проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (надалі - Порядок № 950).

В силу п. 1 вказаного Положення стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може бути проведено службове розслідування, зокрема, у разі невиконання або неналежного виконання ними службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну чи моральну шкоду громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об'єднанню громадян; у разі недодержання ними законодавства про державну службу, службу в органах місцевого самоврядування, антикорупційного законодавства; на вимогу особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з метою зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри; з метою виявлення причин та умов, що призвели до вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення чи невиконання вимог Закону України "Про запобігання корупції" в інший спосіб, за поданням спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції або приписом Національного агентства з питань запобігання корупції за рішенням керівника органу, в якому працює особа, яка вчинила таке правопорушення.

Дія цього Порядку не поширюється на уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування осіб, права та обов'язки яких в частині додержання службової дисципліни, види заохочення та дисциплінарні стягнення і порядок їх застосування встановлюються дисциплінарними статутами.

Рішення щодо проведення службового розслідування приймається вищими посадовими особами України, Першим віце-прем'єр-міністром України, керівником державного органу (посадовою особою), що призначив на посаду особу, уповноважену на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно якої планується проводитися службове розслідування, керівником органу, в якому працює зазначена особа (п. 2 цього ж Порядку).

Відповідно до п. 4 Порядку № 950 службове розслідування проводиться з відстороненням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, від виконання повноважень за посадою або без такого відсторонення. Рішення про відсторонення приймається за поданням голови комісії з проведення службового розслідування керівником органу державної влади, в якому працює особа.

Отже, вищевказаними положеннями наведено вичерпний перелік підстав за якими може бути проведено службове розслідування відносно осіб, уповноважених на виконання функцій держави, зокрема, до таких підстав відноситься невиконання або неналежне виконання ними службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, що призвело до людських жертв або заподіяло значну матеріальну чи моральну шкоду громадянинові, державі, підприємству, установі, організації чи об'єднанню громадян; у разі недодержання ними законодавства про державну службу, службу в органах місцевого самоврядування, антикорупційного законодавства.

Слід також зазначити, що у випадку наявності підстав для проведення службового розслідування, передбачених п. 2 Порядку № 950, право прийняття рішення про проведення службового розслідування надано, зокрема, керівнику органу в якому працює зазначена особа.

Судом встановлено, що службове розслідування було розпочато відносно позивача з метою перевірки фактів, викладених у листі-зверненні Фірми у вигляді ТОВ «Краянліфт» № 69/07 від 22.07.2015 р. щодо неправомірних дій начальника Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеські області ОСОБА_1 та, у зв'язку з його самовільним відбуттям у відпустку без відповідного погодження.

Наказ від 24.07.2015 р. № 42 «Про утворення комісії та проведення службового розслідування щодо ОСОБА_1.» підписано Першим заступником голови Держгірпромнагляду України ОСОБА_13

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що призначення Першим заступником Голови Держгірпромнагляду України Павлюком О.П. службового розслідування відносно позивача з метою перевірки фактів, викладених у листі-зверненні Фірми у вигляді ТОВ «Краянліфт» № 69/07 від 22.07.2015 р. щодо неправомірних дій начальника Територіального управління Держгірпромнагляду в Одеські області ОСОБА_1 є правомірним, оскільки вчинено відповідно до положень п. 1 Порядку № 950.

Разом з тим, положення Порядку № 950 не поширюються на осіб в частині додержання службової дисципліни такими особами, зокрема, які пов'язані із самовільним відбуттям у відпуску без відповідного погодження.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що Наказ від 24.07.2015 р. № 42 «Про утворення комісії та проведення службового розслідування щодо ОСОБА_1.» в частині призначення службового розслідування «у зв'язку з його самовільним відбуттям у відпустку без відповідного погодження» є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню.

Щодо доводів позивача про незаконність складу комісії з проведення службового розслідування, слід зазначити наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, до складу комісії з проведення службового розслідування увійшли посадові особи Державної служби України з питань праці, а саме: ОСОБА_5, начальник Головного управління Держпраці в Одеській області; ОСОБА_6, головний спеціаліст з питань протидії корупції Держпраці; ОСОБА_7, головний спеціаліст сектору внутрішнього аудиту Держпраці; ОСОБА_3, головний спеціаліст сектору внутрішнього аудиту Держпраці.

На думку, позивача, посадові особи Державної служби України з питань праці не можуть входити до складу комісії про проведення службового розслідування.

Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 408/2011 затверджено Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України.

Статтею першою вказаного Положення визначено, що Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України (далі - Міністр).

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Держгірпромнагляд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства надзвичайних ситуацій України (МНС України), іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра, а також цим Положенням (ст. 2 цього ж Положення).

Відповідно до ст. 3 Положення основними завданнями Держгірпромнагляду України є:

1) реалізація державної політики у сфері промислової безпеки, охорони праці, здійснення державного гірничого нагляду, охорони надр, промислової безпеки у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, а також внесення пропозицій щодо її формування;

2) здійснення комплексного управління у сфері промислової безпеки, охорони праці, а також контролю за виконанням функцій державного управління охороною праці міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування;

3) організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань:

промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю;

геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини;

безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення;

безпечного проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

трубопровідного транспорту, функціонування ринку природного газу та діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. N 96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці.

Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до п. 3 зазначеного Положення основними завданнями Держпраці є:

1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні;

3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки;

4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об'єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об'єктів Єдиної газотранспортної системи.

В силу п. 4 Положення про Держпрацю Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, координує відповідно до законодавства роботу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих держадміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, інших суб'єктів господарювання у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; здійснює державний нагляд (контроль) у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами, з питань проведення ідентифікації та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки; дозволи на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, контролює дотримання умов дії таких дозволів.

Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема, скликати наради, утворювати комісії та робочі групи, проводити наукові конференції, семінари з питань, що належать до її компетенції (абз. 4 п. 6 цього ж Положення).

Виходячи із аналізу Положень Держпромнагляду України та Держпраці України, слід дійти висновку, що до їх спільних завдань належить, зокрема, реалізація державної політики у сфері промислової безпеки та здійснення державного гірничого нагляду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 р. № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» постановлено утворити Державну службу України з питань праці, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з питань праці та Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки, поклавши на службу, що утворюється функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері гігієни праці та функції із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників).

В рамках процесу реорганізації, Голова комісії з реорганізації Держгірпромнагляду України звернувся до Голови Державної служби України з питань праці з листом від 23.07.2015 р. № 3858/0/1.2-03/6/15, в якому просить, у зв'язку із відсутністю працівників відповідного спрямування, надходженням численних скарг на дії начальника Територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області ОСОБА_1 та його самовільним відбуттям у відпустку без відповідного погодження, вирішити питання щодо залучення працівників Державної служби України з питань праці та її територіальних органів ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_3 для включення їх до складу комісії із службового розслідування.

Листом від 27.07.2015 р. № 1870/0/1-1/6/15 Головою Держпраці України надано відповідь, в якій останній не заперечує щодо включення перерахованих вище працівників Держпраці України до складу комісії із службового розслідування.

Зважаючи на вищенаведене, суд приходить до висновку, що склад комісії з проведення службового розслідування сформований відповідачем правомірно, позаяк відсутні законодавчо визначені підстави для заборони посадовим особам Держпраці України входити до складу комісії з проведення службового розслідування.

Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Дослідивши фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, виходячи із меж заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для їх часткового задоволення.

Керуючись статтями 69 - 71, 160- 163, 167, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов начальника Територіального управління Держгірпромнагляду України в Одеській області ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 24.07.2015 р. № 42 «Про утворення комісії та проведення службового розслідування щодо ОСОБА_1.» в частині призначення службового розслідування «у зв'язку з його самовільним відбуттям у відпустку без відповідного погодження».

3. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання її повного тексту особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.О. Іщук

Судді: І.М. Погрібніченко

В.П. Шулежко