Постанова № 53816360, 24.11.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
823/5075/15
Номер документу
53816360
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2015 року справа № 823/5075/15

14 год. 50 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання Будченко А.Ю.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства Тетяна до державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Драбівського районного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_2 про скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

Приватне підприємство Тетяна подало позов, в якому просить скасувати рішення державного реєстратора про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 24873085 від 29.09.2015 року та зобовязати державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Драбівського районного управління юстиції Черкаської області рішенням суду зареєструвати речове право оренди земельної ділянки, що розташована Черкаська обл., Драбівський район, с. Жорнокльови, кадастровий номер земельної ділянки 7120683800:02:001:0375.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_2 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 24873085 від 29 вересня 2015 року прийняте в супереч вимогам законодавства України, оскільки до заяви про державну реєстрацію права власності додані всі документи передбачені чинним законодавством України. Недоліки, які виявила відповідач не є підставою для відмови у державній реєстрації іншого речового права.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.

В письмових запереченнях на адміністративний позов державний реєстратор прав на нерухоме майно реєстраційної служби Драбівського районного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_2 просила в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що позовні вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими і такими що не підлягають до задоволення, оскільки в переліку документів, наданих позивачем для реєстрації, відсутній акт визначення меж земельної ділянки в натурі, як невідємна частина договору оренди; в порушення статті Закону Україну Про оренду землі та пункту 18 Договору оренди землі від 25 березня 2011 року наявний та підписаний акт приймання-передачі земельної ділянки до проведення державної реєстрації договору оренди; надані позивачем документи не відповідають вимогам, передбаченим статтею 17 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

У судовому засіданні відповідач підтримала заперечення та просила суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Приватне підприємство Тетяна як субєкт господарювання юридична особа, ідентифікаційний код 31617764, зареєстроване 01.10.2001. Вид економічної діяльності позивача вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур та насіння олійних культур.

09.11.2010 позивач звернувся до голови Драбівської районної державної адміністрації ОСОБА_3 з клопотанням про поновлення договору оренди землі від 28.02.2006 на земельні ділянки із земель державної власності, які приватне підприємство Тетяна використовує на умовах оренди в адміністративних межах Жорнокльовівської сільської ради Драбівського району Черкаської області загальною площею 123,8 га.

Розпорядженням Драбівської районної державної адміністрації Черкаської області № 66 від 21.03.2011 поновлено з 28.02.2011 договір оренди землі від 28.02.2006, укладений між Драбівською райдержадміністрацією та приватним підприємством Тетяна, щодо оренди земельних ділянок із земель державної власності, які знаходяться в адміністративних межах Жорнокльовівської сільської ради Драбівського району (за межами населеного пункту), загальною площею123,8 га, з них ріллі 119,6 га, польових шляхів 1,7 га, полезахисних лісових смуг 2,5 га, терміном на 5 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та встановлено орендну плату за земельні ділянки в розмірі 724 грн за 1 га ріллі та 161 грн за 1 га польових шляхів і полезахисних лісових смуг.

Між приватним підприємством Тетяна та Драбівською районною державною адміністрацією Черкаської області 25 березня 2011 року відповідно до розпорядження Драбівської районної державної адміністрації Черкаської області № 66 від 21.03.2011 укладено договір оренди землі відповідно до якого позивач отримав в оренду в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

На виконання умов вищевказаного договору оренди землі від 25 березня 2011 року складено акт приймання-передачі від 25 березня 2015 року, який є невідємною частиною вказаного договору та набуває юридичної сили з моменту підписання.

Представником приватного підприємства Тетяна 24 вересня 2015 року до реєстраційної служби Драбівського районного управління юстиції Черкаської області подано заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації іншого речового права, а саме, права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7120683800:02:001:0375, що розташована в адміністративних межах Жорнокльовівської сільської ради Драбівського району Черкаської області (за межами населеного пункту).

Вказана заява зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речового права на нерухоме майно 24.09.2015 за реєстраційним № 13460524.

Перелік документів, поданих із заявою, вказаний у картці прийому заяви № 24710449 від 24 вересня 2015 року.

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Драбівського районного управління юстиції Черкаської області ОСОБА_2 № 24873085 від 29 вересня 2015 року позивачу відмовлено у державній реєстрації іншого речового права, а саме, права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7120683800:02:001:0375, що розташована в адміністративних межах Жорнокльовівської сільської ради Драбівського району Черкаської області (за межами населеного пункту).

Відмова мотивована тим, що документи подані для державної реєстрації не відповідають вимогам частини 3 статті 17 Закону України Про державну реєстрацію речових праві на нерухоме майно та їх обтяжень, а саме: в поданому розпорядженні Драбівської районної державної адміністрації Черкаської області № 66 від 21.03.2011 договір оренди землі, укладений між Драбівською районною державною адміністрацією та приватним підприємством Тетяна, поновлюється з 28.02.2011 (раніше дати прийняття розпорядження).

Також на підставі статті 17 Закону України Про оренду землі, в редакції, що діяла на момент підписання договору, передача обєкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі. Відповідно до пункту 18 договору оренди землі від 25.03.2011 передача земельної ділянки здійснюється у 5 денний термін після державної реєстрації цього договору за актом приймання-передачі. Акт приймання-передачі земельної ділянки від 25.03.2011, який є невідємною частиною договору оренди, оформлено та підписано сторонами. Таким чином, передача земельної ділянки проведена до моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.

Крім того, договором оренди від 25.03.2011 передбачені обовязкові невідємні частини договору, один з яких є акт визначення меж земельної ділянки в натурі, який до заяви та до договору не наданий.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень визначає Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень № 1952-IV від 01 липня 2004 року (далі Закон № 1952-IV).

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону № 1952-IV обовязковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

Пунктами 1, 2 частини 2 статті 9 Закону № 1952-IV передбачено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.

Державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку встановленому статтею 15 Закону № 1952-IV. Вимоги до документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень визначаються статтею 17 Закону № 1952-IV.

Відповідно до частини 3 статті 17 Закону № 1952-IV документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі договорів, укладених у порядку, встановленому законом, та актів прийому-передачі активів та/або зобовязань неплатоспроможного банку приймаючому або перехідному банку, крім випадків, визначених законом.

Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 15 Закону № 1952-IV перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обовязки субєктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначає порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 17 жовтня 2013 року (далі Порядок).

Згідно з пунктом 6 Порядку документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини 1статті 124, частина 1 статті 125, частини 5 статті 126 Земельного кодексу України № 2768-III від 25 жовтня 2001 року (у редакції чинній на момент здійснення правочину) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Невідємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі обєкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом (стаття 15 Закону України Про оренду землі № 161-XIV від 6 жовтня 1998 року у редакції дійсній на момент вчинення правочин далі Закон № 161-XIV).

Як передбачено частиною 2 статті 15 Закону № 161-XIV відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Відповідно до частини 2 статті 16 Закону № 161-XIV укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України Про місцеві державні адміністрації (у редакції чинній на момент вчинення правочину) голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Згідно з статтею 41 вказаного закону акти місцевих державних адміністрацій ненормативного характеру, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію.

Як свідчать матеріали справи, розпорядженням Драбівської районної державної адміністрації Черкаської області № 66 від 21.03.2011 поновлено з 28.02.2011 договір оренди землі від 28.02.2006, укладений між Драбівською райдержадміністрацією та приватним підприємством Тетяна, тобто вказаний договір оренди землі поновлений раніше ніж дата прийняття розпорядження.

Окрім того, як передбачено пунктами 18, 39 договору оренди землі від 25.03.2011, укладеного між Драбівською райдержадміністрацією та приватним підприємством Тетяна, передача земельної ділянки орендарю здійснюється у пятиденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі. Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Вказаний договір підписаний сторонами та скріплений печатками, проте в порушення пункту 39 даного договору та законодавства України, чинного на момент вчинення правочину, не зареєстрований в органах державної реєстрації за місцем розташування земельної ділянки. Тобто фактично вказаний договір не набрав чинності, а відтак і передача земельної ділянки, оформлена актом приймання-передачі від 25.03.2011, відбулася до моменту державної реєстрації договору оренди від 25.03.2011 в порушення пункту 18 зазначеного договору.

Окрім того, до договору оренди від 25.03.2011 не надано акту визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), хоча даний документ є невідємною частиною договору оренди землі у відповідності до статті 15 Закону № 161-XIV.

За результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації (пункт 20 Порядку).

Відповідно до пункту 28 Порядку державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 24 Закону № 1952-IV що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Відмовляючи у державній реєстрації іншого речового права, а саме, права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7120683800:02:001:0375, що розташована в адміністративних межах Жорнокльовівської сільської ради Драбівського району Черкаської області (за межами населеного пункту), відповідач діяв в межах та у спосіб передбачений чинним законодавством України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Гаврилюк

Постанова складена в повному обсязі 26.11.2015.