Постанова № 53815447, 17.11.2015, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2015
Номер справи
815/3511/15
Номер документу
53815447
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/3511/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2015 року Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Левчук О.А., судді Бойко О.Я., Свиди Л.І., розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_1 справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Таст-Гарантія" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування розпорядження № 934 від 07.05.2015 року, зобов'язання розглянути питання щодо поновлення дії ліцензій ПрАТ "Страхова компанія "Таст-Гарантія", дія яких була зупинена розпорядженням Нацкомфінпослуг "Про тимчасове зупинення(обмеження) дії ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг Приватному акціонерному товариству "Страхова компанія "Таст-Гарантія" № 1536 від 22.05.2014 року,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та в обгрунтування позовних вимог зазначає, що 22.05.2014 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) видала окреме розпорядження № 1536 «Про тимчасове зупинення (обмеження) дії ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг Приватному акціонерному товариству «Страхова компанія «ТАСТ-Гарантія» (далі - Розпорядження № 1536), відповідно до якого постановила тимчасово зупинити(обмежити) дію ліцензій Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ТАСТ-ГАРАНТІЯ» на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг.

Як вказує позивач, підставою для застосування відповідного рішення було порушення Позивачем вимог законодавства у сфері ринку фінансових послуг, а саме: 1). Порушення частини 20 ст. 31 Закону України «Про страхування», відповідно до якої кошти страхових резервів повинні бути представлені активами визначених категорій та порушення пункту 1 розділу II Положення про обов'язкові критерії та нормативи достатності, диверсифікованості та якості активів, якими представлені страхові резерви з видів страхування, інших, ніж страхування життя, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 18.11.2009 № 1099/17115, відповідно до якого страховик зобов'язаний на будь-яку дату дотримуватися нормативу достатності активів, якими представлені страхові резерви з видів страхування, інших, ніж страхування життя; 2). Порушення вимог законодавства, передбачених абз. 1, 6 пункту 36.2 та пункту 36.5 статті 36 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» та невиконання розпоряджень Нацкомфінпослуг про усунення порушення законодавства про фінансові послуги № 3579 від 10.10.2013 р. та № 193 від 23.01.2013 року.

За результатами проведеної в квітні 2015 року перевірки Нацкомфінпослуг було складено акт про правопорушення, вчинені Позивачем на ринку фінансових послуг від 16.04.2015 року за № 255/13-15/13/5.

07.05.2015 року Відповідачем видано окреме розпорядження № 934 «Про застосування заходу впливу до приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ТАСТ-ГАРАНТІЯ», відповідно до якого постановлено анулювати ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг ПрАТ «Страхова компанія «ТАСТ-ГАРАНТІЯ» (далі Розпорядження № 934).

Позивач вважає, що вищезазначене Розпорядження № 934 видано із порушенням вимог чинного законодавства, є неправомірним, а тому підлягає скасуванню з огляду на те, що позивач на момент розгляду справи про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг та прийняття рішення про анулювання (відкликання) ліцензії (Розпорядження № 934), усунув у повному обсязі допущені порушення вимог законодавства, що стали підставою для застосування заходу впливу у вигляді тимчасового зупинення (обмеження) дії ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг, а відповідно - усунув підстави для застосування заходу впливу у вигляді анулювання (відкликання) ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг.

Також позивач зазначає, що 07.05.2015 під час розгляду справи щодо застосування заходу впливу до ПрАТ «Страхова компанія «ТАСТ-Гарантія», посадовою особою ПрАТ "Страхова компанія «TACT-ГАРАНТІЯ» було самостійно надано документи до Нацкомфінпослуг, що підтверджують відсутність підстав для анулювання ліцензій Позивача та існування обставин, що пом'якшують відповідальність, але відповідні документи не були взяті до уваги посадовими особами Нацкомфінпослуг, про що свідчить, зокрема, застосування до фінансової установи найбільш суворого заходу впливу у вигляді відкликання ліцензій на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг.

При цьому позивач вказує, що усунення порушень, які стали підставою для тимчасового зупинення(обмеження) дії ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг, тягнуть за собою настання обов'язку Нацкомфінпослуг прийняти рішення про поновлення дії ліцензії.

Також, на думку позивача, акт про правопорушення, вчинені ПрАТ «Страхова компанія ТАСТ-ГАРАНТІЯ» на ринку фінансових послуг, був складений 16.04.2015 р., а розпорядження про застосування заходів впливу у вигляді анулювання ліцензії - 07.05.2015 р., тобто через 12 робочих днів, що є порушенням ст. 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності».

Крім цього, як зазначає позивач, рішення про анулювання ліцензій ПрАТ «Страхова компанія ТАСТ-ГАРАНТІЯ» було прийнято 07.05.2015 року, а набрало чинності відповідно до оскаржуваного розпорядження - 15.05.2015 р., тобто через 7 днів з дня його прийняття, що є порушенням вимог ст. 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності».

В звязку з чим, на підставі викладеного, позивач просить суд скасувати розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг «Про застосування заходу впливу до приватного акціонерного товариства «Страхова компанія ТАСТ-ГАРАНТІЯ» № 934 від 07.05.2015 року; зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг розглянути питання щодо поновлення дії ліцензій ПрАТ «Страхова компанія «ТАСТ-ГАРАНТІЯ», дія яких була зупинена розпорядженням Нацкомфінпослуг «Про тимчасове зупинення(обмеження) дії ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг Приватному акціонерному товариству «Страхова компанія «ТАСТ-Гарантія» № 1536 від 22.05.2014 року.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав за обставин, викладених в позовній заяві, просив задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач до судового засідання не з`явився, про явку сповіщений належним чином, просив розглянути справу за відсутності представника відповідача, надав письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначив, що до ПрАТ «Страхова компанія «ТАСТ-ГАРАНТІЯ» 22.05.2014 року було застосовано захід впливу у вигляді розпорядження Нацукомфінпослуг № 1536 "Про тимчасове зупинення(обмеження) дії ліцензій на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг Приватному акціонерному товариству "Страхова компанія "ТАСТ-Гарантія".

Також відповідач вказує, що станом на дату складання ОСОБА_2 позивачем не усунуті порушення, які стали підставою для тимчасового зупинення(обмеження) дії ліцензій на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг. Враховуючи викладене, керуючись п. 10 частини першої статті 28, статтею 39, пунктом 4 частини першої статті 40 Закону України пунктом 4 статті 37 Закону України "Про страхування», абзацами п'ятим, восьмим пункту 7.3 Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 28.08.2003 № 40, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15.09.2003 за № 805/8126, пунктом 1.5 розділу І. підпунктом 4 пункту 2.1. абзацами четвертим - чотирнадцятим пункту 2.5 розділу II, пунктом 3.1 розділу III, пунктом 4.18, абзацом другим пункту 4.21 розділу IV Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Нацкомфінпослуг анулювало ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг.

З урахуванням викладеного відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

До судового засідання 12.11.2015 року представник відповідача не з'явився, про явку сповіщений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю. В зв'язку з чим розгляд справи продовжено в порядку письмового провадження відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, винесено розпорядження № 1536 від 22.05.2014 року про тимчасове зупинення обмеження) дії ліцензій на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг Приватному акціонерному товариству "Страхова компанія "Таст-Гарантія"(далі Розпорядження № 1536).

В цьому розпорядженні зазначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, розглянувши справу про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, провадження у якій розпочато актом про правопорушення законодавства у сфері фінансових послуг Приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "ТАСТ-Гарантія" (код за ЄДРПОУ 13915014) від 24.03.2014 року № 296/13-15/13/11, встановила, що Приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "ТАСТ-Гарантія" було надано на запит Нацкомфінпослуг від 17.02.2014 № 17/13-14 бухгалтерську довідку ОСОБА_2 щодо формування страхових резервів та їх покриття на дати, відмінні від звітних. Виходячи з викладеного відповідачем встановлено, що ОСОБА_2 на жодну із запитуваних контрольних дат не має належного покриття резервів. Відповідачем встановлено, що ОСОБА_2 порушено вимоги законодавства у сфері фінансових послуг, а саме: частини двадцятої статті 31 Закону України "Про страхування, відповідно до якої кошти страхових резервів повинні бути представлені активами визначених категорій; пункту 1 розділу 11 Положення про обов'язкові критерії та нормативи достатності, диверсифікованості та якості активів, якими представлені страхові резерви з видів страхування, інших, ніж страхування життя, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 08.10.2009 року № 741, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.11.2009 року за № 1099/17115, відповідно до якого страховик зобов'язаний на будь-яку дату дотримуватися нормативу достатності активів, якими представлені страхові резерви з видів страхування, інших ніж страхування життя.

Також в розпорядженні вказано, що відповідно до розпорядження Нацкомфінпослуг від 10.10.2013 № 3579 ОСОБА_2 приписано усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін до 07.11.2013 року. Про часткову виплату страхового відшкодування ОСОБА_2 повідомило Нацкомфінпослуг листом № 830-3/1 від 07.11.2013.

Крім цього в цьому розпорядженні зазначається, що відповідно до розпорядження Нацкомфінпослуг від 23.01.2013 року № 193 ОСОБА_2 повинно усунути порушення законодавства про фінансові послуги та повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушень з наданням підтверджуючих документів у термін до 20.02.2014 року щодо звернення громадян ОСОБА_3В.(страхувальник ОСОБА_4В.), ОСОБА_5М.(страхувальник ОСОБА_6М.), ОСОБА_1В.(страхувальник ОСОБА_7М.), ОСОБА_8Б.(страхувальник ОСОБА_9К.), ОСОБА_10Е.(страхувальник ОСОБА_11М.). Листом від 19.02.2013 року № 78/1 ОСОБА_2 надіслано до Нацкомфінпослуг інформацію про часткове усунення встановлених порушень.

Отже, як зазначено в розпорядженні № 1536, розпорядження Нацкофінпослуг від 10.10.2013 року № 3579 та розпорядження Нацкомфінпослуг від 23.01.2013 № 193 не виконані.

Також Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, керуючись пунктом 10 частини першій статті 28, статтею 39, пунктом 4 частини першої статті 40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», пунктом 4 статті 37 Закону України «Про страхування», абзацами п'ятим, восьмим пункту 7.3 Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 28.08.2003 № 40, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15.09.2003 за № 805/8126, пунктом 1.5 розділу І, підпунктом 4 пункту 2.1, абзацами четвертим - чотирнадцятим пункту 2.5 розділу II, пунктом 3.1 розділу III, пунктом 4.18, абзацом другим пункту 4.21 розділу IV Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, винесено розпорядження № 934 від 07.05.2015 року про анулювання ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг Приватному акціонерному товариству «Страхова компанія «ТАСТ Гарантія». (а.с.38-41, т.1).

В Розпорядженні № 934 зазначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, розглянувши справу про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, провадження у якій розпочато актом про правопорушення, вчинені Прат «Страхова компанія «ТАСТ Гарантія» на ринку фінансових послуг, від 16.04.2015 № 255/13-15/13/5, встановила, що до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «ТАСТ-Гарантія» за правопорушення законодавства у сфері фінансових послуг Нацкомфінпослуг були застосовані заходи впливу, а саме: розпорядження від 10.10.2013 № 3579 (термін виконання до 07.11.2013); розпорядження від 23.01.2014 № 193 (термін виконання до 20.02.2014); розпорядження від 13.02.2014 № 449 (термін виконання до 13.03.2014); розпорядження від 13.03.2014 № 704 (термін виконання до 03.04.2014); розпорядження від 22.05.2014 № 1535 (термін виконання до 19.06.2014); розпорядження від 12.06.2014 № 1833 (термін виконання до 10.07.2014); розпорядження від 12.06.2014 № 1834 (термін виконання до 10.07.2014); розпорядження від 31.07.2014 № 2299 (термін виконання до 28.08.2014,, розпорядження від 21.08.2014 № 2487 (термін виконання до 18.09.2014).

У Розпорядженні № 934 вказується, що станом на 07.05.2015 ОСОБА_2 не надано документів, що підтверджують усунення порушень, викладених у вищезазначених розпорядженнях, та встановлюється що ОСОБА_2 порушено вимоги законодавства про фінансові послуги, а саме: пункту 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424, яким визначено, що рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов'язковими для виконання учасниками ринку фінансових послуг.

Також в Розпорядженні № 934 зазначено, що до ОСОБА_2 22.05.2014 року було застосовано захід впливу у вигляді розпорядження Нацкомфінпослуг № 1536 «Про тимчасове зупинення (обмеження) дії ліцензій на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг Приватному акціонерному товариству «Страхова компанія «ТАСТ-Гарантія». Проте станом на дату складання ОСОБА_2 не усунуті порушення, які стали підставою для тимчасового зупинення (обмеження) дії ліцензій на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001, № 2664-III (далі Закон України № 2664-III).

Відповідно до ст. 20 Закону № 2664-III державне регулювання діяльності з надання фінансових послуг здійснюється шляхом: ведення державних реєстрів фінансових установ і реєстрів осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, та ліцензування діяльності з надання фінансових послуг; нормативно-правового регулювання діяльності фінансових установ; нагляду за діяльністю учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг); застосування уповноваженими державними органами заходів впливу; проведення інших заходів з державного регулювання ринків фінансових послуг.

Згідно ч.ч. 1,7 ст. 23 Закону № 2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним ОСОБА_12 України. Основною формою роботи національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, як колегіального органу, є засідання, які проводяться за рішенням голови комісії.

Статтею 39 цього Закону встановлено, що У разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 40 Закону № 2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати, крім інших такі заходи впливу: тимчасово зупиняти або анулювати ліцензію на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг.

Частинами 2 та 3 ст. 40 передбачено, що Порядок та умови застосування заходів впливу встановлюються законами України та нормативно-правовими актами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. Рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, щодо застосування заходів впливу у вигляді тимчасової адміністрації є виконавчим документом.

Порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - справи про правопорушення), механізм прийняття рішень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) про застосування заходів впливу та їх оскарження визначений в Положенні «Про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги» від 20.11.2012 № 2319, яке затверджено розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 р. за N 2112/22424. (далі Положення).

Згідно з п. 1.5 Положення Нацкомфінпослуг, як колегіальний орган, або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів. Дані та інформація про ознаки порушення законодавства про фінансові послуги може міститися в: матеріалах, отриманих за результатами перевірок, проведених Нацкомфінпослуг; звітності, що подається до Нацкомфінпослуг; повідомленнях, отриманих від органів державної влади; повідомленнях, отриманих від міжнародних організацій, іноземних органів державної влади, неурядових організацій іноземних держав; зверненнях громадян; повідомленнях, отриманих від юридичних осіб; повідомленнях, опублікованих у засобах масової інформації; матеріалах, отриманих на письмову вимогу Нацкомфінпослуг про надання необхідних документів та інформації.

Відповідно до п. п. 2.2, 2.5 Положення рішення про зобов'язання порушника вжити заходів для усунення порушення оформляється письмовим розпорядженням (приписом) Нацкомфінпослуг. Метою застосування даного заходу впливу є усунення особою у визначений у розпорядженні (приписі) строк виявлених порушень законодавства про фінансові послуги. Рішення про тимчасове зупинення (обмеження) дії ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг оформляється у вигляді письмового розпорядження Нацкомфінпослуг, яким особі забороняється укладати договори зі споживачами фінансових послуг щодо зазначеного в рішенні виду (видів) фінансових послуг із можливістю подальшого поновлення дії ліцензії. Нацкомфінпослуг приймає рішення про поновлення дії ліцензії, якщо особою були усунені порушення, які стали підставою для тимчасового зупинення (обмеження) дії ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг. Рішення про анулювання (відкликання) ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг оформляється у вигляді письмового розпорядження Нацкомфінпослуг, яким особі забороняється укладати договори зі споживачами фінансових послуг щодо зазначеного в рішенні виду (видів) фінансових послуг без права подальшого поновлення дії такої ліцензії.

У разі тимчасового зупинення (обмеження) або анулювання (відкликання) ліцензії особа повинна виконувати свої зобов'язання за укладеними договорами зі споживачами фінансових послуг щодо зазначеного в рішенні виду (видів) фінансових послуг.

Згідно з п.п. 4.1, 4.2 Положення провадження у справі про правопорушення є обов'язковою передумовою застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1 - 9 пункту 2.1 розділу II цього Положення. Виявлені посадовими особами Нацкомфінпослуг факти порушення законодавства про фінансові послуги викладаються в акті про правопорушення із зазначенням доказів (документів, даних та інформації), що підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги, та з посиланням на відповідну норму закону та/або іншого нормативно-правового акта. Акт про правопорушення, складений посадовою особою Нацкомфінпослуг, повинен містити документи, дані та інформацію, які підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги. Такі документи, дані та інформація долучаються до акта про правопорушення.

У разі виявлення порушення законодавства про фінансові послуги під час проведення перевірки (інспекції) акт про правопорушення складається не пізніше п'яти робочих днів після підписання посадовою особою Нацкомфінпослуг акта перевірки (інспекції).

Пунктом 4.5 Положення встановлено, що Нацкомфінпослуг, як колегіальний орган, приймає рішення про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1, 2, 4 - 9 пункту 2.1 розділу II цього Положення, протягом 60 календарних днів з дня порушення провадження у справі про правопорушення. Постанова про накладення штрафних санкцій, передбачених статтею 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", приймається уповноваженою особою Нацкомфінпослуг протягом 30 календарних днів після отримання нею акта про правопорушення та документів, які стосуються справи про правопорушення.

Згідно з 4.23 Положення рішення про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1 - 3, 6 - 9 пункту 2.1 розділу II цього Положення, набирають чинності з дня їх винесення Нацкомфінпослуг. Рішення про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 4, 5 пункту 2.1 розділу II цього Положення, набирають чинності в термін, вказаний в рішенні Нацкомфінпослуг.

Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28.08.2003 року № 40, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.09.2003 року №805/8126, затверджені ліцензійні умови провадження страхової діяльності, які встановлюють вимоги, обов'язкові для виконання під час провадження страхової діяльності та на день отримання ліцензії.

Відповідно до п.п. 1.2, 1.3 розділу І Ліцензійних умов ліцензування страхової діяльності здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. Відповідно до вимог нормативно-правових актів України щодо страхування Нацкомфінпослуг видає фінансовим установам ліцензію на проведення певного виду страхування, визначеного статтями 6, 7 Закону України "Про страхування".

Згідно з п.1.8 розділу І Ліцензійних умов дія ліцензії може бути тимчасово зупинена (обмежена) або анульована (відкликана) відповідно до цих Ліцензійних умов.

Відповідно до пунктів 7.1 - 7.3 розділу VII Ліцензійних умов тимчасовим зупиненням (обмеженням) дії ліцензії є тимчасове позбавлення страховика права на провадження страхової діяльності. Тимчасове зупинення (обмеження) дії ліцензії передбачає можливість на підставі відповідного рішення Нацкомфінпослуг відновлення права на провадження страхової діяльності у разі усунення причин, які стали підставою для тимчасового зупинення (обмеження) дії ліцензії, без отримання нової ліцензії. Підставами для тимчасового зупинення (обмеження) дії ліцензії є: систематичне порушення страховиком законодавства про фінансові послуги у разі застосування до нього не менше ніж двох заходів впливу протягом календарного року; установлений перевіркою факт відсутності страховика за місцезнаходженням, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та/або Реєстрі, та/або неповідомлення страховиком про зміну свого місцезнаходження Нацкомфінпослуг у строки, визначені законодавством; недопуск інспекційної групи до проведення перевірки (інспекції) страховика та/або ненадання на запит інспекційної групи у визначений нею строк документів та інформації, що стосуються предмета перевірки та необхідних для проведення перевірки (інспекції); повторне аналогічне протягом календарного року порушення страховиком законодавства, що регулює діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом; повторне аналогічне протягом календарного року порушення страховиком законодавства про фінансові послуги; невиконання страховиком вимог цих Ліцензійних умов; недотримання страховиком на будь-яку дату вимог законодавства в частині формування та/або розміщення страхових резервів, інших гарантійних страхових резервних фондів, а також обов'язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами; неподання або подання не в повному обсязі страховиком до Нацкомфінпослуг звітності відповідно до законодавства; неподання або подання не в повному обсязі страховиком документів в установлений строк на письмову вимогу Нацкомфінпослуг; встановлення факту надання страховиком Нацкомфінпослуг недостовірної інформації; ненадання в установлений цими Ліцензійними умовами строк інформації та документів, що підтверджують зміни чи доповнення до документів, поданих для одержання ліцензії. Підставами для анулювання (відкликання) ліцензії є: заява страховика про анулювання ліцензії; рішення про скасування державної реєстрації страховика як юридичної особи; виявлення недостовірних даних (інформації) в документах, поданих страховиком для одержання ліцензії, якщо така інформація вплинула на прийняття рішення про видачу ліцензії; неусунення страховиком порушень законодавства про фінансові послуги, що стали підставою для раніше застосованих до нього заходів впливу відповідно до законодавства; неможливість страховика забезпечити виконання вимог ліцензійних умов, установлених для страхової діяльності, зокрема початок відповідно до вимог нормативно-правових актів процедури ліквідації страховика; нездійснення страховиком страхової діяльності відповідно до виданої ліцензії протягом останніх 12 місяців; неусунення страховиком порушень, що стали підставою для тимчасового зупинення (обмеження) дії ліцензії протягом 3 місяців з дати прийняття рішення про тимчасове зупинення (обмеження) дії ліцензії.

Згідно з пунктами 7.6 7.8 розділу VII Ліцензійних умов розгляд питань про анулювання (відкликання) ліцензії здійснюється Нацкомфінпослуг відповідно до вимог нормативно-правових актів. У разі анулювання (відкликання) ліцензії як заходу впливу страховик може одержати нову ліцензію на право провадження страхової діяльності не раніше ніж через рік з дати прийняття рішення Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг про анулювання (відкликання) попередньої ліцензії. Рішення про анулювання (відкликання) ліцензії може бути оскаржено в судовому порядку.

Судом встановлено, що у квітні 2015 року головним спеціалістом відділу правозастосування на ринку страхування департаменту страхового регулювання та нагляду ОСОБА_13, яка діє на підставі пункту 1.11 розділу І, абзацу першого пункту 4.2 розділу IV Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18.12.2012 за № 2112/22424, проведено перевірку з результатом якої складений акт від 16.04.2015 року № 255/13-15/13/5 про правопорушення, вчинене Приватним акціонерним товариством «ТАСТ-Гарантія» (код за ЄДРПОУ 13915014, місцезнаходження: вул. Транспортна, буд. З, м. Одеса, 65039) (далі - ОСОБА_2). (а.с. 31-37 т. 1).

Як вбачається з цього акту головний спеціаліст відділу правозастосування на ринку страхування департаменту страхового регулювання та нагляду ОСОБА_13 дійшла висновку, що Приватним акціонерним товариством «ТАСТ-Гарантія» порушено норми законодавства про фінансові послуги, а саме: пункту 5.9 розділу V Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/22424, яким визначено, що рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу після набрання ними чинності є обов'язковими для виконання учасниками ринку фінансових послуг.

Також з даного акту вбачається, що позивач систематично порушував вимоги законодавства у сфері надання фінансових послуг, про що складались акти, виносились розпорядження про застосування до ПрАТ «ТАСТ Гарантія зі встановленням терміну для усунення порушень. Проте, вимоги розпоряджень виконувались не в повному обсязі..

21.04.2015 року в. о. директора департаменту страхового регулювання та нагляду направлено на адресу ПрАТ «Страхова компанія «ТАСТ-Гарантія» повідомлення за № 2190/13-8 «Про розгляд справи».

В зазначеному листі, відповідачем було повідомлено про те, що розпочато провадження у справі про порушення законів та їх нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг та направлений акт перевірки від 16.04.2015 року № 255/13-15/13/5.

Також, в зазначеному повідомленні відповідач вказав, що відповідно до абз. 3 пункту 4.14 розділу IV Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за правопорушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг 20.11.2012 №2319, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за № 2112/2242, керівник або уповноважений представник ОСОБА_2 має право бути присутнім при розгляді справи про правопорушення. Присутність керівника або уповноваженого представника ОСОБА_2 просили затвердити за день до розгляду справи про правопорушення. Підпунктом 4.15 розділу IV Положення № 2319 передбачено, що відсутність керівника або уповноваженого представника ОСОБА_2 не може бути підставою для відкладення розгляду справи про правопорушення. Розгляд справи про правопорушення відбудеться 07.05.2015 об 11 год. 00 хв. за адресою: м. Київ, вул. Б. Грінченка, буд. 3, (конференц-зал). (а.с. 152 т. 1).

Судом встановлено, що розпорядження № 934 від 07.05.2015 року винесене Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг відповідно до абз. 8 п. 7.3 Ліцензійних умов, яким встановлено, що підставами для анулювання (відкликання) ліцензії є не усунення страховиком порушень, що стали підставою для тимчасового зупинення (обмеження) дії ліцензії протягом 3 місяців з дати прийняття рішення про тимчасове зупинення (обмеження) дії ліцензії. (а.с. 38 41 т. 1).

Також судом встановлено, що розпорядженню № 934, яке оскаржується, передувало розпорядження № 1536 від 22.05.2014 року «Про тимчасове зупинення (обмеження) дії ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг Приватному акціонерному товариству «Страхова компанія «ТАСТ-Гарантія».

Згідно зі змістом цього розпорядження, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг встановила, що ПрАТ «ТАСТ-Гарантія» було надано на запит Нацкомфінпослуг від 17.02.2014 року №17/13-14 бухгалтерську довідку ОСОБА_2 №б/н (підписана головним бухгалтером ОСОБА_2 ОСОБА_14 та завірена печаткою ОСОБА_2) щодо формування страхових резервів та їх покриття на дати, відмінні від звітних (числові данні наведені в таблиці на а.с. 28 зв.б.), з якої вбачається що на жодну із запитуваних контрольних дат не має належного покриття резервів. Відповідно до абз. 8 п. 7.2 Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, підставами для тимчасового зупинення (обмеження) дії ліцензії є недотримання страховиком на будь-яку дату вимог законодавства в частині формування та/або розміщення страхових резервів, інших гарантійних страхових резервних фондів, а також обов'язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами. (а.с. 28-30 т. 1).

Проте, згідно рішення Нацкомфінпослуг від 22.05.2014 року № 241/13-17/13/5 справу про порушення ПрАТ «Страхова компанія «ТАСТ-Гарантія» в цій частині закрито, у зв'язку з тим, що факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги є таким, що не доведений. (а.с. 52-54 т.1).

Також, в розпорядженні 1536 від 22.05.2014 року зазначено, що згідно розпорядження Нацкомфінпослуг від 10.10.2013 року № 3579, ПрАТ «ТАСТ-Гарантія повинно було усунути порушення та повідомити про це Нацкомфінпослуг з наданням підтверджуючих документів у термін до 07.11.2013 року щодо звернення ОСОБА_15, а саме щодо виплати останньому страхового відшкодування та згідно розпорядження № 193 від 23.01.2013 року, ПрАТ «ТАСТ-Гарантія повинно було усунути порушення та повідомити про це Нацкомфінпослуг з наданням підтверджуючих документів у термін до 20.02.2014 року щодо звернення гр. ОСОБА_3, ОСОБА_16, ОСОБА_1, ОСОБА_8, ОСОБА_10, а саме щодо виплати їм страхового відшкодування.

Станом на 17.02.2013 року заборгованість перед громадянином ОСОБА_15 становить 43 902, 18 гривні. Про часткову виплату страхового відшкодування ОСОБА_2 повідомило Нацкомфінпослуг листом №830-3/1 від 07.11.2013 року.

Станом на 17.02.2013 року заборгованість перед громадянами ОСОБА_3, ОСОБА_16, ОСОБА_1, ОСОБА_8, ОСОБА_10 складала 81 998,62 грн. Про часткову виплату страхового відшкодування ОСОБА_2 повідомило Нацкомфінпослуг листом №78/1 від 19.02.2013 року.

Як вбачається з розпорядження № 934 від 07.05.2015 року ОСОБА_2 дане порушення у встановлений термін не усунено, страхове відшкодування в повному обсязі станом на 07.11.2013 року та на 20.02.2014 року не виплачено зазначеним громадянам.

Згідно з витягом з журналу вхідної кореспонденції відповідача, 07.05.2015 року до канцелярії Нацкомфінпослуг представником ПрАТ «ТАСТ-Гарантія» було подано повідомлення про усунення зазначених порушень та додані копії квитанції. (а.с. 194-202 т. 2).

В судовому засіданні 06.10.2015 року - ОСОБА_17, був допитаний в якості свідка, та пояснив, що під час розгляду справи в Нацкомфінпослуг він надав пояснення щодо усунення порушень вказаних в розпорядженнях. Проте докази того, що зазначеним громадянам в період з 30 квітня 2015 року по 06.05.2015 року проведені виплати страхових відшкодувань до початку розгляду справи (до 07.05.2015 року) до Нацкомфінпослуг не надав, а подав в день проведення розгляду справи 07.05.2015 року але вже після його завершення.

Також, судом встановлено, що під час розгляду справи про 07.05.2015 року, відповідачем встановлено не виконання в повному обсязі розпоряджень від 13.02.2014 року № 449, від 13.03.2014 року №704, від 22.05.2014 року №1535, від 12.06.2014 року №№ 1833 та1834, від 31.07.2014 року 2299, від 21.08.2014 року №2487.

Так, згідно розпорядження від 13.02.2014 № 449 ОСОБА_2 повинно усунути порушення законодавства про фінансові послуги, вжити заходів для недопущення в подальшому порушень та повідомити Нацкомфінпослуг про виконання вимог цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів у термін до 13.03.2014 року, а саме щодо виплати гр. ОСОБА_18 страхового відшкодування. (а.с. 173-175 т. 1).

ОСОБА_2 надіслано лист до Нацкомфінпослуг від 11.03.2014 року № 109-3/1 (вх. № 2371/СК від 12.03.2014) щодо усунення виявлених порушень, вміщених у Розпорядженні № 449, проте викладене у листі не підтверджує їх усунення.

Станом на 07.05.2015 року дане порушення усунуто не було. Доказів, які б спростовували зазначене, позивачем до суду не надано.

Суд не приймає доводи позивача щодо не можливості усунення даного порушення, оскільки гр. ОСОБА_19 проживає в м. Севастополі з огляду на наступне. Потерпілий ОСОБА_19 звернувся до позивача з заявою про страхове відшкодування 04.01.2013 року. Згідно пункту 36.2 статті 36 Закону щодо нездійснення страховиком виплати страхового відшкодування протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування.

10.02.2014 року між позивачем та ОСОБА_19 була укладена угода про виплату відшкодування у розмірі 32 035, 99 грн., проте кошти виплачені не були.

Позивачем не надано до суду жодного доказу того, що ним вчинялись будь-які дії щодо виплати ОСОБА_19 в період з 10.02.2014 року по теперішній час визначений розмір страхового відшкодування. Отже, посилання позивача на неможливість виконання свого обовязку на теперішній час є необґрунтованим.

Щодо розпорядження від 13.03.2014 року № 704, суд встановив наступне.

Відповідно до цього розпорядження ОСОБА_2 приписано усунути порушення законодавства про фінансові послуги, вжити заходів для недопущення в подальшому порушень та повідомити Нацкомфінпослуг про виконання вимог цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів у термін до 03.04.2014 року, а саме щодо виплати страхового відшкодування за заявами ОСОБА_20В та ОСОБА_21 (а.с. 176 177 т. 1).

ОСОБА_2 надіслано лист до Нацкомфінпослуг від 01.04.2014 № 137-3/1 (вх. № 3496/СК від 03.04.2014) щодо усунення виявлених порушень, зазначених у Розпорядженні № 704, проте викладене у листі не підтверджує їх усунення.

Так, з даного розпорядження вбачається, що ОСОБА_2 надано копії платіжних доручень від 16.12.2013 року № 1173 та № 1170, згідно з якими ОСОБА_22 та ОСОБА_21 виплачено частину страхового відшкодування по 1, 500 грн. Документів щодо сплати страхового відшкодування в повному обсязі та пені за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування з вини страховика зазначеним громадянам надано не було.

Як вбачається з журналу вхідної кореспонденції, позивачем 07.05.2015 року було подано до Нацкомфінпослуг повідомлення про усунення зазначених порушень та копії платіжних доручень, з яких вбачається що днями останніх виплат були 05.05.2015 року та 06.05.2015 року. (а.с. 88-93 т. 1, а.с. 194-202 т. 2).

Згідно з розпорядженням від 22.05.2014 року №1535, ОСОБА_2 приписано усунути порушення законодавства про фінансові послуги, зазначені в пунктах 1-4, 6-7, 9-11 констатуючої частини Розпорядження № 1535, та повідомити Нацкомфінпослуг про усуненню порушення з наданням підтверджуючих документів у термін до 19.06.2014; вжити заходів для недопущення в подальшому порушень законодавства про фінансові послуги, зазначених у пунктах 5, 8 констатуючої частини Розпорядження № 1535, та повідомити Нацкомфінпослуг про виконання з наданням підтверджуючих документів у термін до 19.06.2014 року. Проте у зазначений в розпорядженні строк ці порушення позивачем не усунено. (а.с. 178- 184 т. 1).

Тільки 07.05.2015 року позивачем було подано до Нацкомфінпослуг повідомлення про усунення правопорушення (п. 10 розпорядження) щодо виплати ОСОБА_23 14 453, 59 грн. у лютому 2015 року з фонду захисту потерпілих та надано копію платіжного доручення щодо виплати 7 581, 44 грн. за рішенням суду з урахуванням пені. (а.с. 94-95 т. 1, 105-106 т. 1).

Щодо не виплати страхового відшкодування ОСОБА_24 у встановлений законом строк та в сумі визначеній у страховому акті № 225 від 05.12.2013 року, позивач послався на те, що особа, яка має право на страхове відшкодування та його розмір встановлювались в судовому порядку, а тому позивач не мав можливості здійснити таку виплату. Так, 19.05.2015 року позивачем виплачено ОСОБА_24 страхове відшкодування у розмірі 19 057, 76 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № 192 та 193 від 19.05.2015 року (а.с. 159-160 т. 2). Станом на час розгляду справи 07.05.2015 року про зазначені обставини позивачем не було повідомлено Нацкомфінпослуг.

Доказів того, що позивач усунув усі інші порушення встановлені в розпорядженні №1535 від 22.05.2014 року, позивачем суду не надано.

Розпорядженням від 12.06.2014 року №1833 ОСОБА_2 приписано усунути порушення законодавства про фінансові послуги, вжити заходів для недопущення в подальшому порушень та повідомити Нацкомфінпослуг про виконання вимог цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів у термін до 10.07.2014 року, а саме виплатити ОСОБА_25 страхового відшкодування та пені за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування з вини страховика. (а.с. 185-186 т.1).

ОСОБА_2 станом на 16.04.2015 року не було надано до Нацкомфінпослуг документи щодо усунення виявлених порушень, зазначених у Розпорядженні № 1833.

07.05.2015 року позивач подав до Нацкомфінпослуг повідомлення про усуненя порушення визначеного в розпорядженні щодо виплати гр. ОСОБА_25 страхового відшкодування у розмірі 14078,06 та пені у розмірі 5051,90 грн., а також додані копії платіжних доручень від 30.01.2015 року та 06.05.2015 року.(а.с. 96-97, 105-106 т. 1, 194-202 т.2).

Розпорядженням від 12.06.2014 року №1834 ОСОБА_2 приписано усунути порушення законодавства про фінансові послуги, вжити заходів для недопущення в подальшому порушень та повідомити Нацкомфінпослуг про виконання вимог цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів у термін до 10.07.2014 року, а саме виплатити ОСОБА_26 страхове відшкодування та пені за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування з вини страховика. (а.с. 187-188 т. 1)

ОСОБА_2 станом на 16.04.2015 року не було надано до Нацкомфінпослуг документи щодо усунення виявлених порушень, зазначених у Розпорядженні № 1834.

Згідно наданої до суду копії платіжного доручення від 26.02.2015 року № 9739 гр. ОСОБА_26 здійснено виплату у розмірі 21929,01 грн. Проте відповідача про дані обставини ПрАТ «ТАСТ-Гарантія» не повідомили. Разом з тим, 07.05.2015 року позивач подав до Нацкомфінпослуг лист Моторного (транспортного) страхового бюро України з реєстром страхових виплат здійснених МТСБУ за рахунок ПрАТ «ТАСТ-Гарантія» станом на 01.05.2015 року, згідно з яким серед осіб які отримали виплати значиться ОСОБА_26Г .(а.с. 105-106 т. 1).

Крім того, позивачем не надано доказів виплати ОСОБА_26 пені за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування з вини страховика.

Суд вважає безпідставними доводи позивача щодо неможливості усунення даного порушення у зв'язку з тим, що після проведення виплати МТСБУ страхового відшкодування, позивач засобами телефонного зв'язку звернувся до ОСОБА_26 для уточнення реквізитів банку, внаслідок чого дізнався, що останній помер, а правонаступники, які мають право на отримання суми нарахованої пені, не визначені у порядку передбаченому законодавством України, з огляду на наступне. 12.04.2013 року ОСОБА_26Г подав заяву про страхове відшкодування до ПрАТ «ТАСТ-Гарантія», у зв'язку з настанням 04.02.2013 року події, що має ознаки страхового випадку. Згідно з актом про правопорушення законодавства у сфері ринку фінансових послуг №966/13-15/13/6 від 08.08.2014 року встановлено, що станом на 17.12.2013 року, тобто через 8 місяців після звернення постраждалого з заявою про виплату страхового відшкодування, ПрАТ «ТАСТ-Гарантія» не виконало свої зобовязання щодо сплати страхового відшкодування.

12.06.2014 року Нацкомфінпослуг винесло розпорядження №1834 та зобовязало виплатити потерпілому страхового відшкодування та пеню за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування у строк до 10.07.2014 року. Позивачем знов не було виконано свої зобовязання.

Позивачем не надано жодного доказу щодо не можливості виплати страхової компенсації потерпілому ОСОБА_26Г у період з моменту звернення з заявою 12.04.2013 року по день його смерті 17.04.2015 року.

Таким чином посилання позивача про те, що у нього не було можливості виконати свої зобовязання та виплатити ОСОБА_26 страхове відшкодування, суд вважає необґрунтованим.

Згідно з розпорядження від 31.07.2014 року № 2299 ОСОБА_2 приписано усунути порушення законодавства про фінансові послуги, вжити заходів для недопущення в подальшому порушень та повідомити Нацкомфінпослуг про виконання вимог цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів у термін до 28.08.2014 року, а саме виплати страхового відшкодування та пені за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування з вини страховика. (а.с. 189-190 т.1).

На вимогу Нацкомфінпослуг ОСОБА_2 27.05.2014 року та 20.05.2014 року були надані пакети документів, в яких відсутні документи, що підтверджували б сплату в повному обсязі страхового відшкодування та пені за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування з вини страховика.

ОСОБА_2 станом на 16.04.2015 не було надано до Нацкомфінпослуг документи щодо усунення виявлених порушень, зазначених у Розпорядженні № 2299.

07.05.2015 року позивач подав до Нацкомфінпослуг повідомлення про усунення порушень, зазначених в розпорядженні №2299 від 31.07.2014 року та додав копії платіжних доручень від 05.05.2015 року, 06.05.2015 року, 06.02.2015 року, 16.12.2013 року про виплату ОСОБА_27 страхового відшкодування у розмірі 24070,16 грн., та пені 6861,10 грн. (а.с.142-149 т. 2, а.с.201 т. 2, а.с. 98 100 т. 1).

Розпорядженням від 21.08.2014 року № 2487 ОСОБА_2 приписано усунути порушення законодавства про фінансові послуги, вжити заходів для недопущення в подальшому порушень та повідомити Нацкомфінпослуг про виконання вимог цього розпорядження з наданням підтверджуючих документів у термін до 18.09.2014 року, а саме виплати ОСОБА_28 страхового відшкодування та пені за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування з вини страховика.

На вимогу Нацкомфінпослуг ОСОБА_2 було надано пакет документів від 24.06.2014 року, в якому відсутні документи, що підтверджували б сплату в повному обсязі страхового відшкодування та пені за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування з вини страховика громадянці ОСОБА_29.

ОСОБА_2 станом на 16.04.2015 не було надано до Нацкомфінпослуг документи щодо усунення виявлених порушень, зазначених у Розпорядженні № 2299.

07.05.2015 року позивач подав до Нацкомфінпослуг повідомлення про усунення порушень, зазначених в розпорядженні №2487 від 21.08.2014 року та додав копії платіжного доручення від 30.04.2015 року про виплату ОСОБА_28 страхового відшкодування у розмірі 23108,42 грн., з урахуванням пені 1886, 69 грн. (а.с.151-154 т. 2, а.с.103-104 т.1).

Отже, судом встановлено, що ПрАТ «Страхова компанія «ТАСТ Гарантія» систематично порушує вимоги законодавства в сфері ринків фінансових послуг, про що свідчить чисельна кількість розпоряджень про застосування заходів впливу.

Так позивачем дійсно виконані вимоги розпоряджень №3579 від 10.10.2013 року та 193 від 23.01.2013 року. Проте, не усунення цих порушень у термін встановлений даними розпорядженнями стало підставою для прийняття відповідачем рішення про тимчасове зупинення (обмеження дії ліцензії) № 1536 від 22.05.2014 року. Крім того, в 3 місячний строк, передбачений Законом, після винесення рішення про зупинення (обмеження) дії ліцензії, вказані порушення також усунуті не були, що в свою чергу є підставою для анулювання (відкликання) ліцензії.

Крім того, позивачем не усунуті в повному обсязі порушення визначене в розпорядженні №1834, щодо виплати ОСОБА_26; виплата страхового відшкодування та пені ОСОБА_24 згідно розпорядження № 1535 здійснена лише 19.05.2015 року, вже після прийняття розпорядження про № 934 від 07.05.2015 року; а рішення № 449 щодо виплати страхового відшкодування та пені ОСОБА_19 не виконано взагалі, що відповідно до абз. 5 пункту 7.3 Ліцензійних умов неусунення страховиком порушень законодавства про фінансові послуги, що стали підставою для раніше застосованих до нього заходів впливу відповідно до законодавства є підставою для анулювання ліцензії.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» порядок та умови застосування заходів впливу встановлюються законами України та нормативно-правовими актами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затверджене розпорядження Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 року №2319 визначений порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - справи про правопорушення), механізм прийняття рішень Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг) про застосування заходів впливу та їх оскарження.

Відповідно до п. 4.3 Положення днем початку провадження у справі про правопорушення є дата складання посадовою особою Нацкомфінпослуг акта про правопорушення.

Згідно з п. 4.5. Положення Нацкомфінпослуг як колегіальний орган приймає рішення про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1, 2, 4 - 9 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, протягом 60 календарних днів з дня порушення провадження у справі про правопорушення. Постанова про накладення штрафних санкцій, передбачених статтею 41 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, приймається уповноваженою особою Нацкомфінпослуг протягом 30 календарних днів після отримання нею акта про правопорушення та документів, які стосуються справи про правопорушення.

Відповідно до п 4.23 Положення рішення про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1 - 3, 6 - 9 пункту 2.1 розділу II цього Положення, набирають чинності з дня їх винесення Нацкомфінпослуг. Рішення про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 4, 5 пункту 2.1 розділу II цього Положення, набирають чинності в термін, вказаний в рішенні Нацкомфінпослуг.

Отже, доводи представника позивача щодо порушення відповідачем порядку та строків прийняття рішення про анулювання ліцензії ПрАТ «Страхова компанія «ТАСТ-Гарантія» є необґрунтованими.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно винесене розпорядження № 934 від 07.05.2015 року, а позовні вимоги ПрАТ «Страхова компанія «ТАСТ-Гарантія є необґрунтованими та такими, що спростовуються зібраними по справі доказами.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених фактів, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Таст-Гарантія" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування розпорядження № 934 від 07.05.2015 року, зобов'язання розглянути питання щодо поновлення дії ліцензій ПрАТ "Страхова компанія "Таст-Гарантія", дія яких була зупинена розпорядженням Нацкомфінпослуг "Про тимчасове зупинення(обмеження) дії ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг Приватному акціонерному товариству "Страхова компанія "Таст-Гарантія" № 1536 від 22.05.2014 року, задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 128, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Відмовити в задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Таст-Гарантія" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування розпорядження № 934 від 07.05.2015 року, зобов'язання розглянути питання щодо поновлення дії ліцензій ПрАТ "Страхова компанія "Таст-Гарантія", дія яких була зупинена розпорядженням Нацкомфінпослуг "Про тимчасове зупинення(обмеження) дії ліцензії на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг Приватному акціонерному товариству "Страхова компанія "Таст-Гарантія" № 1536 від 22.05.2014 року, в повному обсязі.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

Головуючий суддя О.А. Левчук

Суддя О.Я. Бойко

Суддя Л.І. Свида