Єдиний унікальний номер справи 235/8990/15а
Номер провадження 2-а/235/637/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2015 року м. Красноармійськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді: Клікунової А.С.,
при секретарі судового засідання : Макара О. О.,
за участю сторін:
позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій неправомірними, стягнення незаконно утриманої суми з пенсії та звільнення від сплати судового збору, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Красноармійського міськрайонного суду Донецької області з вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконними дії управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області щодо щомісячного утримання з його пенсії 15 % розміру належних виплат на підставі Закону України "Про внесення змін в деякі законодавчі акти України відносно пенсійного забезпечення" та стягнути з відповідача утриману суму за період з 1 квітня по 30 вересня 2015 року.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області, отримує пенсію за віком. Починаючи з 1 квітня 2015 року позивач отримував пенсію в зменшеному на 15 % від призначеного розміру. За зверненням до УПФ України в м. Красноармійську та Красноармійському районі ОСОБА_1 розяснено, що причиною зменшення його пенсії є те, що на обліку він перебуває як працюючий пенсіонер, тому пенсія виплачена у розмірі 85 відсотків призначеного розміру на підставі набрання чинності змін 1 квітня 2015 року Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року. Позивач вважає, що, виходячи з принципу верховенства права, відсутні законні підстави про утримання частини призначеної йому пенсійної виплати. Так, трудову діяльність ОСОБА_1 припинив 1 квітня 2013 року, - копію трудової книжки з відповідним записом невідкладно надав до УПФ України в м. Красноармійську та Красноармійському районі. Припинення державної реєстрації позивача як самозайнятої особи, що здійснює незалежну професійну діяльність адвоката здійснено 30 березня 2015 року, про що в Пенсійний фонд предявлено витяг з Єдиного реєстру адвокатів України. Разом з тим, відповідачем, після надання всіх доказів не здійснення трудової діяльності, не отримання доходу, - не проведено в добровільному порядку перерахунок утриманих з 1 квітня 2015 року сум пенсії. Вказані обставини зумовили ОСОБА_1 звернутися за судовим захистом прав та інтересів.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволені, надав пояснення аналогічні викладеним в заяві.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області ОСОБА_2 (діючий на підставі довіреності) у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, надав наступні пояснення. За матеріалами пенсійної справи з 1 квітня 2004 року ОСОБА_1 зазначено ознаку роботи "працює" (само зайнята особа-підприємець). На виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015 р. з 1 квітня 2015 року розмір пенсії ОСОБА_1 зменшено на 15 %. 10 вересня 2015 року ОСОБА_1 подав заяву про перерахунок пенсії, при цьому надав документи, що припинення ним підприємницької діяльності мало місце - 14.08.2015 року, тому розмір пенсійної виплати змінився з 15 серпня 2015 року. В звязку з вказаним, за позицією УПФ України в м. Красноармійську та Красноармійському районі, норми законодавства при утриманні з пенсії ОСОБА_1 з 1 квітня 2015 року не були порушені.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, належно зясувавши дійсні обставини справи, права та обовязки сторін, оцінки їх доводів і наданих ними доказів, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 з 16 березня 1970 року по 1 квітня 2013 року був членом адвокатського обєднання "Донецька обласна колегія адвокатів" (підтверджується копією трудової книжки). З 1 вересня 1986 року призначена пенсія (підтверджується пенсійним посвідченням № 108660). Таким чином, після призначення пенсії позивач до 1 квітня 2013 року був самозайнятою особою, здійснював незалежну професійну діяльність адвоката (підпункт 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). За відрахуванням з членів адвокатського обєднання "Донецька обласна колегія адвокатів" ОСОБА_1 предявив копію трудової книжки до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі, - для зняття з обліку як працюючого пенсіонера.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначається, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 9 липня 2003 року. Згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" (№213-VIII) від 02.03.2015 року, який набрав чинності 01.04.2015 року, передбачено здійснення виплати призначеної пенсії працюючим пенсіонерам у розмірі 85%, але не менше прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. При цьому порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширено на всіх пенсіонерів, незалежно від часу призначення пенсії. В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 станом на 1 квітня 2015 року перебував на обліку Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі як працюючий пенсіонер. Розмір пенсії позивача з 1 квітня 2015 року склав 2532,39 гривень (2979,28 гривень х 85%). За позицією відповідача, - позивачем припинено підприємницьку діяльність лише 14 серпня 2015 року, тому розмір пенсійної виплати змінено з 15 серпня 2015 року.
Згідно з п. 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, повязану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявними в органі, що призначає пенсію, даними. Відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону, особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості. Таким чином, вирішення питання щодо віднесення особи до непрацюючої залежить від даних, наявних в трудовій книжці, в даних системи персоніфікованого обліку внесків та в Державному реєстрі загальнообовязкового державного соціального страхування. В судовому засіданні, з матеріалів пенсійної справи, встановлено, що позивачем ОСОБА_1 після припинення трудової діяльності до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі надано копію трудової книги, в якій наявний запис № 11 від 1 квітня 2013 року про відрахування з членів адвокатського обєднання. Оскільки, ОСОБА_1 відносився до категорії самозайнятої фізичної особи, що здійснював незалежну професійну діяльність, як субєкт підприємницької не зареєстрований, - тому рішення про припинення його діяльності здійснюється уповноваженими органами, що реєструють таку діяльність. Відповідно до витягу з Єдиного реєстру адвокатів України з 30 березня 2015 року здійснено припинення незалежної професійної адвокатської діяльності ОСОБА_1 Вказане свідчить, що на момент набуття чинності 1 квітня 2015 року Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VІІІ від 02.03.2015 р. ОСОБА_1 не здійснював незалежну професійну діяльність, доходу не отримував, а тому неправомірно віднесений Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі до категорії «працюючого пенсіонера».
Невірним є позиція відповідача й в частині визнання датою припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 14 серпня 2015 року. Так, з матеріалів справи вбачається, що 14 серпня 2015 року ОСОБА_1 знятий з податкового обліку Красноармійської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області в звязку з припиненням діяльності. Так, взяття на облік та зняття з обліку фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, регламентовано Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Мінфіну України від 9 грудня 2011 р. № 1588, яким передбачено, що для зняття з обліку в територіальних органах Міндоходів України фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльності має бути проведена документальна позапланова перевірка платника податків, та у разі відсутності заперечень територіального органу Міндоходів України щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків і встановлення факту відсутності заборгованості платника податків перед бюджетом щодо сплати платежів. З матеріалів справи вбачається, що 27 липня 2015 року Красноармійською обєднаною державною податковою інспекцією ГУ Міндоходів у Донецькій області проведено документальну перевірку платника податків ОСОБА_1, а 14 серпня 2015 року зазначеним органом складено довідку про зняття з обліку платника податків за формою № 12-ОПП. При цьому, суд звертає увагу, що податковою інспекцією надано висновок, що ОСОБА_1 з 6 серпня 2011 року звільнений від сплати єдиного внеску як такий, що є пенсіонером за віком (підстава п. 4 ст. 4 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування"). Таким чином, для вирішення Управлінням Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі питання щодо віднесення ОСОБА_1 станом на 1 квітня 2015 року до категорії непрацюючих осіб, достатньо було даних в трудовій книжці позивача та відомостей витягу з Єдиного реєстру адвокатів України серії АН № 000842 про припинення 30 березня 2015 року здійснення професійної діяльності адвокату.
Відповідно дост. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Так, уст. 19 Конституції Українизазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України. Статтею 22 Конституції Українизакріплено, що Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На день прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", й до теперішнього часу ОСОБА_1 є пенсіонером, який 30 серпня 2015 року припинив діяльність адвоката як самозайнятої особи, тому здійснення виплати Управлінням Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі призначеної пенсії у розмірі 85% є неправомірними діями.
Відповідно до ч. 1ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства. Принципами здійснення правосуддя в адміністративних справах є верховенство права та законність (ст. 7 КАС України). Частиною 2статті 8 КАС Українивстановлено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Згідно ч. 1ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини"практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права в Україні. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно доКонституціїта законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана ВР України (ч. 1ст. 9 КАС України). Ратифікованими Україною міжнародними актами: Міжнародним пактом про економічні, соціальні і культурні права, Європейською соціальною хартією та Конвенцією про захист прав і основоположних свобод передбачено, що держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.
За таких підстав, суд приходить до висновку, що незаконне утримання 15% з пенсії позивача, є порушенням його права на соціальний захист, тому недоплачений розмір пенсії має бути донарахований.
Що стосується вимог ОСОБА_1 про примусове стягнення з відповідача утримуваної з 1 квітня 2015 року суми пенсії суд зазначає наступне. З аналізу спеціальних законодавчих актів, які підлягають застосуванню у справах із соціальних відносин, що носять публічно-правовий характер (Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року № 280 та Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2 (з відповідними змінами) Управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсії безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії інші виплати відповідно до чинного законодавства) суд може визнати дії відповідача законними чи незаконними та в разі незаконності дій зобовязати провести нарахування/перерахування та виплату належних сум відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Ухвалою судді від 22 жовтня 2015 року позивача ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору, тому судові витрати по справі компенсуються за рахунок держави.
Керуючись Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-УШ від 2.03.2015 року, ст. ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 123-124, 126, 130, 133-135, 138-140, 154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги позивача ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області в частині нарахування пенсії позивачу ОСОБА_1 за період з 1 квітня 2015 року по 30 вересня 2015 року.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області провести перерахунок та виплату належних сум пенсії позивачу ОСОБА_1 за період з 1 квітня 2015 року по 30 вересня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текс постанови складено 23.11.2015 року.
Суддя