ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 лютого 2011 року 15:57 № 2а-18503/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого - судді Дегтярьової О.В., при секретарі судового засідання Безсчасній Я.С., за участю представника прокуратури ОСОБА_1 (довіреність від 19.08.2010р. б/н, посвідчення від 06.02.2008р. № 24), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступник прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста КиєвадоЗакритого акціонерного товариства «Київфундаментбуд»простягнення заборгованості зі страхових внесків у розмірі 12 403, 97 грн., - В С Т А Н О В И В:
Заступником прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва заявлені позовні вимоги (з урахуваннями заяви про зменшення позовних вимог від 28.02.2011р.) до ЗАТ «Київфундаментбуд»про стягнення заборгованості зі страхових внесків у розмірі 12 403, 97 грн.
Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадках, встановлених законом, прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Стаття 121 Конституції України уповноважує прокуратуру здійснювати функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 361 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Формами представництва є, зокрема звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що у відповідача наявна заборгованості зі страхових внесків у розмірі 12 403, 97 грн.
28 лютого 2011 року представник прокуратури в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Представники позивача та відповідача у судове засідання 28 лютого 2011 року не зявились, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання.
Заслухавши пояснення представника прокуратури, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст. 1 та п. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (в редакції на момент спірних правовідносин), який є спеціальним в сфері відносин, що виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, страхувальниками для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 ст. 11 Закону, є, зокрема роботодавці, до яких відносяться підприємства незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Частиною першою ст. 15 зазначеного Закону передбачено, що страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону, є платниками страхових внесків. Набуття статусу платників страхових внесків відбувається з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду (ч. 3 ст. 15 Закону).
ЗАТ «Київфундаментбуд»є страхувальником в розумінні зазначеного Закону та перебуває на обліку як платник страхових внесків в Управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва.
До обовязків страхувальника згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 вищезгаданого Закону віднесені обовязки по нарахуванню, обчисленню та сплаті страхових внесків.
Статтею 19 цього ж Закону, яка визначає порядок нарахування страхових внесків, визначено, що страхові внески до солідарної системи для роботодавця нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших пяти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Відповідно до п. 5.1 та п. 5.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (в редакції на момент спірних правовідносин) (далі - Інструкція), яка розроблена відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», обчислення страхових внесків роботодавцями, як платниками страхових внесків, здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 цієї Інструкції, на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу) виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу), та відповідно до ст. 4 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування».
Згідно з ч. 1, ч. 4 та ч. 5 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (в редакції на момент спірних правовідносин), яка визначає порядок обчислення та сплати страхових внесків, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.
Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Відповідно до положень абзаців 1-3 ч. 6 ст. 20 вищезгаданого Закону страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у п. 1 ст. 14 цього ж Закону (роботодавці), є календарний місяць.
При цьому ч. 12 ст. 20 цього ж Закону передбачено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Пунктом 11.11 Інструкції передбачено, що платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, (роботодавці) щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком 23 цієї Інструкції.
Розрахунки подаються зазначеними платниками до органу Пенсійного фонду для реєстрації за базовий звітний період, що дорівнює календарному місяцю, - не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року № 1058-IV (із змінами та доповненнями) суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Пунктом другим ч. 9 ст. 106 вищезазначеного Закону передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0, 1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Згідно з ч. 13 ст. 106 цього ж Закону про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами девятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами девятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обовязковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків (абзац третій ч. 14 цього ж Закону).
В ході судового розгляду було встановлено, що відповідач подавав до Управління Пенсійного фонду України у Оболонському районі м. Києва розрахунки із самостійно визначеними сумами страхових внесків, однак не сплачував у встановлені законом граничні строки.
Управління Пенсійного фонду України у Оболонському районі м. Києва прийняло рішення від 18 серпня 2009 року № 2098 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким застосувало до відповідача фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 36 994, 73 грн. та пеню в розмірі 18 301, 59 грн. за період з 20 березня 2008 року по 05 серпня 2009 року.
19 серпня 2009 року між Управлінням Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва в особі начальника управління ОСОБА_2 (Управління) та ЗАТ «Київфундаментбуд»в особі директора ОСОБА_3 (Платник) було укладено Договір про розстрочення № 5, відповідно до якого Управління надає Платнику розстрочку сплати накладених (нарахованих) штрафів та пені на суму 55 296, 32 грн. з 19 серпня 2009 року по 20 квітня 2014 року з відстрочкою першого платежу на 90 календарних днів. Страхувальник погашає зазначені суми не пізніше 20 числа кожного місяця рівними частинами, починаючи з місяця, за яким закінчується відстрочка першого платежу, та закінчуючи 20 квітня 2014 року рівними частинами в розмірі 1 025, 00 грн. (з листопада 2009 року по березень 2014 року) та в сумі 971, 32 грн. за квітень 2014р., з відстрочкою першого платежу на 90 календарних днів. Платник погашає зазначені суми не пізніше 20 числа кожного місяця рівними частинами починаючи з місяця за яким закінчується відстрочка першого платежу та закінчуючи 2014 року у таких сумах: за 2009 рік 2 050, 00 грн., за 2010 рік 12 300, 00 грн., за 2011 рік 12 300, 00 грн., за 2012 рік 12 300, 00 грн., за 2013 рік 12 300, 00 грн. кожного місяця про 1 025, 00 грн. та за 2014 грн. 4 046, 32 грн. (з січня по березень в розмірі 1 025, 00, за квітень 971, 32 грн.).
Згідно підпункту 2.2.1 п. 2.2 розділу 2 зазначеного вище Договору Управління має право прийняти рішення про дострокове розірвання договору про розстрочення та предявити до сплати нараховані (накладені) суми штрафів та пені, якщо Платник не сплачує в повному обсязі поточні платежі або не сплачує чергову частку розстроченої заборгованості із штрафів та пені протягом трьох базових звітних періодів.
21 червня 2010 року Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва прийняло рішення про дострокове розірвання договору розстрочення, відповідно до якого вирішено достроково розірвати договір розстрочення від 19 серпня 2009 року № 5 по підприємству ЗАТ «Київфундаментбуд»суми штрафів в розмірі 30 521, 89 грн. та пені в розмірі 15 099, 42 грн.
21 червня 2010 року Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва надіслало відповідачу листи № 5042/02 та № 5043/02 від 21 червня 2010 року, в яких повідомило про розірвання договору про розстрочення.
Відповідно до абзацу першого п. 141 розділу XV Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»(в редакції на момент спірних правовідносин) установлено, що суми накладених (нарахованих) штрафів та пені у період з 1 січня 2007 року до 1 січня 2009 року і суми штрафів та пені, які підлягають накладенню (нарахуванню) на суми заборгованості із сплати страхових внесків та фінансових санкцій, що виникли до 1 січня 2009 року, можуть бути за бажанням страхувальника розстрочені на 60 календарних місяців у порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України, з відстроченням першого платежу на 90 календарних днів. При цьому не підлягають розстроченню суми накладених (нарахованих) у зазначений період штрафів та пені, що сплачені страхувальником, який станом на 1 січня 2009 року не має заборгованості перед Пенсійним фондом України із сплати страхових внесків, штрафів та пені.
Договір про розстрочення підлягає достроковому розірванню, якщо страхувальник не сплачує в повному обсязі поточні платежі із страхових внесків або не сплачує чергову частку розстроченої заборгованості із штрафів та пені протягом трьох базових звітних періодів (абзац перший п. 141 розділу XV вищезгаданого Закону).
Управління Пенсійного фонду України у Оболонському районі м. Києва прийняло рішення від 24 червня 2010 року № 1159 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким застосувало до відповідача фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 35 395, 75 грн. та пеню в розмірі 129 026, 15 грн.
Вказане рішення було отримано 30 червня 2010 року уповноваженою особою ЗАТ «Київфундаментбуд», що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
01 липня 2010 року Управління Пенсійного фонду України у Оболонському районі м. Києва виставило відповідачу вимогу про сплату боргу № Ю-405У, згідно якої станом на 30 червня 2010 року загальна сума боргу платника страхових внесків (відповідача) становить 243 104, 95 грн., у тому числі 203 777, 78 грн. недоїмка із внесків, 24 227, 75 грн. фінансові санкції (штрафи) та 15 099, 42 грн. пеня.
Корінець зазначеної вимоги був надісланий на адресу відповідача 06 липня 2010 року рекомендованим листом та отримано останнім 12 липня 2010 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення, копія якого наявна в матеріалах справи.
02 серпня 2010 року Управління Пенсійного фонду України у Оболонському районі м. Києва виставило відповідачу вимогу про сплату боргу № Ю-405У, згідно якої станом на 31 липня 2010 року загальна сума боргу платника страхових внесків (відповідача) становить 199 597, 62 грн., у тому числі 28 877, 57 грн. недоїмка із внесків, 41 693, 89 грн. фінансові санкції (штрафи) та 129 026, 16 грн. пеня.
Корінець зазначеної вимоги був надісланий на адресу відповідача 06 серпня 2010 року та було отримано останнім 18 серпня 2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Суду не надано доказів на підтвердження оскарження рішень та вимог про сплату боргу в адміністративному або судовому порядку, а також сплати заборгованості в заявленій сумі.
Отже, на момент розгляду справи у відповідача наявний борг зі страхових внесків в розмірі 12 403, 97 грн. (недоїмка), що підтверджується довідкою Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва від 28 лютого 2011 року.
Отже, враховуючи викладене, та з огляду на те, що відповідачем не надано суду доказів, які б спростовували доводи позивача, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2, ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також за відсутності судових витрат позивача судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Київфундаментбуд»(04073, м. Київ, вул. Куренівська, 16а, ідентифікаційний код 33056977) на користь Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва (04209, м. Київ, вул. Озерна, 26а, ідентифікаційний код 26063587) заборгованість зі страхових внесків у розмірі 12 403 (дванадцять тисяч чотириста три) грн. 97 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя ОСОБА_4
Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови 04 березня 2011 року.