Постанова № 5378954, 06.04.2009, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
06.04.2009
Номер справи
2-а-111/2009
Номер документу
5378954
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-111/2009

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 квітня 2009 року м.Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі :

головуючого – судді Волощука В.В.

при секретарі Корнєйчук О.В.

з участю:

позивачки ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Олевську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення заборгованості по невиплаченій грошовій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду з позовом в якому просить суд визнати неправомірними дії та стягнути на її користь з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області (далі УПСЗН Олевської РДА Житомирської області), різницю недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, у сумі 5356.48 грн., так як вона має на утриманні дитину віком до 3-х років.

Позивачка у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала повністю.

Представник відповідача УПСЗН Олевської РДА Житомирської області у судове засідання не з”явився, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи, про що свідчить розписка про отримання судової повістки. Причини неявки до суду суду не відомі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи слідує, що позивачка є матір”ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується свідоцтвом про народження дитини, застрахована в системі загальнообов”язкового державного соціального страхування та знаходиться на обліку в УПСЗН Олевської РДА Житомирської області, що стверджується довідкою з місця роботи позивачки за № 488 від 31.03.2009 року.

Оскільки позивачка застрахована в системі загальнообов”язкового державного соціального страхування, на неї поширюється Закон України „Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування у зв”язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.

Так відповідно до ст.43 Закону України „Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування у зв”язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розміри, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку осабам, застрахованим в системі загальнообов”язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13, призначення і виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій за рахунок коштів державного бюджету.

Як свідчить довідка УПСЗН Олевської РДА Житомирської області, позивачка отримувала щомісячну грошову допомогу: за період з січня по серпень 2008 року – 130.64 грн., у вересні 2008 року – 214.60 грн., з жовтня по грудень 2008 року – 224.60 грн., тобто з врахуванням обмежень, встановлених Законом України „ Про державний бюджет України на 2008 рік”.

Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” були внесені зміни до Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми” та Закону України „Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування у зв”язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”. Відповідно до цих змін, в 2008 році питання виплати застрахованим в системі загальнообов”язкового державного соціального страхування особам допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років регулювалось Законом України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми”. Її розмір, відповідно до ст.15 названого Закону, дорівнював різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

У зв”язку з цим з початку 2008 року позивачка отримувала щомісячно по 130.64 грн.

Проте Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 окремі положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, в тому числі і ті, що стосувались внесення змін до Закону України „Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування у зв”язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Тобто з 22.05.2008 року застрахованим в системі загальнообов”язкового державного соціального страхування особам допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років повинна була виплачуватися відповідно до ст.43 названого Закону, тобто не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв”язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.

Визнані неконституційними положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення.

Відповідно до ст.73 Закону України „Про Конституційний Суд України” слідує, якщо акти (закони та інші правові акти Верховної Ради України, акти Президента України, акти Кабінету Міністрів України, правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим) або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Не дивлячись на це та в супереч рішенню Конституційного Суду України Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області продовжує виплачувати позивачці і після травня 2008 року допомогу з врахуванням обмежень, встановлених Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

Конституцією України Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов’язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Крім того пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя” від 01.11.1996 року з наступними змінами та доповненнями, зазначено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягає застосуванню не відповідає чи суперечить законові, суд зобов’язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

З врахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунках на місяць для дітей віком до 6 років в спірний період (ст.58 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”), а також розміру допомоги, отриманої позивачкою за період з 22 травня по 31 грудня 2008 року в безспірному порядку, що підтверджується письмовими доказами, розмір заборгованості перед нею становить 3176.68 грн., (605 грн., : 31 дн., х 10 дн., + 605 грн., + 607 грн., х 3 міс., + 626 грн., х 3 міс.) – (130.64 грн., : 31 дн., х 10 дн., + 130.64 грн., х 3 міс., + 214.60 грн., + 224.60 грн., х 3 міс.).

Статтею 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб”єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.10,11,17,71,86,159,160,162,163,186 КАС України, ст.ст.1,3,8,21,22 Конституції України, Законом України „Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування у зв”язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, Порядком призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов”язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою КМУ від 11.01.2007 року, суд –

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з р/р 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 3176 .68 грн., заборгованості недоплаченої щомісячно грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з р/р 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь держави 51 грн., судового збору на розрахунковий рахунок: 31114095700460 Код 22090200 УДК в Житомирській області одержувач Олевська міська рада Код 04343470 МФО 811039.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати державного мита відповідно до п.18 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито”.

В решті позову відмовити за безпідставністю.

Постанову суду може бути оскаржено до Київського Апеляційного адміністративного суду, через Олевський районний суд Житомирської області протягом 20 днів, починаючи з послідуючого дня, після подачі письмової заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом 10 днів, з дня проголошення постанови суду.

Суддя: