Справа № 740/4971/15-а
Провадження № 2-а/740/131/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2015 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
в складі: головуючого - судді Кобилецького І.Ф.,
при секретарі - Кубрак Н.М.
за участю позивачки ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй в обчисленні пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії суми 11109,04 грн. індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, на підставі заяви від 01.09.2015 року; та зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії в розмірі 85% від суми заробітної плати відповідно до Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) з 20 липня 2008 року, включивши до суми заробітної плати, яка береться для розрахунку пенсії державного службовця, 11109,04 грн. сум індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" за період з 01.07.2006 року по 30 червня 2008 року, виданої УПФ України в м. Ніжині та Ніжинському районі від 01.09.2015 року; перерахунок здійснити з коригуванням зазначених у довідці виплат, сплатити заборгованість за відрахуванням вже сплаченої суми та виплачувати пенсію в перерахованому розмірі до внесення змін в законодавство.
В обгрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що з 20 липня 2008 року вона перебуває на обліку в УПФ України в м. Ніжині та Ніжинському районі та отримує пенсію за віком, як державний службовець, відповідно до ЗУ "Про державну службу", в розмірі 85% від суми заробітної плати.
Пенсія обчислювалась на підставі довідки про складові заробітної плати без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати у графі "Інші виплати", що призвело до зменшення її розміру.
Дізнавшись про порушення свого права, 01.09.2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, при цьому надавши довідку про складові заробітної плати для проведення розрахунку донарахування пенсії, відповідно до ЗУ "Про державну службу", видану УПФ України в м. Ніжині та Ніжинському районі вих. № 4762/07 від 01.09.2015 року, в якій до графи "інші виплати" включені суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення. Загальна сума зазначених виплат за період з 2006 р. по 2008 р. склала 11109,04 грн.
На всі зазначені виплати нараховувались та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
4 вересня 2015 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії. Підставою відмови стало те, що відповідач вважає, що ні матеріальна допомога на оздоровлення, ні індексація не є складовими заробітної плати у розумінні ст. 33 ЗУ "Про державну службу", а тому не мають враховуватись при обчисленні пенсії державного службовця.
Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні повністю підтримала позовні вимоги викладені нею в позовній заяві і просила їх задовольнити.
Представник відповідача за викликом у судове засідання не з'явився, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
З управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області до суду надійшло письмове клопотання в якому відповідач просить розглянути справу у відсутність його представника.
Також з управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області до суду надійшло письмове заперечення на позов, в якому відповідач не визнає позовні вимоги позивачки і просить відмовити в їх задоволенні посилаючись на те, що відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати, передбаченою ч. 2 ст. 33 ЗУ "Про державну службу", що унеможливлює її врахування при здійсненні перерахунку пенсії. Факт утримання із суми такої допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні пенсії.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Зазначене підвищення не передбачене ст. 33 ЗУ "Про державну службу" як складова заробітної плати державного службовця, тому індексація грошових доходів населення не враховується під час обчислення пенсії по віку, відповідно до зазначеного закону.
Тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачки з урахуванням матеріальної допомоги та індексації.
Вислухавши пояснення позивачки у справі, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в м. Ніжині та Ніжинському районі та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
У матеріалах справи є копія довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" від 01.09.2015 року № 4762/07 (а.с.8-10), в якій до графи "інші виплати" включені суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, загальна сума зазначених виплат за період з липня 2006 року по червень 2008 року склала 11109,04 грн.
Копією листа № 4848/03-12 від 04.09.2015 року підтверджується, що відповідачем було відмовлено позивачці у перерахунку пенсії ( а.с. 11-12).
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а частина шоста цієї ж статті надає можливість встановлення державним службовцям надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інших надбавок і доплат, та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Статтею 35 Закону України "Про державну службу" передбачено надання державним службовцям щорічної відпустки з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Відповідно до ч.7 ст.33 Закону України "Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Керівникам органів виконавчої влади надано право надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу), що передбачено п.п. 3 п. 2 постанови КМ України від 09.03.2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
До того ж, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, належить до інших заохочувальних і компенсаційних виплат (п.п.2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за N 114/8713).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.
Згідно з частиною шостою статті 95 КЗпП та відповідно до статті 33 Закону України "Про оплату праці" індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078. Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція викладена у рішенні Верховного Суду України від 16.09.2014 року у справі № 21-314а14 та від 20.02.2012 року у справі № 21 -430а11.
З урахуванням вищенаведеного суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги позивачки.
Керуючись ст. 160-163 КАС України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про оплату праці", Законом України "Про державну службу" ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 в обчисленні пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії суми 11109,04 грн. індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, на підставі заяви від 01.09.2015 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, в розмірі 85 % від суми заробітної плати, відповідно до Закону України "Про державну службу" (у редакції чинній на час призначення пенсії) починаючи з 20 липня 2008 року, включивши до суми заробітної плати, яка береться для розрахунку пенсії державного службовця 11109 гривень 04 коп. сум індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення, з урахуванням раніше здійснених виплат.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга на протязі десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Кобилецький І.Ф.