Постанова № 53755066, 19.11.2015, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
19.11.2015
Номер справи
642/8797/15-а
Номер документу
53755066
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

19.11.2015

Cправа № 642/8797/15-а

Провадження № 2а/642/138/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 листопада 2015 рокуЛенінський районний суд м. Харкова

у складі головуючого судді Вікторова В.В.,

за участю секретаря Лозоватої А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та визнання нечинним листів відповідача з приводу перерахунку пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом, у якому просить визнати дії Харківського обласного військового комісаріату щодо направлення до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області листів від 09.09.2015 року за вих. № ФХ НОМЕР_1 протиправними. Визнати не чинними листи Харківського обласного військового комісаріату від 09.09.2015 року за вих. № ФХ НОМЕР_1.

В подальшому позивач уточнив, доповнив свої позовні вимоги та просив також визнати дії Харківського обласного військового комісаріату щодо направлення до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області листа від 12.10.2015 року за вих. № ФХ 111323/1344/ВСЗ протиправними. Визнати не чинним лист Харківського обласного військового комісаріату від 12.10.2015 року за вих. № ФХ 111323/1344/ВСЗ. Визнати дії Харківського обласного військового комісаріату щодо направлення до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області листів від 16.10.2015 року за вих. № ФХ 111323/1354/ВСЗ протиправними. Визнати не чинним лист Харківського обласного військового комісаріату від 16.10.2015 року за вих. № ФХ 111323/1354/ВСЗ. Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат на підставі списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я «Острицький Андрій Олегович» від 02.10.2015 року за вих. № 15002-14/20 скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про грошове забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМУ від 13.03.2013 року № 161 зазначивши грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 станом на 01.09.2013 р. 5749,80 грн. та станом на 01.01.2014 р. 6571,20 грн. Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат як суб'єкта владних повноважень подати протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення

У судовому засіданні 09.11.2015 року позивач підтримав первісний позов та уточнені вимоги, посилаючись на обставини, викладені в них (а.с. 2-4, 46, 54-56). До судового засідання 19.11.2015 року не з'явився, надав суду заяву, у якій просив судове засідання провести без його участі.

Представник Харківського обласного військового комісаріату ОСОБА_2 заперечував проти задоволення позову. Зазначив, що позовні вимоги позивача є незаконними та безпідставними, у зв'язку з чим просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Свої доводи виклав у письмових запереченнях (а.с. 71-74).

Суд, вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.06.2015 року по справі № 640/3511/15-а позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково; визнано бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо невиконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2014 року по справі № 640/3629/14-а протиправною; зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скласти та направити до Харківського обласного військового комісаріату список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку який містить ім'я "Острицький Андрій Олегович" який за формою відповідає додатку 1 постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 та містить відомості про грошове забезпечення відповідно довідки Харківського обласного військового комісаріату від 14.04.2014 року відповідно якої складений перерахунок пенсії від 20.08.2014 року; зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, провести з 30.12.2013 року перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням посадового окладу згідно наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814; зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області як суб'єкта владних повноважень подати протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення. Зазначена постанова набрала законної сили.

Листом головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 22.06.2015 року вих. № 9540-14/20 направлено до Харківського обласного військкомату список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку якій містить ім'я ОСОБА_1

На підставі зазначеного списку Харківський обласний військкомат на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.06.2015 р. по справі № 640/3511/15-а листом від 30.06.2015 року вих. № ФХ-111323/729/ВСЗ направив до ГУ ПФУ довідки від 30.06.2015 р. № ФХ-111323/726/ВСЗ, від 30.06.2015 р. № ФХ-111323/727/ВСЗ, від 30.06.2015 р. № ФХ-111323/728/ВСЗ, від 12.03.2014 р. № ФХ-111323/235/ВФСЗ-2, від 14.04.2014 р. № ФХ-111323/1/360-ВСЗ/2, від 14.04.2014 р. № ФХ-111323/1-2/360-ВФСЗ-2.

Вищевказані лист та довідки підписані військовим комісаром Харківського обласного військового комісаріату. Але листом від 09.09.2015 р. вих. № ФХ-111323-1176 Харківський обласний військкомат просить вважати недійсними довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 14.04.2014 р. № ФХ -111323/1/360-ВФСЗ/2 від 14.04.2014 р. № ФХ -111323/2/360-ВФСЗ/2 та від 30.06.2015 р. № ФХ- 1 1323/727/ВСЗ, від 30.06.2015 р. № ФХ-11323/728/ВСЗ.

Зазначений лист Харківського обласного військкомату підписаний начальником відділу соціального забезпечення Харківського обласного військкомату підполковником ОСОБА_3

Водночас до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області направлено лист Харківського обласного військкомату від 09.09.2015 року за вих. № ФХ-111323 1176, тобто за той самою датою та тим самим вихідним номером, але іншого змісту, підписаний ТВО начальника відділу соціального забезпечення Харківського обласного військкомату майором ОСОБА_4

Таким чином, обов'язки начальника відділу соціального забезпечення Харківського обласного військкомату 09.09.2015 року виконував штатний заступник керівника зазначеного відділу майор ОСОБА_4, який не мав повноважень підписувати та направляти лист до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області 09.09.2015 року.

Крім того, наявність за однією датою та за тим самим вихідним номером листів різного змісту та за підписами різних осіб підтверджує наявність протиправних дій відповідача та не чинність зазначених листів.

Згідно п. 10 Типової інструкція з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади яка затверджена постановою КМУ від 30.11.2011 р. № 1242 право на створення, підписання, погодження, затвердження документів визначається актами законодавства, положеннями (статутами) установ, положеннями про структурні підрозділи і посадовіими інструкціями.

Згідно п. 52 зазначеної Типової інструкції посадові особи підписують документи в межах своїх повноважень, визначених у положеннях (статутах) про установу, положеннях про структурні підрозділи, посадових інструкціях, наказі (розпорядженні) про розподіл обов'язків між керівником та його заступниками тощо, зазначених документах визначається також порядок підписання документів іншими особами у разі відсутності керівника установи та посадових осіб, які уповноважені їх підписувати.

Документи, що надсилаються до органів державної влади, підписуються керівником установи або за його дорученням - заступником керівника. У міністерствах право підпису листів інформаційного характеру та інших документів, що надсилаються до органів державної влади та які не пов'язані із здійсненням міністрами політичних функцій, може надаватися керівникам самостійних структурних підрозділів. В інших центральних органах виконавчої влади, які здійснюють свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи, право підпису таких листів може надаватися керівникам самостійних структурних підрозділів.

Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади.

Згідно п. 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, яке затверджено Постанова правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Тобто головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади.

Згідно п. 1 Положення Про військові комісаріати, яке затверджено постановою КМУ від 03.06.2013 року № 389 військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконня законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території. Згідно п. 12 зазначеного Положення військовий комісар представляє інтереси Збройних Сил у відносинах з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами та громадянами на відповідній території.

Згідно п. 1.9. Інструкції з діловодства в Збройних Силах України, яка затверджена Наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 16.09.2013 року № 200 службове листування з вищими органами державної влади міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, народними депутатами України ведеться тільки через відповідні структурні підрозділи Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України. Згідно п. 2.9.19.1. зазначеної Інструкції посадові особи Збройних Сил України підписують службові документи в межах своїх повноважень, визначених у статутах Збройних Сил України, положеннях про органи військового управління (організації), посадових інструкціях, наказах про розподіл повноважень між заступниками керівника тощо.

Таким чином документи, що надсилаються Харківським обласним військовим комісаріатом до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області підписуються військовим комісаром Харківського обласного військового комісаріату або за його дорученням - заступником військового комісару Харківського обласного військового комісаріату. Право підпису таких документів не може надаватися керівникам самостійних структурних підрозділів Харківського обласного військового комісаріату.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто начальник відділу соціального забезпечення Харківського обласного військкомату або особа, яка тимчасово виконує обов'язки начальника відділу соціального забезпечення Харківського обласного військкомату не має повноважень (компетенцій) на листування з головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області від імені Харківського обласного військового комісаріату.

Крім того, згідно п. 2.1.6. Інструкції з діловодства в Збройних Силах України, довідка - документ інформаційного характеру, що підтверджує факти з життя чи діяльності військовослужбовців (працівників) і різні обставини діяльності військових частин.

Тобто надані довідки не можуть бути визнані не чинними за рішенням начальника відділу соціального забезпечення Харківського обласного військкомату, оскільки довідки підтверджують факти що вже відбулися.

Крім того, довідки від 14.04.2014 року та від 30.06.2015 року підписані військовим комісаром Харківського обласного військового комісаріату та направлені до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області листам за підписами військового комісару Харківського обласного військового комісаріату.

Тобто начальник відділу соціального забезпечення Харківського обласного військкомату не має повноважень просити вважати недійсними або просити скасувати довідки, які підписані старшим для нього начальником.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2014 року та постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2015 року встановлено право ОСОБА_1 з 01.05.2013 року на перерахунок та отримання пенсії з урахуванням пенсії з урахуванням щомісячної грошової винагороди згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року № 161.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду погоджується з зазначеними висновками суду апеляційної інстанції, що підтверджується ухвалою ВАСУ від 24.09.2015 р. № К/800/25481/15.

Складовою принципу верховенства права є вимога юридичної визначеності, відповідно до якої остаточне рішення суду не може піддаватись сумніву, а також належне виконання судових рішень проти органів державної влади (параграф 87 рішення Європейського Суду з прав людини: "Гасан і Чеус проти Болгарії" від 26.10.2000 р.).

Виходячи з принципу юридичної визначеності, факт того, що ОСОБА_1 з 01.05.2013 року має право на отримання пенсії з урахуванням щомісячної грошової винагороди згідно постанови КМУ від 13.03.2013 року № 161 та обов'язок обласного військкомату надати довідки про його грошове забезпечення до пенсійного органу з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди є встановленими судовими рішеннями фактами в адміністративних справах №638/9779/13-а та № 638/21757/14-а, що набрали законної сили.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належить громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 р. № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та 20.03.2002 р. № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 06.02.2012 р. (справа №21-322а11).

Крім того, судом встановлено також, що на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.06.2015 р. по справі № 640/3511/15-а головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області склало список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку який містить ім'я "Острицький Андрій Олегович" який складений та направлений до Харківського обласного військового комісаріату від 02.10.2015 р. за вих. № 15002-14/20. У зазначеному списку зазначено грошове забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 6571,20 грн.

Відповідно абзацу 3 п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (№ 2262-ХІІ ) який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 головні управління Пенсійного фонду України складають списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно п. 24 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (№ 2262-ХП). яка погоджена з Міністерством оборони і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за № 135/13402, Харківській обласний військовий комісаріат є уповноваженим структурним підрозділом Міноборони та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і розмірах встановлених Законом № 2262-ХІІ.

Тобто Харківський обласний військкомат після отримання від ГУ ПФУ списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку який містить ім'я "Острицький Андрій Олегович" який складений та направлений до Харківського обласного військового комісаріату від 02.10.2015 р. за вих. № 15002-14/20 зобов'язаний скласти довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 та у місячний строк надати зазначену довідку до ГУ ПФУ.

Харківський обласний військкомат листом від 16.10.2015 року вих. № ФХ-111323/1354/ВСЗ направив до ГУ ПФУ довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 від 16.10.2015 року № ФХ-111323/1354/ВСЗ. Але в зазначеній довідці Харківський обласний військкомат зазначив грошове забезпечення без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди.

Постановою Кабінету міністрів України від 13.03.2013 р. № 161 „Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 р. № 889" (далі по тексту постанова Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року № 161) визначено, що щомісячна додаткова грошова винагорода установлена:

1) військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які займають посади у Військово-Морських Силах Збройних Сил та Морській охороні Державної прикордонної служби, посади у військових частинах, підрозділах, закладах, установах та організаціях Збройних Сил (за переліком згідно з додатком), посади наземних авіаційних спеціалістів, що забезпечують безпеку польотів літаків та вертольотів, у військових частинах і підрозділах Повітряних Сил та Сухопутних військ Збройних Сил, посади у військових частинах і підрозділах високомобільних десантних військ та спеціального призначення Збройних Сил, і військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) льотного складу Збройних Сил, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та Державної прикордонної служби - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення;

2) військовослужбовцям Збройних Сил (крім тих, що зазначені у підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби):

з 1 квітня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення;

з 1 вересня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення;

з 1 січня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення;

з 1 квітня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення;

з 1 липня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2014 р. встановлено наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2013 року з урахуванням введення щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМУ від 13.03.2013 року № 161 та визначено порядок перерахунку.

У постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2015 р. по справі № 638/21757/14-а, колегія суддів зазначає, що той факт, що позивач з 01.05.2013 р. має право на перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної грошової винагороди згідно постанови КМУ від 13.03.2013 року № 161 та обов'язок органу пенсійного фонду здійснити такий перерахунок та відповідні виплати, є встановленими судовим рішенням в адміністративній, справі №63 8/9779/13-а, що набрало законної сили. Зазначений факт підтверджено ухвалою ВАСУ від 24.09.2015 р. №К/800/25481/15.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, дії Харківського обласного військового комісаріату щодо зазначення у довідці про грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 від 16.10.2015 року № ФХ-111323/1354/ВСЗ грошового забезпечення ОСОБА_1 без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди є протиправними, а лист Харківського обласного військового комісаріату від 16.10.2015 року за вих. № ФХ 111323/1354/ВСЗ нечинним.

Крім того, згідно довідки від 16.10.2015 року № ФХ-111323/1354/ВСЗ грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 станом на 30.12.2013 року складає 4107,00 грн. Але листом Харківського обласного військкомату від 22.10.2015 року № ФХ-111323/1416/ВСЗ направлено до ГУ ПФУ довідка про грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 від 22.10.2015 року № ФХ-111323/1414/ВСЗ та довідка про грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 від 22.10.2015 року № ФХ-111323/1415/ВСЗ. Грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 у зазначених довідках зазначено з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди (40% та 60% відповідно).

Згідно довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 від 22.10.2015 року № ФХ-111323/1414/ВСЗ грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 станом на 01.09.2013 року складає 5749,80 грн., а згідно довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 від 22.10.2015 року № ФХ-111323/1415/ВСЗ грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 станом на 01.09.2013 року складає 6571,20 грн.

Тобто Харківський обласний військкомат у довідці від 16.10.2015 року з 30.12.2013 року протиправно зменшив грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1

Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу вказаної норми вбачається, що питання про надання звіту про виконання постанови вирішує суд, який прийняв судове рішення по суті спору не на користь суб'єкта владних повноважень.

Цій нормі кореспондують положення абзацу 6 п. 4 ч. 1 ст. 163 КАС України, згідно з яким постанова складається з резолютивної частини із зазначенням встановленого судом строку для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду звіту про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій (перебіг цього строку починається з дня набрання постановою законної сили або після одержання її копії, якщо постанова виконується негайно).

Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень -відповідачем у справі суд може під час прийняття постанови у справі.

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

У Рішенні від 30.06.2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 р. у справі "Класе та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Посилання представника відповідача на Положення про соціальний орган Харківського обласного військового комісаріату як на доказ правомірності підпису та надсилання до ГУ ПФУ листа Харківського обласного військкомату від 09.09.2015 року за підписом ТВО начальника відділу соціального забезпечення Харківського обласного військкомату майором ОСОБА_4 суд не приймає до уваги, оскільки лист Харківського обласного військкомату від 09.09.2015 року підписаний майором ОСОБА_4 саме як ТВО начальника відділу соціального забезпечення, а не як начальником соціального органу Харківського обласного військового комісаріату. Положення про соціальний орган Харківського обласного військового комісаріату не містить норми, що саме відділ соціального забезпечення є соціальним органом Харківського обласного військового комісаріату.

Згідно п. 1 Розділу V Положення про соціальний орган Харківського обласного військового комісаріату начальнику відділу соціального забезпечення надається право зокрема здійснювати листування з органами та установами Пенсійного фонду з питань пенсійного та соціального забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей. Згідно п. 2 зазначеного Положення начальнику відділу соціального забезпечення надається право першого підпису документів з питань грошового забезпечення, які направляються до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Зазначене Положення затверджено ТВО Харківського обласного військового комісара 06.09.2015 р.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 10 Типової інструкція з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, яка затверджена постановою КМУ від30.11.2011р. № 1242 право на створення, підписання, погодження, затвердження документів визначається актами законодавства, положеннями (статутами) установ, положеннями про структурні підрозділи і посадовими інструкціями.

Згідно п. 52 зазначеної Типової інструкції посадові особи підписують документи в межах своїх повноважень, визначених у положеннях (статутах) про установу, положеннях про структурні підрозділи, посадових інструкціях, наказі (розпорядженні) про розподіл обов'язків між керівником та його заступниками тощо. У зазначених документах визначається також порядок підписання документів іншими особами у разі відсутності керівника установи та посадових осіб, які уповноважені їх підписувати.

Документи, що надсилаються до органів державної влади, підписуються керівником установи або за його дорученням - заступником керівника. У міністерствах право підпису листів інформаційного характеру та інших документів, що надсилаються до органів державної влади та які не пов'язані із здійсненням міністрами політичних функцій, може надаватися керівникам самостійних структурних підрозділів. В інших центральних органах виконавчої влади, які здійснюють свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи, право підпису таких листів може надаватися керівникам самостійних структурних підрозділів.

Відповідно до п. 1 Положенняпро Пенсійний фонд України Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади.

Згідно п. 1 Положенняпро головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі яке затвердженоПостанова правлінняПенсійного фонду України22.12.2014 № 28-2 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Тобто головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області є територіальним органам центрального органу виконавчої влади.

Згідно п. 1 Положення Про військові комісаріати, яке затверджено постановою КМУвід 03.06.2013 р. №389 військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обовязку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території. Згідно п. 12 зазначеного Положення військовий комісар представляє інтереси Збройних Сил у відносинах з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами та громадянами на відповідній території.

Згідно п. 1.9. Інструкції з діловодства в Збройних Силах України, яка затверджена Наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 16.09.2013 № 200 службове листування з вищими органами державної влади, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, народними депутатами України ведеться тільки через відповідні структурні підрозділи Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України. Згідно п. 2.9.19.1. зазначеної Інструкції посадові особи Збройних Сил України підписують службові документи в межах своїх повноважень, визначених у статутах Збройних Сил України, положеннях про органи військового управління (організації), посадових інструкціях, наказах про розподіл повноважень між заступниками керівника тощо.

Таким чином, документи, що надсилаються Харківським обласним військовим комісаріатом до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області підписуються військовим комісаром Харківського обласного військового комісаріату або за його дорученням - заступником військового комісару Харківського обласного військового комісаріату. Право підпису таких документів не може надаватися керівникам самостійних структурних підрозділів Харківського обласного військового комісаріату.

На підставі викладеного, суд вважає, що позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 4, 8, 9, 11, 71, 86, 159, 160-163, 171, 172 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та визнання нечинним листів відповідача з приводу перерахунку пенсії задовольнити.

Визнати дії Харківського обласного військового комісаріату щодо направлення до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області листів від 09.09.2015 року за вих. № ФХ НОМЕР_1 протиправними.

Визнати не чинними листи Харківського обласного військового комісаріату від 09.09.2015 року за вих. № ФХ НОМЕР_1.

Визнати дії Харківського обласного військового комісаріату щодо направлення до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області листа від 12.10.2015 року за вих. № ФХ 111323/1344/ВСЗ протиправними.

Визнати не чинним лист Харківського обласного військового комісаріату від 12.10.2015 року за вих. № ФХ 111323/1344/ВСЗ

Визнати дії Харківського обласного військового комісаріату щодо направлення до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області листів від 16.10.2015 року за вих. № ФХ 111323/1354/ВСЗ протиправними.

Визнати не чинним лист Харківського обласного військового комісаріату від 16.10.2015 року за вих. № ФХ 111323/1354/ВСЗ.

Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат на підставі списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, який містить ім'я «Острицький Андрій Олегович» від 02.10.2015 року за вих. № 15002-14/20 скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про грошове забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМУ від 13.03.2013 року № 161 зазначивши грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 станом на 01.09.2013 р. 5749,80 грн. та станом на 01.01.2014 р. 6571,20 грн.

Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат як суб'єкта владних повноважень подати протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

СуддяВікторов В.В.