КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 357/3950/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Протасова О.М.
Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
17 листопада 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Оксененка О.М.,
суддів - Губської Л.В., Федотова І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київській області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_2 звернулася до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з позовом до управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити доплату до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15% від мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.01.2014 року.
Ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 19 березня 2015 року позовну заяву в частині вимог за період з 01.01.2014 р. по 22.06.2014 р. залишено без розгляду.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2015 року ухвалу суду першої інстанції залишено без змін.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03 серпня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Біла Церква Київської області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_2 у розмірах, передбачених ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 23.06.2014 р. по 02.08.2014 р. включно. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 відповідно до ст.ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсію у розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15% від мінімальної пенсії за віком за період з 23.06.2014 р. по 02.08.2014 р. включно, та провести відповідні виплати з урахуванням фактично виплачених сум.
На вказану постанову УПФУ у Білоцерківському районі Київської області подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Згідно ст. 183-2 КАС України, справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, позивач належить до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до 4 категорії, отримує пенсію за віком та постійно проживає на території, яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.07.1991 № 106 віднесена до зони посиленого радіоекологічного контролю, є непрацюючим пенсіонером.
Згідно ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин) пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, зокрема у зоні посиленого радіоекологічного контролю підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, а відповідно до неї в розмірі 1 мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 51 цього Закону особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія, заподіяна за шкоду здоров'ю, визначається у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначений ст. 28 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якого мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність, а розмір мінімальної заробітної плати встановлюється Законом України "Про державний бюджет України" на відповідний рік.
У 2014 році до 02.08.2014 р. Закон України "Про державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 р. не містив жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Проте, відповідач всупереч ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснював такі виплати позивачу у меншому розмірі, який встановлений постановами Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 р. № 1210 та "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" від 06.07.2011 р. № 745, що є протиправним з огляду на загальні засади приорітетності законів над підзаконними актами.
Однак, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", який набув чинності 03.08.2014 р., Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" було доповнено, пунктом 67, згідно якого, зокрема ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
При цьому, Конституційний Суд України в рішенні від 25.01.2012 р. № 3-рп/2012 зазначив, що відповідно до конституційних повноважень Верховна Рада України як єдиний орган законодавчої влади в Україні виключно законами України закріплює права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, а також встановлює, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків (пункти 1, 6 частини першої статті 92, частина друга статті 95 Конституції України).
Отже, з 03.08.2014 р., тобто з дня набранням чинності Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014 р. № 1622-VII розмір вказаних виплат визначається відповідно до постанов Кабінету Міністрів України. Тому суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що 02.08.2014 р. є кінцевим строком по який позивачу належить здійснювати виплати в розмірах, які встановлені ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно зі ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу УПФУ у Білоцерківському районі необхідно залишити без задоволення, а постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03 серпня 2015 року - без змін, оскільки постанова ухвалена з дотриманням норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 183-2, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київській області залишити без задоволення, а постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03 серпня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Оксененко О.М.
Судді: Губська Л.В.
Федотов І.В.