ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
17 листопада 2015 рокусправа № 804/3968/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Панченко О.М. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Олійник Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Гаражного кооперативу «Автогаражний кооператив» Автолюбитель - 11»
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом Гаражного кооперативу «Автогаражний кооператив» Автолюбитель - 11» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкове повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Гаражний кооператив «Автогаражний кооператив» Автолюбитель - 11»звернулося з вказаним позовом до суду в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача № 0002082201 від 22.12.2014 року.
В обґрунтування позову посилається на те, що процент від нормативної грошової оцінки земельної ділянки визначений умовами договору оренди, не може змінюватися в односторонньому порядку без внесення змін до договору.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року у задоволенні позову було відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням Гаражний кооператив «Автогаражний кооператив» Автолюбитель - 11» подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив постанову суду скасувати та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що податковим органом було проведено позапланову невиїзну перевірку ОК «АК» Автолюбитель - 11» з питань повного нарахування орендної плати за землю за період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року.
За результатами перевірки складена акт від 02.12.2014 № 3700/04-62-22-1/23929081, яким встановлено порушення позивачем підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-6, із змінами та доповненнями, що призвело до заниження орендної плати за землю на загальну суму 82 259.16 грн. за період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року.
На підставі вказаного акту перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення від 22 грудня 2014 року № 0002082201 про збільшення грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 102 823 грн. (основний платіж 82 259.16 грн., штрафні санкції 20 564.79 грн.).
За матеріалів справи вбачається, що, між Дніпропетровською міською радою та ОК «АК «Автолюбитель-11» укладене договір від 30.03.2006 року про надання в користування на умовах оренди земельної ділянки площею 0.9079 га (строком на 15 років) за адресою: вул. Тополина 25, м. Дніпропетровськ і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 12101000000:02:132:0004. Цільове використання земельної ділянки за цим договором «гаражні кооператив» Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпропетровської міської ради від 13.07.2005 року № 280/29 та від 01.03.2006 року № 380/34.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки склала 5 653 548.32 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (за кадастровим номером 1210100000:02:132:0004) Управління Держкомземагентства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області.
ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська здійснено нарахування ОК «АК «Автолюбитель-11» грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року у трикратному розмірі земельного податку, обрахованого від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Розрахункова сума орендної плати згідно з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки за період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року складає 84 803.22 грн. (5 653 548,32 грн.) (грошова оцінка) х 1% (ставка земельного подачку) х 3 : 12 місяців х 6 місяців).
З урахуванням самостійно задекларованих платником сум орендної плати за землю. ДПІ збільшено грошове зобов'язання з орендної плати за землю юридичних осіб у сумі 82 259.16 грн. (84 803.22 грн. - 2 544.00 грн.)
Відповідно до ст.96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Починаючи з 01.01.2011р. законодавець систематизував правила адміністрування земельного податку та орендної плати за землю, як обов'язкового платежу, в розділі ХІІІ Податкового кодексу України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визнають вичерпний перелік податків і зборів, що справляються в Україні, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п.п14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язків платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14 даного Кодексу).
П.288.1 ст.288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до норм Податкового кодексу України річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, тобто, не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ Кодексу; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ Кодексу.
Таким чином, річна сума платежу орендної плати за землю не може бути меншою розміру, визначеного п.п.288.5.1 п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України, а саме - трикратного розміру земельного податку.
Колегія суддів зазначає, що оскільки плату за землю у формі орендної плати за землі комунальної та державної власності віднесено Верховною Радою України до загальнодержавних податків і зборів згідно до переліку ст.9 Податкового кодексу України, логічним завершенням аналізу наведених норм є висновок про те, що розмір орендної плати за вказані земельні ділянки є нормативно-регульованою ціною із визначеними мінімальною та максимальною межами. Тобто, починаючи з 01.01.2011р., на адміністрування орендної плати та відносини, що виникають при оренді земельної ділянки комунальної та державної власності, поширюються приписи Податкового кодексу України з усіма правилами обрахування орендної плати та наслідками недотримання порядку нарахування та справляння даного обов'язкового платежу.
Статтею 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативно-грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу України ,а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Згідно з п.п.14.1.125 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу ХІІІ Податкового кодексу України - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України від 11.12.2003р. №1378-ІV «Про оцінку земель», відповідно до абз.5 ст.5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно зі ст.18 даного Закону нормативна грошова оцінка земель в межах населених пунктів проводиться не рідше, ніж один раз на 5-7 років.
Відповідно до ст.23 цього Закону технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України визначено (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
За таких обставин доводи апеляційної скарги з приводу того що договір оренди був укладений ще у 2006 році, до набрання чинності ПК України,а тому його норми не можуть розповсюджуватися на договірні відносини в сфері визначення розміру орендної плати за землю є безпідставними, оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не у зв'язку з волевиявленням сторін договору, а у зв'язку зі зміною суми платежу відповідно до закону, то обов'язок сплати земельного податку у новому розмірі виник у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди за ініціативою сторін договору оренди землі.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Доводи апеляційної скарги базуються на помилковому розумінні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Гаражного кооперативу «Автогаражний кооператив» Автолюбитель - 11» - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: О.М. Панченко
Суддя: С.В. Сафронова