Постанова № 53722682, 24.11.2015, Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Дата ухвалення
24.11.2015
Номер справи
559/2558/15-а
Номер документу
53722682
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 559/2558/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2015 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

в складі головуючого судді Федорова Л.П.

при секретарі Федорук О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубно справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання неправомірним рішення та зобов»язання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач обґрунтовує свій позов наступними доводами.

17.04.2011 року їй призначена пенсія державного службовця на умовах статті 37 Закону України «Про державну службу" № 3723- XII від 16.12.1993 року.

При призначенні пенсії у складову заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця не включені - матеріальна допомога на оздоровлення на суму 3505,02грн., матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань на суму 4989,87 грн та індексація заробітної плати на суму 8282,29 грн. На ці виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (довідка Пенсійного фонду № 189 від 25.08.2015 року «Про складові заробітної плати ...). На письмове звернення від 27 серпня 2015 року за № 28/0612- К про проведення перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням цих складових заробітної плати, позивачу відмовлено. Обґрунтовуючи відмову у проведенні перерахунку пенсії державного службовця, Відповідач (відповідь за № 28\0612-К від 1.09.2015 року) посилається на статтю 33 Закону України «Про державну службу», в якій матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не передбачені як складові заробітної плати. 3 цим позивач погодитися не може за наступними підставами.

Постанова Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» передбачає, що заробітна плата державних службовців складається: - із посадових окладів ( пункт 1а ); - надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи ( пункт 1в ); - за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників ( пункт 1г ); - преміювання працівників ( пункт 2); - матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та допомога на оздоровлення ( пункт 3 ). Отже, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, є складовою заробітної плати державних службовців, з якої нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 09.07.2003 року до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108 заробітна плата складається з основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат. Додаткова заробітна плата включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Стаття 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», від 03.07.1991 року передбачає, що індексація грошових доходів населення, це встановлений законами та іншими нормативно - правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Інструкція із статистики заробітної плати, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 13.01. 2004 року № 5 у пунктах 2.2.7 та 2.3.3 передбачає, що суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, включається до складу інших заохочувальних і компенсаційних виплат. Оскільки на суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги були нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вони відповідно до пункту 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 37 Закону України «Про державну службу» враховуються у склад заробітної плати державного службовця для обчислення (перерахунку ) пенсії.

Отже, відмова Відповідача є необґрунтованою.

Зважаючи на викладені доводи, позивач просить визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі у проведенні перерахунку пенсії державного службовця - не обґрунтованою.

Зобов'язати Відповідача провести перерахунок пенсії з 17 квітня 2011 року - із суми 3505,02 грн матеріальної допомоги на оздоровлення; із суми 4989,57 грн; матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань та суми 8282,29 індексації заробітної плати.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач не визнав позову та подав письмові заперечення до позовної заяви. Свою позицію обґрунтовує наступними доводами.

Згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної категорії та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (до прийняття Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (01.10.2011).

Відповідно до ст.2 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата має таку структуру:

-основна заробітна плата;

-додаткова заробітна плата;

-інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, та премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних обов'язків.

Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю.

Надбавка за вислугу років виплачується державному службовцю щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг залежно від стажу державної служби.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально- побутових питань. Однак, матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, тощо) є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу", а тому вона не включається до заробітку, що враховується при призначенні (перерахунку) пенсії державним службовцям.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. Індексації підлягають грошові доходи у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення, а отже індексація не являється складовою заробітної плати для визначення пенсій, призначених відповідно до спецзаконів, оскільки індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 %.

Таким чином, при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату враховуються виплати, які входять до структури заробітної плати та які передбачені ст. 33 Закону України "Про державну службу". Оскільки матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, як і компенсація за невикористану відпустку та виплачені суми індексації, тому вони не включаються до заробітку, що враховується при призначенні пенсій державним службовцям.

Перерахунок пенсій державних службовців згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом.

Таким чином, управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі не вбачає законодавчо аргументованих підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1С і просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Згідно зі ст.33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. Державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. (ч.6 ст.33 Закону України "Про державну службу")

Так само Постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається : - із посадових окладів ( пункт 1а ); - надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи ( пункт їв ); - за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників ( пункт 1г ); - преміювання працівників ( пункт 2); - матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань та допомоги на оздоровлення ( пункт 3 ).

Отже, аналіз наведених положень закону та постанови Кабінету Міністрів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, так і індексація заробітної плати є складовою заробітної плати державних службовців, з якої нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 09.07.2003 року до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а/11.

Згідно ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Як встановлено в судовому засіданні позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії із врахування інших виплат, тобто матеріальної допомоги, та індексації заробітної плати 27.08.1015 року листом від 1.09.2015 Управління Пенсійного Фонду в Дубенському районі позивачу було відмовлено в проведенні такого перерахунку.

Тобто у позивача існує формальне право на проведення перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги, та індексації заробітної плати, але виникає воно від часу звернення до Пенсійного Фонду із заявою з питання проведення перерахунку пенсії, як це зазначено у ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до цієї норми оскільки позивач звернулась із заявою з приводу проведення перерахунку пенсії 27.08.2015 року, перерахунок проводиться з першого числа наступного місяця, якщо звернення мало місце після 15 числа.

З цих підстав позов може бути задоволений частково, оскільки перерахунок пенсії повинен бути проведений з часу звернення з цього питання, а не з часу призначення пенсії.

Тобто перерахунок має бути проведений починаючи з 01 вересня 2015 року.

З довідки про складові заробітної плати №189 від 25.08.2015 року встановлено що за період з 1.04.2009 року по 31.12.2011 року встановлено, що матеріальна допомога на соціально- побутові потреби становила 4989,57.; матеріальна допомога на оздоровлення 3505,02; індексація 8282,29грн. З даних сум нараховано внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування (а.с.12).

Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст.ст.158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії по відновленню порушеного права, задоволити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат, зазначених у довідці Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі №189 від 25.08.2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі провести перерахунок пенсії призначеної для ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахування матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати відповідно до довідки Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі №189 від 25.08.2015 року, починаючи з 01 вересня 2015 року.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд в 10 денний строк з дня проголошення постанови.

У випадку неподання апеляційної скарги 10 денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

В разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після перегляду її судом апеляційної інстанції.

Суддя: