Постанова № 53711964, 17.11.2015, Ківерцівський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
17.11.2015
Номер справи
158/2143/15-а
Номер документу
53711964
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 158/2143/15-а

Провадження № 2-а/0158/66/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И

17 листопада 2015 року Ківерцівський районний суд Волинської області

в складі: головуючого судді Пономарьової О.М.

при секретарі - Грубі М.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

04.11.2015 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Ківерцівському районі про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії.

Позов мотивує тим, що він перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі з 26.02.2014 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу». Страховий стаж становить 38 років 01 місяць 16 днів. В тому числі стаж на посаді державного службовця становить 09 років 03 місяці 16 днів. При призначенні пенсії не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати. В жовтні 2015 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі із заявою про перерахунок пенсії та зарахуванні сум виплачених допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, та індексації, однак в цьому йому було відмовлено. Листом від 27.10.2015 року відповідач повідомив, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати є одноразовою виплатою і не враховується у суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу», тому немає підстав у перерахунку пенсії. Вважає, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки на матеріальну допомогу нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та необхідність врахування матеріальної допомоги при обчисленні пенсії державним службовцям узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України. Тому просить відмову Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі щодо врахування матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в суму заробітної плати при обчисленні пенсії визнати неправомірними та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з дня призначення пенсії, тобто з 01.02.2014 року.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Відповідно до прохальної частини позовної заяви позовні вимоги підтримує та просить проводити розгляд справи у його відсутності.

Відповідачем 17 листопада 2015 року подано до суду письмове заперечення, відповідно до якого просить визнати дії УПФУ в Ківерцівському районі щодо відмови у проведенні перерахунку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації в сумі 25366,44 грн. з 01.02.2014 року правомірними, оскільки, статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року далі - Порядок). Пунктом 1 Порядку передбачено, що розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, як і індксація, не є складовими заробітної плати державного службовця і не можуть враховуватися при здійсненні перерахунку пенсії. Просить справу розглянути без участі представника.

Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що з 26.02.2014 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

В жовтні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі із заявою про перерахунок пенсії та зарахуванні сум виплачених допомог на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації, однак в цьому йому було відмовлено.

Як вбачається з листа управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі № 5376/02-29 від 27.10.2015, матеріальна допомога та індексація заробітної плати є одноразовою виплатою і не враховується в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу», тому немає підстав у перерахунку пенсії.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції закону на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотки від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

З довідок №№ 07.33/14-14, 07.33/57-15 виданих Ківерцівською районною радою Волинської області від 26.02.2014 року та 09.10.2015 року, відповідно вбачається, що за період з 01 лютого 2012 року по 31 січня 2014 року позивач отримував матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб, матеріальну допомогу на оздоровлення відповідно, а також нараховувалась індексація заробітної плати у загальному розмірі 25366,44 грн. На вказані суми проведено нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб та індексація входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Крім того, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» враховуються при обчисленні пенсій.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, 14.05.2013 року у справі № 21-125а13, 28.05.2013 року у справі №21-97а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.

Згідно із ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер, і про порушення такого позивач повинен був дізнатися в момент призначення пенсії суд вважає, що вимогу щодо зобов'язання відповідача з дня призначення пенсії зробити перерахунок такої з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати та виплатити недоплачену пенсію слід задовольнити частково, зобов'язавши відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в межах загального шестимісячного строку звернення до суду та виплатити недоплачену пенсію, в решті позов щодо даних вимог слід залишити без розгляду.

Керуючись ст.ст. 6-12, 72, 86, 99, 100, 158-163, 167,244-2 КАС України, ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації під час обчислення ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 80 відсотків суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, згідно з довідками про заробітну плату № 07.33/14-14 від 26.02.2014 року, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 04 травня 2015 року.

Позовні вимоги в частині зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області виплачувати пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації за період з дня призначення пенсії 01 лютого 2014 року по 03 травня 2015 року залишити без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ківерцівський районний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Ківерцівського районного суду О.М. Пономарьова