Постанова № 53699108, 13.05.2015, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
13.05.2015
Номер справи
569/20056/14-а
Номер документу
53699108
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Справа № 569/20056/14-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 травня 2015 року м. Рівне

Рівненський міський суд в складі судді Бердія М.А.,

при секретарі Абашиній О.В.,

з участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання надати містобудівні умови, та обмеження забудови земельної ділянки, суд -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернувся до Рівненського міського суду з позовом до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання неправомірними дій та зобов'язання прийняти рішення про надання йому містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки загальною площею 0,0442 га, яка розташована в місті Рівне по вул. Древлянській № 7, для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідно до договору купівлі-продажу від 18.07.2014 року, укладеного між ним та ОСОБА_4 він є власником земельної ділянки по вул. Древлянській № 7 в м. Рівне.

У зв'язку з необхідністю будівництва на даній земельній ділянці житлового будинку, позивач звернувся до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради (надалі - Відповідач) із заявою про видачу містобудівних умов та обмежень. Проте 23.09.2014 року отримав відмову у наданні містобудівних умов та обмежень на забудову земельної ділянки у зв'язку з тим, що рішенням Рівненської міської ради № 2654 від 10.07.2009 року, яким затверджено Програму комплексної реконструкції застарілого житлового фонду міста Рівного на період 2009-2020 років, житловий будинок № 7 по вул. Древлянській м. Рівне э в переліку будинків, віднесених до застарілого житлового фонду.

Позивач 11.11.2014 року знову звернувся до Відповідача із заявою про видачу містобудівних умов та обмежень для житлового будинку та господарських споруд. Проте листом від 17.11.2014 року знову отримав від Відповідача відмову у наданні містобудівних умов та обмежень на забудову земельної ділянки з аналогічних підстав та додатково зазначено, що необхідно надати розрахунок інсоляції, для підтвердження того що об'єкт будівництва не порушує норм інсоляції сусідніх будівель.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав позовні вимоги позивача в повному обсязі. Просить суд визнати неправомірною бездіяльність Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо ненадання ОСОБА_3 по його заяві містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, загальною площею 0,0442 га, кадастровий номер 5610100000:01:027:0248, що розташована в м. Рівне по вулиці Древлянській № 7. Зобовязати Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради прийняти рішення про надання ОСОБА_3 містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки загальною площею 0,0442 га, кадастровий номер 5610100000:01:027:0248, що розташована в м. Рівне по вулиці Древлянській № 7 для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог позивача, з підстав викладених у листах-відповідях позивачу і крім того пояснив суду, що управління не може підготувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки на будівництво житлового будинку, оскільки вказане будівництво не відповідає намірам забудови земельної ділянки державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Просить суд відмовити в задоволенні позову.

Суд, заслухавши представників сторін по справі, дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на які сторони посилалися, як на підставу своїх вимог і заперечень, приходить до наступного:

Відповідно до ст.319 ЦК України власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону.

Частиною 1 ст. 78 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Пунктом "д" частини 1 статті 90 Земельного кодексу України передбачено, що власники земельних ділянок мають право споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.

Згідно ч. 1-4 ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.

Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.

Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.

Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.

Згідно ст.6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури, іншими спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування

Статтею 29 вищезазначеного Закону передбачено, що фізична або юридична особа, яка подала до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати вихідні дані для проектування об'єкта будівництва. Вихідні дані повинні міститися у повному обсязі в загальнодоступній містобудівній документації на місцевому рівні. Основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; завдання на проектування, що визначають обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень та властивостей об'єкта містобудування, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складаються з урахуванням містобудівних умов та обмежень, технічних умов. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі. Розгляд заяви та надання вихідних даних або прийняття рішення про відмову у видачі вихідних даних здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. Рішення про відмову у видачі вихідних даних приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

За вимогами пункту 2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22 липня 2011року за № 912/19650 (надалі - Порядок) розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) подає в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_3 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0,0442 га, яка знаходиться по вулиці Древлянській № 7 в місті Рівне, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Цей факт підтверджується дослідженим у судовому засіданні договором купівлі-продажу від 18.07.2014 року зареєстрованого в реєстрі під № 518 та витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень № 24455136 від 18.07.2014 року.

На виконання вимог п. 2.2 вищевказаного Порядку, з метою отримання містобудівних умов та обмежень, у вересні 2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою та доданими до неї документами про видачу містобудівних умов та обмежень для будівництва житлового будинку.

Відповідач своїм листом від 23.09.2014 року за № 01-М/152 повідомив позивача про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень на забудову земельної ділянки у зв'язку з тим, що рішенням Рівненської міської ради № 2654 від 10.07.2009 року, яким затверджено Програму комплексної реконструкції застарілого житлового фонду міста Рівне на період 2009-2020 років, житловий будинок № 7 по вул. Древлянській в м. Рівне знаходиться в переліку будинків, віднесених до застарілого житлового фонду.

Позивач 11.11.2014 року знову звернувся до відповідача із заявою про видачу містобудівних умов та обмежень для житлового будинку та господарських споруд.

Листом від 17.11.2014 року знову отримав від відповідача відмову у наданні містобудівних умов та обмежень на забудову земельної ділянки з аналогічних підстав та вже додатково зазначено, що необхідно надати розрахунок інсоляції, для підтвердження того що об'єкт будівництва не порушує норм інсоляції сусідніх будівель

Згідно ст.7 Закону України "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду" органи місцевого самоврядування, серед іншого, приймають рішення щодо вилучення (викупу), передачі земельних ділянок у зв'язку з проведенням комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) із заміною застарілого житлового фонду для задоволення суспільних потреб; здійснюють контроль за дотриманням вимог законодавства щодо надання житлового та нежитлового фондів на праві власності чи оренди власникам (наймачам), житловий (нежитловий) фонд яких підлягає реконструкції відповідно до цього Закону; визначають порядок і терміни переселення мешканців, звільнення житлового та нежитлового фондів, а також порядок і терміни знесення будівель застарілого житлового фонду та інших споруд згідно з вимогами цього Закону; вирішують в установленому законом порядку всі спірні питання, пов'язані з відселенням наймачів та власників житла; вирішують інші питання, пов'язані з реконструкцією, заміною житлового фонду відповідно до законодавства.

Окрім цього, згідно ст. 16 Закону України "Про комплексну реконструкцію кварталів, /мікрорайонів/, застарілого житлового фонду", території, де відповідно до цього Закону повинна здійснюватися реконструкція, заміна житлового фонду, визначаються на підставі генеральних планів та планів земельно-господарського устрою.

Обмеження речових прав на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться на території комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду, підлягають державній реєстрації відповідно до закону.

Після державної реєстрації рішення про віднесення об'єктів нерухомого майна до застарілого житлового фонду в установленому законом порядку забороняється здійснення будь-яких дій, спрямованих на зміну власника таких об'єктів або розширення його прав при переселенні.

Судом встановлено, що при укладенні договору купівлі-продажу земельної ділянки, а також на даний час будь-які обмеження у використанні земельної ділянки за її цільовим призначенням в тому числі для будівництва житлового будинку відстуні, що вбачається з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ 5601017932014 від 11.07.2014 року та № НВ- 5601466382015 від 13.01.2015 року.

Посилання відповідача на рішення Рівненської міської ради № 2654 від 10.07.2009 року, яким затверджено Програму комплексної реконструкції застарілого житлового фонду міста Рівне на період 2009-2020 років та віднесено житловий будинок № 7 по вул. Древлянській в м. Рівне до переліку будинків, віднесених до застарілого житлового фонду, є необґрунтованими, оскільки відповідно до ст. 7 Закону України "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду" питання про вилучення або викуп земельної ділянки позивача не вирішувались, і крім того в п. 3 рішення зазначено про заборону Управлінню містобудування та архітектури погоджувати надання в приватну власність земельних ділянок, розташованих в межах кварталів застарілого житлового фонду, а не про заборону про надання містобудівних умов власникам земельних ділянок на якій відсутні будь-які житлові будинки, господарські будівлі та споруди,що має місце в даному випадку.

В такому разі ненадання містобудівних умов та обмежень істотно порушує та обмежує право власності позивача стосовно можливості розпорядження відповідним майном.

Проаналізувавши вищезазначені норми, суд прийшов до висновку, що у відповідача не було підстав для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень, а отже такі дії є неправомірними.

Поряд з обумовленим, суд бере до уваги зміст положень ч. 6 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 2.4 Порядку із якого вбачається, що за результатами розгляду заяви про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки може бути прийнято рішення про надання таких умов (з виконанням п. 3.1-3.7 Порядку) або про відмову у їх наданні, що є не тотожним наданню відповідіу формі листа.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства Українидо адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцієючи законами України встановлений інший порядок судового провадження.

В порушення вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, якою передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не надав суду належних доказів правомірності своїх дій.

За вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9,14,17,69-71,86,138-160,162-163,167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_3 до Управління містобудування та архітектури Виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання надати містобудівні умови, та обмеження забудови земельної ділянки, задоволити повністю.

Визнати неправомірною бездіяльність Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо ненадання ОСОБА_3 по його заяві містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, загальною площею 0,0442 га, кадастровий номер 5610100000:01:027:0248, що розташована в м. Рівне по вулиці Древлянській № 7.

Зобовязати Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради прийняти рішення про надання ОСОБА_3 містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки загальною площею 0,0442 га, кадастровий номер 5610100000:01:027:0248, що розташована в м. Рівне по вулиці Древлянській № 7 для будівництва житлового будинку, господарських будівель та споруд.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд за апеляційною скаргою, яка може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Рівненського

міського суду ОСОБА_5