Ухвала суду № 53653987, 17.11.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
17.11.2015
Номер справи
2а/0370/725/12
Номер документу
53653987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 листопада 2015 року м. Київ К/800/17861/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:Головуючий суддя:Вербицька О.В.Судді: Маринчак Н.Є. Цвіркун Ю.І.розглянувши у попередньому судовому засіданні

касаційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області

на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2012 р.

та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2015 р.

у справі № 2а/0370/725/12

за позовом Державного підприємства «Луцький ремонтний завод «Мотор»

до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

В С Т А Н О В И В :

Державне підприємство «Луцький ремонтний завод «Мотор» (далі - позивач, ДП «Луцький ремонтний завод «Мотор») звернулось до суду з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби (Луцька ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2012 р. позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ № 0001152301 від 21 лютого 2012 року.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2015 р. постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2012 р. залишено без змін.

У касаційній скарзі Луцька ОДПІ, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2012 р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2015 р. і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

У письмовому запереченні на касаційну скаргу ДП «Луцький ремонтний завод «Мотор», посилаючись на те, що касаційна скарга є необґрунтованою, просить залишити її без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2012 р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2015 р. - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.

Луцькою ОДПІ було проведено позапланову виїзну перевірку ДП «Луцький ремонтний завод «Мотор» з питань правомірності використання пільги по земельному податку за період з 01.07.2010 року по 31.12.2011 року, за наслідками якої складено акт № 577/2301/08029701 від 03.02.2012 року.

В акті перевірки зазначено порушення позивачем ст. 2, п. 27, ст. 12, ст. 17 Закону України «Про плату за землю», п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 розділу I, п.п. 287.3 ст. 287 розділу XIII, п.2 підрозділу 6 розділу ХХ Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено земельний податок в сумі 1125628 грн.

На підставі акта перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.02.2012 року № 0001152301, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання із сплати земельного податку на 1125628 грн. та застосовано штрафні санкції в розмірі 187609 грн.

Суди першої та апеляційної інстанцій визнали необґрунтованими такі висновки податкового органу, з чим погоджується суд касаційної інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 30.1 ст. 30 Податкового кодексу України податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.

Згідно з п. 30.2 ст. 30 Податкового кодексу України підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Законом України «Про розвиток літакобудівної промисловості» запроваджено умови для розвитку літакобудівної промисловості, забезпечення конкурентоспроможності літаків, двигунів для них та авіаційного обладнання вітчизняного виробництва, а також збереження та збільшення робочих місць на підприємствах суміжних галузей.

Положення цього Закону застосовуються до юридичних осіб - резидентів України, які здійснюють діяльність у галузі літакобудівної промисловості та згідно із законом мають відповідні ліцензії, а також відповідні сертифікати на право розробки або виробництва, або ремонту, або переобладнання, або модифікації, або технічного обслуговування авіаційної техніки та авіаційних двигунів та відповідають хоча б двом з таких критеріїв: а)здійснюють розробку авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництво авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонт авіаційної техніки та авіаційних двигунів; б)виконують державне або оборонне замовлення на розробку авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництво авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонт авіаційної техніки та авіаційних двигунів; в)забезпечують виконання Україною міжнародних зобов'язань з реалізації міжнародних контрактів з розробки авіаційної техніки та авіаційних двигунів, постачання авіаційної техніки та авіаційних двигунів, виробництва авіаційної техніки та авіаційних двигунів, ремонту авіаційної техніки та авіаційних двигунів.

Перелік суб'єктів літакобудування, щодо яких запроваджено тимчасові заходи державної підтримки, формує Міністерство промисловості політики України та затверджує Кабінет Міністрів України. Такий Перелік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 09 червня 2010 року № 405.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості» до суб'єктів літакобудування, що підпадають під дію норм ст. 2 цього Закону, застосовуються, зокрема, особливості сплати земельного податку, встановлені відповідними податковими законами.

Згідно з п. 2 підрозділу 6 розділу XX Податкового кодексу України звільняються від сплати земельного податку суб'єкти літакобудування, що підпадають під дію норм ст. 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості», земельні ділянки яких безпосередньо використовуються для цілей виробництва кінцевої продукції, а саме: літальних апаратів, їх корпусів, двигунів, включаючи місця, призначені для їх зберігання (склади, ангари, місця для відстоювання), посадково-злітні смуги, а також місця, в яких розташовані пункти заправки (дозаправки) моторних літальних апаратів та контролю над польотами.

Таким чином, Податковий кодекс України обмежує пільгове оподаткування суб'єктів літакобудування, що включені до Переліку, затвердженого постановою КМУ № 405, і чітко встановлює, що від земельного податку звільняються лише земельні ділянки таких суб'єктів літакобудування, які безпосередньо використовуються для цілей виробництва кінцевої продукції, тобто підприємства, які виготовляють кінцеву продукцію.

Як встановлено судами, ДП «Луцький ремонтний завод «Мотор», відповідно до постанови КМУ від 09 червня 2010 № 405, віднесено до суб'єктів літакобудування. Позивач має відповідну ліцензію серії АВ № 597808 Міністерства економічного розвитку і торгівлі України на виготовлення, реалізацію, ремонт, модернізацію та утилізацію військової техніки.

Крім того, термін «продукція» відповідно до національного класифікатора України: класифікація видів економічної діяльності, ДК009:2005 (п. 3.1), затвердженого Державним комітетом статистики України, означає результат виробничого процесу.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про підтвердження відповідності» продукція - це будь-який виріб, процес чи послуга, що виготовляється, здійснюється чи надається для задоволення суспільних потреб.

З довідки № 680 з ЄДРПОУ, виданої головним Управлінням статистики у Волинській області, слідує, що основним видом діяльності ДП МО «ЛРЗ «Мотор» за КВЕД є « 35.30.0 виробництво літальних апаратів, включаючи космічні».

Згідно Національного Класифікатора України видів економічної діяльності, прийнятого наказом Держспоживстандарту України від 26 грудня 2005 року №375 код класифікатора 35.30.0 підклас «Виробництво літальних апаратів, включаючи космічні» включає в собі, поміж іншого технічне обслуговування, капітальний ремонт та переобладнання повітряних літальних апаратів, включаючи космічні.

З огляду на викладене, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку, що на позивача розповсюджуються пільги зі сплати земельного податку, передбачені пунктом 2 підрозділу 6 розділу XX Податкового кодексу України.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що саме за вищевказаних обставин справи, суди першої та апеляційної інстанцій вірно застосували норми матеріального права, отже, прийняте податковим органом спірне податкове повідомлення-рішення є неправомірним.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.

За таких обставин, касаційна скарга відповідача підлягає відхиленню, а постанова Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2012 р. та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2015 р. залишенню без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

1.Касаційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області відхилити.

2.Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 18.04.2012 р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2015 р. залишити без змін.

3.Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя О.В. Вербицька

Судді Н.Є. Маринчак

Ю.І. Цвіркун