Постанова № 5365095, 19.10.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2009
Номер справи
2а-4525/09/2370
Номер документу
5365095
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2009 року Справа № 2а-4525/09/2370

Черкаський окружний адміністративний суд м. Черкаси в складі:

головуючого - судді Мишенка В. В.,

при секретарі - Дубовій Ю.С.,

за участю: представника позивача Пасічник А.А. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Добра-Красноставка» про стягнення заборгованості в сумі 31955 грн. 78 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Звернувшись до суду Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі-позивач) просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Добра-Красноставка» (далі-відповідач) заборгованість в сумі 31955 грн. 78 коп., в тому числі адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця інвалідами у 2008 році в сумі 30526 грн. 82 коп. та пеню за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 1428 грн. 96 коп.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у 2008 році у відповідача повинно було працювати два інваліда. Відділенням встановлено, що два робочих місця інвалідами зайняті не були. Вартість одного робочого місця, за звітний період, на підприємстві становить 15264 грн. 41 коп. Таким чином, загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів складає 30526 грн. 00 коп. У встановлений Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» термін до 15 квітня 2009 року, визначену суму адміністративно-господарських санкцій за не виконаний норматив у 2008 році відповідач відділенню не сплатив. У звязку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій, з 16.04.2009 року нараховується пеня, сума якої на день подачі позову становить 1428 грн. 96 коп.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити його повністю, стверджуючи, що відповідач не виконав норматив, не створив одне робоче місце для працевлаштування інвалідів, а тому повинен сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав, у судове засідання представника не направив, хоча належним чином повідомлявся судом про день та час розгляду справи. Неподання відповідачем письмових заперечень на позовну заяву та незявлення представника відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.

Оцінивши докази у справі, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до наступного.

Відповідач зареєстрований як юридична особа Маньківською районною державною адміністрацією Черкаської області 06.09.2009 року за № 10000036664, ідентифікаційний код 34089500.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-XII , для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, як зазначено в ст. 20 Закону, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Частиною 4 ст. 20 Закону передбачено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

У частині 3 ст. 19 Закону вказано, що підприємства самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст. 18 цього Закону. Відповідно до ст.18 Закону підприємства зобовязані: 1. Виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; 2. Надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів; 3. Звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається із розрахунку по товариству з обмеженою відповідальністю «Добра-Красноставка» про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 рік, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу по звіту № 10-ПІ становить 41 особа, кількість інвалідів, які повинні працювати становить дві особи.

Аналіз правових норм про захист інвалідів дає підстави стверджувати, що обовязок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обовязком підбирати, шукати і працевлаштовувати інвалідів, а полягає в обовязку підприємства виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів та звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, про що також іде мова в узагальнені судової практики застосування ст.ст.19, 20 Закону Вищим адміністративним судом України від 15.08.2007 року.

Як вбачається із листа Маньківського районного центру зайнятості Черкаської області № 650 від 23.07.2009 року, відповідач до Маньківського районного центру зайнятості протягом 2008 року заявки на працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за формою 3-ПН (звіт про наявність вакансій) не подавав. Таким чином, суд вважає, що відповідачем не виконано вимоги ст. 18 Закону, а саме не створено робочих місць для працевлаштування інвалідів, а також не надано державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інваліда.

Статтею 20 Закону передбачено, що порушення сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу. При цьому до правовідносин із стягненням адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені ст. 250 Господарського кодексу України (один рік з дня порушення).

Вартість одного робочого місця, за звітний період, на підприємстві становить 15264 грн. 41 коп. Загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів складає 30526 грн. 00 коп.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Відповідно до наказу Міністерства Праці та соціальної політики України «Про затвердження Порядку нарахування пені та її сплати» № 223 від 15.05.2007 року, пеня обчислюється виходячи із 120 % річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

У звязку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій, з 16.04.2009 року нараховується пеня, сума якої на день подачі позову становить 1428 грн. 96 коп.

Таким чином, станом на 16.09.2009 року заборгованість відповідача становить 31955 грн. 78 коп., в тому числі адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця інвалідами у 2008 році в сумі 30526 грн. 82 коп. та пеню за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 1428 грн. 96 коп.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, а вимоги позивача про відносно адміністративно-господарських санкцій до стягнення.

Керуючись Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991, № 875-XII , ст.ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Добра-Красноставка» задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Добра-Красноставка»: 20142, Черкаська обл., Маньківський район, с. Добра, (ідентифікаційний код 34089500) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів: 18002, м. Черкаси, проспект Хіміків, 50 (код ЄДРПОУ 21368023) адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця інвалідами у 2008 році та пеню за несвоєчасну сплату зазначених санкцій на загальну суму 31955 грн. (тридцять одна тисяча девятсот пятдесят пять грн.)78 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В.Мишенко

Повний текст постанови виготовлений 21 жовтня 2009 року.