Ухвала суду № 53646469, 11.11.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
11.11.2015
Номер справи
820/1355/15
Номер документу
53646469
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 листопада 2015 року м. Київ К/800/37246/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Голяшкіна О. В., Сороки М. О.,

розглянувши у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу

за позовом Луганського національного аграрного університету до Державної податкової інспекції у Київському районі міста Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішення, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Луганського національного аграрного університету на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2015 року,

у с т а н о в и л а :

У лютому 2015 року Луганський національний аграрний університет звернувсь до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі міста Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі - ДПІ у Київському районі), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 15 січня 2015 року № 0001071703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що суб'єктом владних повноважень прийнято рішення № 0001071703 від 15 січня 2015 року, згідно з яким застосовано штраф у розмірі 113768,88 грн. (10 %) та пеню у розмірі 29521,09 грн. (0,1 % від суми недоїмки) за період з 21 грудня 2013 року по 31 січня 2014 року, які виникли внаслідок несвоєчасного перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Позивач вказує, що у контролюючого органу відсутні будь-які документи стосовно стану розрахунків Луганського національного аграрного університету з працівниками, виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми яких нараховується єдиний внесок.

Вважаючи необґрунтованим застосування відносно позивача штрафних санкцій, наведених суб'єктом владних повноважень у своєму рішенні, позивач звернувсь до суду з вимогою про його скасування.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2015 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

У своїй касаційній скарзі представник Луганського національного аграрного університету, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати їх рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно із наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 20 жовтня 2014 року № 408 навчальний заклад - Луганський національний аграрний університет у зв'язку зі збройний конфліктом на території Луганської області проводить свою освітню діяльність у відповідності до наявної ліцензії на освітню діяльність та сертифікатів про акредитації, на базі Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка.

15 січня 2015 року ДПІ у Київському районі прийнято рішення від 15 січня 2015 року № 0001071703, яким застосовано до позивача штрафні санкції в загальній сумі 143289,97 грн., що складається зі штрафу у розмірі 113768,88 грн. (10 %) та пені у розмірі 29521,09 грн. (0,1 % від суми недоїмки).

Підставою прийняття вищевказаного рішення слугувало несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21 грудня 2013 року по 31 січня 2014 року.

Відмовляючи у позові, суд першої інстанції прийшов до висновку про правомірність рішення суб'єкта владних повноважень у зв'язку з наявністю у позивача заборгованості по сплаті єдиного внеску.

Харківський апеляційний адміністративний суд, який переглянув постанову суду першої інстанції, прийшов до аналогічних висновків та залишив її без змін.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначені висновки судів вважає вірними та такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального та процесуального права.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 8 статті 9 вищевказаного Закону обумовлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

У відповідності до пункту 12 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Приписами статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

За несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Аналогічне положення кореспондується з Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 449 від 20 квітня 2015 року (далі - Інструкція).

Так, пунктом 1 розділу VII Інструкції визначено, що за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

В силу пункту 13 розділу VII Інструкції строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

З матеріалів справи, зокрема з наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 408 від 20 жовтня 2014 року вбачається, що навчальний заклад - Луганський національний аграрний університет у зв'язку зі збройним конфліктом на території Луганської області тимчасово евакуйований до міста Харкова та проводить освітню діяльність на базі Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка.

У зв'язку з несвоєчасним перерахуванням Луганським національним аграрним університетом на рахунки органів доходів і зборів сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21 грудня 2013 року по 31 січня 2014 року, суб'єктом владних повноважень прийнято оскаржуване рішення № 0001071703 від 15 січня 2015 року, яким застосовано до позивача штрафні санкції в загальній сумі 143289,97 грн., що складається зі штрафу у розмірі 113768,88 грн. (10 %) та пені у розмірі 29521,09 грн. (0,1 % від суми недоїмки).

Так, матеріалами справи підтверджується та не заперечується позивачем факт несвоєчасної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Доводи позивача щодо відсутності у контролюючого органу відомостей стосовно стану розрахунків Луганського національного аграрного університету з працівниками, виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми яких нараховується єдиний внесок, а відтак необґрунтованих розрахунків нарахованих відповідачем штрафних санкцій спростовується звітом про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за листопад 2013 року, який надавався позивачем в електронному вигляді.

Згідно з пунктом 4 розділу II Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 233 від 10 квітня 2008 року, податкові документи в електронному вигляді з обов'язковими реквізитами (у тому числі з електронним цифровим підписом платника податків (його посадових осіб)), подані відповідно до цієї Інструкції, згідно із законодавством є оригіналами, мають юридичну силу, повинні зберігатися та можуть використовуватися під час судового або досудового вирішення спорів.

За такого правового врегулювання, колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновку про правомірність рішення суб'єкта владних повноважень у зв'язку із наявністю у позивача несвоєчасної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Разом з цим необхідно зазначити, що доводи позивача стосовно звільнення від обов'язку нарахування та сплати єдиного соціального внеску платників, що перебувають на обліку в містах зони проведення антитерористичної операції не можуть бути прийняті до уваги, оскільки розпорядження Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція" № 1053-р від 30 жовтня 2014 року зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05 листопада 2014 року.

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.

Керуючись статтями 222-224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Луганського національного аграрного університету залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 27 липня 2015 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.

Головуючий М. І. Смокович

Судді О. В. Голяшкін

М. О. Сорока