Ухвала суду № 53646308, 12.11.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
12.11.2015
Номер справи
810/7084/14
Номер документу
53646308
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2015 року м. Київ К/800/18619/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Головчук С.В., Ліпського Д.В.,розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4 до Міністерства доходів і зборів України, Державної фіскальної служби України, Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим, Головного управління ДФС у Херсонській області, третя особа - Державна казначейська служба України про стягнення заборгованості із заробітної плати,

за касаційною скаргою Міністерства доходів і зборів України та Державної фіскальної служби України на окрему ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року,

встановив:

На розгляді в Київському окружному адміністративному суді перебувала справа за позовом ОСОБА_4 про стягнення заборгованості із заробітної плати за період роботи в Головному управлінні Міндоходів в Автономній Республіці Крим з березня по серпень 2014 року.

У судовому засіданні 24 лютого 2015 року Київським окружним адміністративним судом постановлено окрему ухвалу, якою доведено до відома Кабінету Міністрів України про виявлені факти порушень законодавства Міністерством доходів і зборів України та Державною фіскальною службою України для вжиття необхідних заходів щодо усунення причин та умов, що їм сприяли.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року окрему ухвалу окружного суду залишено без змін.

У касаційній скарзі представник Міністерства доходів і зборів України та Державної фіскальної служби України просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій. Посилається на порушення судом першої інстанції встановленої частиною першою статті 24 КАС України вимоги щодо колегіального розгляду даної справи, неврахування судами обох інстанцій ситуації, яка склалась в Автономній Республіці Крим, і вчинення Міндоходів всіх залежних від нього дій щодо гарантування і забезпечення трудових та соціальних прав працівників територіальних органів на тимчасово окупованій території, а також порушення судами трудового законодавства, оскільки відповідати за цим позовом має Головне управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим, з яким позивачем укладено трудовий договір.

В запереченні на касаційну скаргу представник ОСОБА_4 просить залишити оскаржені судові рішення без змін, вказуючи на їх законність і обґрунтованість.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Під час розгляду справи судом першої інстанції встановлені порушення закону з боку Міністерства доходів і зборів України та Державної фіскальної служби України, а саме: не організовано роботу Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим та його територіальних органів після окупації Автономної Республіки Крим Російською Федерацією, зокрема з березня 2014 року не вирішено питання щодо фінансування Головного управління Міндоходів в АР Крим та його територіальних органів, зміни їх місцезнаходження, працевлаштування працівників, які виявили бажання перевестись на материкову частину України, в тому числі позивача, створення робочих місць для таких працівників на материковій частині України; в порушення постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" станом на 24.02.2015 р. не розпочато процедуру реорганізації Головного управління Міндоходів в АР Крим та його територіальних органів; Департаментом фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку ДФС України необґрунтовано відмовлено у виконанні ухвали суду щодо складання розрахунку заробітної плати позивача за період з березня по серпень 2014 року за аналогічною посадою.

З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про наявність підстав для постановлення окремої ухвали для вжиття Урядом необхідних заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Згідно з частиною першою статті 24 КАС України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України, їхньої посадової чи службової особи, виборчої комісії (комісії з референдуму), члена цієї комісії розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів.

Як вбачається з матеріалів справи, первинно позов пред'явлений до Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим. Ухвалою окружного суду від 23 грудня 2014 року до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Міністерство доходів і зборів України, Державну фіскальну службу України та Головне управління ДФС у Херсонській області. В судовому засіданні 24 лютого 2015 року представник позивача подав заяву про збільшення позовних вимог, в якій просив стягнути на користь позивача заборгованість із заробітної плати з Міністерства доходів і зборів України та Державної фіскальної служби України. У цьому ж судовому засіданні після виходу з нарадчої кімнати судом проголошено окрему ухвалу та ухвалу про залучення Міністерства доходів і зборів України та Державної фіскальної служби України в якості відповідачів у справі, виключивши їх з числа третіх осіб.

За наведених обставин судом першої інстанції не порушено вимоги частини першої статті 24 КАС України, а доводи особи, яка подала касаційну скаргу, про необхідність прийняття окремої ухвали колегією суддів, а не суддею одноособово, є безпідставними.

За змістом статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а оскаржене судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при його ухваленні чи вчиненні процесуальних дій.

Оскаржені судові рішення відповідають наведеним критеріям.

Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу Міністерства доходів і зборів України та Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а окрему ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 2 квітня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді:Черпак Ю.К. Головчук С.В. Ліпський Д.В.