ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2015 року справа № 823/5257/15
12 год. 16 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Рідзеля О.А.,
суддів - Бабич А.М., Мишенка В.В.
при секретарі судового засідання - Педані О.В.,
за участю: представників позивача Данченко Є.М. - за посадою, Гуменюк В.А. - за посвідченням, третьої особи ОСОБА_3 - особисто, представника третьої особи ОСОБА_3, ОСОБА_4 - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Жашківської районної в Черкаській області організації Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» до Жашківської районної виборчої комісії в Черкаській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3 та Жашківська районна організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась Жашківська районна в Черкаській області організація Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (далі - позивач) з позовною заявою до Жашківської районної виборчої комісії в Черкаській області (далі - відповідач) про:
- визнання незаконним та скасування рішення Жашківської районної виборчої комісії в Черкаській області №15 від 13.11.2015 в частині реєстрації ОСОБА_3 депутатом Жашківської районної ради Черкаської області;
- зобов'язання Жашківської районної виборчої комісії в Черкаській області протягом одного дня визнати обраним депутатом Жашківської районної ради наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку Жашківської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що оскаржуване рішення у відповідній частині прийнято з порушенням вимог закону, оскільки зареєстровано депутатом районної ради ОСОБА_3 за голосування «за» 7-ма членами комісії, хоча комісія складається з 17 осіб, і без врахування, що вона була обрана сільським головою села Сорокотяга Жашківського району Черкаської області.
На підставі зазначеного позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання свого представника не направив, про причини його неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. 19.11.2015 направив на адресу суду за допомогою факсимільного зв'язку клопотання, відповідно до якого повідомив, що не заперечує стосовно розгляду справи без участі його представника.
Третя особа - ОСОБА_3 та її представник в судовому засіданні заперечували проти задоволення адміністративного позову та просили в його задоволенні відмовити повністю, мотивуючи тим, що права позивача оскаржуваним рішенням не порушенні. В обґрунтування своєї позиції просили врахувати: заяву від 09.11.2015 поданої до сесії Сорокотязької сільської ради щодо відмови від мандату сільського голови; заяви від 09.11.2015 до Жашківської районної виборчої комісії з повідомленням про відсутність у неї іншого представницького мандата; постанови Сорокотязької сільської виборчої комісії Жашківського району Черкаської області від 10.11.2015 №7.
Третя особа - Жашківська районна організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» письмових заперечень на позов суду не надала.
Заслухавши пояснення представників сторін та представників третіх осіб, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 №595-VIII (далі - Закон №595) та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Суд з'ясував, що 26.10.2015 ОСОБА_3 за результатами виборів у єдиному одномандатному виборчому окрузі відповідно до даних протоколу про підсумки голосування обрана Сорокотязьким сільським головою. 09.11.2015 вона звернулася із заявою до сесії Сорокотязької сільської ради з проханням припинити дію представницького мандату: скласти повноваження сільського голови. Водночас, відповідно до рішення від 13.11.2015 №15 Жашківської районної виборчої комісії в Черкаській області (далі - оскаржуване рішення) відповідно до ст. 86, ст. 89 Закону №595 зареєстровано депутатів районної ради, у тому числі, ОСОБА_3 (а.с. 5,6).
Згідно з ч. 17 ст. 27 Закону № 595 встановлено, що рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу. Ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.
Для оцінки доводів сторін та вирішення спору суд врахував ч.11 ст. 86 Закону № 595, якою визначено, що у разі обрання одного з кандидатів, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, депутатом у багатомандатному виборчому окрузі та депутатом у одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою, такий кандидат вважається обраним відповідно депутатом у одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою. Кандидат у депутати, включений до виборчого списку від місцевої організації партії у багатомандатному виборчому окрузі, у разі обрання його депутатом у одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою невідкладно після отримання рішення територіальної виборчої комісії про результати відповідних місцевих виборів повідомляє про своє обрання територіальну виборчу комісію, яка встановлює результати місцевих виборів по відповідному багатомандатному виборчому округу.
Згідно з ч. 1 ст. 89 Закону № 595 особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, старостою, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою, одночасно з копією заяви про припинення дії іншого представницького мандата подає документ про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости. У разі обрання одного з кандидатів, включеного до виборчих списків місцевої організації партії, депутатом у двох або більше багатомандатних виборчих округах такий кандидат має право звернутися для його реєстрації депутатом лише однієї місцевої ради.
Відповідно до ч. 4 ст. 89 Закону № 595 у разі невиконання без поважних причин особою, обраною депутатом у багатомандатному виборчому окрузі, у строки, зазначені у частинах першій і другій цієї статті, вимог частини першої цієї статті територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання її такою, яка відмовилася від депутатського мандата, та визнає обраним депутатом в багатомандатному виборчому окрузі наступного за черговістю кандидата в депутати від відповідної місцевої організації партії та реєструє його в установленому цим Законом порядку.
Відповідно до п. 11 Роз'яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 02.10.2015 № 381, встановлено, що кандидат у депутати, включений до виборчого списку місцевої організації політичної партії у багатомандатному виборчому окрузі, у разі одночасного обрання його депутатом в одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою села, селища невідкладно після отримання рішення територіальної виборчої комісії про визнання депутата в одномандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови, старости села, селища обраним повідомляє відповідно виборчу комісію Автономної Республіки Крим, обласну, районну, міську, районну в місті виборчу комісію, яка встановлює результати відповідних виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, про обрання його депутатом в одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища. У такому разі відповідна територіальна виборча комісія протягом одного дня з дня отримання такого повідомлення або відповідного повідомлення Центральної виборчої комісії приймає рішення про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку відповідної місцевої організації політичної партії, про що повідомляє відповідного кандидата у депутати наступного дня з дня прийняття такого рішення, реєструє його в установленому Законом порядку та згідно із цим Роз'ясненням.
Доказів звернення ОСОБА_3 до Жашківської районної виборчої комісії в Черкаській області з повідомленням про обрання її сільським головою на виконання вищевказаних вимог законодавства суду не надано.
Суд звернув увагу, що за ОСОБА_3 (а.с. 5,6) проголосувало 7 членів комісії, утрималось 6 членів комісії. Разом з тим, комісія складається з 17 осіб, а всього присутніх було 13 членів комісії (а.с. 5,6).
Частиною 14 ст. 27 Закону № 595 встановлено, що рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії.
Отже, оскаржуване рішення в частині реєстрації ОСОБА_3 прийнято з порушенням ч. 4 ст. 27 Закону № 595. Оскільки у складі Жашківської районної виборчої комісії в Черкаській області перебувають представники від позивача, з огляду на їх право брати участь у голосуванні комісії, доводи щодо відсутності порушення прав позивача не є обґрунтованими.
За приписами ч. 19 ст. 27 Закону № 595 визначено, що рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. Територіальна виборча комісія вищого рівня, Центральна виборча комісія у такому випадку має право прийняти рішення по суті питання.
Оскільки оскаржуване рішення не є нормативно-правовим або регуляторним актом, суд дійшов висновку на підставі ч. 2 ст. 11, ч. 4 ст. 105, ст.ст. 161-162 Кодексу адміністративного судочинства України визнати протиправним та скасувати його в частині реєстрації ОСОБА_3 депутатом Жашківської районної ради та задовольнити відповідну позовну вимогу у зазначеній частині. Щодо іншої частини позовних вимог суд врахував таке.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст. 86 Закону № 595 право на участь у розподілі депутатських мандатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі набувають кандидати в депутати, включені до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали п'ять і більше відсотків голосів виборців, у відношенні до сумарної кількості голосів виборців, поданих за місцеві організації партій.
Результатом виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі є визначення в порядку черговості кандидатів у депутати від місцевих організацій партій осіб, обраних депутатами від місцевих організацій партій в кількості депутатських мандатів, отриманих місцевими організаціями партій. Черговість кандидатів у депутати у виборчому списку від місцевої організації партії, яка відповідно до частини другої цієї статті має право на участь у розподілі депутатських мандатів у цьому окрузі, визначається рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальної виборчої комісії на підставі протоколів про підсумки голосування в територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів шляхом формування та затвердження виборчого списку місцевої організації партії (ч.8 ст. 86 Закону №595).
Відповідно до абзацу третього ч.11 ст.86 Закону № 595 після повідомлення територіальну виборчу комісію, яка встановлює результати місцевих виборів по відповідному багатомандатному виборчому округу, кандидатом у депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії у багатомандатному виборчому окрузі, про обрання його депутатом у одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою, відповідна територіальна виборча комісія протягом одного дня з дня отримання такого повідомлення або відповідного повідомлення Центральної виборчої комісії приймає рішення про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку відповідної місцевої організації партії.
Оскільки за приписами ч. 2 ст. 27 Закону № 595 основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії, та є повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів комісії від складу цієї комісії, суд позбавлений права втручатися в дискреційні повноваження такого органу.
Відповідно до ч. 15 ст. 27 Закону № 595 зазначено, що рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: найменування комісії; найменування рішення, час, дату та місце його прийняття і порядковий номер; мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення; резолютивну частину. Рішення виборчої комісії підписується головуючим на засіданні. Зміст та номер рішення повинні бути відображені у протоколі відповідного засідання комісії.
Тому, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовної вимоги зобов'язати відповідача прийняти конкретний вид рішення поза встановленою законом процедурою його прийняття.
Врахувавши вищевикладене, суд дійшов висновку зобов'язати відповідача прийняти у спосіб, межах та строки, визначені діючим законодавством, рішення щодо питання обрання депутатом Жашківської районної ради наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку Жашківської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
Оскільки судовий збір за подання позовної заяви не сплачено, суд дійшов висновку відповідно до ст.ст. 4, 9 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, на підставі ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України стягнути пропорційно задоволеним вимогам за подання до адміністративного суду судовий збір на користь суду з позивача у розмірі 1218 грн 00 коп.
Керуючись ст.ст.2-12, 87-98, 159-167, 172, 177, 254-256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Жашківської районної виборчої комісії в Черкаській області №15 від 13.11.2015 в частині реєстрації ОСОБА_3 депутатом Жашківської районної ради Черкаської області.
Зобов'язати Жашківську районну виборчу комісію в Черкаській області прийняти у спосіб, межах та строки, визначені діючим законодавством, рішення щодо питання обрання депутатом Жашківської районної ради наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку Жашківської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
2. Стягнути з Жашківської районної в Черкаській області організації Партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Черкаського окружного адміністративного суду (р/р №31212206784002, отримувач - УДКСУ у м. Черкасах Черкаської області, код отримувача 38031150, МФО 854018) судовий збір за подання позову в сумі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень) 00 коп.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, що може бути подана у Київський апеляційний адміністративний суд через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з часу її проголошення, якщо таку скаргу не було подано.
4. Копії постанови направити особам, які брали участь у справі та Центральній виборчій комісії.
Головуючий суддя О.А. Рідзель
Суддя А.М. Бабич
Суддя В.В. Мишенко