ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2015 року 16:26Справа № 808/8249/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко І.В., при секретарі судового засідання Бабаченко В.С.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»
до Запорізького державного підприємства «Радіоприлад»
про стягнення штрафу у розмірі 1 700 грн.
ВСТАНОВИВ:
21.11.2015 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (далі позивач, ДП «НЕК «Укренерго» в особі ВП «ДЕН у Дніпровському регіоні») до Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» (далі відповідач) про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 1 700 грн. за порушення за порушення законодавства в галузі електроенергетики.
Ухвалою суду від 24.11.2014 відкрито провадження в адміністративній справі №808/8249/14, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав вимоги позовної заяви, з підстав, зазначених у позові. На обґрунтування позовних вимог зазначає, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії здійснено енергетичний нагляд, шляхом проведення перевірки споживача (підприємства відповідача), в ході якої виявлено порушення, винесено припис про усунення порушень з визначенням відповідного терміну усунення порушень, та попереджено про відповідальність у разі невиконання вказаного припису. Внаслідок невиконання вимог припису інспекцією Держенергоналяду складено акт про ухилення від виконання вимог, на підставі якого прийнято постанову про накладення штрафу від 22.04.2014 №01/20-01-018 за порушення законодавства в галузі електроенергетики. За наслідками судового оскарження, зазначена постанова визнана судом правомірною. Станом на день розгляду даної справи заборгованість зі штрафу у розмірі 1 700 грн. відповідачем не сплачена. На підставі зазначеного, представник позивача просить позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні з позовними вимогами не погодився, оскільки вважає винесену позивачем постанову про накладення штрафу у розмірі 1 700 грн. неправомірною. Просить у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено матеріалами справи, 14.04.2014 посадовою особою Інспекції Держенергонагляду проведена позапланова перевірка виконання ЗДП «Радіоприлад» припису від 20.11.2013 №01/20-26-068, за результатами якої складено акт перевірки №01/20-26-012 від 14.04.2014 (далі акт перевірки).
Відповідно до змісту акту перевірки, при її проведенні встановлено невиконання відповідачем вимог припису №01/20-26-068 від 20.11.2013 у частині забезпечення електроприймачів І категорії з надійності електропостачання, а саме: очисні споруди, КНС №1, 2, операційні блоки медсанчастини, аварійного та охоронного освітлення, електроенергією від двох незалежних взаємно резервуючи джерел живлення, і перерив їх електропостачання від одного з джерел живлення може були допущений лише на час автоматичного відновлення живлення.
Одночасно Інспекцією Держенергонагляду винесено припис №01/20-26-017 від 14.04.2014, із терміном виконання робіт до 14.07.2014, яким позивача зобовязано виконати ті ж самі вимоги, які були зазначені в приписі №01/20-26-068 від 20.11.2013.
У звязку з виявленим в ході перевірки невиконанням ЗДП «Радіоприлад» вимог зазначеного припису відповідачем була винесена постанова №01/20-02-018 від 22.04.2014 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики, відповідно до якої до позивача застосовано штраф у розмірі 1 700 грн.
Суд вважає зазначену постанову обґрунтованою та такою, що відповідає нормам законодавства, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про електроенергетику» споживачі енергії це суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Згідно з ч. 2, 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Позивач є споживачем електроенергії, оскільки отримує і споживає електричну енергію на підставі договору з ВАТ «Запоріжжяобленерго» від 01.05.1998 № 99.
У свою чергу, відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Порядок накладення НКРЕ, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначений Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312.
Відповідно до п. 4 цього Положення накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право: НКРЕ; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій (п. 5 Положення).
Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Держенергонагляду, та оформляється відповідною постановою (п.п. 7, 8 Положення).
Порядок організації, проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо) енергоустановок суб'єктів господарювання та оформлення їх результатів встановлюється Інструкцією з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2004 р. №817.
Відповідно до п. 3.4.2 Інструкції позапланові перевірки субєкта господарювання проводяться з метою перевірки виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор складає Акт (п. 5.1 Інструкції). На підставі Акта, оформленого за результатами проведеного заходу, видається відповідний розпорядчий документ: припис, розпорядження, подання про невідповідність займаній посаді працівників електротехнічного або теплотехнічного профілю (п. 6.1, 6.2 Інструкції).
Згідно з п.п. 10.1, 10.2 Інструкції контроль за виконанням приписів, розпоряджень та подань є одним з основних обов'язків інспектора Держенергонагляду. Перевірка виконання приписів, розпоряджень та подань є позаплановим заходом і здійснюється інспектором (інспекторами), якому (яким) це доручено. Однією з форм такого контролю є перевірка виконання відповідних вимог приписів, розпоряджень та подань безпосередньо в суб'єкта господарювання.
Відповідно до п.10.5 Інструкції вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання приписів, розпоряджень та подань. У разі, якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені Приписом, Розпорядженням чи Поданням, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі.
Відповідно до матеріалів справи приписом від 20.11.2013 № 01/20-26-068 позивачу приписано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства (ПУЕ (1986), розділ 1, пункт 1.2.18) у строк до 20.04.2014.
При проведенні позапланової перевірки виконання припису від 20.11.2013 було встановлено невиконання припису підприємством «Радіоприлад». З заявою щодо отримання дозволу на продовження термінів виконання припису позивач до контролюючого органу не звертався. У звязку з невиконанням вказаного припису старшим державним інспектором Драним Романом Віталійовичем було винесено постанову від 22.04.2014 №01/20-02-018, якою на позивача накладено штраф у розмірі 1 700 грн.
Як встановлено матеріалами справи, не погоджуючись з постановою про накладення штрафу №01/20-02-018 від 22.04.2014, ЗДП «Радіоприлад» оскаржило її до Запорізького окружного адміністративного суду.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 05.06.2014 по справі №808/2915/14, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.05.2015, відмовлено у задоволенні адміністративного позову Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Дніпровському регіоні Держенергонагляду Міністерства палива та енергетики України в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Запорізькій області про визнання неправомірною та скасування постанови від 22.04.2014 №01/20-01-018.
Рішення судів першої та апеляційної інстанції мотивовані тим, що оскаржувана ЗДП «Радіоприлад» постанова від 22.04.2014 №01/20-01-018 винесена з правомірним застосуванням норм Закону України «Про електроенергетику» №575/97-ВР від 16.10.1997, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007, норм Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, норм Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2004 року №817.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, постанова позивача від 22.04.2014 №01/20-01-018 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі права на суму 1 700 грн. є чинною.
На підставі викладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно посилань ЗДП «Радіоприлад» на порушення провадження у справі про його банкрутство та встановлення мораторію на задоволення вимог кредиторів, у звязку з чим, на думку позивача, до нього не можуть бути застосовані штрафні санкції відповідно до постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики від 22.04.2014 року, слід зазначити наступне.
Ухвала господарського суду Запорізької області про порушення провадження у справі про банкрутство позивача прийнята судом 08.07.2009. Оскаржувана постанова про накладення штрафу винесена відповідачем 22.04.2014, тобто після порушення справи про банкрутство позивача, у звязку з чим вимоги щодо сплати вказаного штрафу є поточними у відповідності до статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». У той же час згідно ст. 19 цього Закону дія мораторію на задоволення вимог поточних кредиторів не поширюється.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 158 - 163, 164, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» (пр.Леніна, буд.3, м.Запоріжжя, 69600, код ЄДРПОУ 14313317) до Державного бюджету України (п/р 31118106700005, банк - ГУ ДКСУ у Запорізькій області, ЄДРПОУ 38025435, МФО 813015, одержувач Державний бюджет Комунарського району м.Запоріжжя, 21081100) штраф у розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Нестеренко