ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2015 року м.Житомир справа № 806/4863/15
категорія 11.5
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сичової О.П.,
секретар судового засідання Мазур О.О.,
за участю: представників позивача та представників відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Коростенської центральної міської лікарні до Коростенського управління Державної казначейської служби в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобовязання вчинити дії,
встановив:
Коростенська центральна міська лікарня (далі позивач, або ЦМЛ) звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд:
- визнати дії Коростенського управління державної Казначейської служби України(далі відповідач або Управління) в Житомирській області протиправними в частині не списання коштів на рахунки постачальників ФОП ОСОБА_1- 80100 грн. та ФОП ОСОБА_2- 199866 грн.,
- зобов'язати Управління здійснити перерахування коштів на рахунки постачальників.
В обґрунтування позовних вимог зокрема зазначає, що відповідач про справі приймав незаконні рішення та не діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме рахунки спеціального фонду повністю заблокував, в тому числі і по захищеним статтям видатків; не здійснив своєчасне списання коштів на рахунки постачальників, що спричинило виникнення кредиторської заборгованості.
Крім того ЦМЛ у 2012 році за рахунок коштів державного бюджету отримала субвенцію на придбання медичного автотранспорту та обладнання для закладів охорони здоров'я в сумі 19 600 000 грн.
У цьому ж році було проведено тендер на придбання цього обладнання і за його результатами було укладено договір між ЦМЛ і ТОВ "Мед - Інвест" на суму 17 091 520 грн. Коростенським відділенням Державної казначейської служби було перераховано лише частина зазначеної суми - 13 847 890 грн. Видаткові накладні №208 від 22.11.12р. на 1 803 980 грн., № 143 від 05.12.12р. на 1 248 500 грн. та №252 від 07.12.12р. на 1 000 000 грн. були зареєстровані 26.11.12р. та 14.12.12р. відповідно.
Кошти на оплату зазначених накладних були виділені 26.11.12 р. - в сумі 1803960грн. (частина із яких в сумі 808 850грн. була використана 26.11.12 р., а залишок у сумі 995 130 грн. був перенесений на наступний місяць) та 18.12.12 р. - в сумі 2 248 500 грн. Таким чином, загальна сума коштів, яка числилася з 18.12.12р. на залишках казначейських рахунків та не була оплачена становить 3 243 630 грн. З боку ЦМЛ було здійснено всі дії для розрахунку з постачальником. Однак, Коростенським відділенням Державної казначейської служби ця сума 3 243 630 грн. не була перерахована ТОВ "Мед -Інвест".
28.12.12р. Коростенським відділенням державної казначейської служби залишок на рахунку - 3 243 630 грн. був повернутий до державного бюджету як невикористані кошти згідно зі ст. 57 Бюджетного Кодексу України.
08.07.2014р. ТОВ "Мед - Інвест" було подано позовну заяву про стягнення боргу з ЦМЛ.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Представники відповідача проти позову заперечували з підстав викладених у письмових запереченнях. Зокрема зазначили, що 22.05.2015 р. до управління Казначейства надійшла заява від ТОВ „Мед-Інвест" про виконання наказу Господарського суду Житомирської області № 906/960/14 від 24.03.2015 р., щодо безспірного списання коштів з рахунків ЦМЛ в сумі 3 243 630,00 грн., після чого у відповідності до п. 8 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 року № 845 (далі - Порядок) управлінням Казначейства проведено попередній розгляд документів. Згідно п. 28 Порядку орган Казначейства протягом трьох робочих днів після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (коди тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету і рахунки боржника, з яких проводиться безспірне списання коштів. У зв'язку з тим, що поданих документів було недостатньо для визначення кодів програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодів тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких проводиться безспірне списання коштів, управління Казначейства керуючись п. 29 Порядку надіслало запит до боржника з метою встановлення вищезазначеної інформації (лист Управління від 26.05.15 №05-08/558 ). При цьому відповідно до п. 30 Порядку на період встановлення даних, зазначених у пункті 29 Порядку, не проводяться платежі за платіжними дорученнями боржника за всіма кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків і кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України. Листом від 27.05.15 №1078 боржник повідомив, що списання коштів на забезпечення виконання судового рішення, при цьому забезпечивши цільове використання коштів необхідно здійснювати з КТКВК 080101 "Лікарні", КЕКВ 3110 "Придбання обладнання і предметів довгострокового користування" р/р 35423101328973, який відкритий за балансовим рахунком 354 "Реєстраційні рахунки розпорядників за коштами спеціального фонду місцевих бюджетів".
Проте забезпечити виконання судового рішення неможливо в зв'язку з тим, що недостатньо затверджених асигнувань. Враховуючи вищезазначене, відповідно до п. 31 Порядку, Управління казначейства надіслало боржнику вимогу щодо необхідності вжиття боржником заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій спрямованих на виконання судового рішення.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Згідно з випискою з Єдиного державного ОСОБА_3 юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Коростенська центральна міська лікарня була внесено до ЄДРПОУ 27.09.1991р. та має ідентифікаційний код 01992050(а.с.32).
Рішенням Господарського суду Житомирської області по справі №906/960/14 від 24.03.2015 р. було стягнуто з Коростенської центральної міської лікарні на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Мед- Інвест" 4176800,17 грн. (а.с.9-11).
10 квітня 2015 року Господарський суд Житомирської області видав наказ на примусове виконання рішення Господарського суду Житомирської області від 24 березня 2015 р. по справі №906/960/14 (а.с.81)
30 квітня 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Мед- Інвест"подало заяву до Управління про виконання рішення Господарського суду Житомирської області від 24.03.2015 р. у справі №906/960/14, яку відповідач згідно штемпеля вхідної кореспонденції отримав 22 травня 2015 року. (а.с.77-80).
Відповідно до видаткових накладних ЦМЛ 21.05.15р. та 22.05.15р. було отримано медичне обладнання від ФОП ОСОБА_1 - 80100 грн. та ФОП ОСОБА_2 - 199 866 грн. відповідно (а.с.66-69).
Бюджетні зобов'язання були оформлені позивачем платіжними дорученнями № 4,5 від 21.05.2015 р. на суму 80100 грн. та №6,7 від 26.05.2015р. на суму 199 866 грн.(а.с.70-71).
ОСОБА_3 бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів № 125 ,129 відповідно від 21.05 2015 року та 26.05.2015 року (а.с.75,76) вбачається, що реєстри отримані Державною казначейською службою України (органом Державної казначейської служби України)" 28 травня 2015 року.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про виконавче провадження" ; Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженим Постановою КМУ М845 від 03.08.2011 року ( далі Постанова КМ України №845, Порядок) та Порядком реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 309 від 02.03.2012 року (далі Порядок реєстрації).
Відповідно до ст.3 Закону України "Про виконавче провадження" (із змінами і доповненнями), у випадках, передбачених законом, рішення судів та інших органів щодо стягнення коштів виконуються органами доходів і зборів, банками та іншими фінансовими установами. Рішення зазначених органів можуть виконуватися відповідно до закону також іншими органами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами. Рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначений Порядком, затвердженим Постанова КМ України №845.
Боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства (Постанова КМ України №845).
Відповідно до п.4. Постанови КМ України №845, органи Казначейства: 1) забезпечують у випадках, передбачених цим Порядком, зберігання виконавчих документів та ведення їх обліку. Після виконання виконавчого документа суду в повному обсязі такий документ повертається до суду з відміткою про його виконання; 2) вживають заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку.
Відповідно до п.3. Постанови КМ України №845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до п.5 вказаної Постанови, під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право: вимагати від боржників вжиття ними заходів до виконання виконавчих документів та за результатами їх виконання; відкладати, зупиняти безспірне списання коштів і їх перерахування стягувачам у випадках, передбачених законом та цим Порядком; вживати інших заходів до виконання виконавчих документів.
Відповідно до п.5 Порядку органи Казначейства після надходження документів, зазначених у пунктах 6 і 7 цього Порядку: 1) приймають їх до розгляду та реєструють у відповідному журналі. На заяві стягувача про виконання рішення про стягнення коштів (супровідному листі керівника відповідного органу державної виконавчої служби) зазначається дата надходження і вхідний номер; 2) здійснюють попередній розгляд документів, за результатами якого визначають необхідність отримання від стягувача інших відомостей для виконання рішення про стягнення коштів; 3) повідомляють стягувачеві (представникові стягувача) на його письмову вимогу про прийняття, реєстрацію та результати попереднього розгляду документів.
Відповідно до п.25. Постанови КМ України №845, безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.
У відповідності з п. 28 Порядку орган Казначейства протягом трьох робочих днів після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (коди тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету і рахунки боржника, з яких проводиться безспірне списання коштів.
З дня визначення таких кодів та рахунків орган Казначейства повідомляє боржникові про здійснення безспірного списання коштів з його рахунків.
У повідомленні також зазначаються строк подання боржником інформації, пов'язаної з виконанням рішення про стягнення коштів, який не може перевищувати п'яти робочих днів з дати надходження повідомлення, та відомості про не проведення органом Казначейства платежів за платіжними дорученнями боржника.
У відповідності з п. 29 Порядку у разі недостатності поданих документів для визначення кодів програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодів тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких проводиться безспірне списання коштів, орган Казначейства у робочий день, що настає після закінчення строку, зазначеного у пункті 28 цього Порядку, надсилає до боржника запит для встановлення відповідних даних із зазначенням строку надання відповіді.
На виконання вимог Порядку 26 травня 2015 року листом за №05-08/558 відповідач повідомив головного лікаря ЦМЛ ОСОБА_4 про те, що у зв'язку з надходженням наказу господарського суду Житомирської області № 906/960/14 від 24 березня 2015 року Управління вимагає вжити заходи щодо врегулювання відкритих асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення на користь ТОВ "Мед- Інвест". Зобов'язав протягом 5 днів надіслати органові казначейства письмове повідомлення про заходи, вжиті з метою виконання судового рішення та просив повідомити рахунок та КЕКВ з якого проводити списання коштів на виконання наказу господарського суду (а.с.46).
ЦМЛ листом від 27.05.2015 р. №1078 повідомила, що списання коштів здійснюватиметься із рахунку 35423101328973 за КЕКВ 3110 "Придбання обладнання і предметів довгострокового користування". (а.с.15)
В зв"зку з недостатністю коштів на рахунку 35423101328973 за КЕКВ 3110 "Придбання обладнання і предметів довгострокового користування" 15.09.2015 року листом № 05-08/966 Управління повідомило позивача про відкриті рахунки ЦМЛ по яких заблоковано проведення видатків по незахищеним статтям видатків та відкриті рахунки, по яких рух коштів заблоковано повністю з 26.05.2015 року у зв'язку з надходженням Наказу господарського суду Житомирської області №906/960/14 від 24 березня 2015 року (а.с.16).
Однак із ОСОБА_3 бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів № 125 ,129 відповідно від 21.05 2015 року та 26.05.2015 року (а.с.75,76) вбачається, що реєстри отримані Державною казначейською службою України (органом Державної казначейської служби України)" 28 травня 2015 року, тобто після 26.05.2015р. -дата блокування руху коштів.
У відповідності з п.2.3. Порядок реєстрації органи Казначейства звіряють поданий розпорядником ОСОБА_3 та підтвердні документи на предмет відповідності даних, уключених до ОСОБА_3. Підтвердні документи, надані розпорядником бюджетних коштів, опрацьовуються органом Казначейства за капітальними видатками - до 5 операційних днів.
У відповідності з п.2.2. Порядку реєстрації розпорядники бюджетних коштів протягом 7 робочих днів з дати взяття бюджетного зобов'язання подають до відповідного органу Казначейства ОСОБА_3 бюджетних зобов'язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів за формою згідно з додатком 1 (далі - ОСОБА_3) на паперових (у двох примірниках) та електронних носіях і оригінали документів або їх копії, засвідчені в установленому порядку, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання.
У відповідності до п.2.4. Порядку реєстрації розпорядники бюджетних коштів протягом 7 робочих днів з дати прийняття ними до виконання бюджетного фінансового зобов'язання, якщо інше не передбачено бюджетним зобов'язанням, подають до відповідного органу Казначейства ОСОБА_3 фінансових зобов'язань за формою згідно з додатком 2 на паперових (у двох примірниках) та електронних носіях, а також оригінали документів або їх копії, засвідчені в установленому порядку, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання.
Посилання позивача на те, що відповідно до виписки по рахунку позивача кошти поступили 14.05.2015р. - 80100 грн. та 28.05.2015р. - 199 866 грн. (а.с.74) та видаткові накладні з незрозумілих причин були зареєстровані казначейством лише 28.05.15р. не може бути підставою для задоволення позову, так як позивачем не надано суду належних доказів на підтвердження того , що пакет документів передбачених п.2.4. Порядку реєстрації було подано до казначейства до 26 травня 2015 року-дата блокування руху коштів.
Крім того позивач по справі не навів жодного незаконного рішення, яке приймав відповідач, не надав доказів того, що рахунки спеціального фонду, які повністю заблокував відповідач є рахунками по захищеним статтям видатків.
Відповідно до п. 30 Постанови КМ України №845, на період встановлення даних, зазначених у пункті 29 цього Порядку, не проводяться платежі за платіжними дорученнями боржника за всіма кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України.
Згідно п.31.Постанови КМ України №845, у разі коли за визначеними органом Казначейства кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання коштів, відсутні відкриті асигнування (кошти на рахунках) або до кінця бюджетного періоду їх недостатньо для виконання судового рішення, орган Казначейства надсилає боржнику вимогу щодо необхідності вжиття боржником заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення. На період виконання вимоги орган Казначейства відкладає безспірне списання коштів та здійснює проведення платежів за платіжними дорученнями боржника лише за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України. Орган Казначейства забезпечує облік та зберігання виконавчих документів до їх виконання в повному обсязі або повернення стягувачу.
За таких обставин суд вважає ,що в даному випадку дії відповідача були проведені у відповідності із нормами вищезазначених нормативних актів.
Судом також враховуються пояснення відповідача про те, що виконання наказу Господарського суду Житомирської області здійснюється на підставі п.31 Порядку та зберігаються в Управлінні Державного казначейства до повного його виконання. При цьому відповідач зазначає, що на підставі вищенаведеного наказу суду, Казначейством заблоковані рахунки Коростенської ЦМЛ, проведення платежів за платіжними дорученнями позивача здійснюється лише за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України. Видатки, що відображені в спірних платіжних дорученнях з огляду на положення ст.55 Бюджетного Кодексу України не відносяться до захищених видатків бюджету.
Посилання позивача на події, які відбулись у грудні 2012 року ,а саме на те ,що 28.12.12р. Коростенським відділенням державної казначейської служби залишок на рахунку - 3 243 630 грн. був повернутий до державного бюджету як невикористані кошти згідно зі ст. 57 Бюджетного Кодексу України на думку суду в межах зазначеного позову безпідставні, так як у позивача була можливість всі спірні питання які виникли з відповідачем в грудні 2012 року вирішити в межах встановлених процесуальних строків шляхом подання окремого позову, тощо...
Таким чином, суд, перевіривши обставини передбачені ч.3 ст.2 КАС України, вважає, що правових підстав для визнання протиправними дій відповідача в частині не списання коштів на рахунки постачальників ФОП ОСОБА_1- 80100 грн. та ФОП ОСОБА_2- 199866 грн. немає .
Щодо позовних вимог про зобов'язання здійснити перерахування коштів на рахунки постачальників, то слід зазначити наступне.
Як вбачає з листа Державної Казначейської служби України №11-04/1881-23610 від 23.10.2014 (а.с.28) за інформацією Головного управління Казначейства України у Житомирській області, згідно з даними бухгалтерського обліку та звітності у розпорядника бюджетних коштів - Коростенської міської лікарні, станом на 01.10.2014 рахується кредиторська заборгованість у сумі 3 243,6 тис. гривень, яка склалась у 2012 році за рахунок субвенції державного бюджету на придбання медичного автотранспорту та обладнання для закладів охорони здоров'я.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання медичного автотранспорту та обладнання для закладів охорони здоров'я не передбачена.
Відповідно до розпису видатків місцевого бюджету м. Коростень на 2014 рік бюджетні призначення на погашення вищезазначеної заборгованості не передбачені.
З метою погашення зазначеної кредиторської заборгованості, розпоряднику бюджетних коштів - Коростенській міській лікарні, за погодженням з місцевим фінансовим органом необхідно визначити бюджетну програму, за рахунок бюджетних асигнувань якої будуть погашатись бюджетні фінансові зобов'язання, після чого подати до Коростенського управління Казначейства України реєстри зобов'язань та інші документи передбачені нормативно-правовими актами.
Отже для того, щоб казначейство здійснило перерахування коштів на рахунки постачальників позивача самій Коростенскій ЦМЛ необхідно вчинити дій по погашенню заборгованості за наказом суду про які йдеться в вищезазначеному листі Державної Казначейської служби України №11-04/1881-23610 від 23.10.2014 ,а саме визначити бюджетну програму, за рахунок бюджетних асигнувань якої будуть погашатись бюджетні фінансові зобов'язання, після чого подати до Коростенського управління Казначейства України реєстри зобов'язань та інші документи передбачені нормативно-правовими актами.
На день розгляду справи позивач не надав суду жодного доказу по вчиненню ним вищезазначиних дій .
Оскільки суд дійшов до висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій відповідача в частині не списання коштів на рахунки постачальників ФОП ОСОБА_1- 80100 грн. та ФОП ОСОБА_2- 199866 грн. , відтак у задоволенні позовних вимог про зобов'язання здійснити перерахування коштів на рахунки постачальників слід відмовити.
З урахуванням положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 158- 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 19 листопада 2015 р.