Постанова № 53573937, 23.10.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2015
Номер справи
820/7516/15
Номер документу
53573937
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, тел. 7304272, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код ЄДРПОУ 34390710 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

23 жовтня 2015 р. № 820/7516/15

Харківський окружний адміністративний суд у колегіальному складі:

головуючого судді Чудних С.О., суддів: Лук'яненко М.О., Кучми Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання - Хмелівської Н.М.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника другого відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій з урахуванням уточнень просить суд зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб розглянути грошові вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС до боржника ПАТ "Реал Банк" та включити їх до реєстру кредиторських вимог у повному обсязі у сумі 5652112,94 грн; зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб затвердити реєстр кредиторських вимог з урахуванням вимог Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС на суму 5652112,94 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що у офіційному друкованому виданні "Урядовий кур'єр" №93 від 27.05.2014 року опубліковано оголошення про відкликання ліцензії та відкриття ліквідаційної процедури ПАТ "Реал Банк". Позивач звернувся із заявою з вимогами до боржника. З урахуванням уточнень, заборгованість банку становить 5652112,94 грн. Всупереч приписам Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відмовлено у прийнятті кредиторських вимог з посиланням на порушення строків їх пред'явлення. Не погоджуючись із вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.

У судовому засіданні 23.10.2015 року представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника, крім того зазначив, що проти позову заперечує та просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Представник Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3 у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, зазначивши, що в серпні 2014 року виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб затверджено реєстр акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Реал Банк", в який включено і вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС на загальну суму 5652112,94 грн. та розпочато задоволення вимог кредиторів банку. Позивач не звертався до відповідача за отриманням довідки, проте, продовжував надсилати кредиторські вимоги, не зважаючи на те, що строк для їх подання закінчився. Відповідно до вимог чинного законодавства, під час ліквідації у банку не виникає жодних зобов'язань зі сплати податків і зборів, а тому будь-які вимоги позивача щодо сплати податків, після початку ліквідаційної процедури та подання претензій кредитора є безпідставними. У зв'язку із чим просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Вислухавши пояснення представника позивача та представника другого відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, колегією суду встановлено наступне.

Із матеріалів справи вбачається, що 28.02.2014 року ПАТ "Реал Банк" постановою Правління Національного банку України №109 визнано неплатоспроможним.

Статтею 35 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", встановлено, що тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників) є Фонд. Здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків Фонд здійснює через призначену виконавчою дирекцією уповноважену особу Фонду.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", з дня призначення уповноваженої особи Фонду призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Уповноважена особа Фонду від імені Фонду набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.

На підставі вищезазначеної постанови Рішенням № 10 від 28.02.2014 року виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб розпочато процедуру виведення ПАТ "Реал Банк" з ринку та здійснення в ньому тимчасової адміністрації.

21.05.2014 року постановою Правління Національного банку України №295 відкликано банківську ліцензію ПАТ "Реал Банк" та рішенням № 34 розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Реал Банк".

Згідно ч. 2 ст. 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Частиною 5 статті 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено, що протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку кредитори мають право заявити Фонду про свої вимоги до банку. Вимоги фізичних осіб-вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються. У разі призначення уповноваженої особи Фонду, якій делеговано Фондом повноваження щодо складення реєстру акцептованих вимог кредиторів, кредитори заявляють про свої вимоги до банку такій уповноваженій особі Фонду.

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" з дня призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію неплатоспроможного банку банківська діяльність такого банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси, строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав.

Отже, чинним законодавством чітко визначено строк, протягом якого приймаються вимоги кредиторів.

Так, 27.05.2014 року в газеті "Урядовий кур'єр" розміщено оголошення про відкликання банківської ліцензії, початок здійснення процедури ліквідації ПАТ "Реал Банк" та призначення уповноваженої особи Фонду, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією оголошення, та не заперечується представниками сторін по справі.

В межах встановленого законодавством строку Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС на адресу Уповноваженої особи фонду гарантування вкладів фізичних осіб направлена заява № 5722/28-09-10-12 від 20.06.2014 року про розгляд, акцептування та визнання у повному обсязі кредиторських вимог Спеціалізованої державної податкової інспекції до банку на суму 6022130,00 грн, включення акцептованих вимог до переліку акцептованих вимог для їх затвердження.

Судом встановлено, що Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб акцептовано вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС на загальну суму 5968328,00 грн, та затверджено Реєстр акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Реал Банк" що підтверджується повідомленням про акцептування вимог кредитора, яке направлено позивачу та міститься в матеріалах справи, щодо вимоги на суму 53802 грн, то ця сума самостійно погашена банком, що не заперечується позивачем.

Тобто, на час розгляду справи позовні вимоги з урахуванням уточнення щодо зобов'язання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб розглянути грошові вимоги до боржника та включити їх до реєстру кредиторських вимог у повному обсязі у сумі 5652112,94 грн та зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб затвердити реєстр кредиторських вимог на суму 5652112,94 грн самостійно виконані відповідачами, що підтверджується матеріалми справи, а тому позов не підлягає задоволенню.

Посилання позивача на те, що відповідачем безпідставно не прийняті та неакцептовані вимоги відповідно до уточнюючих розрахунків, які подавались в період з липня 2014 року по березень 2015 року , тобто після закінчення 30-денного строку встановленого ст.45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", колегія суддів вважає необгрунтованими виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 49 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Фонд припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.

Позивач не відноситься до категорії вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.

Крім того, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання негативному впливу на стабільність банківської системи" від 04.07.2014 року № 1586-УІІ, який набрав чинності 11.07.2014 було внесено зміни до ч. 3 ст. 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", згідно яких під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Також, посилання позивача на те, що ним не отримувалась належна відповідь на заяви з вимогами щодо їх акцептування, колегія суду вважає необґрунтованими, оскільки дане питання не є предметом розгляду даної справи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 28.10.2015р.

Головуючий суддя С.О. Чудних

Суддя Ю.В. Кучма

Суддя М.О. Лукяненко