Рішення № 53561606, 10.11.2015, Роменський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
10.11.2015
Номер справи
585/1948/15-ц
Номер документу
53561606
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 585/1948/15-ц

Номер провадження 2/585/701/15

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2015 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області

в складі : головуючої судді КОНДРАТЕНКО Л.П.

при секретарі ПЕТРЕНКО Л.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ромни справу за позовом

заступника прокурора Сумської області до Головного управління Держземагентства у Сумській області, Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, повернення земельних ділянок,

В С Т А Н О В И В:

Заступник прокурора Сумської області звернувся до суду з указаним позовом. Свої вимоги мотивує тим, що 05.02.2015 року до Головного управління Держземагентсва у Сумській області (далі відповідач1) звернувся ОСОБА_1 з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 21 рік орієнтовною площею 72,5 га, 48,4 га, 23,8 га, 4,8 га, 118,1 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області. За результатами його розгляду наказами відповідача1 №№ 18-509/16-15-СГ, 18-510/16-15-СГ, 18-511/16-15-СГ, 18-512/16-15-СГ, 18-513/16-15-СГ від 23.02.2015 року ОСОБА_1 надано дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, площею 48,4 га, 4,8 га, 72,5 га, 23,8 га, 118,1 га. Наказами відповідача 1 №№18-1407/16-15-СГ, 18-1408/16-15-СГ, 18-1409/16-15-СГ, 18-1410/16-15-СГ, 18-1411/16-15-СГ від 30.04.2015 року ОСОБА_1 надано в оренду для ведення фермерського господарства земельні ділянки, розташовані на території Перехрестівської сільської ради Роменського району, площею 118,0998 (кадастровий номер НОМЕР_1), 21,8654 га (кадастровий номер НОМЕР_2), 48,3912 га (кадастровий номер НОМЕР_3), 72,4939 га (кадастровий номер НОМЕР_4), 4,8422 га (кадастровий номер НОМЕР_5). На підставі цих наказів 30.04.2015 року між ОСОБА_1 та головним управлінням Держземагентства у Сумській області укладено договори оренди на вищевказані земельні ділянки. Державна реєстрація права оренди здійснена реєстраційною службою Роменського міськрайонного управління юстиції 14.05.2015 року за номерами запису 9667482, 9672022, 9672587, 9660576, 9669862. Вищевказані накази та договори оренди суперечать нормам земельного, цивільного та податкового законодавства. У порушення ч.ч.1,7 ст.7 Закону України «Про фермерське господарство» земельні ділянки, надані ОСОБА_1 не єдиним масивом, а розташовані на значній відстані одна від одної, в обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, долученому до клопотання, наведено відомості про наявність технічної можливості для обробітку землі, у тому числі тракторів МТЗ-80/82, Т-150 тощо, але згідно інформації Державної інспекції сільського господарства у Сумській області за ОСОБА_1 трактори, тракторні причепи та інша самохідна техніка не зареєстрована; у клопотанні останнього не зазначена кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне отримання земельних ділянок у власність. Також ОСОБА_1 до клопотання долучено копію диплому Сумського державного аграрного університету про отримання вищої освіти за спеціальністю «Облік і аудит» та здобуття кваліфікації економіста-бухгалтера, тобто здобута ним освіта не передбачає отримання сукупності систематизованих знань, навичок у галузі сільського господарства, будь-яких документів, що підтверджують досвід його роботи в сільському господарстві не надано. Виключно з цих підстав листом відповідача 1 було відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, площею 118,1 га на території Перехрестівської сільської ради Сенчі О.І., а в подальшому була передана ОСОБА_1 Таким чином, приймаючи накази, відповідач 1 діяв без дотримання принципу рівності перед законом. При укладенні договорів оренди земельних ділянок у порушення ч.1 ст. 13 та ч.1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», п. 289,1 ст. 289 Податкового кодексу України нормативно-грошова оцінка земельних ділянок не проводилась, технічна документація з нормативно-грошової оцінки не розроблялась, а для визначення розміру орендної плати в оспорюваних договорах оренди використовувались дані Держземагентсва України щодо нормативно-грошової оцінки одиниці площі ріллі (1 га) по Сумській області на 2015 рік з урахуванням коефіцієнтів індексації, а не конкретної земельної ділянки. Враховуючи викладене, на думку прокурора Сумської області, оспорювані накази суперечать вимогам цивільного та земельного законодавства, а тому прохає їх скасувати. Спірні договори оренди земельних ділянок укладені на підставі незаконних наказів, їх зміст суперечить податковому, цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства та інтересам держави. А тому на підставі ч.1-3,5,6 ст. 203, ч.1 ст. 215 ЦК України повинні бути визнані недійсними, а земля повернута до земельного запасу державної власності.

У судовому засіданні прокурор Роменської міжрайонної прокуратури Клименко Я.В. позов підтримала, посилаючись на викладені у ньому обставини, а також суду пояснила, що при укладенні договорів оренди відповідачами занижено реальну нормативно-грошову оцінку земельної ділянки на суму 1119910,24 грн., занижено і розмір орендної плати на 78393,71 грн. Крім того, ОСОБА_1 має заборгованість з орендної плати по спірним договорам на суму 166539,90 грн. Тобто всього держава недоотримала коштів на загальну суму 244933, 01 грн., що завдає істотну шкоду економічним інтересам держави.

Представник Головного управління Держземагентсва у Сумській області та Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Яриш О.Ф. позов не визнала і суду пояснила, що накази, видані головним управлінням Держземагентства у Сумській області, про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та в оренду для створення фермерського господарства, що розташоване на території Перехрестівської сільської ради Роменського району, відповідають вимогам чинного законодавства.

Посилання позивача на те, що ОСОБА_1 надані земельні ділянки не єдиним масивом є безпідставними. Оскільки його зміст чітко не визначений. На її думку надані ОСОБА_1 земельні ділянки становлять сукупність індивідуальних земельних ділянок в групі компактно розташованих полів, а тому є земельним масивом. До заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 надані всі необхідні документи, у тому числі і копія диплому про наявність вищої освіти, здобутої у аграрному навчальному закладі. Крім того, прийняті головним управлінням накази є ненормативними актами органу державної влади, які вичерпали свою дію внаслідок їх виконання. Скасування таких рішень не породжує для ОСОБА_1 будь-яких наслідків.

Представник відповідача ОСОБА_1 позов не визнав, суду пояснив , що оспорювані договори оренди земельних ділянок укладені з дотриманням вимог ст. 15 Закону України «Про оренду», в договорах зазначені всі істотні умови. Посилання позивача на порушення в частині визначення вартості земельної ділянки є безпідставним, так як п.2.4 договорів передбачений порядок визначення проведення нормативно-грошової оцінки земельних ділянок. Після визначення нормативно-грошової оцінки буде укладена додаткова угода для розрахунку орендної плати. Крім того, не заслуговують на увагу і посилання позивача, як на порушення при укладанні договорів на відсутність аграрної освіти у ОСОБА_1, оскільки він здобув освіту у аграрному вузі, а також має великий досвід роботи в сільському господарстві. Земельні ділянки, надані ОСОБА_1, являють собою сукупність суміжно розташованих індивідуальних земельних ділянок в групі контактно розташованих полів, а тому є єдиним земельним масивом. В даний час нормативно-грошова оцінка земельних ділянок визначена ОСОБА_1, надано клопотання про укладення додаткових угод.

ОСОБА_1 до суду не з'явився, про день і час розгляду справи в суді повідомлений належним чином.

Заслухавши осіб, які брали участь у справі, дослідивши докази, суд дійшов до такого висновку.

Судом встановлені такі факти та відповідні правовідносини.

Встановлено, що 05.02.2015 року ОСОБА_1, мешканець АДРЕСА_1 звернувся до Головного управління Держземагентсва у Сумській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 21 рік з розміром орендної плати 7% від нормативно-грошової оцінки, орієнтовною площею 72,5, 48,4, 23,8, 4,8, 118,1 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населеного пункту на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області (а.с.9).

До даного клопотання ОСОБА_1 додав копію диплому, з якого вбачається, що він у 1999 році закінчив Сумський державний аграрний університет за спеціальністю «Облік і аудит» та отримав кваліфікацію економіста-бухгалтера (а.с.9 зворот).

В обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуваннями перспектив діяльності фермерського господарства останній вказав, що в нього маються технічні можливості для обробітку землі та ведення сільськогосподарського товарного виробництва, а саме: трактори, плуги, сіялки, оприскувачі, розкидач добрив, жатки, культиватори, борони та інше (а.с.19).

23.02.2015 року головне управління Держземагентсва у Сумській області (відповідач1) видав оспорювані накази №№18-509/16-15-СГ, 18-510/16-15-СГ, 18-511/16-15-СГ, 18-512/16-15-СГ, 18-513/16-15-СГ, якими надав дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства, розташованих за межами населених пунктів на території Перехрестівської сільської ради Роменського району, орієнтованими площами 48,40 га, 4,80 га, 72,50 га, 23,80 га, 118,10 га (а.с.11, 12, 13).

30 квітня 2015 року головним управлінням Держземагентсва у Сумській області були видані оспорювані накази №№ 18-1407/16-15-СГ, 1-1408/16-15-СГ, 18-1409/16-15-СГ, 18-1410/16-15-СГ, 18-1411/16-15-СГ, якими ОСОБА_1, були надані земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області на умовах оренди для ведення фермерського господарства строком на 21 рік з орендною платою в розмірі 7% від нормативно-грошової оцінки земельних ділянок з урахуванням коефіцієнтів індексації 3,997 та 1, 756, що уточнюються щорічно: кадастровий номер НОМЕР_1, площею 118, 0998 га , НОМЕР_2, площею 21, 8654 га, НОМЕР_3, площею 48,3912 га, НОМЕР_4, площею 72,4939 га, НОМЕР_5, площею 4,8422 га (а.с.15-18).

На підставі вищевказаних наказів 30 квітня 2015 року між головним управлінням Держземагентсва у Сумській області та ОСОБА_1 укладені договори оренди спірних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які знаходяться на території Перехрестівської сільської ради Роменського району , а саме: земельної ділянки, загальною площею 21, 8654 га, кадастровий номер НОМЕР_2; земельної ділянки, загальною площею 4,8422 га, кадастровий номер НОМЕР_5; земельної ділянки, загальною площею 48,3912 га, кадастровий номер НОМЕР_3; земельної ділянки, загальною площею 118,0998 га, кадастровий номер НОМЕР_1; земельної ділянки, загальною площею 72,4939 га, кадастровий номер НОМЕР_4, договори укладено на 21 рік (а.с.19-22, 25028, 31-34, 37-40, 43-46).

З витягів з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого нерухомого майна вбачається, що державна реєстрація права оренди здійснена реєстраційною службою Роменського міськрайонного управління юстиції 14.05.2015 року та 15.05.2015 року за номерами запису 9667482, 9672022, 9672587, 9660576, 9669862 відповідно (а.с.22 зворот, 23, 24, 28 зворот, 29, 30, 34 зворот, 35, 36, 40 зворот, 41, 42, 47, 48).

З листа в.о. начальника Головного управління Держземагентсва у Сумській області, адресованого Сенчі О.І., мешканцю м. Ромни, вул. А. Іоффе, 43, вбачається, що останньому відповідно в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду строком на 7 років, орієнтовною площею 118,10 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Перехрестівської сільської ради Роменського району відмовлено по причині не зазначення у заяві кількості членів фермерського господарства, а також надання копії диплому, не завіреної належним чином (а.с.49).

Згідно довідки Державної інспекції сільського господарства у Сумській області від 10.06.2015 року за ОСОБА_1 трактори, тракторні причепи та інша самохідна техніка в інспекції не зареєстрована (а.с.50).

Відповідно до листа начальника управління Держземагентсва у Роменському районі Сумської області від 05.06.2015 року технічна документація з нормативно-грошової оцінки спірних земельних ділянок в установленому законом порядку не розроблялась. Згідно даних Держземагентсва України нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі (1,0 га) по Сумській області на 2015 рік становить 24522,22 грн. У відповідності до середньої вартості 1 га ріллі по Сумській області нормативно-грошова оцінка земельних ділянок на території Перехрестівської сільської ради Роменського району з урахуванням коефіцієнтів індексації 3,997 та 1756 складає: кадастровий номер НОМЕР_5, загальною площею 4,8422 га - 118 741,49 грн.; кадастровий номер НОМЕР_1, загальною площею 118,0998 га - 2896069,28 грн.; кадастровий номер НОМЕР_2, загальною площею 21,8654 га - 536188,28 грн.; кадастровий номер НОМЕР_3, загальною площею 48,3912га - 1186659,65.; кадастровий номер НОМЕР_4, загальною площею 72,4439 га - 1777711,36 грн. (а.с.51).

З копії трудової книжки відповідача ОСОБА_1 вбачається, що останній після закінчення у 1999 році Сумського аграрного університету працював на керівних посадах на різних підприємствах, перебував на обліку, як безробітний у Центрі зайнятості населення. У 2012 році звільнений з роботи з ТОВ «АГРО-ПОЛІС», на момент отримання в оренду земельних ділянок ніде не працював (а.с.91-96).

З копії договору № 559 на виробництво проектно-вишукувальної роботи від 22.05.2015 року вбачається, що ОСОБА_1 замовив у ПП «Ромни-Проект» виготовлення технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, наданих для ведення фермерського господарства на території Перехрестівської сільської ради (а.с.97-98).

Згідно копій платіжних квитанцій відділення Сумської філії Приватбанку від 29.05. 2015 року, 01.07. 2015 року, 27.08.2015 року ОСОБА_1 сплачено орендної плати за користування земельними ділянками 40000,00 грн., 39095,98 грн., 23753,87 грн., 128855,25 грн., 52570,65 грн., 5260,41 грн. (а.с.99-101).

Згідно довідки Перехрестівської сільської ради від 09.11.2015 року орендна плата за користування 5-ма земельними ділянками за перший рік оренди повинна була бути сплачена ОСОБА_1 єдиним платежем протягом 10-ти днів з дати державної реєстрації на розподільчий рахунок Перехрестівської сільської ради та становить відповідно 456075,90 грн., фактично на розподільчий рахунок Перехрестівської сільської ради від ОСОБА_1 надійшли кошти: 29.05.2015 року - 76324,52 грн., 01.07.2015 року - 40000 грн., 27.08.2015 року - 173211,64 грн. - всього 289536 грн. (а.с.157).

Рішенням тридцять шостої сесії шостого скликання Роменської районної ради від 25.09.2015 року затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок ОСОБА_1 загальною площею 265,6925 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Перехрестівської сільської ради (а.с.158).

З копії технічної документації з нормативно-грошової оцінки спірних земельних ділянок, що перебувають у користуванні ОСОБА_1, вбачається, що грошова оцінка земельних ділянок становить: площею 118,0998 га - 3418331,22 грн., площею 72,4939 га - 2094918,21 грн., площею 48,3912 га - 1392330,16 грн., площею 21,8654 га - 608661,91 грн., площею 4, 8422 га - 121038, 67 грн., а всього - 7635280,17 грн.(а.с.169- 179)

З експлікації земель вбачається, що земельні ділянки розташовані на різних полях (а.с.188, 193, 199, 205, 211).

Проаналізувавши зібрані у справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги заступника прокурора Сумської області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Даного висновку суд дійшов з огляду на таке.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 84 Земельного кодексу України (далі ЗК України) право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі, зокрема, і районний державних адміністрацій.

Відповідно до ст. 17 ЗК України розпорядження землями державної власності, у тому числі й надання їх у користування, належить до повноважень місцевих державних адміністрацій та здійснюється відповідно до вимог цього кодексу.

Частиною 1 ст. 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом .

Згідно з ч.2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Частиною 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» встановлено, що для отримання(придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної райдержадміністрації. У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування

ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Частиною 7 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено, що земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом.

Згідно з Переліком спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за освітньо-кваліфікаційними рівнями спеціаліста і магістра, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 року №787, спеціальність облік і аудит, належить до галузі знань «економіка та підприємство» (шифр галузі 03.05.), а не сільське господарство і лісництво» (шифр галузі 09.01).

Згідно з ч.1 ст. 21 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади,… або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Судовим розглядом справи встановлено, що оспорювані накази Головного управління Держземагентсва у Сумській області про надання ОСОБА_1 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу земельних ділянок в оренду суперечать ч.2 ст. 19 Конституції України, цивільному та земельному законодавству України, видані без дотримання принципу рівності перед законом.

Дані накази прийняті всупереч встановленій процедурі набуття права оренди на земельні ділянки, оскільки у клопотанні від 05.02.2015 року не зазначено дані про кількість членів фермерського господарства, про наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, не обґрунтовано розмірів земельних ділянок з врахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, ОСОБА_1 навів недостовірні дані про наявність у нього сільськогосподарської техніки та інших засобів для обробітку землі, надав копію диплому про здобуття вищої освіти, яка не передбачає отримання сукупності систематизованих знань, умінь і навичок у галузі «Сільське господарство», необхідних для ведення фермерського господарства та не надав доказів наявності у нього досвіду роботи в сільському господарстві.

Саме з указаних підстав відповідач 1 відмовив Сенчі О.І. у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, площею 118, 1 га, розташованої на території Перехрестівської сільської ради для ведення фермерського господарства.

Крім того, земельні ділянки, які передані в оренду ОСОБА_1, не є єдиним земельним масивом та розташовані на значній відстані одна від одної.

Згідно ч.1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі», однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата, відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України згідно з договором оренди землі.

Частиною 1 пункту 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України і частиною 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативно-грошова оцінка земельних ділянок.

Отже, законодавець чітко визначив, що нормативно-грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності.

З наведеного вище вбачається, що обов'язок зі сплати орендної плати є нормативно-врегульованим і не може визначатися чи змінюватися сторонами договору за власним волевиявленням з порушенням умов та порядку, передбачених чинним законодавством, дотримання порядку визначення орендної плати відповідно до проведеної нормативної грошової оцінки є чинником економічного регулювання земельних відносин, визначення економічно обґрунтованих надходжень до місцевих бюджетів.

Як встановлено судом, при укладенні спірних договорів оренди земельних ділянок нормативна грошова оцінка земельних ділянок не проводилась, що підтверджується листом управління Держземагентсва у Роменському районі від 05.06.2015 року, а визначалася на підставі довідки управління Держземагентства у Роменському районі, виходячи з середньої вартості ріллі по Сумській області, що суперечить положенням Закону України «Про оцінку землі» та п.п. 271.2, 271 Податкового кодексу України, а також п.2.3 спірних договорів про те, що нормативно-грошова оцінка буде визначена після її проведення.

Виходячі зі змісту п. 2.5 спірних договорів на момент їх укладення управлінням Держземагенства Сумській області та ОСОБА_1 прописано нормативно-грошову оцінку п'яти земельних ділянок - 6515369,93 грн.

Таким чином, при укладенні договорів оренди земельних ділянок відповідачами занижено їх реальну нормативно-грошову оцінку на суму 1119910,24 грн., відповідно і занижено розмір орендної плати на загальну суму 78393,71 грн.

Відповідно п.п. 4.3, 4.4 договорів, орендна плата за користування п'ятьма земельними ділянками за перший рік користування сплачується орендарем єдиним платежем протягом 10-ти днів з дати державної реєстрації права оренди на розподільчий рахунок Перехрестівської сільської ради та складає загальну суму 456075,90 грн.

Державна реєстрація права оренди проведена реєстраційною службою 14.05., 15.05.2015 року.

Згідно інформації Перехрестівської сільської ради орендарем ОСОБА_1 у порушення істотних умов договорів оренди на розподільчий рахунок Перехрестівської сільської ради перераховано кошти за оренду земельних ділянок на загальну суму 289536 грн. надходження відбулося 29.05, 01.07. та 27.08.2015 року, тобто не на протязі 10-ти днів та не єдиним платежем.

На момент винесення рішення відповідач ОСОБА_1 має заборгованість з орендної плати перед місцевим бюджетом Перехрестівської сільської ради на суму 166539,90 грн., а з урахуванням проведеної нормативної грошової оцінки - 244933,61 грн.

Відповідно до ч.1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Як передбачено ч.1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Таким чином, судом встановлено, що під час укладення оспорюваних договорів оренди земельних ділянок були порушені вимоги ч.1 ст. 15Закону України «Про орендну землі», ч.1 ст. 13 Закону України»Про оцінку земель», п.289.1 ст. 289 Податкового кодексу України , внаслідок чого порушуються інтереси держави. Приймаючи рішення у даній справі, суд також враховує правову позицію Верховного Суду України, викладену у Постанові від 08.04.2015 року у справі №3-41 гс15.

Враховуючи викладене та керуючись 10, 11, 209, 212-214, 218 ЦПК України, ч.2 ст. 19 Конституції України, ч.1 ст. 203, ч.1 ст. 215 Цивільного кодексу України, ст. 17 , ч.1 ст. 116 , ч.2 ст. 123 Земельного кодексу України, ч.1, ч.7 ст.7 Закону України «Про фермерське господарство», ч.1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель», ч.1 ст. 15, ст. 21 Закону України «Про оренду землі», суд

В И Р І Ш И В :

Позов заступника прокурора Сумської області до Головного управління Держземагентства у Сумській області, Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, повернення земельних ділянок - задоволити.

Визнати незаконними та скасувати накази Головного управління Держземагентства у Сумській області №№18-509/16-15-СГ, 18-510/16-15-СГ, 18-511/16-15-СГ, 18-512/16-15-СГ, 18-513/16-15-СГ від 23.02.2015 року про надання дозволів ОСОБА_1 на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 48,4, 4,8, 72,5, 23,8 та 118,1 га відповідно.

Визнати незаконними та скасувати накази Головного управління Держземагентства у Сумській області №№ 18-1407/16-15-СГ, 18-1408/16-15-СГ, 18-1409/16-15-СГ, 18-1410/16-15-СГ, 18-1411/16-15-СГ від 30.04.2015 про надання ОСОБА_1 в оренду земельних ділянок площею 118,0998 (кадастровий номер НОМЕР_1), 21, 8654 га (кадастровий номер НОМЕР_2), 48,3912 га (кадастровий номер НОМЕР_3), 72,4939 га (кадастровий номер НОМЕР_4), 4,8422 га (кадастровий номер НОМЕР_5) відповідно.

Визнати недійсними договори оренди земельних ділянок площею 118,0998 га (кадастровий номер НОМЕР_1), 21, 8654 га (кадастровий номер НОМЕР_2), 48,3912 га (кадастровий номер НОМЕР_3), 72,4939 га (кадастровий номер НОМЕР_4), 4,8422 га (кадастровий номер НОМЕР_5), укладені 30.04.2015 року головним управлінням Держземагентства у Сумській області та ОСОБА_1.

Зобов'язати ОСОБА_1 повернути земельні ділянки 118,0998 га (кадастровий номер НОМЕР_1), 21,8654 га (кадастровий номер НОМЕР_2), 48,3912 га (кадастровий номер НОМЕР_3), 72,4939 га (кадастровий номер НОМЕР_4), 4,8422 га (кадастровий номер НОМЕР_5), вартістю 6515369,93 грн. до земель запасу державної власності.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Сумської області через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час оголошення судового рішення - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя підпис...

Копія вірна

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Л. П. Кондратенко