Заводський районний суд м. Запоріжжя
69009 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98
Справа № 332/4487/15-а
Категорія 87
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.11.2015 Заводський районний суд м. Запоріжжя у складі:
Головуючого судді - Марченко Н.В.,
при секретарі - Фурдак В.Й.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя, про визнання протиправними дій, щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, суд -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з позовом до УПФУ в Заводському районі , про визнання протиправними дій, щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії. В позові вона указала, що з 03.07.1998 позивачка влаштувалася працювати до Фінансового управління Заводської районної адміністрації на посаду державного службовця і продовжувала працювати до 22.03.2011.
З 28.03.2011, відповідно до наданої заяви від 28.03.2011, позивачці була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу від 16.12.1993 №3723-ХІІ. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку складає - 82%.
Для проведення розрахунку пенсії позивачка надала довідки, які були видані Фінансовим управлінням Заводської районної адміністрації Запорізької міської рад від 25.03.2011 №20/341 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років), довідка цієї ж установи про складові заробітної плати від 25.03.2011 за №20/344 (надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії і премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальна допомога) за останні 24 календарних місяці роботи (з 01.03.2009 по 28.02.2011), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як зазначено у вищевказаних довідках, на всі виплати, що включені до цих довідок нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
На адресу відповідача позивачкою була направлена заява 28.09.2015 про перерахунок пенсії з урахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та грошових сум виплати індексації заробітної плати за останні 24 календарних місяців, суми яких відображені у довідці Архівного відділу Запорізької міської ради від 13.08.2015 №03-06/К-191 з додатком про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи. У вищезазначеній довідці вказано, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В отриманій відповіді від 05.10.2015 за №168/К-8, відповідач відмовив у перерахунку пенсії, оскільки матеріальна допомога за своїм змістом є одноразовою виплатою і не є складовою частиною заробітної плати і з цих підстав не підлягає включенню до заробітку для обчислення пенсії. Щодо невключення до розрахунку пенсії грошових сум виплат індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, будь-які висновки відсутні.
При цьому, відповідачем залишена без уваги ухвала Вищого адміністративного суду України від 21.11.2012 по справі № К-39768/10, згідно якої Постанова Правління Пенсійного Фонду України від 30.10.2008 №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визнана незаконною та такою, що не відповідає Постанові Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 за №865.
Підставою відмови в проведенні перерахунку пенсії відповідачем вказано ст.33 Закону №3723-ХП та постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. за №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
В судовому позивачка підтримала заявлений позов, просить його задовольнити з підстав указаних в позові.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову посилаючись на те, що посадовий оклад, надбавка за ранг, кваліфікаційний клас, класний чин, спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії враховуються у розмірах, установлених на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Середньомісячна сума вищезазначених виплат визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на відповідну кількість місяців.
Премії до державних, професійних свят та ювілейних дат враховуються у розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії.
Матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складовою частиною заробітної плати і не підлягає включенню до заробітку для обчислення пенсії.
Вислухавши учасників процесу, дослідивши докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
В ст.37 Закону № 3723-ХП встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Отже, загальний процент застосований при розрахунку пенсії від заробітку складає - 82%.
Розуміння терміну «заробітна плата» у цілях його правозастосування, законодавцем визначено в ч. 1 ст.1 Закону України « Про оплату праці» від 24.03.1995 за № 108/95-ВР, а саме: заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Саме ст.2 цього Закону визначено структуру заробітної плати до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також - заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону № 3723-ХП передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Таким чином, не тільки матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, але й компенсації за невикористану відпустку та грошові суми виплати індексації заробітної плати, теж входять до системи оплати праці державного службовця.
Щодо складової частини заробітної плати - індексації, то з цього приводу в ст.1 та ст.2 Закону України « Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 за №1282 визначено, що індексація грошових доходів населення дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг, а відтак, заробітна плата є об'єктом такої індексації.
Разом з цим, ст.6 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 01.11.1991 № 1788-ХП врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону № 1788-ХП до заробітку для обчислення пенсій включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІУ нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткування доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу, з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У спірній ситуації саме в ст.41 Закону №1058-ІУ визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Так цією нормою, зокрема, встановлено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону та суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримуванні застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
В даних спірних правовідносинах перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: ст.41 Закону №1058-ІУ та ст.66 Закону №1788-ХП. Позиція Відповідача є помилкою про не включення до перерахунку пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку та грошових сум виплат, пов язаних з індексацією заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011- єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування.
Таким чином, відповідно до вказаних нормативних актів, пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати з урахуванням всіх виплат, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011- єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування. Відмова Відповідача в проведенні перерахунку пенсії є наслідком порушення правил застосування норм права.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2-12, 158-160 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя у відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум за посадовий оклад; надбавки за ранг; надбавки за вислугу років; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; щомісячні премії; премії з фонду економії заробітної плати; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги на соціально-побутові проблеми; сум компенсації за невикористану відпустку та грошових сум виплати індексації заробітної плати згідно довідок від 25.03.2011 №20/341, 25.03.2011 №20/343, 25.03.2011 №20/344 та 13.08.2015 №03-06/К-191 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії та у подальшому її сплачувати ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум за посадовий оклад; надбавки за ранг; надбавки за вислугу років; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; щомісячні премії; премії з фонду економії заробітної плати; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем; сум компенсації за невикористану відпустку та грошових сум виплати індексації заробітної плати згідно довідок від 25.03.2011 року №20/341, 25 03.2011 року, № 20/343 25.03.2011 року, №20/344 та 13.08.2015 №03-06/К-191 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 1 жовтня 2015 і з урахуванням загального проценту застосованого у розрахунку пенсії ОСОБА_1 від заробітку, а саме - 82%.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня отримання її копії.
.
Суддя Н.В. Марченко