УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2015 р. Справа № 876/6902/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання - Керод Х.І.,
за участю:
представників позивача - Майструк Н.І., Сергійчук І.Є..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року у справі за позовом Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Рожищенського району Волинської області до Державної фінансової інспекції у Волинській області про визнання протиправною та скасування вимоги в частині, -
ВСТАНОВИЛА:
Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Рожищенського району Волинської області звернувся з позовом до Державної фінансової інспекції у Волинській області про визнання протиправними та скасування пунктів 1 та 2 вимоги ДФІ у Волинській області від 19 березня 2015 року №03-040-14-14/1733.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідачем проведено ревізію фінансово-господарської діяльності територіального центру Рожищенського району за період з 1 січня 2012 року по 1 січня 2015 року, якою встановлено окремі порушення законодавства, викладені в акті ревізії від 4 березня 2015 року №040-23/001. На підставі акту ревізії позивачу пред'явлена вимога від 19 березня 2015 року №03-040-14-14/1733 "Про усунення порушень". Проте, позивач не погоджується з висновками інспекції, викладеними у пунктах 1 та 2 вимоги від 19 березня 2015 року №03-040-14-14/1733 з наступних підстав.
Позивач вважає посилання в акті ревізії щодо вчинення порушення при виплаті матеріальної допомоги, що призвело до збитків в сумі 143 698 грн. 17 коп. безпідставними, оскільки протягом 2012 - 2014 років в установі була економія фонду оплати праці, яка утворилась за рахунок відпусток за власний рахунок працівників, відпусток у зв'язку з вагітністю та пологами та перебування на лікуванні у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
ДФІ у Волинській області вбачає порушення нормативного акту, так як він носить обов'язковий характер до обов'язкових виплат, тобто дана норма застосовується до тих виплат, які були заплановані при формуванні фонду оплати праці на рік, а виплачена допомога здійснювалась за рахунок економії фонду оплати праці.
Також позивач вважає безпідставними посилання в акті ревізії про вчинення порушення, що призвело до зайвого нарахування та виплати премії заступнику директора територіального центру ОСОБА_3 в загальній сумі 55 683 грн. 42 коп., оскільки відповідно до ст. 15 Закону України "Про оплату праці", п. 4.3 Положення про преміювання працівників територіального центру, що є складовою колективного договору, погодженого та зареєстрованого начальником управління соціального захисту, преміювання заступника директора здійснювалося за наказом директора територіального центру, на підставі погодженої начальником управління соціального захисту населення заяви про преміювання.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року, позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано пункт 2 листа-вимоги Державної фінансової інспекції у Волинській області від 19 березня 2015 року №03-040-14-14/1733 "Про усунення порушень" в частині стягнення з винних осіб у встановленому законодавством порядку шкоди, спричиненої незаконною виплатою матеріальної допомоги в сумі 143 698 грн. 17 коп. та премій в сумі 55 683 грн. 42 коп..
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ДФІ у Волинській області подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що в період з 12 січня 2015 року по 4 березня 2015 року працівниками ДФІ у Волинській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Рожищенського району за період з 01.01.2012 року по 01.01.2015 року.
04 березня 2015 року за результатами ревізії складений акт №040-23/001, яким встановлено порушення Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Рожищенського району п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року №1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" та п. 5.11 наказу Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України від 5 жовтня 2005 року №308/519, а саме, окремим категоріям працівників (адміністративно-господарському персоналу, соціальним працівникам) виплату матеріальної допомоги, в тому числі на оздоровлення, проведено у розмірах, що перевищують один посадовий оклад на рік.
В результаті наведеного, в період з 01.01.2012року по 01.01.2015 року було зайво нараховано та виплачено матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 64 працівникам в загальній сумі 126 965 грн., на яку нараховано і сплачено єдиного соціального внеску в сумі 46 088 грн. 30 коп.
Крім того, ревізією дотримання вимог законодавства при виплаті допомог, премій, інших заохочувальних виплат встановлено порушення п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року №1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", а саме: заступнику директора територіального центру ОСОБА_3, на підставі наказів керівника установи, проведено виплату премій, при відсутності відповідного розпорядчого документу органу вищого рівня, що призвело до зайвого нарахування та виплати премії в сумі 40 853 грн. 58 коп., та відповідно зайвої сплати єдиного страхового внеску в сумі 14 829 грн. 84 коп., чим завдано територіальному центру Рожищенського району збитків на загальну суму 55 683 грн. 42 коп..
Відповідно до п. 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" ДФІ у Волинській області листом від 19 березня 2015 року №03-040-14-14/1733 направила територіальному центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Рожищенського району вимогу "Про усунення порушень", в якій перелічені ряд вимог з метою повного усунення виявлених порушень та зазначено дату зворотного інформування про вжиті заходи до 20 квітня 2015 року.
Зокрема п. 2 вимоги від 19 березня 2015 року №03-040-14-14/1733 запропоновано стягнути з винних осіб у встановленому законодавством порядку шкоду, спричинену незаконною виплатою матеріальної допомоги в сумі 143 698 грн. 17 коп. та премій в сумі 55683 грн. 42 коп..
Згідно Положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Рожищенського району Волинської області, затвердженого наказом ГУ праці та соціального захисту населення Волинської ОДА від 9 липня 2007 року №85, рішенням Рожищенської районної ради Волинської області від 20 грудня 2012 року №20/7 та від 27 березня 2014 року №32/19, директор територіального центру розпоряджається коштами територіального центру в межах затвердженого кошторису витрат та відповідно до їх цільового призначення, визначених районною радою та головним розпорядником коштів - начальником управління соціального захисту населення.
Умови оплати праці працівників територіального центру та штатна чисельність визначаються відповідно до законодавства з питань оплати праці, норм часу, чисельності та типового штатного нормативу чисельності працівників територіального центру, що затверджується наказом Мінсоцполітики.
Фонд оплати праці затверджений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року №1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" та наказу Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України від 5 жовтня 2005 року №308/519.
Як визначено п. 3.11 колективного договору між трудовим колективом та директором територіального центру Рожищенського району на 2008 - 2013 роки від 17.12.2008 року №43, п. 4.12 колективного договору між трудовим колективом та директором територіального центру Рожищенського району на 2014 - 2019 роки від 25.02.2014 року №7, директор територіального центру, за наявності економії фонду оплати праці, може здійснювати працівникам заохочувальні виплати, до яких належить грошова допомога для вирішення соціально-побутових потреб у розмірі посадового окладу.
Для підготовки наказів про преміювання враховувались заяви заступника директора про надання премії, які були завізовані начальником Управління соціального захисту населення Рожищенської районної державної адміністрації.
Отже, нарахування працівникам матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в період з 1 січня 2012 року по 1 січня 2015 року, в загальній сумі в сумі 143 698 грн. 17 коп., було проведено відповідно до вимог чинного законодавства.
При цьому слід вказати, що вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку, або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Враховуючи те, що збитки встановлені ревізією, відшкодовуються у судовому порядку, правильність їх обчислення перевіряє суд. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 14 жовтня 2014 року у справі №21-453а14.
З врахуванням викладеного, колегія суддів прийшла до переконання про те, що апелянтом, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийняття п. 2 листа-вимоги ДФІ у Волинській області від 19.03.2015 року №03-040-14-14/1733 "Про усунення порушень" в частині стягнення з винних осіб у встановленому законодавством порядку шкоди, спричиненої незаконною виплатою матеріальної допомоги в сумі 143 698 грн. 17 коп. та премій в сумі 55 683 грн. 42 коп., а відтак позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.
Перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Волинській області - залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 травня 2015 року у справі № 803/749/15-а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Р.М. Гулид
Судді: С.М. Кузьмич
В.З. Улицький
Повний текст ухвали виготовлено 16.11.2015 року