Постанова № 53531449, 02.11.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2015
Номер справи
805/3529/15-а
Номер документу
53531449
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2015 р. Справа №805/3529/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 12:35

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шувалової Т.О.,

при секретарі судового засідання - Хоменко А.С.,

за участю:

представника позивача - Пожидєва О.О., за довір.;

представників відповідача - Пономарьова А.О., Цибульнік О.В. за довір.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Національного природного парку «Святі Гори» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску,-

ВСТАНОВИВ:

20 серпня 2015 року Національний природний парк «Святі Гори» звернувся до суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішення № 0004301705 від 18 березня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальній сумі 6689,92грн.

Ухвалою суду від 28 жовтня 2015 року неналежного відповідача по справі Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області замінено на належного - Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (арк.спр.92).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які прямо виключають можливість застосування штрафних та фінансових санкцій до позивача, як платника єдиного внеску, який зареєстрований на території проведення антитерористичної операції. Вказує на те, що звертався з заявою до податкового органу про звільнення від відповідальності за неналежне виконання обов'язків щодо сплати єдиного соціального внеску.

Крім цього, позивач зазначає, що з весни 2014 року по липень 2014 року в місті Слов'янську проводилась антитерористична операція, у зв'язку з чим, робота Управління Державної казначейської служби України у місті Слов'янську Донецької області була зупинена з 20.05.2014 року по 07.07.2014 року. Після відновлення роботи казначейської служби, всі податки були перераховані до відповідних органів. На підставі викладеного, вважає рішення податкового органу незаконним, таким що підлягає скасуванню, тому просить задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача надав заперечення на позов, відповідно до яких просив суд відмовити у його задоволенні в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що рішенням від 18.03.2015 року № 0004301705 за несвоєчасну сплату єдиного внеску, до позивача застосовані штрафні санкції в сумі 5724,93грн, та пеня в сумі 1144,99грн., за період з 21.06.2014 року по 10.07.2015 року. Вважає, що ніяких обмежень щодо сплати єдиного внеску через відділення державного казначейства законом не встановлено, сплата єдиного внеску до бюджету проводиться з будь-якого рахунку або навіть через будь-яке банківське відділення. Зазначає, що єдиним документом, як підстава для звільнення від відповідальності з невиконання обов'язків платника єдиного внеску є сертифікат Торго-промислової палати України.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позові.

Представники відповідача заперечували про задоволення позовних вимог, просили відмовити у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання здійснювалося за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, встановив наступне.

Національний природний парк «Святі Гори» (надалі - Парк) створений відповідно до Указу Президента України від 13.02.1997 року № 135 «Про створення національного природного парку «Святі Гори», є об'єктом природно заповідного фонду загальнодержавного значення, є юридичною особою (ЄДРПОУ - 24802477), зареєстрований за адресою: 84130, Донецька область, м. Святогірськ, вул.60-річчя Жовтня,1 (а.с. 105-106).

Відповідно до пункту 1.3 Положення «Про Національний природний парк «Святі Гори», затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 12.12.2011 року № 520, Парк є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у відділенні Казначейства і утримується за рахунок коштів державного бюджету. (арк.спр.68-83).

Парк перебуває на обслуговуванні та має відкриті рахунки в Управлінні державної казначейської служби у м. Слов'янську Донецької області, як розпорядник бюджетних коштів третього рівня з січня 2003 року, про що свідчить лист Управління державної казначейської служби у м. Слов'янську Донецької області від 27.10.2015 року № 06-19/1763 та додаток 12 до Порядку відкриття за закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України (арк.спр.57, 97).

Позивач перебуває на податковому обліку в Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області.

Рішенням Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 18.03.2015 року № 0004301705 до позивача застосовано штрафні санкцій та нарахована пеня за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальній сумі 6689,92грн., в тому числі: штраф в сумі -5724,93грн., та пеня в сумі - 1144,99грн., за період з 21.06.2014 року по 10.07.2014 року (ар.спр.6).

Вважаючи, рішення відповідача протиправним та таким, що порушує законні права та інтереси позивача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Тобто, позивач в розумінні зазначених норм Закону є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до п.п.19-1.1.2 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Згідно з п.п.20.1.19, п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ст. 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Абзац перший ч.5 ст. 9 зазначеного Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачає, що сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Згідно з ч.8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"платники єдиного внеску, в тому числі позивач, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач 29 травня 2014 року подав до Управління державної казначейської служби у м.Словянську Донецької області платіжні доручення щодо сплати єдиного внеску за травень 2014 року:

- платіжне доручення від 29.05.2014 року № 120 на суму 5430,00грн.,

- платіжне доручення від 29.05.2014 року № 123 на суму 51440,76грн.,

- платіжне доручення від 29.05.2014 року № 64 на суму 440,34грн.,

- платіжне доручення від 29.05.2014 року № 63 на суму 32,99грн.

Всі платіжні доручення були прийняті 29 травня 2014 року казначейською службою, про що свідчить відмітка в правому верхньому куті на копіях платіжних доручень (арк.спр. 98).

Тобто, позивачем відповідно до пункту 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було своєчасно подано платіжні доручення щодо сплати єдиного внеску за травень 2014 року, по строку сплати - 20 червня 2014 року.

Проте, Управлінням державної казначейської служби у м. Слов'янську Донецької області вказані кошти на оплату єдиного внеску були проведені та списані з рахунку позивача лише 10.07.2014 року, оскільки з 20 травня 2014 року по 07 липня 2014 року казначейське обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів у м. Слов'янську Донецької області було призупинено на підставі рішення Державної казначейської служби України з метою дотримання статті 4 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», про що свідчить лист Державної казначейської служби України від 19.06.2014 рок № 14-08/2172-14485 та лист Управління державної казначейської служби у м. Слов'янську Донецької області від 27.10.2015 року № 06-19/1763 (арк.спр.57,64).

Тобто, 10 липня 2014 року, після відновлення казначейського обслуговування чотири платіжні доручення від 29 травня 2015 року були оплачені Управлінням державної казначейської служби у м. Слов'янську Донецької області, про що свідчить відбиток штампу на копіях платіжних дорученнях «Оплачено» (арк.спр.98).

Згідно п. 11.3 Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 грудня 2012 N 1407 (далі - Порядок N 1407), органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень за дорученнями розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків на рахунках для обліку відкритих асигнувань.

Відповідно до пункту 11.7 Порядку № 1407, подані розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів платіжні доручення перевіряються органами Казначейства щодо наявності всіх необхідних реквізитів, відповідності підписів відповідальних посадових осіб і відбитка печатки установи зразкам. За правильність оформлення та достовірність інформації, наведеної у платіжному дорученні, відповідає розпорядник бюджетних коштів (одержувач бюджетних коштів). Враховуючи зазначене орган Казначейства на прийнятих розрахункових документах зазначає дату реєстрації платіжного доручення у полі "Одержання банком" та відмітку у вигляді штампа "Оплачено", що відповідає даті списання з рахунку платника коштів.

Згідно із пунктом 1.30 статті 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" платіжне доручення - розрахунковий документ, який містить доручення платника банку, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача.

Пунктом 22.4 статті 22 цього Закону передбачено, що під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що Парк своєчасно, до закінчення граничного строку сплати, подав платіжні доручення на перерахування єдиного соціального внеску, що свідчить про належне виконання позивачем зобов'язань зі сплати єдиного соціального внеску в порядку та у строки визначені чинним законодавством України. Затримка перерахування суми єдиного соціального внеску сталася з вини Управління державної казначейської служби у м. Слов'янську Донецької області.

При цьому, для вирішення питання щодо можливості відкриття рахунків в інших відділеннях казначейської служби України, в червні 2014 року директором Парку направлялись листи до керівників Ізюмського відділення Управління державної казначейської служби України, Краснолиманського відділення Управління державної казначейської служби України, Державної служби казначейства України з проханням на час проведення антитерористичної операції відкрити рахунки в цих відділеннях (арк.спр.65-67). Однак, згідно листа Державної казначейської служби України від 19.06.2014 року № 14-08/2172-14485 прохання позивача задоволено не було, а тільки повідомлено про призупинення казначейського обслуговування (арк.спр.64).

Крім цього, суд вважає за необхідне зауважити, що Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що у разі порушення банком, що обслуговує отримувача, строків завершення переказу цей банк зобов'язаний сплатити отримувачу пеню у розмірі 0,1 відсотка суми простроченого платежу за кожний день прострочення, що не може перевищувати 10 відсотків суми переказу, якщо інший розмір пені не обумовлений договором між ними.

Тобто, у разі вчинення платником єдиного внеску усіх дій, пов'язаних зі сплатою єдиного внеску, у межах строків, встановлених законом для його сплати, то такий платник звільняється від відповідальності, якщо переказ коштів здійснено несвоєчасно з вини банку (у даному випадку - з вини органу Казначейства).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд приходить висновку, що оскільки позивачем повністю виконано вимоги закону щодо своєчасної сплати єдиного внеску, платіжні доручення для перерахування єдиного внеску подано за 23 дні до строку встановленого Законом, а несвоєчасне їх перерахування на рахунок органу доходів та зборів виникло не з вини позивача, а у зв'язку з призупиненням казначейського обслуговування, тому підстави для застосування штрафних санкцій до позивача та нарахування пені відсутні.

Згідно статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на зазначене, беручи до уваги достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністартивного судочинства України Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 11, 17-20, 69-72, 94, 162, 163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Національного природного парку «Святі Гори» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - задовольнити у повному обсязі.

Скасувати рішення Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області № 0004301705 від 18.03.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пенсі за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальну суму 6869,92 грн., з яких штраф у розмірі - 5724,93грн., пеня у розмірі - 1144,99 грн.

Стягнути з Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Національного природного парку «Святі Гори» м. Маріуполь (84130, Донецька область, м. Святогірськ, вул. 60-річчя Жовтня,1 код ЄДРПОУ 24802477) судовий збір в розмірі 182 (сто вісімдесят дві) гривні 70 копійок.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 02 листопада 2015 року. Повний текст постанови буде виготовлено протягом п'яти днів.

Суддя Шувалова Т.О.