ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
17 листопада 2015 рокум. Ужгород№ 807/2348/15
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді - Гебеш С.А.
суддів - Рейті С.І., Шешеня О.М.
при секретарі судового засідання - Приходько Т.В.
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_1
представник відповідача: - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 - кандидата у депутати Іршавської районної ради до Іршавської районної виборчої комісії про визнання дій протиправними та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 - кандидат у депутати Іршавської районної ради (далі - позивач, ОСОБА_2.), звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Іршавської районної виборчої комісії Закарпатської області (далі - відповідач, Іршавська РВК), в якій просить суд: « 1. Визнати незаконними дії Іршавської районної виборчої комісії Закарпатської області пов'язані з прийняттям пункту 4 постанови Іршавської РВК про заміщення депутатів Іршавської районної ради від 11.11.2015 року № 60, яким ОСОБА_2 1970 р.н. включену до виборчого списку Іршавської районної організації Єдиного Центру, визнано обраним депутатом Брідської сільської ради (у зв'язку з особистим поданням повідомлення про моє обрання сільським депутатом) та, визнання ОСОБА_3 1971 р.н. обраним депутатом Іршавської районної ради, включеного наступним за черговістю у виборчому списку Іршавської районної організації Єдиного Центру; 2. Визнати пункт 4 постанови Іршавської РВК про заміщення депутатів Іршавської районної ради від 11.11.2015 року № 60, яким ОСОБА_2 1970 р.н., включену до виборчого списку Іршавської районної організації Єдиного Центру, визнано обраним депутатом Брідської сільської ради (у зв'язку з особистим поданням повідомлення про моє обрання сільським депутатом) та визнання ОСОБА_3 1971 р. н. обраним депутатом Іршавської районної ради, включеного наступним за черговістю у виборчому списку Іршавської районної організації Єдиного Центру - незаконним, та виключити його із тексту постанови.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 04.11.2015 року позивач отримала повідомлення про визнання її обраною депутатом Іршавської районної ради, оскільки висувала свою кандидатуру в депутати Іршавської районної ради на місцевих виборах 2015 року. Одночасно, на місцевих виборах 2015 року позивач висувала свою кандидатуру в депутати Брідської сільської ради. Після отримання вказаного повідомлення позивач з'явилась до Іршавської районної виборчої комісії та заповнила бланк про обрання її депутатом сільської та районної рад. Однак після того, як нею було проставлено підпис на заповненому бланку, позивачем було з'ясовано, що у виборчих бюлетенях для голосування за депутатів Брідської сільської ради, протоколі Дешковицької ДВК № 210214 та протоколі Брідської СВК кандидатом у депутати Брідської сільскої ради зареєстровано та обрано ОСОБА_4, після чого позивач перекреслила заповнений нею бланк повідомлення для унеможливлення його використання. Інших повідомлень не заповняла, не підписувала та не подавала до Іршавської РВК. Однак, 12.11.2015 року позивачу стало відомо, про постанову Іршавської районної виборчої комісії про заміщення депутатів Іршавської районної ради від 11.11.2015 року № 60, пунктом 4 якої ОСОБА_2, включену до виборчого списку Іршавської районної організації Єдиного Центру,визнано обраним депутатом Брідської сільської ради (у зв'язку з особисто поданим повідомленням про обрання її сільським депутатом) та визнано ОСОБА_3 обраним депутатом Іршавської районної ради, включеного наступним за Черговістю у виборчому списку Іршавської районної організації Єдиного Центру. Таким чином, позивач вважає, що дії Іршавської виборчої комісії, в частині прийняття пункту 4, вказаної постанови є незаконними, і як наслідок пункт 4 даної постанови підлягає виключенню із тексу вказаної постанови.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та зазначив, що відповідачем незаконно прийнято пункт 4 постанови про заміщення депутатів Іршавської районної ради від 11.11.2015 року № 60, а відтак він підлягає скасуванню, оскільки позивач являється обраною депутатом Іршавської районної ради, а до Брідської сільської ради вважається обраною ОСОБА_4 і таким чином позивач не отримає мандат депутата Брідської сільської ради, так як у сільську раду обрано іншу особу, а не її як кандидата, яка згідно паспорту є ОСОБА_2, а не ОСОБА_4.
Відповідач у судове засідання не з'явився, однак надіслав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що повідомлення Брідської сільської виборчої комісії про результати виборів до Брідської сільської ради, згідно частини 12 статті 85 Закону України «Про місцеві вибори» було офіційно оприлюденоно 31 жовтня 2015 року в районній газеті «Нове Життя», а протокол Про результати виборів депутатів Іршавської районної ради був оприлюднений на офіційному сайті Іршавської районної виборчої комісії 03 листопада 2015 року. Таким чином, всі учасники виборчого процесу, в тому числі позивач ОСОБА_2 мали достатньо часу для ознайомлення з цими матеріалами, і не мала жодних мотивованих підстав для перекреслення власноруч поданого вхідного повідомлення зареєстрованого 11.11.2015 року, в котрому власним підписом засвідчила своє обрання депутатом в обох радах (як Іршавської районної ради так і Брідської сільської ради).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представника позивача, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України «Про місцеві вибори» суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія; 3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; 4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; 5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; 6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, включена до виборчого списку Іршавської районної організації Єдиного Центру та висунута вказаною районною організацією кандидатом у депутати до Іршавської районної ради та висувалась кандидатом у депутати до Брідської сільської ради.
Таким чином позивач є суб'єктом виборчого процесу.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є обраною депутатом до Іршавської районної ради.
Крім того, судом встановлено, що відповідно до протоколу Дешковицької дільничної виборчої комісії № 210214, підписаного 26 жовтня 2015 року та протоколу Брідської сільської виборчої комісії, підписаного 26 жовтня 2015 року ОСОБА_2 також була обрана депутатом Брідської сільської ради, однак у вказаних протоколах допущена описка у прізвищі кандидата та значено кандидата як ОСОБА_4 замість вірної ОСОБА_2.
В той же час, 31 жовтня 2015 року в районній газеті «Нове життя» офіційно оприлюднене повідомлення Брідської сільської виборчої комісії про обраних до Брідської сільської ради депутатів, серед яких зокрема, зазначена позивач ОСОБА_2 23.12.1970 р. н., с. Дешковиця, вул. Шевченка,3.
Листом від 03.11.2015 року позивача повідомлено, що Іршавська районна виборча комісія на підставі Протоколу «Про результати виборів депутатів Іршавської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі» прийняла рішення про визнання ОСОБА_2 обраним депутатом Іршавської районної ради та про необхідність особисто або іншою особою за довіреністю подати до Іршавської районної виборчої комісії документи у відповідності до норм ч. 11 ст. 86 та ч. 1 ст. 89 Закону України «Про місцеві вибори» та невідкладно повідомити Іршавську районну виборчу комісію у разі одночасного обрання позивача депутатом в одномандатному виборчому окрузі або сільським, міським головою.
11 листопада 2015 року до Іршавської районної виборчої комісії надійшло повідомлення від ОСОБА_2 про обрання її депутатом в одномандатному виборчому окрузі та депутатом Іршавської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі за виборчим списком місцевої організації партії Єдиного Центру. Вказане повідомлення, було зареєстроване відповідачем 11.11.2015 року за вхідним номером № 48, що підтверджується витягом з журналу вхідної кореспонденції Іршавської районної виборчої комісії.
На засіданні Іршавської районної виборчої комісії від 11.11.2015 року, відповідачем розглянуто особисту заяву ОСОБА_2 1970 р.н. включеної до виборчого списку Іршавської районної організації Єдиного Центру, про одночасне обрання її депутатом Брідської сільської ради. На підставі вказаної заяви Іршавської районною виборчою комісією прийнято рішення вважати ОСОБА_2, 1970 р. н. обраним депутатом в одномандатному виборчому окрузі. За вказане рішення проголосувало 12 членів Іршавської районної виборчої комісії (одноголосно). Вказане рішення оформлене п. 4. Протоколу засідання Іршавської районної виборчої комісії № 16 від 11 листопада 2015 року.
На підставі вказаного Протоколу засідання Іршавської районної виборчої комісії від 11 листопада 2011 року № 16 Іршавською районною виборчою комісією прийнято Постанову про заміщення депутатів Іршавської районної ради від 11.11.2015 року № 60. Пунктом 4 вказаної постанови, ОСОБА_2, 1970 р. н., включену до виборчого списку Іршавської районної організації Єдиного Центру визнано обраним депутатом Брідської сільської ради (у зв'язку з особисто поданим повідомленням про обрання її сільським депутатом) та визнано ОСОБА_5, 1971 р.н. обраним депутатом Іршавської районної ради, включеного наступним за черговістю у виборчому списку Іршавської районної організації Єдиного центру.
Згідно з статтею 25 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.
Виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія, зокрема: 1) забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради; 3) здійснює в межах Автономної Республіки Крим, відповідної області, району контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори в частині, що стосується виборів до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної ради, виборцями, виборчими комісіями, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, підприємствами, установами та організаціями (незалежно від форм власності), їх посадовими особами, місцевими організаціями партій, їх представниками та уповноваженими особами, кандидатами у депутати відповідної ради, їх довіреними особами, офіційними спостерігачами; 5) реєструє кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення; 6) розглядає питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у депутати у випадках, передбачених цим Законом; 15) встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, здійснює офіційне опублікування результатів виборів до відповідної ради; 18) розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради, приймає щодо них рішення.
Порядок встановлення результатів виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі визначений статтею 86 Закону України «Про місцеві вибори».
Відповідно до частини 1 статті 86 Закону України "Про місцеві вибори", виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування в територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів (у тому числі з позначкою "Уточнений") не пізніш як на десятий день з дня голосування установлює результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів.
Відповідно до частини 11 статті 86 Закону України «Про місцеві вибори» у разі обрання одного з кандидатів, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, депутатом у багатомандатному виборчому окрузі та депутатом у одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою, такий кандидат вважається обраним відповідно депутатом у одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою.
Кандидат у депутати, включений до виборчого списку від місцевої організації партії у багатомандатному виборчому окрузі, у разі обрання його депутатом у одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою невідкладно після отримання рішення територіальної виборчої комісії про результати відповідних місцевих виборів повідомляє про своє обрання територіальну виборчу комісію, яка встановлює результати місцевих виборів по відповідному багатомандатному виборчому округу.
У такому разі відповідна територіальна виборча комісія протягом одного дня з дня отримання такого повідомлення або відповідного повідомлення Центральної виборчої комісії приймає рішення про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку відповідної місцевої організації партії.
Враховуючи встановлені судом обставини та вищенаведені норми законодавства, суд приходить до переконання, що відповідач, отримавши повідомлення про обрання позивача депутатом в одномандатному виборчому окрузі правомірно та з дотриманням положень ч. 11 ст. 86 Закону України «Про місцеві вибори» прийняв пункт 4 постанови про заміщення депутатів Іршавської районної ради від 11.11.2015 року № 60, яким ОСОБА_2, 1970 р. н., включену до виборчого списку Іршавської районної організації Єдиного Центру визнано обраним депутатом Брідської сільської ради (у зв'язку з особисто поданим повідомленням про обрання її сільським депутатом) та визнано ОСОБА_5, 1971 р. н. обраним депутатом Іршавської районної ради, включеного наступним за черговістю у виборчому списку Іршавської районної організації Єдиного центру.
Щодо посилання позивача на те, що відповідач допустив порушення, яке полягає в недотриманні вимог постанови Центральної виборчої комісії № 228 від 05.09.2015 року, якою затверджено Порядок організації та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, а саме пункту 9.7 щодо вимог до постанови виборчої комісії, суд зазначає, що окремі дефекти форми спірного рішення (описка при написанні прізвища кандидата) не повинні сприйматися як безумовні підстави для висновку щодо протиправності спірного рішення і, як наслідок, про його скасування. Якщо спірне рішення прийняте у межах своєї компетенції, таке рішення може бути визнане судом правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів форми спірного рішення.
При цьому суд зазначає, що спірне рішення, яке прийнято відповідачем відповідно до вимог закону, ніяким чином не вплинуло на волевиявлення громадян під час виборчого процесу, а також на права позивача як кандидата у депутати Брідської сільської ради .
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.
Виходячи з положень частини 9 статті 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Законом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, є Закон України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» у 2015 р. мінімальна заробітна плата становить: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218,00 грн.
Розміри ставок судового збору визначено ст. 4 Закону України «Про судовий збір». Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати (0,4 х 1218,00 грн. = 487,20 грн.).
Відповідно до абз.2 ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
У даному позові позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру. Відтак сума судового збору складає 974,40 грн.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 172, 177, 255, 257 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову ОСОБА_2 - кандидата у депутати Іршавської районної ради до Іршавської районної виборчої комісії Закарпатської області про визнання дій протиправними та скасування рішення - відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 90115) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Закарпатського окружного адміністративного суду (рахунок отримувача 31210206784002, отримувач УК у м. Ужгороді, код отримувача 38015610, МФО 812016) судовий збір у розмірі 974,40 грн. (дев'ятсот сімдесят чотири гривні сорок копійок).
Згідно із ч. 3 ст. 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ч. 5 ст. 177 КАС України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніше як за чотири години до початку голосування.
Судді: С. А. Гебеш
С. І. Рейті
О. М. Шешеня