Постанова № 53523067, 06.10.2015, Генічеський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
06.10.2015
Номер справи
653/1494/15-а
Номер документу
53523067
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 653/1494/15-а

Провадження № 2-а/653/72/15

П О С Т А Н О В А

іменем України

06.10.2015

Генічеський районний суд Херсонської області у складі:

головуючої судді Шарко Н.А.,

секретаря Шкарупіло О.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника третьої особи ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Генічеську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Генічеської міської ради Херсонської області, за участю третьої особи комунального підприємства «ЖЕК-1» про визнання нечинним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Генічеської міської ради Херсонської області, за участю третьої особи комунального підприємства «Генічеська ЖЕК №1», в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив визнати нечинним рішення Генічеської міської ради за №1123 від 03 квітня 2015р. «Про майно» в частині прийнятого рішення щодо будинку №6-а по вул. 40 років Перемоги в м. Генічеську; зобовязати Генічеську міську раду у відповідності до рішення Генічеської міської ради №193 від 05 листопада 2003р. «Про надання згоди щодо передачі у міську комунальну власність будинків по вул. 40 років Перемоги, №6-а, №8, виконати вимоги Закону України «Про передачу обєктів права державної та комунальної власності» ст. 7 п.4-7, щодо будинку №6-А, а саме: разом з житловим будинком прийняти до комунальної власності та взяти на баланс з житловим будинком зовнішні мережі електро -, водопостачання, водовідведення, а також будівлі призначені для обслуговування котельню, та трансформаторну підстанцію, що розташовані на земельній ділянці біля будинку; визнати дії Генічеської міської ради щодо вирішення питання соціальної інфраструктури житлового багатоквартирного будинку №6-А по вулиці 40 років Перемоги бездіяльністю, як до обєкту комунальної власності відповідно до рішення міської ради №193 від 05 листопада 2003р. «Про надання згоди щодо передачі у міську комунальну власність будинків по вул. 40 років Перемоги, №6-А, та №8»; стягнути судові витрати.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі рішення Генічеської міської ради за №193 від 05 листопада 2003р. будинок №6-А по вул. 40 років Перемоги у м. Генічеську було передано у міську комунальну власність, з передачею його на баланс КП «Генічеська ЖЕК-1» м. Генічеськ. 03 квітня 2015р. Генічеська міська рада своїм рішенням за №1123 «Про майно» зняла вищевказаний будинок з балансу підприємства, при цьому не вирішила питання паспортизації обєкту нерухомості та його опалення. Позивач вважає, що оскаржуваним рішенням, порушено його права та інтереси на отримання послуг на утримання та обслуговування будинку, забезпечення теплом в осінньо-зимовий період на 2015-2016р., у звязку з чим просив позов задовольнити.

У судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги з підстав викладених у позові, просив його задовольнити.

Представник відповідача у попередньому судовому засіданні проти позову заперечила.

Представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги в частині скасування рішення за №1123 «Про майно» підтримала, зазначивши, що міська рада передчасно прийняла таке рішення, що стосується решти позовних вимог, то у їх задоволенні просила відмовити за необґрунтованістю.

Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши надані сторонами докази, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 05 листопад 2003р. Генічеська міська рада прийняла рішення №193 «Про надання згоди щодо передачі у міську власність будинків по вул. 40 років Перемоги, №6-А, №8», яким вирішено дати згоду на прийняття до житлового фонду міської ради житлові будинки №6-А та №8 по вул. 40 років Перемоги, після проведення капітального ремонту та виконання умов прийому-передачі; доручено начальнику КП «ЖЕК №1» прийняти на баланс зазначене житло згідно акту-прийому передачі; покладено контроль за виконанням рішення на постійну депутатську комісію по благоустрою і комунального побутового обслуговування. Вказане рішення прийнято за наслідком розгляду подання ВАТ «Укртелеком» центра технічної експлуатаційної первинної мережі №5 від 17 жовтня 2003р. №218 про прийняття у комунальну власність двох житлових будинків №6-А та №8 по вул. 40 років Перемоги, які перебувають на балансі в цієї організації та лист Генічеської житлово-експлуатаційної контори №1.

31 березня 2015р. начальником КП "Генічеська ЖЕК-1" ОСОБА_3 на адресу Генічеської міської ради скеровано листа за №04/01.6-68, в якому просив розглянути доцільність знаходження на балансі підприємства та у комунальній власності територіальної громади міста житлових будинків №6-а та №8 по вул. 40 років Перемоги в м. Генічеську.

03 квітня 2015р. Генічеською міською радою за наслідком розгляду вищевказаного листа, прийнято рішення №1123, яким вирішено виключити з переліку обєктів комунальної власності багатоквартирні житлові будинки по вул. 40 років Перемоги №6-А та №8 в м. Генічеську; визнано таким, що втратило чинність рішення сесії міської ради від 05 листопада 2003р. №193 «Про надання згоди щодо передачі у міську комунальну власність будинків по вул. 40 років Перемоги №6-А та №8; доручено КП «Генічеська ЖЕК - 1» зняти з балансу підприємства багатоквартирні житлові будинки по вул. 40 років Перемоги, №6-А та №8, окрім кв. №5 та частини кв.№7 по вул. 40 років Перемоги №6-А, до моменту їх приватизації.

20 травня 2015р. ВАТ «Укртелеком» на адресу голови Генічеської міської ради направлено листа за №168/65Е000-18 «Про опалення житлових будинків та котельню». Вказаним листом проінформовано, що з 01 січня 2015р. котельню з балансу Центру технічної експлуатації первинної мережі №5 філії «Дирекція первинної мережі ПАТ Укртелеком» передано на баланс Херсонської філії ПАТ «Укртелеком», яка не в змозі забезпечити опалювальний сезон вищевказаних будинків. Крім того, запропоновано міській раді розглянути можливість придбання у ПАТ «Укртелеком» котельні та комунікацій до даних будинків.

Також, листом начальника КП «Генічеська ЖЕК №1» ОСОБА_4 від 19 червня 2015р. №04/01.6-151 заявнику ОСОБА_1 повідомлялось, що поточний ремонт мякої покрівлі будинку №6-А по вул. 40 років Перемоги у м. Генічеську було проведено у жовтні 2013р. У червні 2014р. у ході обстеження покрівлі встановлено, що мешканцями цього будинку пошкоджено покрівлю будинку, внаслідок самовільного встановлення телевізійних антен на даху. За таких обставин, наступний ремонт буде проведено після накопичення коштів на розрахунковому рахунку підприємства.

Не погоджуючись з такими діями (бездіяльністю) з боку міської ради позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи праву оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно з частиною 3 статті 140 Конституції України - місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування

Відповідно до ч.2ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Згідно ч. 5ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою.

Отже, враховуючи вимоги чинного законодавства, питання щодо визначення доцільності, порядку та умов вилучення та передачі майна, що належить до комунальної власності належить виключно до компетенції відповідної ради, виборного органу представника відповідної територіальної громади.

У той же час, надаючи оцінку оскаржуваному рішенню, суд виходить з критеріїв, закріплених у частині 3 статті 2 КАС України, у зв'язку з чим перевіряє, окрім іншого, чи прийняте рішення на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» регламентовано, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Порядок роботи міської ради регулюється регламентом, затверджений рішенням Генічеської міської ради за №2 від 18 листопада 2010р.

Відповідно до вказаного регламенту та закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесії міської ради скликаються головою в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал. Розпорядження про скликання сесії міської ради доводиться до відома депутатів ради та населення через засоби масової інформації не пізніше як за десять днів до сесії, а у виняткових випадках не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд сесії.

Розділ IV регламенту міської ради передбачає порядок підготовки сесії. Так, підготовка сесії ради проводиться у відповідності з планом підготовки сесії, який затверджує голова ради або секретар ради. Підготовка сесії здійснюється постійними комісіями ради, а у випадку позачергових сесій розпорядженням голови або секретарем ради створюється робоча група з послідуючим затвердженням на сесії. Для підготовки питань постійні комісії можуть утворювати підготовчі комісії з залученням представників громадськості, фахівців.

Пункт 4.4. Регламенту передбачає, що за результатами вивчення питання комісія, яка здійснювала його підготовку, подає відповідні записки, заходи або пропозиції та проект рішення сесії, який повинен вміщувати в собі: глибокий аналіз обговорюваного питання, обєктивну та принципову оцінку справ, чітко сформульовану мету та завдання, строки виконання та конкретних виконавців; список осіб, яких необхідно запросити на сесію на розгляд цього питання; протокол незгоди (якщо є особливі думки членів комісії або протокол заперечення по суті з боку осіб, діяльність яких розглядається); список на розсилку рішень. Відповідальною особою на підготовку вищезазначених документів є голова комісії або особа, якій згідно з планом підготовки сесії, планом роботи ради доручена підготовка питання. Всі документи здаються секретарю ради не пізніше як за десять днів до чергової сесії (пункт 4.6. Регламенту).

Згідно п.7.1. Регламенту проект рішення ради, який вноситься на сесію, подається разом з обґрунтуванням необхідності їх розробки, розгорнутою характеристикою мети, завдань і основних положень майбутнього рішення, а також очікуваних соціально-економічних наслідків їх запровадження. При необхідності фінансових витрат для реалізації рішення додається його економічне обґрунтування.

Як вбачається з матеріалів справи підставою для прийняття оскаржуваного рішення Генічеської міської ради від 03 квітня 2015р. за №1123, став лист КП «Генічеська ЖЕК- 1» від 31 березня 2015р. Вказаний лист був зареєстрований виконавчим комітетом Генічеської міської ради лише 01 квітня 2015р. за №09/545.

При цьому, представником відповідача не надано жодних доказів того, чи вивчалось постійною депутатською комісією питання щодо доцільності знаходження у комунальній власності територіальної громади міста вказаних обєктів нерухомості, чи проводилось економічне обґрунтування, який саме проект рішення вносився на сесію.

З огляду на викладене, за відсутності факту приватизації всіх квартир у будинку №6-а, не створення організації, яка б прийняла на баланс зазначений житловий багатоквартирний будинок (наприклад ОСББ), порушення Генічеською міською радою процедури розгляду листа КП «Генічеська ЖЕК №1» про доцільність знаходження у комунальній власності територіальної громади міста житлових будинків за адресою: м. Генічеськ вул. 40 років Перемоги №6-а та №8, тому суд приходить до висновку, про відсутність у відповідача законних підстав для вирішення питаннящодо зміни правового режиму вказаного будинку та як наслідок прийняття рішення №1123 від 03 квітня 2015р. Тому з урахуванням вимог ст. 11 КАС України, вищевказане рішення є незаконним, та таким, що підлягає скасуванню, оскільки прийнято з порушенням норм Регламенту та законодавства України.

Що стосується решти позовних вимог, то суд вважає, що вони не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на підставі рішення Генічеської міської ради за №193 від 05 листопада 2003р. у міську комунальну власність було прийнято лише будинок №6-А та №8 по вул. 40 років Перемоги у м. Генічеську. При цьому рішення щодо прийняття до комунальної власності зовнішніх мереж електро -, водопостачання, водовідведення, а також будівель призначених для обслуговування (котельні та трансформаторної підстанції, що розташовані на земельній ділянці біля будинку) не приймались.

Вказані обставини у судовому засіданні також були підтверджені представником КП «Генічеська ЖЕК 1».

У відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування наділені правом самостійно в межах повноважень вирішувати питання місцевого значення.

Таким чином, суд не вправі перебирати на себе повноваження віднесені до компетенції органів місцевого самоврядування, та зобовязувати відповідача виконати вимоги по прийняттю до комунальної власності мереж електро-, водопостачання, водовідведення, будівель призначених для обслуговування, а тому в цій частині позовні вимоги слід залишити без задоволення.

З матеріалів справи вбачається, що балансоутримувачем вказаних будинків є КП "Генічеська ЖЕК -1", у зв"язку з чим на нього покладається обов"язок надавати послуги з утримання будинків.

Згідно зст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом

Відповідно до п.1.2 Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України за №13 від 02 лютого 2009р., управління будинком - це дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Функції з управління будинком та забезпечення його належної експлуатації власники, співвласники або за їх дорученням балансоутримувач здійснюють самостійно чи через особу, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком.

З аналізу вищевикладеного, суд вважає, що вимога позивача в частині визнання бездіяльності Генічеської міської ради щодо вирішення питання соціальної інфраструктури житлового будинку №6-а по вул. 40 років Перемоги в м. Генічеську є безпідставною та задоволеню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 159-163 КАС України, суд

постановив:

адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Генічеської міської ради Херсонської області за №1123 від 03 квітня 2015р. «Про майно» в частині рішення щодо будинку №6-а по вул. 40 років Перемоги в м. Генічеську Херсонської області.

У решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Генічеський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя ОСОБА_5