Справа № 584/1116/15-а
Провадження № 2-а/584/25/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.11.2015 року м. Путивль
Путивльський районний суд Сумської області у складі: головуючого - судді Токарєва С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом та свої вимоги обґрунтовує тим, що вона з 13.04.2006 по 05.05.2015 працювала на посадах державного службовця у Вязенській сільській раді Путивльського району Сумської області.
05.05.2015 її було звільнено з посади секретаря сільської ради у звязку з виходом на пенсію та її загальний стаж як державного службовця становить вісім років.
06.05.2015 позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області з заявою про призначення пенсії, додавши до неї передбачені чинним законодавством документи.
Відповідно до розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області № 164380 від 12.05.2015 отримує пенсію.
20.05.2015 позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області з заявою про перерахунок їй пенсії з урахуванням інших виплат, які були не включені в розрахунок при призначенні пенсії, а саме: індексації грошових доходів та суми матеріальної допомоги на оздоровлення.
20.05.2015 року Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області повідомило їй про те, що такі виплати, як індексація грошових доходів та матеріальна допомога на оздоровлення не входять до складу заробітної плати державних службовців, тому не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії.
З огляду на таке, позивач вважає протиправними такі дії відповідача, оскільки відповідно ст. 2 Закону України Про оплату праці визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати (виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми).
Крім того, ч. 2 ст. 33 Закону України Про державну службу передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Управлінням Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області було подано до суду письмові заперечення проти позову від 09.11.2015 № 4515/10-08, в яких відповідач зазначив, що позовні вимоги є необґрунтованими та просив відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному законодавством про державну службу. Згідно ст. 37 Закону України Про державну службу пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % від сум їх заробітної плати на які нараховується збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. При цьому, відповідно до ст. 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, не є складовими заробітної плати державних службовців. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995 затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати. Пунктом 4 даного Порядку передбачені виплати, які не враховуються для обчислення середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження, де зазначена і матеріальна допомога. Індексація взагалі не передбачена Законом України Про державну службу, тому матеріальна допомога на оздоровлення та індексація не враховуються під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу (а.с.34,35).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність повного задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Між сторонами склалися правовідносини, які врегульовано Законом України Про державну службу, Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про оплату праці", постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2-а-4753/09/2670.
В силу вимог ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше або протягом повних двох і більше скликань, починаючи зі скликання 1990 року, за винятком припинення повноважень з причин, визначених статтею 78, пунктами 2, 3, 4 частини першої, частиною другою статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пунктами 1,2,6 частини першої і пунктом 1 частини другої статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», за наявності страхового стажу необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії. У цих випадках пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для державних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, за останньою займаною виборною посадою на день призначення пенсії.
Судом встановлено, що позивачеві відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» була призначена пенсія і вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області і отримує таку пенсію з 06.05.2015, що стосується правильності включення в розрахунок при призначенні пенсії заробітної плати та інших надбавок, то їх вона не оспорює.
Оскільки при розрахунку її пенсії, крім всіх виплат, які відповідач врахував при призначенні пенсії, не було включено такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, то 20.05.2015 вона звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумській області щодо здійснення перерахунку призначеної пенсії з врахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, що вказані у довідці про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу, форму якої затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, в якій передбачена колонка "інші виплати", які з 01.05.2010 по 30.04.2015 становили 38562 грн. 85 коп. до складу яких входять матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати. Крім того, на всі вказані виплати, які включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с. 13-17).
20.05.2015 за № 1665/03-12 позивач отримав відповідь на свою заяву, відповідно до якої відповідачем було відмовлено у задоволенні вказаної заяви у звязку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не враховуються під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (а.с.11).
Вказані висновки Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області не відповідають вимогам чинного законодавстава, з огляду на наступне.
Статтею 2 Закону України Про оплату праці визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення позивачеві пенсії) визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 серпня 2010 року по справі № 2-а-4753/09/2670, залишеної в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2010 року, по справі за адміністративним позовом ряду осіб до Міністерства юстиції України, Пенсійного фонду України, Міністерства праці та соціальної політики України, Кабінету Міністрів України про визнання дій та бездіяльності протиправними, постанови Правління Пенсійного фонду України Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України Про державну службу від 30 жовтня 2010 року № 19-11 незаконною та такою, що не відповідає постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, якою суд першої інстанції визнав постанову № 19-11 такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та зобовязав Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову правління Пенсійного фонду України Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України Про державну службу від 30 жовтня 2008 року № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачені іншими нормативно-правовими актами.
На виконання вказаного рішення суду, 14 лютого 2011 року правлінням Пенсійного фонду України було прийнято постанову № 5-1 Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2-а-4753/09/2670, що набрала чинності 4 березня 2011 року, якою була затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу, у якій передбачена колонка інші виплати.
05.05.2015 позивач отримав довідку з останнього місця своєї роботи, форма якоїзатверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, де передбачена колонка "інші виплати", і в ній вказані певні суми, які відповідно розшифровані як матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати.
У вказаній довідці зазначається, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дійсно матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати є додатковим видом грошового забезпечення державних службовців і оскільки на даний вид виплат нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, то вказані виплати повинні бути включені в складові заробітної плати при розрахунку пенсії, а тому слід визнати дії УправлінняПенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області про відмову в перерахунку пенсії позивача протиправними зобовязавши провести перерахунок раніше призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу із урахуванням всіх сум виплат, які були нею одержані, та на які було фактично нараховано та сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати з 20.05.2015, коли позивач звернулася за перерахунком пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Однак, з огляду на те, що позивач звернулася до суду з письмовою заявою, у якій просила всі понесені нею по справі судові витрати віднести на її рахунок, то судовий збір та витрати на правову допомогу присудженню позивачеві не підлягають (а.с.31, 32).
Керуючись ст.37 Закону України "Про державну службу", ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.2 Закону України "Про оплату праці", ст.21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", ст.ст. 7-9, 11, 69-71, 159, 160-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області в частині відмови проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою про складові заробітної плати від 05.05.2015 року № 148 з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати) з 20.05.2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Путивльський районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя /підпис/
Копія вірна:
Суддя
Путивльського районного суду ОСОБА_2